Inguinale burra hernie-moshonochnaya dhe djemtë


Inguinale hernia-moshonochnaya - një humbje e organeve të brendshme në scrotum, për shkak të dështimit të indeve lidhës rrjet inguinale brendshme apo të jashtme, të cilat janë hapje natyrore në murin e barkut.

Shkaqet inguinale-hernie moshonochnoy


Të besueshme thirrje shkakton sëmundja është e pamundur. Ka shumë faktorë në një farë mase ndihmojë për të zvogëluar inguinale ton rrjet dhe humbjen e organeve të brendshme në një qese formuar dele e peritoneum.

Shpesh, hernie zhvillon në meshkujt mbi moshën 50 vjeç kur ind lidhës humbet elasticitetin e tij natyrore. Nxit zhvillimin e punës hernie fizike, e cila çon në presion në rritje brenda barkut. Përveç kësaj, faktorët që kontribuojnë mund të konsiderohet pesha e tepërt dhe sëmundjet e organeve të brendshme. Në mesin e këtyre të fundit është e nevojshme për të caktuar sëmundje të mëlçisë, i shoqëruar nga ascites, është grumbullimi i lëngjeve brenda barkut. Është vetëm si ushtrim fizik çon në rritjen e presionit dhe zgjatje peritoneal e peritoneum përmes hapje fiziologjike dhe patologjike.

Ajo gjithashtu duhet të identifikojë kongjenitale hernie inguinale moshonochnye-djem zhvillimin e një shkelje të embryogenesis, kur zhvillimi i vezës nuk është lënë jashtë krejtësisht nga barku në scrotum.

Simptomet e hernie inguinale, moshonochnoy

Meshkujt me inguinale-hernie moshonochnoy priren të ankohen për praninë e formimin e tumoreve në një nga ijë. Nëse hernia është dëmtuar, arsimi painlessly.

Inguinale hernia-moshonochnaya

Në rastin e fatkeqësisë së fundit, ka një dhimbje të mprehtë dhe skuqje e lëkurës mbi tumorit. Kur uljen BKS hernie në scrotum e kaluar u rrit në madhësi dhe është i ashpër e dhimbshme. Kufijtë për të rritur scrotal praktikisht asnjë. Ka raste klinike, ku pothuajse të gjithë zorrë e qeses hernie ishte në scrotum, dhe ajo u bë madhësia e disa topa futbolli.

Shenjat e sëmundjes gjithashtu varet në trup, e cila bie në harar hernial. Shpesh, kjo është zorrë e vogël apo vulën e madhe. Kur injektuar në të mëdha pacientëve omentum hernie vetëm kujdesen për dhimbje në harar hernie. Në rastin e guxim problematike për t'u bashkuar më shumë dhimbjen dhe simptomat e zorrëve pengim: mungesën e karrige, gaz varfër shkarkimit, bloating dhe hernie BKS-së, të përzier, të vjella, përmbajtjen e zorrëve.

Kufizimet guxim në harar hernie

Nëse njerëzit e panë në formimin e tij ijë e tumorit, ai duhet të kërkojë një kirurg apo urolog, kështu që ata mund të vlerësojë statusin e saj klinike dhe sugjerojnë metoda e saktë e trajtimit.

Diagnoza e hernie inguinale, moshonochnoy

Në mënyrë tipike, ekzaminimi klinik është i mjaftueshëm për të diagnostikuar saktë të vendosur moshonochnoy inguinale-hernie. Për të gjetur unazën fyer hernial apo jo, kontrolloni simptomë e "shoku kollë". Në harar hernial vërë dorën e tij dhe të kërkojë nga kollë pacientit. Nëse shoku kashlevoj transmetohet qeses hernial, kjo tregon se nuk është i burgosur hernie inguinale. Nëse hernia protrudes në lëvizjet kashelnyh, pastaj diagnozën e hernie inguinale mbytur. Kjo diagnozë diferenciale është e rëndësishme, pasi ajo plotësisht përcakton taktikat e trajtimit kirurgjik.

Në disa raste, të tilla si hernie në shkallë të vogël është mjaft e vështirë për të diagnostikuar dhe duhet të përdorin metoda të tjera. Kështu, me ultratinguj mund të japin informacion më të saktë mbi origjinën e formimin e tumoreve në ijë.

Gjithashtu përdoret kontrast radiografi e barkut për të zbuluar praninë e një hernie SAC sythe të zorrëve të vogla apo të mëdha.

Në raste të rralla, mund të përdoret për të diagnostikuar hernie SAC birë. Në mënyrë tipike, kjo kryhet në rastet e kist dyshuar të kurrizit sperme, të cilat mund të arrijnë madhësi të mëdha dhe të stimulohet hernie inguinale. Ekzaminim histologjik i materialit shpuese jep një konkluzion të saktë në lidhje me origjinën e arsimit.

Trajtimi i hernie inguinale, moshonochnoy

Trajtimi i sëmundjes mund të jetë metoda konservative ose operative. Trajtimi Konservatore rekomandohet në rastet kur operacioni është i kundërindikuar. Kjo zakonisht ndodh në të moshuarit apo në sëmundjet serioze të brendshme në skenë dekompensimi.

Trajtimi konservativ i hernie inguinale përfshin përdorimin e një fashë të veçantë që pengon shtypja hernie harar. Në përgjithësi, fashë elastike duket trungjet që i përshtatet snugly në trup dhe nuk i japin organet e brendshme të bie në harar hernial.

Një metodë e zakonshme e trajtimit inguinale-hernie moshonochnyh është operacioni. Në rast të probleme operacionit inguinale unazë është kryer për arsye shëndetësore, në mungesë e fatkeqësisë - në mënyrë të planifikuar. Në qoftë se kjo është një hernie mbytur, kur harar hernial mori një lak të vogël zorrë, të jetë i sigurt për të kontrolluar të fundit në qëndrueshmërinë. Në lëvizjet normale trëndafili dhe aktive peristaltic e trupit të tij thjesht zhytur në zgavrën e barkut. Nëse zorrës së trashë është e zezë ose ngjyrë të kuqe, dhe të reduktuar keq, ajo është hequr dhe skajet e zorrëve mes imponojë anastomosis.

Pas heqjes BKS hernie është mbajtur porta plastike hernie. Deri më sot, ka zhvilluar një numër të madh të rrethit specieve Plastikë hernial, por më popullor është hryzheplastyka në Lihtenshtajn. Për performancën e saj në vendin e të shkojnë jashtë me hernie barkut themeluar rrjetë najlon të veçantë, e cila është fiksuar në indet përreth individuale shvami.Zakanchivaetsya operacion shtresuar plagët suturing instalimi i kullimit gome për evakuimin e rrjedhje dhe gjakut të mbetur. Në vend të sutures aplikuar fashë pa mikrobe për të parandaluar infeksionin e plagës.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Të gjithë pacientët shërohet nga operacioni është e rekomanduar për të kryer mbathje fleksibël që mbështesin scrotum në qëndrimin e saj fiziologjik. Kjo promovon shërimin e duhur dhe të shpejtë të plagëve dhe parandalon rifillimi të sëmundjes.

Si për drogë, në periudhën postoperative, të gjithë pacientët janë caktuar antibiotikët spektrin e gjerë për parandalimin e infeksionit sekondar të plagës. Në mënyrë tipike, kjo është e mjaftueshme për të ceftriakson dy tableta në ditë.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Deri më sot nuk është zhvilluar ende një dietë të veçantë, e cila mund të ndikojë në shërimin ose shërimin e pacientit plagë sa më shpejt të jetë e mundur pas hernie inguinale. Të gjithë pacientët që rekomandohen për tryezë përgjithshme dietetike Pevzner №15, të cilat përfshihen ushqime të lartë kalori me një përmbajtje të lartë të proteinave.

Sa për mënyrën e jetesës, atëherë dy muajt e parë pas pacientëve të kirurgjisë duhet të përmbahen nga puna ekstreme fizike dhe të veshin elastike shkrihet. Rritja e ngarkesës të madh në dy javët e para pas operacionit në shumicën e rasteve përfundon plagë mospërputhje dhe rikthim domosdoshme.

Mjete popullore Trajtimi

Që çdo trajtimit, edhe në qoftë se tradicionale, nuk janë të bazuara në kirurgji, nuk e bëjnë një efekt të qëndrueshëm pozitiv në hernia inguinale, efikasiteti i trajtimit të njerëzve, megjithatë.

Shumë shpesh pacientët janë kthyer në mjekët popullorë në rastin e fatkeqësisë hernie kur ato kanë të bëjnë dhimbje të forta në ijë. Në mënyrë tipike, healers, në qoftë se ajo shkon, ushtron hernie inguinale, e cila nuk është gjithmonë një efekt të mirë paralajmërues. Nëse një zorrë vuaj hernial telefononi më shumë se 12 orë, ajo sigurisht nekrotyzyruetsya dhe në qoftë se një i tillë vpravyty trup në zgavrën e barkut, ka mundësi të madhe që një pacient do të zhvillojnë peritonit. Prandaj, dhimbje në ijë është më e mirë për të kërkuar ndihmë se për mjekët popullorë, dhe objekteve të specializuara mjekësore.

Komplikimet e hernie inguinale, moshonochnoy

Komplikimi më i zakonshëm i hernia, pavarësisht nga vendndodhja e saj, është për të kufizuar këtë të fundit. Lidhur inguinale-hernie ankth moshonochnoy të rrezikshme në këtë qeskë hernie mund të merrni zorrës së trashë dhe pacienti do të zhvillojnë simptoma të pengimit akute të zorrëve dhe peritonit dhe pas. Në këtë situatë, do të ketë nevojë kirurgji, e cila nuk është kryer nga një prerje të vogël inguinale dhe laparotomy mesatare, pas së cilës mbresë është më shumë se polzhivota.

Një tjetër kërcënuese hernie ndërlikim moshonochnoy, e cila është më e zakonshme në pacientët e rinj është mosfunksionim ngrerë dhe infertilitetit. Fakti që humbjen e tërë kompleksit të scrotum, ata kanë një presion të madh në testise dhe vas deferens. Si pasojë, kjo e fundit thjesht të pushojë të funksionojë dhe nuk do të prodhojë spermë. Nëse, pas një farë kohe, për të operuar një pacient të tillë, mundësia që ajo të shërohet gjëndra të farës aktivitetin normal është minimal.

Parandalimi hernie inguinale, moshonochnoy

Në thelb, inguinale-hernie moshonochnaya rezultatin e hernie inguinale si qese parë hernial me zgavrën e barkut merr në kanalit inguinale, dhe vetëm pastaj shkon direkt në scrotum. Nëse faza e parë për të kryer një trajtim efektiv, tjetri mund të shmanget. Për ta bërë këtë, koha për të parë një kirurg dhe të shpenzojnë një operacioni të vogël në mënyrë rutinore.

Sa për parandalimin parësor të inguinale hernias-moshonochnyh, ajo është më e komplikuar. Pacientët të cilët janë të angazhuar në punën fizike, është e vështirë për të shpjeguar se çfarë profesioni i tyre është rruga e drejtë për të inguinale hernie. Ndoshta në këtë situatë do të jetë më e përshtatshme në kontrolle parandaluese vjetor kirurg për identifikimin e sëmundjes në një fazë të hershme.

Gjithashtu, për të parandaluar rritjen e intra-abdominale presion, e cila gjithashtu mund të jetë shkaku i hernie inguinale është e nevojshme për të diagnostikuar dhe trajtuar sëmundjet e mëlçisë, të cilat janë të shoqëruara shpesh me këtë simptomë.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov