Cryptorchidism


Cryptorchidism - është një anomali kongjenitale të sistemit urogjenital njeriu që duket testiseve neopuschennyam në scrotum. Nuk janë të rreme dhe cryptorchidism vërtetë. Vezë e parë me dorë që ju ende mund të lëvizin në scrotum, ndërsa në të dytin është e fiksuar në mënyrë të vendosur nën lëkurë në kofshë apo bark.

Shkaqet e cryptorchidism


Shkaku më i zakonshëm i cryptorchidism është anomalitë kongjenitale kromozonale. Ajo mund të zhvillohet në sfondin e infeksioneve të bartura grua gjatë shtatzënisë. Grupi i sëmundjeve që mund të çojë në cryptorchidism lindura përfshijnë infeksionet tipit gripit, sëmundjen toxoplasmozë ose Rubeolë. Përveç kësaj, cryptorchidism mund të zhvillohet nga ekspozimi ndaj kimikateve të ndryshme në fetusit gjatë shtatzënisë. Si kjo e fundit mund të veprojë si ngjyra kimike, detergjenteve, produkte të rafinuara të naftës apo lloje të caktuara të barnave. Lidhur me këtë të fundit, ajo është relativisht e cryptorchidism konsiderohen analgesics më të rrezikshme narkotike: Paracetamoli, aspirina, ibuprofeni dhe droga të ngjashme.

Simptomet e cryptorchidism

Në mënyrë tipike, shenjat e cryptorchidism nuk lënë shumë pyetje në diagnozë. Shenjat janë mungesa e plotë e testiseve në scrotum në lindjen e një djali. Mjaft shpesh në fëmijën scrotum spital lënë pambikëqyrur dhe këta fëmijë janë shkarkuar në mënyrë të sigurtë në shtëpi. Më pas, ju mund të shkaktojë probleme serioze, kështu që ju duhet të inspektojë periodikisht scrotum fëmijës së tyre të patologji dyshuar menjëherë.

Në shumë raste, madje edhe rekurs në kohë të urolog nuk do të ndihmojë për të shpëtuar testikul. Por kjo nuk do të thotë që kjo situatë të lihet pambikëqyrur. Fakti është se në qoftë se neopuschennoe koqe është fëmija në bark, ajo mund të aktivizoni proceset imunitar që ndikojnë negativisht edhe gonads. Për të shmangur këtë, është e nevojshme konsultimi me kohë të urolog, i cili do të jetë në gjendje të zgjedhin taktikat dhe trajtimin e fëmijës.

Diagnoza cryptorchidism

Gjetjet laboratorike duhej të vuante gjatë cryptorchidism. Është se në fazën kur zhvillimin reaksion autoimune në gjak mund të jetë një rritje të mprehtë në numrin e proteinës C-reaktive dhe agjentë të tjerë inflamatore.

Më shpesh kryhet gjatë cryptorchidism Ultratingull. Detyra e saj është të gjejë se ku është neopuschennoe koqe. Sigurisht, në qoftë se trupi është nën lëkurën e zonës pubike apo kofshë, është e nevojshme për të kryer ekzaminimin me ultratinguj atje. Por në qoftë se ajo është e vendosur në bark, ultratinguj është e nevojshme. Objektivi kryesor i këtij studimi është për të eliminuar patologjinë quajtur ahenezyya testikujt. Ky problem është mungesa kongjenitale e një prej testiseve. Në këtë rast, operacioni për çdo gjë, ndërsa në cryptorchidism është e nevojshme.

Një tjetër metodë e veçantë e hulumtimit është vazohrafiya, e cila është në kontrast X-rrezeve të enëve të gjakut testiseve. Me këtë metodë ju nuk mund të përcaktojë vetëm pozicionin e trupit, por shkalla e pjekurisë anatomike dhe funksionale, ajo është gjithashtu e nevojshme për të zgjedhur menaxhimin e mëtejshëm të pacientit.

Trajtimi i cryptorchidism

Trajtimi i cryptorchidism është i ndarë në kirurgjikale dhe konservatore. Korrigjimi Operativ i patologjisë zbatohet në rastin e dy viteve të para të jetës nuk janë vetëm koqe zbriti në scrotum. Kjo kirurgji taktikë është vendosur në rrjedhën e procesit. Në qoftë se trupi nuk është ndryshuar, por thjesht nuk është në vend, pastaj të kryer orhipeksiyi operacionit kur koqe nëpërmjet lëkurës scrotum është fiksuar në kofshë. Nëse transaksionet janë ndryshime të rëndësishme morfologjike, përdorur për të hequr testikul.

Operacioni orhipeksiyi

Praktika tregon se rezultatet më të mira janë vërejtur në rastin kur orhipeksiyi kryer në moshë të re. Në këtë situatë, në pothuajse të gjitha rastet, parandalimin e infertilitetit rregulluar hernie inguinale zhdrejtë, rrotullim testicular parandalohet, dhe fëmija merr më pak trauma psikologjike, e cila është veçanërisht e dukshme në qoftë se një operacion i ngjashëm është kryer në adoleshencë.

Në fëmijërinë e hershme korrigjim cryptorchidism me terapi të hormoneve. Hyrje chorionic Gonadotropin fillon me 6 muaj, kur është e mundur për të arritur arbitrare uljen e testiseve në scrotum. Periudha e fundit dy-vjeçare konsiderohet mosha kur më në fund të zgjidhet duhet ndërhyrjen në nevojë kirurgjikale.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës me cryptorchidism

Cryptorchidism është një nga ato patologjive që nuk kërkojnë një dietë të veçantë. Sa për stilin e jetës, fëmijët kanë një problem të ngjashëm, roje të mirë kundër traumave të panevojshme, e cila është veçanërisht e rrezikshme nëse neopuschennoe vezë nën lëkurën e kofshës apo bark.

E njëjta gjë vlen edhe për periudhën pas operacionit, gjatë së cilës fëmija duhet të kufizojë të lojrave në natyrë shumë. Përndryshe mund të ketë një mospërputhje e plagë, ose të çojë në hip fikse testiseve.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Në radhë të parë ende nevojë për rehabilitim psikologjik pas operacionit. Kjo është veçanërisht e rëndësishme kur operacioni është kryer në një moshë më të vjetër. Këta fëmijë shpesh janë të mbyllura një ndjenjë e inferioritetit për kolegët e tyre. Kjo çon në një numër të madh të sistemeve, duke përfshirë edhe për aktivitet seksual. Kjo është arsyeja pse urologists fuqimisht rekomandojmë të mbajë një operacion të ngjashëm përpara jetës së vetëdijshme, pra në fëmijërinë e hershme.

Nëse për ndonjë arsye të korrigjohet në fëmijëri dhe adoleshentëve nuk punojnë si kjo i takon kirurgji, rehabilitimi psikologjike është e këshillueshme që të fillojë para operacionit vetë. Kjo do të ndihmojë të rinjtë të kuptojnë problemin tuaj të saktë dhe të akorduar për teste të ardhmen.

Në mënyrë tipike, këta fëmijë janë të angazhuar në psikologët e fëmijëve dhe terapistët. Kjo është e mjaftueshme vetëm disa seancave të terapisë ngjashme me fëmijën ndryshe shikuar në këtë çështje. Gjithashtu, për një shkollë të mirë për të dalë me një version zyrtar, pasi reagimi i nxënësve për transaksion të tillë mund të jetë mjaft i përshtatshëm. Në përgjithësi, problemi i kontrollit psikologjik në këtë rast është shumë e rëndë, por kur bëhet e drejtë ajo mund të minimizohet.

Mjete Cryptorchidism Trajtimi popullore

Në arsenalin e mjekët popullorë do të thotë nuk ka absolutisht për të gjitha rastet. Relativisht cryptorchidism ata ofrojnë kremra dhe kompresa të ndryshme, të cilat jo vetëm që mund të ndihmojnë trupin e pacientit, por edhe i aftë për të mjaft lehtë të dëmtojë një testikul të shëndetshme. Çfarëdo ajo ishte, edhe në qoftë se ju jeni tifozë të mjekësisë tradicionale, mjetet juridike popullore për të trajtuar cryptorchidism është rreptësisht e ndaluar. Në këtë situatë, është më mirë për të bërë asgjë se sa të përdorin fondet e papunë healers.

Komplikimet cryptorchidism

Për procesin normal të zhvillimit të spermës temperaturës kërkohet 2 gradë më të ulët se sa trupi. Një mjedis i tillë është krijuar në scrotum mashkullor, e cila është bërë phylogenetically jashtë të trupit. Nëse veza është e vendosur në bark, atëherë ajo nuk mund të kalojë normalisht procesin e spermatogenesis, e cila kërcënon zhvillimin e njeriut infertilitetit.

Përveç që vuajnë nga pjellorisë thyer gradualisht dhe hormonal. Mungesa e androgens, të cilat nuk mund të zhvillohet në koqe, e cila është e vendosur në bark, duke çuar në zhvillimin e pamjaftueshëm të karakteristikave dytësore seksuale. Në këto djem nuk ka mustaqe dhe mjekër, kujton e kushtetutës femra trupit, dhe me moshën, dhe nuk, zhvillim impotencë.

Përveç kësaj, ndërsa lëshimi i paplotë porta testicular inguinale plotësisht të mbyllura që të çon për hernie inguinale. Me kalimin e kohës, ajo mund të rrezikojë, prandaj kanë nevojë për kirurgji urgjente, në të cilën mund të bëhet jo vetëm hryzheplastyka por prerja e testiseve.

Vitet e hulumtimit kanë treguar se vezë, e cila është jashtë scrotum, ka një rrezik shumë të lartë të keqdashje. Tumor malinje e trupit në rast të cryptorchidism ndodhin 35 herë më shpesh se në vend normal testicular. Tumor që zhvillohet në këtë rast quhet preobretaet semynomy dhe natyrisht shumë agresive.

Gjithashtu në pozicion të gabuar shpesh mund të lindin trauma të trupit apo volvulus. Dhe i pari dhe i dyti mund të jenë efektet më të keq që mund të rezultojë në kirurgji amputim të testiseve.

Siç është përmendur tashmë, ndërsa vendndodhja e testiseve të barkut mund të prishet barriera gjak-testis, ndërsa në gjak prodhuar një numër të madh të antitrupave që janë relative agresive, si të pacientit dhe një koqe të shëndetshme. Si rezultat i këtij refuzimi mund të ndodhë dy trupa.

Cryptorchidism Parandalimi

Nëse trajtimi është bërë më e mirë sapolindur cryptorchidism, çështja e parandalimit duhet të mbulojë edhe nënat e tyre, sepse sëmundja është thjesht e lindur dhe ndikohet nga faktorë negative në trupin e një gruaje shtatzënë.

Ju duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm gjatë muajve të parë të shtatzënisë, ashtu siç është në këtë periudhë është i vendosur të gjitha organet e një fëmije. Agjentët e ndryshme patologjike që ndikojnë shtatzënë në këtë periudhë, mund të shkaktojë cryptorchidism në fëmijët.

Për të shmangur këtë të ndodhë që ju duhet të planifikoni me kujdes shtatzënisë ardhmen dhe lindjes. Ekspertët rekomandojnë para konceptim për të trajtuar të gjitha infeksionet kronike në trup dhe të shpëtoj nga sëmundjet e mundshme virale. Gjithashtu pajisje moderne mjekësore lejon për këshillim mjekësor dhe gjenetike, në të cilën ju mund të shihni gjasat e një fëmije të një defekti gjenetik.

Përveç kësaj, shtatzënia duhet të shmanget kontakti me ndonjë agjentët e mundshme kimike. Kjo është veçanërisht e vërtetë gjatë riparimeve apo punës në ndërmarrjet e rrezikshme.

Gjithashtu duhet të jetë i kujdesshëm i ilaçeve gjatë shtatzënisë. Në mesin e numrit të përgjithshëm të barnave teratogjenik përqendrohet në një grup të NSAIDs. Studimet klinike kanë dështuar për të identifikuar një lidhje të drejtpërdrejtë në mes të marrë paracetamol dhe shfaqjen e cryptorchidism në porsalindur. Kjo është arsyeja pse gjatë NSAIDs shtatzënisë duke u përpjekur për të zëvendësuar ndonjë qetësues, ju lutem të tjera.

Ed. urolog Astashyn EE