Priapism


Vështirë të besohet, por ka njerëz që nuk do të përpiqet për të rifituar fuqinë, por më tepër për të shpëtoj prej tij. Problemi këta njerëz quhet pryapyzm dhe është jo më shumë se një mbledhje të vazhdueshme të dhimbshme e penisit. Kjo mund të ndryshojë ngjyra e penisit nga stagnimit zgjatur të gjakut në organet e tij të fundosur.

Emri i sëmundjes vjen nga perëndia romake e pjellorisë Pryapa, anëtarët e të cilit janë vazhdimisht në gatishmëri luftarake. Por ndryshe nga foto e vërtetë klinike e pacientit, heroi mitik nuk përjetojnë asnjë simptom.


Shkaqet e priapism

Sëmundja ndodh për shkak të fluksit të gjakut dëmtuar në penis. Kjo mund të manifestohet si fluksin shkelje arterial dhe venoz shkelje daljes. Në rastin e parë, problemi do të quhet priapism ishemike, dhe e dyta - jo-ishemike. Është e rëndësishme të bëhet dallimi në mes të këtyre dy rrënjë shkakton ngritje të përhershme, sepse ato përcaktojnë trajtimin drejtpërdrejtë në sëmundje.

Natyrisht, rrjedhjen e gjakut vetëm shqetësuar në penis nuk mund. Për ta bërë këtë, trupi duhet të jetë i ekspozuar edhe nga disa faktorë. Më shpesh, të tilla si agjentët që veprojnë sëmundje neurologjike palcës kurrizore dhe trurit (sklerozë të shumëfishtë, tumoret, dëmtime të ndryshme në kokë)

Një grup tjetër i shkaqeve që çojnë në zhvillimin e priapism, është konsideruar sëmundjet e gjakut. Më shpesh kjo ndodh kur leucemia, edhe pse përshkruar rastet e ngritjes së vazhdueshme të dhimbshme në sfondin e anemisë qelizë drapër.

Organet gjenitale mashkullore si asgjë ndikon në masë të madhe gjendjen e potencë. Inflamacion apo tumoret e penisit shpesh çojnë në priapism, kështu që ju duhet konsideratë shumë serioz për këto patologji.

Vëmendje e madhe i kushtohet historisë së pacientit prania priapism lëndimit legenit ose perineum. Për pryapizmu tipike ashtuquajtura trauma një mekanizëm kalorës i cili është goditje hapur në zonën bigëzim, duke çuar në zhurma e nervore femurit, seksi dhe origjinës ereksionit dhimbshme.

Përveç gjithë kësaj, ka një numër të barnave, përdorimi i të cilave mund të çojë në një situatë të ngjashme. Këto përfshijnë drogë për trajtimin e mosfunksionim ngrerë, ilaqet kundër depresionit, drogës psikotrope dhe lloji protytryvozhni e anticoagulants tërthortë warfarin ose heparin. Përdorimi i barnave të këtyre grupeve nuk janë një qind për qind shkakton priapism, por në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e saj. Kjo nuk do të thotë se ju nuk mund t'i merrni ato, vetëm duhet të lexoni me kujdes fletën dhe mos tejkalojnë doza e këtij të fundit.

Simptomet e priapism

Priapism nuk është një nga ato sëmundje që mund të "mburremi" bollëk e simptomeve klinike. Më tepër në të kundërtën, si një simptomë pryapizmu vetëm një, por kjo është njëqind për qind.

Është e rëndësishme për të regjistruar kohën e ereksionit. Për pas 8 orë e zgjimit të vazhdueshëm seksual të fillojnë të zhvillojnë procese të pakthyeshme në organet shpella e penisit. 08:00 - është kjo një periudhë e sigurt për të cilat është e nevojshme për të kërkuar ndihmë mjekësore.

Shumë e keqe, por me të vërtetë vëmendje mjekësore në kohën e duhur është tërhequr më pak se gjysma e të gjithë pacientëve. Arsyet për këtë janë të shumta. I pari prej tyre - është që njerëzit thjesht turp për një çështje kaq delikate. Plus, shumica e pacientëve nuk e dinë se merret priapism urolog.

Është gjithashtu e rëndësishme që të dallojnë efektin normal Viagra mbi shfaqjes së priapism. Duhet të theksohet se efekti normal i drogës ndalesa pas një maksimum prej tre orësh pas fillimit të efektit klinik. Ajo duhet të mbahet mend, në kohë për të parë një specialist dhe për të parandaluar problemin shumë serioz që mund të ndodhë në sfondin e një mbledhje të zgjatur.

Furnizimi gjaku i penisit

Diagnoza e priapism

Verifikimin klinik i diagnozës zakonisht nuk shkakton shumë vështirësi. Mjaftueshme për të parë vetëm penis të vështirë dhe për të gjetur se çfarë është në këtë gjendje për disa orë, si diagnoza pryapizmu bëhet e qartë.

Por për të bindur një konkluzion përfundimtar dhe për të përcaktuar llojin e sëmundjes, mjekët janë drejtuar në një farë laborator dhe studime instrumentale. Për shembull, duke përdorur një gjilpërë gjobë në trupin zgavër shpella e penisit injektuar agjent kontrast dhe pacienti është dërguar në dhomën e X-ray. Në qoftë se fotografia do të shihet nga të kundërt jashtë trupit, mund të diagnostikuar priapism jo-ishemike, sepse gjaku nuk rrjedh nga anëtari zgavër. Nëse kontrasti është ende seeping jashtë sistemit vaskular e penisit, ka të ngjarë të shkaktojë probleme në hyrjen dobët venoz në penis.

Gjatë të njëjtës gjilpërës ylli shpuese penisit jo vetëm injektuar një kontrast, por marrë nga cavernosum mostrave të gjakut. Analiza e mëtejshme për të përcaktuar përqendrimin e oksigjenit dhe për të gjetur se cilat janë duke përjetuar mungesë të indeve penisit.

Përveç kësaj, diagnostifikimi kryer sëmundjeve të tjera që teorikisht mund të çojnë në simptoma të tilla klinike. Edhe legen i vogël trauma, domosdoshmërisht kryer një të plotë x-ray e kockave të tij dhe muskulare. Gjithmonë reflekset ndjeshme janë testuar në lëkurën e kofshës dhe organet gjenitale, të cilat mund të zvogëlojë flasin e aparatit nervor, përgjegjës për organet gjenitale.

Trajtimi i priapism

Fokusi kryesor në trajtimin e priapism është urgjenca e saj. I nisur më herët masat për të trajtuar mosfunksionim ngrerë, më efektive që do të jenë dhe më të mirë "ndjehen" veten penis pas trajtimit. Në pranim në spital zbuluar ambulancë. Kjo është për të birë cavernosa corpora e penisit nën anestezi lokale, e ndjekur nga gjaku tepërt thithje.

Përshkruesit paralele për të ulur presionin e gjakut. Megjithatë, ata janë të kundërindikuar në individët të cilët vuajnë nga hipotension që duhet të konsiderohet në mënyrë që pastaj të mos shpëtuar pacientin nga kolapsi (rënie e mprehtë në presionin e gjakut).

Nëse këto masa nuk do të çojë në normalizimin e njeriut, ai përdori trajtimit drastike - kirurgji. Vëllimi i kirurgjisë është për të krijuar një anastomosis mes sistemit venoz e penisit dhe venat e tjera, të tilla si hip. Në këtë rast, presin shfaqjen e dobësisë së përkohshme e cila është normale në rreth dy deri tre muaj.

Në mesin e trajtimit algorithm duhet të nxjerrë në pah përsëri urgjencën, sepse trajtimi i ngadalshëm në spital në mënyrë të pashmangshme të çojë në shfaqjen e pasojave më të rënda.

Operacioni në pryapyzme

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës në pryapyzme

Dietë të veçantë që do të vendosen gjatë ngacmim e penisit, derisa të shpikur. Por si një mënyrë të përgjithshme të jetës, ka disa karakteristika. Për shembull, në qoftë se pacienti e di saktësisht shkakun e priapism, është e nevojshme që të përpiqen për të parandaluar ndodhjen e saj në të ardhmen. Gjithashtu, në qoftë se në prag të pacientit sulm ereksionit duke marrë ndonjë ilaç për metodat e tyre të mëvonshme duhet të merren me një kujdes të dyfishtë. Në çdo rast, ju duhet të kujdeseni për vendin intime e dëmit, në hipur të veçantë.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Shpesh njerëzit, veçanërisht të rinj të cilët kanë pasur një sulm të priapism zhvillon simptomat mendore që manifestohet frikën e marrëdhënieve seksuale të ardhshëm. Pacientët tilla kërkojnë rehabilitim shumë serioze psikologjike, dhe sa më shpejt që është filluar, aq më shpejt do të të shpëtoj nga të gjitha pasojat e pakëndshme situatsii.Kak Në mënyrë tipike, kjo procedurë përfshihen psikologët, madje edhe në rastet më të rënda mund të kenë nevojë psikiatër konsulttatsii.

Metodat tradicionale të trajtimit të priapism

Është e vështirë të imagjinohet se sa e ndryshme bimor mund të ndihmojë në një situatë ku edhe operacioni nuk është gjithmonë efektive. Por, megjithatë, ato ekzistojnë dhe personi kompetent duhet të jetë pikë referimi për shmangien. Ju nuk mund të themi se mjetet juridike popullore sjellë dëm të pacientit, por në të njëjtën kohë nuk ka dëshmi se ata janë të dobishme. Dhe, edhe më pak konfuzion, siç e dimë, çon në përkeqësim të menjëhershëm dhe shfaqjen e proceseve të pakthyeshme. Pra, nëse ju ndonjëherë vijnë të gjithë një problem të ngjashëm, mos harroni se vetëm një kërkesë në kohë për një kujdes shëndetësor të kualifikuar do të zgjidhë atë.

Komplikimet priapism

Komplikimet pryapizmu keq. Ndoshta vendi i parë janë trombozë në zhvillim si rezultat i stagnimit zgjatur të gjakut në organet shpella e penisit. Trombozë vetë nuk janë të rrezikshme, por në qoftë se mpiksje shkëputet nga muri anije dhe bien në pemën bronkiale, kjo do të çojë në pasoja të rënda të tilla si emboli pulmonare, e cila mund të rezultojë edhe vdekje.

Në vendin e ardhshëm pas trombozës vlerë mosfunksionim seksual. Kështu, ajo mund të zhvillohet si pasojë e patologjisë së parë. Ndoshta mosfunksionim ngrerë nuk kërkojnë shpjegim të mëtejshëm për emrin tashmë jep informacion të plotë në lidhje me natyrën e sëmundjes.

Komplikimi fundit dhe më i frikshëm i priapism kanë gangrenë penis. Ky term i referohet fushat e nekroza penisit refuzimin e grimcave të dëmtuara. Në mënyrë tipike, një komplikime plotë amputim përfundon agjenci. Në rastet më të rënda, kur ka një infeksion të gjakut, madje edhe amputim në gjendje për të ndrequr situatën. Kjo zakonisht fatale.

Parandalimi i priapism

Pryapyzm vështirë Profilaktirovat. Të paktën që shpesh nuk ndodh ndonjë parakushtet për ndodhjen e saj. Shumica e pacientëve theksohet për faktin se ata të sulmuar ndodh kundër një sfond të plotë mirëqenien. Të vetmet Rekomandimet që i japin urologists është për të shmangur dëmtime të zonës seksuale dhe trajtimin në kohë të sëmundjeve inflamatore dhe tumoret e penisit. Nëse të gjitha kushtet e mësipërme mund të zvogëlojë vetëm rrezikun e priapism, por ajo nuk mund të parandalohet plotësisht, pasi që ka shumë arsye të tjera për zhvillimin e saj.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov