Testicular rrotullim hidatidy


Testicular rrotullim hidatidy - një gjendje patologjike e karakterizuar nga epididymis shtrembëruara rreth këmbëve të saj. Epididymis, nga ana tjetër, është formimi rudimentare, të vendosura në polin e sipërme të testis. Emri origjinal i këtij trupi - shtojcë, por jo për të ngatërruar atë me cecum shtojcën, të vendosura në bark, u vendos për të thirrur gjurmë hydatyd.

Llojet hydatyd

Shkaqet e hidatidy testicular rrotullim


Vetë koqe hidatidy ekzistenca nuk shkakton asnjë shqetësim për pacientin. Shumica e njerëzve jetojnë me këto relike, as imagjinuar ekzistencën e këtij të fundit. Megjithatë, në disa situata, të tilla si trauma e scrotum, rrotullim mund të ndodhë hidatidy rreth këmbët e saj. Pastaj vjen nekroza e fundit, manifestohet simptomat klinike të ndritshme.

Në traumatike shkaqet lëndimi scrotum tilting mund të jenë faktorë të tjerë. Reduktim i fortë i muskujve që heq vezë që vjen me ftohjet, zemërim emocional apo dëmtime të lehta, mund të kontribuojë gjithashtu në rrotullim e testis shtojcën.

Rol të rëndësishëm në zhvillimin e pjekurisë testicular rrotullim luan ind lidhës të scrotum. Kjo është arsyeja pse sëmundja është më e zakonshme në fëmijë, kur rregullimi nervor të muskujve ende nuk është i përsosur, dhe ind lidhës ka një përqindje më të lartë të lëngshme në krahasim me të rriturit.

Simptomet e hidatidy testicular rrotullim

Simptomet e hidatidy testicular rrotullim, në një farë mase, varet nga faza e sëmundjes. Fillimisht, pacientët fjalë për dhimbje në një prej gjysmave scrotum. Në të njëjtën kohë shënuar ënjtje e pjesëve të trupit dhe t'i shtyer (skuqje), të përqendruara kryesisht në polin e sipërme të scrotum.

Në fazën e dytë sëmundja fillon të ulet ënjtje e scrotum, por në vend të kësaj në polin e sipërme të një prej testiseve manifestohet flakë të kuqe arsim i zgjatur, madhësia e fasule. Se ajo është hydatyd. Lëkurës mbi shumë shtojcën flushed dhe ashpër dhimbshme. Prekje e vogël për të ofruar atë në dhimbje pacientit të rënda.

Në mënyrë tipike, gjatë këtyre dy fazave të sëmundjes është diagnostikuar dhe pacientët janë subjekt i trajtimit operative. Në raste të rralla kur ka një hypodyahnostyka apo pacientë thjesht nuk kërkojnë kujdes mjekësor, ata zhvillojnë nekroza hidatidy, e cila çon në purulent bashkim të të gjithë scrotum të. Edhe pse raste të tilla deri tani janë tepër të rralla, literatura përshkruan pacientët të cilët kanë hidatidy testicular rrotullim shkaktari i scrotum amputim.

Diagnoza e hidatidy testicular rrotullim

Hidatidy testicular rrotullim, së bashku me patologji të tjera kirurgjikale të trupit ngulitur në sindromin e scrotum akute. Të gjitha këto sëmundje janë subjekt për trajtim kirurgjik sepse urologists shpesh shkojnë për kirurgji, madje edhe duke e ditur një diagnozë të besueshme. Pas hapjes zgavrën scrotum ata shohin shkakun e drejtpërdrejtë të sëmundjes dhe për të eleminuar atë. Kjo quhet diagnoza intraoperative.

Metodat e përdorura dhe para operacionit diagnostike. Gjë e rrallë të përdorimit të tyre, sepse shqyrtimi i plotë i pacientit vonon kohën para operacionit që kontribuon në përparimin dhe përhapjen inflamacion.

Metoda më e zakonshme dhe e thjeshtë e diagnozës është diafanoskopiya hidatidy. Kjo nënkupton raying scrotum me një elektrik dore normale. Kur hydatyd në dritë sfond pole në scrotum sipërme visualized bobovidnoe eklips, e cila është epididymis parregullt.

Përveç kësaj, mjaft shpesh përdorin ultratinguj, e cila mundëson më qartë përcaktojnë pozitën dhe madhësinë e arsimit. Ultratinguj është e nevojshme jo vetëm për të diagnostikuar sëmundjen, por edhe për të përcaktuar prerë në operacionet e ardhshme.

Trajtimi i hidatidy testicular rrotullim

I vetmi trajtim i arsyeshëm për hidatidy testicular rrotullim është operacioni. Fëmijët më të rritur dhe të rriturit kjo është kryer nën anestezi lokale, junior - nën anestezi të përgjithshme.

Gjatë operacionit kryhen prerje të lëkurës në polin e sipërme të testis ndryshuar. Kryerja e auditimit zgavër scrotal, ku, si rregull, është bobovidnoe vulë ngjyrë vjollcë apo të zi. Pas perezhymayetsya hydatyd në bazë, ajo është e prerë me një bisturi dhe dërguar domosdoshmërisht të studimit histologjike. Pastaj pirg kryer nën fije se lidhur. Kjo është bërë për të parandaluar gjakderdhje intraoperative.

Pasi të injektuar në zgavrën scrotal tub kullimit ose grup, operativ qepi plagën në shtresa.

Operacioni për të hequr hidatidy

Postoperatively, të gjithë pacientët janë caktuar antibiotikët spektrin e gjerë për parandalimin e infeksionit sekondar të plagëve. Për këtë qëllim, këto barna mund të përdoret si ampicillin dhe ceftriakson.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Në përdorim të rregullt të antibiotikëve në parandalimin e infeksionit sekondar luan një rol të madh dhe plagë lokale antiseptik. Për ta bërë këtë, e përdorur zakonisht salcë përditshme pa mikrobe duke përdorur alkool ose solucion ujor te jodit. Sutures janë hequr nga rreth ditën e shtatë apo e tetë pas operacionit.

Që heqjen e testiseve të hidatidy nuk është operacion shumë traumatike pas nuk ka nevojë për të përdorur trungjet fleksibile për fiksimin scrotum. Megjithatë, fëmijët më të vjetër, në prani të exudate lëngshëm ose purulent në zgavrën e scrotum, megjithatë rekomandoi përdorimin e zakonshëm të këtij lloji.

Përveç kësaj, disa spitale praktikuar përdorimin Urological në terapi postoperative fizike në formën e terapi magnetike, galvanizim dhe UHF. Sensorë janë pajisje në të dy anët e scrotum, dhe kohëzgjatja e procedurës së jo më shumë se 20 minuta si temperaturë të rritur efektin testicular keq në spermatogenesis.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Disa kohë pas pacientëve të kirurgjisë duhet të jenë shumë të kujdesshëm në drejtim të ftohjet si infeksion viral edhe të vogla mund të ndikojnë keq në rehabilitimin e mëtejshëm. Fakti se transaksioni mund pjesërisht të thyer barriera gjak-testis që mbron indet normale testicular nga agjentët e ndryshme patologjike. Dhe deri tani pengesë është restauruar, pacientët duhet shmangur ekspozimit të zgjatur në të ftohtë, larjen në ujë të ftohtë dhe pije temperaturë të ulët.

Mjete popullore Trajtimi

Kjo terapi kundërindikuar plotësisht në testiseve perekrute hidatidy. Fakti se të gjitha fasha dhe kremra që janë të rekomanduara healers popullore vetëm rritjen e inflamacion dhe për të nxitur përhapjen e infeksionit aktive, jo vetëm në scrotum, por edhe në të gjithë trupin. Ka raste kur rezultati i trajtimit kombëtar të hidatidy testicular rrotullim ishte dukuri e sepsë ose gjakut helmim, e cila në fund të fundit çon në vdekje.

Komplikimet hidatidy testicular rrotullim

Në mënyrë tipike, në këtë sëmundje komplikime mund të ndodhë vetëm kur pacienti është një kohë e gjatë pa trajtim apo e fundit e kryer në mënyrë korrekte. Komplikimi kryesor mund të konsiderohet hidatidy purulent bashkim duke rezultuar në formimin e lëngjeve purulent në zgavrën e scrotum. Përkundrejt këtij sfondi, zakonisht zhvillohet orhyt mesëm dhe epididymitis. Nëse të dhënat kanë inflamacion fytit natyrën, ata kanë një shans shumë të mirë të aprovimit. Por, kur zhvillimin e inflamacion të testiseve me shtojca, ka një probabilitet të lartë që mund të ketë për të kryer një operacion për të hequr këto organe.

Nëse edhe kundër purulent mesme orhyta asnjë trajtim adekuat të higjienës me burimin e infeksionit, faza e ardhshme në zhvillimin e sëmundjes është helmimi i gjakut ose sepsa. Në pacientët me rritjen e temperaturës së trupit, ka djersitje të rënda, ndjenjë konstante lodhje shqetësuar. Pacientët janë të pengohet, fjetur. Pika Fundi i sepsë konsiderohet koma toksike. Në praktikë, pacientët janë të rrallë nga ky shtet. Në shumicën e rasteve, ajo përfundon në vdekjen e pacientit.

Vlen të përmendet se sot foto është përshkruar mjaft e rrallë. Më shpesh shohin komplikacionet lokale që rrjedhin nga operacioni dështoi. Nëse gjatë operacioni do të jetë i lidhur rastësisht vas deferens, pacienti është i kërcënuar shkelje të spermatogenesis me zhvillimin e mëtejshëm të infertilitetit. Nëse dëmtimi i një prej degëve të nervit femurit dhe seksi mund të zhvillojnë mosfunksionim ngrerë. Në mënyrë tipike, kjo është e përkohshme apo kalimtare në natyrë, por në mungesë të trajtimit adekuat zhvillohet në formë të përhershme ose organike.

Profilaksia e hidatidy testicular rrotullim

Profilaktirovat sëmundjes është shumë e vështirë, sepse shumica e pacientëve as nuk mendoj në lidhje me ekzistencën e tyre ndonjë testis shtojcën. Përcaktoni Prania në arsimin e tillë mund të shihet vetëm në urolog planifikuar. Dhe kjo nuk është gjithmonë, si në shumicën e rasteve hydatyd duket si një unazë e vogël, e cila është shumë e lehtë për të ngatërruar me epididymis.

Si parandalimi i vërtetë i sëmundjes fillon pas shfaqjes së simptomave e tij të parë. Në një situatë të tillë është shumë e rëndësishme që të kërkoni ndihmë, pasi fillimi në kohë i trajtimit është çelësi për suksesin e saj.

Me qëllim të parandalimit të mesëm e florës bakteriale shtesë përdoren antibiotikët spektrin e gjerë të tilla si ampicillin dhe ceftriakson.

Moti testicular rrotullim hidatidy

Moti për shërim janë përgjithësisht të favorshme, me përjashtim të rasteve të rralla ku heneralizuyetsya inflamacion dhe të ardhurat në formën e sepsë.

Moti favorshme për jetën në pothuajse të gjitha rastet. Vdekja e rrallë në testiseve perekrute hidatidy të ndodhë vetëm në mungesë të trajtimit në kohë.

Moti për efikasitet - të favorshme. Edhe situata të vështira përfundon hequr testes, pothuajse asnjë ndikim në performancën e pacientit.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov