Inflamacion Orhyt i testiseve


Orhyt - një inflamacion i indeve herdhe të njerëzve. Në rrjedhën e saj që mund të jenë të dy akute dhe kronike. E para ndodh brenda 2-4 javë, dhe të tjera mund të marrë më shumë se një muaj.

Arsyet orhyta


Orchitis zakonisht zhvillohet kundër infektimeve të tjera të shkaktuara nga viruset dhe bakteret. Shkaqet më të shpeshta të inflamacionit indeve testicular pranuar shytave (inflamacion i gjëndër pranë veshit pështymës), gripit, gonorre dhe tifoid. Mekanizmi i kësaj sëmundjeje nuk është e lehtë. Si rezultat i infeksionit primar në antitrupa specifike të gjakut të prodhuara janë pastaj perceptohen indet testicular si të huaj. Si rezultat, dhe nuk ka inflamacion i parenchyma e këtij të fundit.

Përveç kësaj, ka edhe faktorë të tjerë të menjëhershme që mund të çojë në orchitis. Midis tyre janë koqe dëmtuar, e cila rezultoi në infeksionin e mjedisit të jashtëm depërton në indet e trupit të njeriut. Gjithashtu inflamacion të rëndë alergjik mund të çojë në lezione testicular. Është e rëndësishme të bëhet dallimi midis këtyre llojeve orhyta sepse në varësi të arsyeve për ndryshimin e strategjisë së trajtimit.

Simptomet e orchitis

Të gjitha foto klinik i inflamacionit të testiseve është i ndarë në simptoma lokale dhe të përgjithshme. Lidhur parë, pastaj ata i takon dhimbje të mprehtë në scrotum, i shoqëruar nga ënjtje dhe skuqje. Simptomet e rritjes orhyta është shumë i shpejtë dhe brenda pak orësh nga debutimin e sëmundjes mund të jetë një ngjyrë cyanotic e scrotum akute dhe dhimbje arching.

Në qoftë se në këtë fazë të sëmundjes do të jepet ndihmë mjekësore të kualifikuar, një situatë e tillë mund të kthehet në një testicular abscesi, karakterizohet nga formimi i purulent fokus në parenchyma saj.

Përveç kësaj, gjatë orhyta ka simptoma shumë të rënda të përgjithshme se dobësi të dukshme, lodhje, ethe për një numrat, humbje oreksi dhe peshe mjaft serioze humbje.

Orhyt - një sëmundje që nuk është mirë të trajtimit, kështu që duke bërë të mundur rezultatin e saj duhet të konsultoheni me një mjek sa më shpejt të jetë e mundur. Në rast simptomat minimale lokale duhet të kontaktoni menjëherë një urolog i cili mund të vlerësojë situatën dhe të caktojë trajtimin korrekt.

Diagnoza orchitis

Një problem i madh në diagnozën orhyta bie mbi teknikat laboratorike. Kur inflamacion i testiseve rekomanduar numërimin e gjakut dhe urinalysis. Në këto kushte mund të gjenden të dhëna të treguar sëmundjen e përgjithshme inflamatore në trup. Përveç kësaj, bakposev për të mbajtur urinë dhe lëshoj një fjalë në mediat lëndë ushqyese. Pastaj ka një shans të mirë për të identifikuar agjent shkaktar. Nëse bakter është i izoluar nga trupi, ajo duhet të mbahet vendosur në ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve fundit. Kështu ju mund të përcaktuar se cila është më e mirë drogës për të trajtuar një sëmundje specifike.

Në lidhje me metodat instrumentale të studimit, për të konfirmuar diagnozën orhyta shpesh përdoret scrotum ultratinguj. Ajo mund të tregojnë në mënyrë të qartë, jo vetëm procesin patologjike në testis, por edhe për të përcaktuar fazën e tij.

Scrotum uzi. Tregon fokus purulent në koqe majtë.

Ndër të tjera, diagnostifikimi, aplikuar gjatë orhyta duhet të identifikojnë metodat për identifikimin e shkaqeve të sëmundjes.

Trajtimi i orchitis

Si shkaku kryesor i orchitis është zakonisht një infeksion bakterial, inflamacion i trajtimit të testiseve, para së gjithash, duhet të drejtohen në këtë faktor. Sa për antibiotikë, të cilat janë përdorur gjatë orhyta është e nevojshme për të identifikuar antibiotikët e cefalosporinet dhe Fluoroquinolone. Parë është cefotaxime medikament, si dhe i dytë - ciprofloxacin, është një antibiotik spektër gjerë. Para se të marrë antibiotikë, sigurohuni që besueshmëria e diagnozës;

Sa i përket trajtimit orhyta simptomatike, ajo është projektuar për të reduktuar temperaturën e trupit, të eleminuar dhimbjet dhe për të përmirësuar rrjedhjen e spermës. Për të hequr temperaturë të lartë përdorur drogë nonsteroidal anti-inflamator, të cilat përfshijnë paracetamol. Kjo është medikament i përzgjedhur në trajtimin orhyta temperaturë të lartë shoqëruese. Sa për dhimbje dhe të përmirësojë rrjedhjen e spermës, në këtë rast është e nevojshme për të aplikuar komponimet antispasmodic, të cilat përfshijnë spazmalhon, baralgin dhe droga të tjera. Të gjitha këto ilaçe janë në dispozicion në barnatore pa recetë, megjithatë, është e nevojshme të konsultoheni me mjekun paraprakisht.

Nëse orhyt kohë të gjatë për të shëruar, inflamacion në parenchyma e koqe mund të bëhet karakter purulent. Në këtë situatë është e rëndësishme që të marrë masa urgjente kirurgjike për të siguruar se procesi nuk mund të përhapet në gjak. Në mënyrë tipike, në këtë fazë të zbatohen dhe predha autopsi vezë evakuimin e qelb. Në një situatë ku shumica e trupit parenchyma metodën e prekur përdoret për të hequr atë, e cila është rezultat jashtëzakonisht të pafavorshme për pacientin.

Testicular protezë

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës në orchitis

Edhe shumë kohë pas pacientët orchitis nevojë për kujdes të veçantë, kështu që nuk kishte asnjë përsëritje. Sa për dietë, nuk ka nevojë për të ndjekur disa kufizime të rrepta. Ndoshta ne duhet vetëm të heqin dorë nga përdorimi i pjatave shumë pikante që kanë një ndikim negativ në zgjidhjen e inflamacionit.

Sa për ngjarjet e tjera, duhet theksuar reduktimin e stresit në trup gjatë shërimit të tij. Përveç kësaj, ajo do të shkurtojë Sëmundja disa herë, nëse jo fizikisht ngarkesës trupin, gjasat të reduktuara të orhytom përsëri.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Nëse ne flasim për rehabilitim, si e tillë, ajo duhet vetëm pacientët që iu nënshtrua operacionit në scrotum. Në mënyrë tipike, kjo është bërë në trup nga dy lloje të operacioneve. Kjo evakuimin e inflamacion purulent dhe për të hequr testikul. Lidhur me pikën e dytë, atëherë këta pacientë, veçanërisht nëse ajo është e të rinjtë kanë nevojë për një mbështetje shumë të rëndë psikologjike që mund të ofrojnë plotësisht vetëm një psikolog të kualifikuar.

Përveç kësaj, mungesa e testiseve në vetvete një faktor negativ emocional, sepse sot është përdorur shpesh proteza silikoni të trupit. Ata vijnë në madhësi të ndryshme, dhe nëse njerëzit tolerojë amputim në fëmijëri, protezat kërkojnë zëvendësim të rregullt. Ajo duhet të mbahet mend se ky organ artificial është vetëm një funksion estetik, ndërsa riprodhues të ruhet nga koqe tjetër.

Mjete orchitis Trajtimi popullore

Kur inflamacion i testiseve, mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin e ngrohjes thatë se në një spital mjekësore kundërindikuar në mënyrë rigoroze. Perdorimi i nxehtësisë në vend dhe zonat kështu inflamatore e trupit tipike çon formacioni e shpejtë e inflamacionit purulent, trajtimi është shpesh fund operacionit. Në rrethana të tilla, përfitimet e një trajtimi të tillë, megjithatë. Sa për përdorimin e ointments mjekësore lokale, ata nuk e rrisin sëmundje, por nuk kanë asnjë efekt të dobishëm.

Komplikime të mundshme orhyta

Siç është përmendur tashmë, orhyt në qoftë se nuk trajtohet, koqe është formuar në vend të purulent fokus. Kjo është ndërlikim i parë i inflamacion të testiseve, që bërtiste abstsedyrovanyem.

Pavarësisht nga proceset serioze patologjike që aktualisht po ndodhin në trupin e njeriut, abscesi testicular mund të trajtohen me ruajtjen e funksionit seksual, i cili nuk është i kompleksitetit të tillë si orhyta atrofiya.Vo koha atrofi parenchyma testicular e trupit është e rraskapitur dhe nuk prodhojnë sasi të drejtën e të dy hormonet seksuale dhe spermës. Për më tepër, në një situatë e tillë ndodh mosfunksionim riprodhues, reduktimi i hormoneve seksuale në gjak ka një ndikim negativ në sistemin kardiovaskular.

Një tjetër orhyta ndërlikim kërcënues është zhvillimi i formës sekretore e infertilitetit. Kur inflamacion i niveleve të testiseve e hormoneve seksuale mashkullore është normale, por krejtësisht të ndaluar spermës prodhuar. Pavarësisht nga derdhje prania, fara mashkull është joaktiv dhe nuk është në gjendje për të mbarsur një grua. Kjo lë scrotum përshtypje plotësisht trupin të shëndetshëm.

Kur inflamacion i testiseve mund të përhapet procesin e sëmundjeve dhe shtojca e saj. Kjo sëmundje, e quajtur epididymitis, është e ndryshme dhe kërkon një trajtim të ndryshëm. Prandaj është e domosdoshme gjatë orhyta përcaktojnë linjë gjobë, kur ajo shkon në epididymitis.

Profilaksia e inflamacionit testicular

Parandalimi i orchitis, kryesisht konsiston në shytat parandalimin, pasi kjo sëmundje është inflamacion i testiseve ndodh pothuajse gjysma e pacientëve. Për këtë qëllim, posaçërisht zhvilluar vaksinën, e cila administrohet me fëmijët mes moshës një dhe gjashtë vjet. Nëse për ndonjë arsye kjo vaksinë nuk është kryer, është e nevojshme për të monitoruar me kujdes kontaktet e njerëzve të infektuar të cilët mund të transmetojnë shytave.

Përveç kësaj, sëmundja shpesh është i pavarur nga shytat orhytom, dhe zhvillon kundër një infeksioni. Për shembull, ethe ose flakë të kuqe, pneumonia ose bajame të jetë gjithashtu ato shkakton që çojnë në zhvillimin e orchitis. Për të kjo nuk ndodh gjatë çdo inflamacion infektive është e nevojshme për të vëzhguar pjesën tjetër të rreptë krevat, të cilat mund të mbani mbrojtjen e trupit dhe për të parandaluar përhapjen e infeksioneve, duke përfshirë të testiseve.

Gjithashtu me rëndësi të konsiderueshme në zhvillimin e orchitis janë faktorët lokalë. Ata njerëz të cilët ende kanë probleme me sistemin urinar orhyta vuajnë më shpesh se të tjerët. Një faktor tjetër duke përgatitur në shfaqjen e inflamacionit testicular, higjiena është vulvë. Prandaj, para fillimit të sëmundjes, dhe kur është e nevojshme për të vëzhguar regjim të rreptë higjienës për të brendshme dhe shtrati prej liri, e cila duhet të ndryshohet të paktën një herë në ditë.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov