Infertilitetit mashkullor


Varfëri - Mungesa për 1 vit ose më shumë shtatzënive në gratë që jetojnë kontraceptivëve rregullisht seksualisht aktive dhe nuk përdorin.

Frekuenca e martesave jopjellor është 10-15%. Në 60% të rasteve shkaku i infertilitetit është një shkelje e trupit të një gruaje, 40% -në njeri trup (mangësi spermës, derdhje të parregullt, impotencë).

Çfarë ju do të gjeni kur iu referuar një mjek për varfëri? Cilat metodat e diagnostikimit infertilitetit dhe opsionet e mundshme të trajtimit?

Mashkull Steriliteti


Tani le të flasim për infertilitetit mashkullor, e cila është përcaktuar si mungesë të aftësisë së një njeriu të krijoj, pavarësisht kryerjes normale të marrëdhënieve seksuale.

Në vitet e mëparshme, përgjegjës për martesë infertilitetit shpesh i atribuohet gruas. Kohët e fundit në të njëjtën kohë me anë të një inspektim më të shpeshtë dhe meshkujt, duke përfshirë edhe analizave laboratorike të lëngun seminal zbuloi se rreth gjysma e martesave jopjellor shkaku i varfëri nuk është një grua dhe një burrë.

Nga format e lindura të infertilitetit përfshijnë lloje të ndryshme të anomalive testicular: hypogonadism primare, që hypoplasia lindur gjenital, mungesa kongjenitale e dy testiseve (cen jashtëzakonisht të rralla) cryptorchidism (neopuschennya testiseve në scrotum) dhe disa gabime të tjera, më të rralla të lindura të strukturave testicular.

Infertilitetit blerë mund të jetë rezultat i faktorëve të ndryshëm negative në testicular epitelit spermatogenic: sëmundjeve infektive, kequshqyerja, të zgjatura trupit frigorifer X-rrezeve ose rrezatimit radioaktiv. Sipas të dhënave aktuale, rreth një e katërta e meshkujve jopjellor shkaku i këtij defekti është parotitit infektive (shytat), orhytom komplikuar bilateral. Një shkaktar i rrallë i infertilitetit mashkullor janë të sëmundjeve të tjera infektive: tifoide, gripi, malaria, sifilizi, tuberkulozi. Si me shytave infektuese, infertilitetit pas këtyre sëmundjeve mund jo vetëm të shprehet klinikisht orchitis, inflamacion të testiseve që është e qartë, por efektet toksike të infeksionit në epiteli sprematohennyy testicular pa shenja të dukshme orhyta. Rinj pacienti, aq më i madh rreziku i efekteve të sëmundjeve ngjitëse të dëmshme në testise, sidomos gjatë pubertetit apo atij.

Ethe zgjatur, pra ethe vetë mund të çojë gjithashtu në spermatogenesis dëmtuar për shkak të rritjes së temperaturës lokale në të testiseve. Ky faktor duhet t'i kushtojë vëmendje të njerëzve të cilët kanë qenë të ekspozuar ndaj temperaturave të larta në punë.

Ndër llojet e ndryshme të dehjes me rëndësi më të madhe kronike praktik të abuzimit të alkoolit dhe duhanit. Nën ndikimin e alkoolit ndodh në degjenerim test yndyror të tubthave seminifer dhe përhapja në vendin e tyre të indeve lidhës është zëvendësim mbresë testicular parenchyma. Vëzhgimet klinike tregojnë një incidencë të rëndësishme të infertilitetit në alkoolistëve kronik, si dhe probabilitet të lartë të pasardhësve të tyre të dëmtuar. Ekspozimi kronik nga nikotina mund të jetë arsyeja që aftësia për të krijoj, dhe kjo shkelje vazhdon pas ndërprerjes ose kufizimit të rëndësishme të pirjes së duhanit.

Vlerë e madhe për funksionin normal testicular spermatohennoy një furnizim të mjaftueshëm të gjakut. Këto sëmundje që thyejnë qarkullimin në testis, shpesh çojnë në ndryshime vneshnesektornoy funksionet e tij, dhe në sëmundje dypalësh - shterpësi. Këto sëmundje përfshijnë venat me variçe të kurrizit sperme (varicocele), rrotullim të kurrizit sperme.

Një tjetër origjina kryesore e formave të infertilitetit mashkullor në të cilën nuk ka formimin farë shkelje në testiseve, dhe prodhimin e saj në traktin ejaculatory (shtojcë, sim'yavyvidnuprotoku, fshikëz farës, uretrës). Secila nga këto fusha mund të takohen pengesë për kalimin e farës fluide natyrës lindur ose të fituar. Keqformimet e lindura të uretrës - një defekt në murin e tij mbrapa (hypospadias) - të çojë në faktin se shpërthen nga hapja e jashtme të vendosura në mënyrë të paligjshme e spermës uretrës merr në vaginë, dhe e derdhi para tij. Zhvilluar si rezultat i inflamacion kronik ose dëmtimit të Urethral ngushtimi (ngushtim) ajo mund gjithashtu, edhe pse shumë të rralla, shkaku i infertilitetit, ndërsa lëngu seminal është mbajtur në kanalin hidhet në fshikëz apo gradualisht vjen nga pas marrëdhënieve seksuale.

Shkaku më i zakonshëm i infertilitetit mashkullor formave nxjerrës janë anomali dhe sëmundje të epididymis. Bilaterale testikulave shtojca anomali si hipohlazii (ulje madhësia) aplazionit (mungesa kongjenitale) ose sclerotherapy (pa lumen në trup) janë të rralla.

Shumë më shpesh shkaku i infertilitetit janë sëmundje inflamatore bilaterale të testiseve (epididymitis). Pas specifik (gonorrheal, tuberkuloz) epididymitis janë shpesh ndryshime mbresë që në mënyrë dramatike mund të prishin lëvizjen e spermës në lumenin e epididymis, derisa pengimin e saj të plotë. Nëse lezioni është bilateral në natyrë, vjen varfëri.

Sëmundjet e prostatës dhe fshikëzat seminale mund të shkaktojë shterpësi. Inflamacion kronik në këto organe është një shkelje e të sekrecioneve të tyre, duke çuar për të ulur veprimtarinë e spermës në spermë.

Mjetet juridike popullore për trajtimin e infertilitetit tek burrat zakonisht është i paefektshëm, por disa rregulla të jetesës dhe të ushqyerit (dieta) për konceptues një ndihmë të vogël të përmirësuar cilësinë e spermës.

Shkaqet e infertilitetit mashkullor

Kompleksi ekzaminim klinik dhe laboratorik i njerëzve të cilët janë në një martesë shterpë, zbulon shkaqet e mëposhtme kryesore të infertilitetit:

 • Sexy dhe / ose disfunksioni ejaculatory;
 • Infeksion i gonads paranazale;
 • Varicocele;
 • Olyhozoospermyya idiopathic;
 • Astenozoospermyya idiopathic;
 • Teratozoospermyya idiopathic;
 • Patologji të izoluara nga lëngu i farës;
 • Faktori imunologjike;
 • Faktori iatrogjenike;
 • Sëmundje sistemike;
 • Anomalitë kongjenitale të organeve gjenitale;
 • Fituar patologjinë e organeve gjenitale;
 • Shkaqet endokrine;
 • Azoospermia pengues;
 • Azoospermia idiopathic;
 • Faktori gjenetik;

Frekuenca e crregullimeve të funksionit të riprodhuese e njerëzve është 48%. Shkaqet kryesore të infertilitetit mashkullor janë: infeksioni gjenitale (11%), varicocele (7%) dhe ydyopatycheskaya oligo-, asteno-, teratozoospermyya (15%). Kombinimi i dy ose më shumë faktorëve në pacientët e infertilitetit gjendet në 32% të rasteve.

Trajtimi konservativ i infertilitetit mashkullor

Çdo Terapia fillon me një masave të përgjithshme organizative dhe mjekësore për të eliminuar rreziqet e brendshme dhe profesionale, normalizimin e punës, pushimi, ushqim i durueshëm qetësues emërimi dhe terapi antidepressant, droga që rrisin funksionin antitoksik mëlçisë, terapi vitaminë, trajtimin e sëmundjeve oportune.

Trajtim të drogës është përdorur kryesisht në shkelje të spermatogenesis shkaktuar nga infeksioni gjenital, çrregullime endokrine dhe ndryshimet seksuale-ejaculatory. Për këtë qëllim, grupet e mëposhtme të drogës:

 • Androgens, andekanoat testosterone (andryol), testosterone propionate (Testoviron) testenat (Sustanon-250).
 • Antiestroheny: gonadotrophins klostilbehid Tamoxifen: menotropin (humehon, pergonal) horiohonadotropin (prehnyl, prophase).
 • Liruar hormon, LH-RH (lyuliberinom), GnRH (kriptokur).
 • Frenuesit e sekretimit Hormoni: Bromkriptin (Parlodel).
 • Agjentët kemoterapeutik.
 • Immunostimulators: takt pirogenal imunoglobulina normale njerëzore.
 • Anhioprotektory: pentoxifylline (trental).
 • Droga biogenic: Solcoseryl, raveron, trianol
 • Mjetet e korrigjimit të funksionit seksual: kaverdzhekt, andryol, iohimbin, tenteks, hymkolyna.

Trajtimi i infeksioneve seksuale

Trajtimi i pacientëve me sëmundje inflamatore të sistemit riprodhues të mashkullit, është një detyrë e vështirë dhe komplekse. Prandaj, vetëm një trajtim i plotë faza në të njëjtën kohë të dy bashkëshortëve ose partnerëve seksualë, madje edhe kur zbulimin e infeksionit në një prej tyre arrin shërim klinik.

Metodat komplekse përfshijnë trajtimet e mëposhtme: 1) etiologjik 2) pathogenetic 3) hormoneve, 4) imunologjike, 5) dhe terapi tonik.

Trajtimi etiologjik ka për qëllim eliminimin e infeksionit në bazë të citologjike, kulturës dhe studime të tjera. Mjekimi kryhet për 20-30 ditë me 2-3 drogës qëllim të qëndrueshme. Ai përdor mjete tetracycline (doxycycline), fluoroquinolones (abaktal, tarivid), Cephalosporins (klaforan), macrolides (rulyd) dhe Acyclovir, Nystatin dhe trihopol. Kur dështimi trajtimi përsëritet nën kontrollin e identifikimit infektive agjent dhe përzgjedhjen e drogave të tjera. Për parandalimin e dysbiosis zorrëve baktisubtil administruar në të njëjtën kohë për 10-15 ditë. Mjetet në lidhje me sulfonamides dhe derivatet nitrofurans përmes ndikimit të tyre në terapi gonadotoxical duhet të përjashtohet.

Trajtimi patogjen përfshin masa për të eliminuar burimin primar të infeksionit dhe ri-infektimit, eliminimin e çrregullimeve neurotropik në vendin e inflamacionit dhe komplikime të mundshme. Në këtë drejtim, i kryer ekzaminimin dhe trajtimin e partnerit seksual, zbulimin dhe përshtatje e vatrave të infeksionit, antimicrobials aktuale të përdorura për të hyrë në uretrës dhe në fshikëz, masazh prostatës, fizioterapi.

Droga hormonale janë të përshkruara në trajtimin e mangësi në testosterone endogjen ose për të nxitur metabolike dhe proceset rigjeneruese. Këto përfshijnë: provyron, andryol, Sustanon-250.

Rritja e reaktivitet imun është arritur duke përdorur timolin, taktivin, imunoglobulinë normale njerëzore dhe drogë biogenic (raveron, trianol).

Për të konsoliduar dhe stabilizuar rezultatet e trajtimit në fazën përfundimtare të një trajtim spa, duke përfshirë krijimin e jetës normale.

Kriteret klinike kurë konsideratë: 1) mungesa ose 1,0h106 / leukocytes ml në spermë; 2) mungesa e mikroorganizmave apo kontaminim me Staphylococcus epidermidis 103 KSL / ml; 3) Mungesa e llojeve të tjera të infeksioneve; 4) normalizimin e spermës.

Në mungesë të shtatzënisë prej 6 deri 12 muaj pas përfundimit të trajtimit të përshkruara hormonostimuliruyuschih si terapi çifte.

Inseminimi artificial

Përpjekja e parë e suksesshme e mbarësimit artificial, e cila është projektuar për të kapërcyer varfëri të shkaktuara nga faktori mashkull J. Hunter është bërë në 1790 në mbarësimit artificial e parë të spermës u mbajt në vitin 1925, AA Shorokhova për azoospermia.

Në varësi të burimit të spermës dalluar mbarësimit artificial nga spermatozoidi (fekondimit artificial homolog) dhe inseminimin artificial nga një dhurues të spermës (mbjellje heterolog artificiale).

Indikacionet për mbarësimit artificial sperma është shkelje kryesisht koitalnoy që pengojnë së spermës normale hyrje në vaginë; përçarje butë i spermatogenesis apo agresion imunologjike mukusit cervikal.

Inseminimi artificial nga spermatozoidi ekzekutuar në rastin e një gruaje:

 • perineal të vjetër;
 • pengesa anatomike e vaginës dhe mitrës;
 • vahinizmu format e rënda;
 • Efektet negative mbi vaginë përmbajtjes spermës ose mukusit cervikal;
 • ankiloznyh nyjeve të dëmtuara hip.

Indikacionet nga burri i saj për inseminimit artificial janë:

 • Mungesa ose mbledhje të pamjaftueshme mbledhje;
 • Hydrocele madhe madhësia apo inguinale-hernie moshonochnoy;
 • derdhje e parakohshme;
 • hypospadias rënda;
 • disa forma olyhozoospermyy I - II diplomë;
 • Testi i parregullt postcoital.

Inseminimi artificial nga spermatozoidi i burrit të aplikuar para sterilizimit, në qoftë se e caktoi drogave që shkaktojnë infertilitetit, ose para rrezatim. Para se burrat e spermës kriokonserviruyut më parë.

Kohët e fundit, mbarësimit artificial nga spermatozoidi janë gjithnjë e duke u përdorur për të kapërcyer imunologjik agresioni mukusit cervikal me varfëri.

Ynsemynatsyyu donoraprovodyat spermës në varfëri, shkaktoi rëndë spermatogjenezes dëmtuar (aspermiya, azoospermia, oligospermia III shkallë). Ynsemynatsyyu dhuruesi spermatozoidet përdoret gjithashtu për sëmundjet rënda shtet njeri zakonshme pas sëmundje Hodgkin, në prani të fibrozë cistike, sëmundje Werdhig - Hoffman; nëse predispozicion negativ gjenetike në familje (lindje e frytit të vdekur, lindja e fëmijëve me sëmundje të rëndë hemolitik për shkak të sensibilizimit të Rh-faktor, lindjen e fëmijëve me defekte të shkaktuara nga prania e sëmundjeve të trashëguara në meshkuj).

Në mënyrë që të përmirësojë parametrat spermë ofrojnë spermës fractionated, formularë të veçantë celular nga filtrimit, të grumbulluar disa derdh duke cryopreservation, shtoni kallikrein, dekstrazu, arginine, caffeine ose prostaglandins.

Në kushte normale të sistemit riprodhues të grave për mbarësimit artificial duke përdorur spermë dhëna qafës së mitrës, në qoftë se antitrupat anti-spermës - intrauterine. Për të përmirësuar efikasitetin e mbarësimit artificial në gratë me cikël menstrual bifazik e përshtatshme për të kryer këtë procedurë në një sfond të induksion hormonale të metodave të ovulacionit. Inseminimi artificial mund të kryhet jo vetëm gratë të përkryer të shëndetshme dhe në pacientët me pjellori të ulët (shkelje e ovulacionit ose njëanshme qenët i qartë Tubali vështirë, anomalitë e mitrës) pas terapisë përshtatshme korrigjuese.

Ynsemynatsyyu artificiale duhet të bëhet çdo ditë të tjera gjatë ovulacionit vlerësuar në 2 manipulime në një cikël menstrual.

Përparësi duhet t'i jepet spermës hyrje natyvnoy, sepse efektiviteti i përdorimit të tij është 2-3 herë më e lartë se kur duke përdorur materiale cryopreserved. Megjithatë, kjo është provuar se ngrirja zvogëlon pronat antigjenike e spermës, duke e bërë përdorimin e kësaj metode premtuese të mbarësimit artificial në gratë me antitrupa anti-spermës.

Efikasiteti i mbarësimit spermës shkon 6-22%, dhe mbarësimit spermës donatorëve është brenda 30-60%.

Hormone çrregullime të ndryshme të spermatogenesis

Vendi kryesor në trajtimin e të patozoospermyy marrë hormone si një trajtim të pavarur ose stimuluese pas metodat e tjera të korrigjimit (varicocele, infeksione gjenitale).

Nuk janë këto lloje të terapisë hormoneve në infertilitetit mashkullor:

 • Replacement Therapy - Administrata Hormone është kryer për të zëvendësuar mangësi tyre endogjen është një nga metodat më të suksesshme të farmakoterapinë. Në shembullin andrological praktikë e terapisë zëvendësuese është trajtimi i hipogonadizmit, patozoospermyy idiopatike dhe mosfunksionim seksual shkaktuar hipoandroheniya.
 • Bllokimi (kryesisht) terapi - duke hormonet çon në funksion shtypjen kancerit përkatëse. Kështu, emërimi i njerëzve të dozave të larta të testosteronit (500 mg / javë) për 3-4 muaj shkakton ndalimin e prodhimit Gonadotropin dhe ndalimin e spermatogenesis në azoospermia. Pas ndërprerjes së terapisë, mes prodhimit në rritje të hormoneve të hipofizës mëparshëm, është restaurimi i karakteristikave spermatogenesis të parametrave të tij të kalojë nivelin e prodhimit para trajtimit. Kjo metodë është e njohur në literaturë si efekti rebaund quajtur antifertilnym. Aktualisht, metodë ka aplikim të gjerë.
 • Stimulimi terapi - bazuar në futjen e doza të vogla fiziologjike të hormoneve të ketë një efekt të favorshëm mbi metabolike, inflamator, imun dhe proceset e tjera në trup, pa ndryshime të shënuara në hypothalamus-hipofizë-test. Këto barna janë andryol dhe provyron përdorur në trajtimin e olyhozoospermyy idiopatike.

Më shpesh e përdorur drogë e mëposhtme: klostylbehit (25-150 mg / ditë), humehon (75-150 IU) prehnyl (1.500-5.000 IU) andryol (80-160 mg / ditë). Trajtimit të paktën korrespondon me kohëzgjatjen e spermatogenesis, të kontabilitetit për 12-15 javë. Monitorimi rezultatet e trajtimit të kryhen çdo 3 muaj. Një dinamika pozitive e trajtimit mund të zgjasë deri në 9 muaj. Paraqitja në trajtimin e simptomave të padëshiruar ose gynecomastia është bazë për reduktimin ose anullimit dozë.

Terapia përqendrimi olyhozoospermyy prej 5 milionë spermës / Numri ml astenozoospermiyi të lëvizshme spermës 20% numri teratozoospermiyi e formave normale 20% nekrozoospermiya duhet të njohin e kotë.

Në primar (hiperhonadotropnym) trajtimi hipogonadizmit është droga hormoneve seksuale mashkullore mund të pengojnë sekretimin e hormoneve Gonadotropin dhe rivendosur funksion spermatogenic. Efekte të tilla kanë 5% Testosterone Propionate, testenat (Sustanon-250). Në mungesë të ndryshimeve të shënuara në përshkruesit hipofizë-testicular andryol, provyron, klostilbehid.

Trajtimi i mesëm (hypogonadotrophic) hipogonadizmit është përdorimi i Gonadotropin. Në mungesë të Gonadotropin LH emëruar horiohonicheskiy dhe analogs saj (prehnyl, prophase). Në mungesë të serum Gonadotropin FSH është përdorur apo preparate humehon, pergonal. Në trajtimin e mundshme kombinim horiohonichnoho serum Gonadotropin. Nëse funksioni rezervë i pamjaftueshëm i Leydig efektivitetit qeliza terapi është rritur nga kombinimi i përgatitjeve serum Gonadotrophin e testosterone (andryol).

Korrigjim kirurgjik i infertilitetit mashkullor

Çdo Terapia fillon me një masave të përgjithshme organizative dhe mjekësore për të eliminuar rreziqet e brendshme dhe profesionale, normalizimin e punës, pushimi, ushqim i durueshëm qetësues emërimi dhe terapi antidepressant, droga që rrisin funksionin antitoksik mëlçisë, terapi vitaminë, trajtimin e sëmundjeve oportune.

Varicocele. Trajtimi përfshin ndërpresin rrjedhjen e reaksionar gjakut nëpër vena të eliminuar yayichkovoyi trazirat hemodinamik në koqe. Metoda e zgjedhjes është operacioni me Ivanissevicha, thelbi i së cilës - retroperitoneale ligation lartë yayichkovoyi venë. Një efekt i ngjashëm klinik mund të arrihet mbyllje endovaskulare e yayichkovoyi venë duke futur atë agjentët sclerosing, spirale metalike, venat elektrookklyuziey me frekuencë të lartë, ligation endoscopic venë. Në varicocele dypalësh është bërë ndërprerja e rrjedhjes së gjakut në yayichkovoyi venë majtë dhe të djathtë. Më pak kravatë jashtme venë farës ose arterie me një venë (operacion Palo). Në rastet kur shkaku i varicocele anën e majtë është vennaya hipertensionit veshkave, ndërpresin rrjedhjen e reaksionar gjakut kryhet në mënyrë qendrore të gjëndrës majtë veshkave.

Cryptorchidism. Trajtimi kryesor - është operacional. Orhipeksiyi duhet të kryhet në një moshë më të hershme, zhvillimi i ndryshimeve të pakthyeshme në epitelit spermatogenic. Trajtimi kirurgjik termi premtues konsiderohet mosha 2-3 vjet. Test të rënë nga kategoria më vonë në jetë nuk garanton varfëri. Taktika e trajtimit konservativ të përgatitjeve cryptorchidism Gonadotropin në shpresën për të sjellë poshtë testes e pavarura duhet të konsiderohet jo efektive dhe të pajustifikuar.

Inguinale dhe inguinale-hernie moshonochnye. Vëmendje e veçantë i është dhënë për korrigjim kirurgjik të elementeve minimale traumave të kurrizit sperme dhe zbatimin pa presion suturing kanalit inguinale. Pas këtyre intervenimeve duhet të jetë kirurg-urolog për të minimizuar rrezikun e dëmtimit iatrogjenike ose heqje te vas deferens.

Anomali të lindura të uretrës (epispadias dhe hypospadias). Operacionet plastike për qëllim të krijosh uretrës në marrjen jashtë në kokë që do të lejojë derdhje intravaginal.

Ngushtim uretrës dhe zhdukje. Trajtimi kirurgjik - heqje e zonës së ngushtuar dhe më pas përfundimisht uretrës anastomosis me pastrimin normal lejon për korrigjim adekuat. Urethral ngushtim likuiduar fundmi metodë endoskopik.

Azoospermyya pengesa. Në gjenezën e kësaj forme të infertilitetit qëndron pengesë ejaculatory kanal. Arsyet për këtë janë:

 1. aplazionit plotë ose i pjesshëm i epididymis, vas deferens, fshikëzat seminale;
 2. pengim fituar kanal për shkak të pengim inflamatore;
 3. cysts dhe tumoret e epididymis, compressing epididymis tubave;
 4. Pengim iatrogjenike kanal për shkak të manipulimit kirurgjikale në këtë fushë.

Të gjitha metodat e trajtimit kirurgjik në varësi të vendosjes së anastomosis ndarë në 3 grupe kryesore:

 1. Vazo-vazoanastomoz;
 2. vazoepidimoanastomoz;
 3. vazotestikuloanastomoz.

Është trajtimi më efektive për gypit anastomosis vendosjen sipas llojit "fund-te-fund". Në pjesën e parë të pengimit të vas deferens apo gypit epididymis bërë mikrodissektsii për të identifikuar lumen normale dhe lidh lumen tubave të epididymis vas deferens, duke përdorur një qepje të dyfishtë rresht. Në mënyrë tipike kjo pengim rezetsyruyut zonë (trupi shtojcë bisht, pjesa fillestare e vas deferens). Anastomosis e vas deferens koqe është kryer pas shtojcë heqje në testis zonë Rete. Në pjesë të pengimit legenit mënyra vas, shumë rrallë, për shkak të komplikimeve të rënda të shkaktuara nga formimi gyp urinar, anastomose me sim'yavyvidnuprotoku moshonochnyh Departamentit uretrës.

Ndër opsionet e ndryshme duhet të përmendim anastomosis e vas deferens me spermatotsele dhe anastomosis kryq në mes vas deferens ose ejaculatory kanal shtojcë nga ana tjetër.

Llojet e rralla të trajtimit kirurgjik të mungesës kongjenitale te vas deferens, kanalet dhe pjesë epididymis, pengim barkut nga vas deferens, derdhje e parregullt të shkaktuar paraplehyey referohet implantimin e rezervuarëve sintetike spermës (spermatotsele artificiale) me një shtojcë ose një xhep nënlëkurës mbi inguinale quajtur 'yazky. Sperma marra nga semyasbornikov përdorur aspiratën përdoret për trajtime alternative (MIS, ICSI).

Trajtimet alternative për infertilitetit mashkullor

Çdo Terapia fillon me një masave të përgjithshme organizative dhe mjekësore për të eliminuar rreziqet e brendshme dhe profesionale, normalizimin e punës, pushimi, ushqim i durueshëm qetësues emërimi dhe terapi antidepressant, droga që rrisin funksionin antitoksik mëlçisë, terapi vitaminë, trajtimin e sëmundjeve oportune.

Nëse trajtimi i pasuksesshëm konservative dhe kirurgjikale e infertilitetit mashkullor përdorur metodat alternative, të cilat përfshijnë:

 • mbarësimit spermës (ICM)
 • Inseminimi nga donator të spermës (ISD)
 • injeksion vnutrishnotsytoplazmatychna spermatozoidet (ICSI), pjese e programit fertilizimit in vitro.

Kur oligo-, dhe teratozoospermiyi metoda asteno- kapatsytatsyy të ndryshme që mund të përmirësojë parametrat e spermës pjellorisë dhe të përgatisë atë për mbarësimit dhe ruajtjen.

Metoda e mbarësimit artificial të bazuar në indikacionet ekzistuese mjekësore.

Indikacionet për ICM janë: 1) anatomike dhe çrregullime funksionale të sistemit riprodhues të burrave dhe grave (epispadias, derdhje e parakohshme, vaginismus); 2) Treguesit subfertylna e spermës; 3) shkelja e lëngun seminal izoluar nga vlerat normale sasia dhe cilësia e spermës; 4) derdhje reaksionar ruhet në spermen normal; 5) infertilitetit imunologjike, faktor i qafës së mitrës.

Për DIU shenjat janë: Burrat 1) shtetërore infertylnyh shkak aspermiya, azoospermyey primar, teratozoospermiyeyu nekro- dhe; 2) koduar gjenetikisht dominant-bartës të sëmundjeve trashëgimore; 3) derdhje reaksionar të mungesës së spermës normale.

Për shkelje të rënda të funksionit riprodhues të burrave, duke çuar në një reduktim kritik në përqendrimin e spermës (500h103 / ml), forma të lëvizshme dhe morfologjikisht normale (20% e spermës), ICSI është kryer. Në formën e obstruktive azoospermia dhe lezione të tjera të rënda organike të sistemit riprodhues mashkull mund të përdoret për microinjections oocyte në epidermik spermatozoideve dhe testicular dhe spermatideve edhe fazë të vonë të diferencimit.