Orhyt, epidimit dhe orhoepidydymit


Para jush chemrasskazat e patologjive të tilla si orchitis dhe orhoepidydymit (inflamacion të testis dhe epididymis), unë do të doja nemnohonapisat ofunktsiyah ata kryejnë. Në të caktuar orhanyimeyut usloviyaheti tendencë ndez.

Testikulat - madje edhe kancer, e cila prodhohet spermë dhe hormone testosterone që rregullon qelbëzim të tyre, ata bënë thirrje inflamacion "orhyt". Në epididymis ose epididimisa është dozrevaniespermatozoidov dhe plehërimi uchastyev, pezmatimi i epididymis quhet "Epidimit".


Arsyet orhyta dhe orhoepidimita

Shkaqet inflamacion i testis dhe epididymis janë lëndimet e tij, sëmundjet ngjitëse të tilla si shytat, por këto arsye, unë shpresoj se ju zotërinj tregoni urologists ose sëmundje infektive. Dhe ne flasim për më të zakonshme, të tilla si sëmundje të transmetueshme seksualisht. Kjo patologji është kompleksiteti i tyre.

Shumë autorë quajtura shkaku klamidia, Mycoplasma, ureaplasma në formën e mono ose staphylococci dhe streptokok. Por vëzhgimet e mia aq sa të angazhuar në këtë patologji, kjo nuk është konfirmuar. Nëse orhyta ose orhoepidimitaosnovnymi patogjene janë gonococci ose Trichomonas ose një kombinim i tyre, që orhoepidydymit zakonisht një pasojë e komplikimeve të gonorre apo trichomoniasis.

Mikrobet e mësipërme mund të jenë të mesëm në këtë proces. Dhe arsyeja që ju doni të gjeni të nevojshme. Diagnoza Nepravilnopostavlennyy - dhe, rrjedhimisht, retsedivy dhe komplikime.

Simptomat e orchitis dhe orhoepidimita

Orhyt dhe epididymitis shpesh ndodhin së bashku, procesi është quajtur orhoepidimit. Simptomat orhoepidimita dhimbje budutrezkaya në testiseve që rritet në këmbë, radiating në pjesën e pasme, abdomen, testikujt uvelechenye pothuajse 2-3 herë, ajo hyperemia (skuqje), ethe të ulët të keq (mbi 38 ° C), dhimbje gjatë urinimit, shkarkimin nga uretrës .

Mirë keq nëse inflamacion është bilateral. Simptomat e mësipërme të shkaktojë për një rast urgjent! qasje në një mjek, më mirë se ajo ishte një dermatolog, i cili nëse është e nevojshme do të dërgojë në urolog. Urgjentisht - kjo do të thotë se në çdo kohë të ditës dhe ku ka ndodhur!

Diagnoza orhoepidimita

Në trajtimin e parë duhet të merret tampon të uretrës nga CITO (srochno) për infeksion urinar.

Ajo është gjithashtu e nevojshme për të bërë ultratinguj e testiseve, prostatës, për përcaktimin e temave dhe shkatërrimi dhe e përjashtimit kancer testicular.

Për të diagnostikuar peshën e procesit merr numërimin e gjakut dhe urinalysis.

Urina microflora ndjeshmëria ndaj antibiotikëve, besoj, nuk do të na japë rezultate të besueshme për shkak se mikrob në trup dhe jashtë saj - janë dy gjëra të ndryshme dhe në çdo rast të emëruar një antibiotik të spektrit të gjerë. Por shqyrtojë urinës metodën mikroskopike për zbulimin e Trichomonas bëjë ata të zënë, si në gonococci në media kulturore, ku ata do të rritet, madje edhe me sasi minimale - është një çështje tjetër.

Partneri juaj seksual duhet domosdoshmërisht të shqyrtohet në të njëjtën mënyrë në dermatolog apo gjinekologu, pasi kjo situatë është një shënues i sëmundjeve të transmetueshme seksualisht.

E pra dhurojnë gjak për HIV dhe hepatit B dhe C dhe sifilizi.

Trajtimi orhoepidimita

Për të trajtuar këtë patologji më e mirë në spital.

Trajtimi më parë ka filluar më mirë. Gjëja kryesore është që të parandaluar testicular sklerozë - zëvendësimin e indeve normale të mbresë dhe procesin e tranzicionit në anën tjetër.

Trajtimi përfshin tri detyra: inflamacion hequr, lezionet rezorbimit, rivendosjen e funksionin e organeve dhe eliminimin patogjen nga trupi. Për këtë zbatohet menjëherë në zonën e fashë testikujt podderzhivayusche me vaj Vishnevsky. Pas përcaktimit antibiotikët prichinynaznachayutsya spektrin e gjerë (summamed, Unidox), antimicrobials (trihopol), droga anti-inflamator nonsteroidal (DIKLOFENAK injeksion natriumi) imunopreparaty (gonovaktsina, pirogenal) zgjidh automjete (lidasa, Aloe), fizioterapi ( UHF, me ultratinguj). Nëse një testiseve gangrenizatsiya, atëherë për fat të keq .... hiqni atë.

Mode gjatë gjithë periudhës akute duhet të jetë napivpostilnyy. Alkoolit të përjashtuar në mënyrë rigoroze, seksi, aktiviteti fizik, kështu që të mprehta, produktet tymosur.

Pas trajtimit të suksesshëm të orchitis ose orhoepididimita edhe me qenie normale e bërë për të kontrolluar sëmundjen, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, në "Programi i plotë" (Me lashtat provokim). Vetëm pas se të gjitha kufizimet janë hequr.

Mjetet juridike popullore, unë jam këtu unë nuk do origjinale, si në artikuj të tjerë, mund të administrohen në lidhje me trajtimin parësor dhe vetëm mjeku juaj ndjekin. Përndryshe, të presin për komplikime apo retsedyvy. Për shembull, propolis, ka veti antiseptik, analgjezik dhe anti-inflamator në formën e supozitorëve në anus dhe lokalisht në formën e vajrave. Vetëm të përdorni ekstraktet e HOPS lule, gjethe thupër.

Komplikimet orchitis dhe orhoepidimita

Të gjitha komplikimet orhyta ose orhoepididimita mund të ndahen në fillim ose më vonë. Duke komplikacion në fillim të bëjë absces, gangrenë e koqe. Nga infertilitetit njohjes, atrofi. Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme për t'u testuar dhe të trajtohen.

Parandalimi i orchitis dhe orhoepidimita

Parandalimi është testimi vjetor për infeksionet seksualisht të transmetueshme, pas marrëdhënieve seksuale rastësore, dhe parandalimin e tyre shumë të menjëhershëm.

Këshillim

Pyetje: Nëse orchitis hequr një testikul, nuk do të thotë që një person do të bëhet impotent, ose jopjellor?

Përgjigje: Nuk është e vërtetë. Në mënyrë tipike, veza e dytë merr të gjitha funksionet.

Pyetje: inflamacion Testicular mund të ndodhë si rezultat i hipotermi?
A: Hipotermia - shkakton domosdoshmërisht kërkon praninë e një mikrob.

Pyetje: Nëse orhyt trajtohen si pacientëve të jashtëm, atëherë jepet një certifikatë mjekësore?
A: Po patjetër.