Penis Oleohranulemy


Penis Oleohranulemy - ndryshime patologjike në lëkurë dhe tabelë e penisit, të cilat zhvillohen si rezultat i hyrjes në indet e substancave vajore trupit.

Arsyet oleohranulemy penisit


Shkaku oleohranulemy menjëhershëm hyjnë në penis nën lëkurën e penisit substancave të ndryshme që kanë aftësinë për të shëruar. Në mënyrë tipike, kjo është bërë në mënyrë që të krijojë një arsim të fortë për të vazhduar marrëdhënie apo edhe e fundit e juaj përtej drejtë. Shpesh, si substanca të tilla janë përdorur vaj vazelinë, borik vazelinë, tetracycline vaj parafine apo steril normale. Menjëherë pas futjes së substancës nën lëkurë në vendin fillon të zhvillohet inflamacion produktive që rezulton në një arsim të dendur soedynytelnotkannoe. Përfundimisht granuloma rritet dhe penetron topa thellë trupin e penisit, e cila çon në mosfunksionim ngrerë.

Sëmundja më e zakonshme të tilla të regjistruara në grupe të mbyllura seksit, të tilla si departamentet ose burgun ushtarak. Shkaku përhapur kjo sëmundje është e lehtë për të kryer manipulimit futjen nënlëkurës e substancave vajore.

Simptomat oleohranulemy penisit

Në fazat fillestare të sëmundjes duket si një granullomave vogël Arsimit të shtrënguar në trupin e penisit që shkakton asnjë simptom. Me kalimin e kohës, ky formacion fillon të rritet në madhësi, i shoqëruar nga, së pari, një shkelje të jetës seksuale të një njeriu. Në vend të edukimit shkelje zhvillon gjakut dhe limfatike rrjedhën, e cila është shkaku i ndryshimeve necrotic në lëkurën e penisit.

Oleohranulemy

Në një situatë ku penis oleohranulemy mbuluar me pubis lëkurës, scrotum ose perineum, sëmundja quhet oleohranulemy vulvë.

Prandaj, në qoftë se një përpjekje të pasuksesshme për të personalisht të kryer kirurgji plastike e ka bërë, ju duhet menjëherë të kërkoni ndihmë nga një urolog.

Diagnoza oleohranulemy penis

Vështirësia kryesore në penis diagnoza oleohranulemy është diagnoza diferenciale e këtij shankri sëmundjes, e cila zhvillon sifilis. Metoda e thjeshte e sifilisit përjashtimit duhet të konsiderohet Wasserman, e cila është e nevojshme për një sasi të vogël të gjakut venoz.

Pas përjashtimit të sifilisit mbetet një sfidë e madhe olehranelemy konfirmuar diagnozën. Për ta bërë këtë, të jetë i sigurt për të gjetur të gjitha detajet e historisë që nuk është gjithmonë e mundur, sepse pacientët shpesh fshehin me kujdes aktin e hyrjes vazelinë nën lëkurën e penisit. Për të ndihmuar në diagnozën mund të në lidhje me shërbimin në mushkën e ushtrisë të qëndrojnë në burg.

Nëse edhe pas gjetja e historisë ka pyetje në lidhje me origjinën e arsimit mund biopsi tumoret. Duke përdorur një mostër hollë gjilpërë kryer një zonë të vogël të indeve me ekzaminim të mëvonshëm histologjike. Rezultatet Histologji tregojnë praninë e hyalyna parregullt proteinave dhe një numër të madh të indeve proliferative. Për një diagnozë më të saktë duhet të marrë biopsies nga disa fusha, si një gardh të vetme pëlhurë nuk mund të japin rezultate të sakta.

Nëse biopsia lejon oleohranulemy konfirmuar diagnozën, ultratinguj është e nevojshme për të qartësuar kufijtë e arsimit, e cila është e rëndësishme në trajtimin kirurgjik të sëmundjeve.

Trajtimi oleohranulemy penis

Në urologjisë njohur vetëm një radikal trajtim oleohranulemy - një operacioni. Në këtë rast operacioni është kryer Sapozhkova-Rajhun. Ajo kryhet në dy faza. Në heqje fazën e parë kryhen të gjitha indet e modifikuar dhe granulomatoz e penisit. Shpesh pacientët vijnë në spital, pas formimit të komplikimeve necrotic qelbëzuese e lëkurës së penisit. Prandaj, është thelbësore për të kryer operim të plotë të indeve të modifikuar për të shmangur rikthim.

Pasi penisi është në të vërtetë "lakuriq", kryer pikiatë tij nën lëkurën e scrotum apo zonën pubike. Për këtë kurs punuar në indin nënlëkuror, i cili prosovuyetsya penis, dhe koka e tij shfaqet përmes një prerje të vogël. Në fazën e parë të operacionit mund të konsiderohet i plotë.

Lloji i lëkurës pas plastike

Herën tjetër që pacienti hyn në spital pasi u plaga postoperative shëruar plotësisht. Faza e dytë operacional i trajtimit është gdhendur penis me arna e lëkurës, e cila pastaj të përfundojë në penis dhe stitched. Pra, në fakt në penis formuar një lëkurë të re. Faza e fundit e operacionit është të eliminojnë të metën e lëkurës në scrotum apo qimeve pubike.

Postoperatively, pacientët janë të caktuar pilula antibiotikët për parandalimin e infeksionit të sipërfaqes plagë. Ju mund të përdorni ceftriakson ose ampicilin shiten në farmaci edhe pa recetë.

Mjete popullore Trajtimi

Pa marrë parasysh se sa qesharake ishte, por olehoranulema që, në fakt, është rezultat i metodave të njerëzve të përmirësimit trupin e njeriut nuk ka të njëjtin emër trajtimet njëjtat popullore. Të gjitha ointments të ndryshme dhe krem ​​që janë projektuar si për shpërndarjen formuar granulomat janë jo vetëm i paefektshëm, por nganjëherë ato të çojnë në formimin e gërryerjet dhe ulcerat në bagazhin e penisit. Prandaj, sapo bërë marrëzi që çoi në formimin oleohranulemy e rëndësishme të mos gabim për herë të dytë dhe të kërkoni ndihmë nga një specialist.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Pacientët duhet të përmbahen në një regjim të veçantë, pas fazës së parë të operacionit, për qasjen e dytë të trajtimit fazë në kushte optimale. Ju duhet të kryejë vulvë tualet pas çdo urinimit, dhe rregullisht të ndryshojë zakonshëm. Nëse në fillim një plagë postoperative ekzemë proceset, nevoja për të adresuar ato levomekolevuyu aplikoni krem ​​që nxit shkarkimin e shpejtë të qelb dhe formimin e granulim.

Në rastet kur penisi plastike ekzekutuar nën lëkurën e pubis, akti i urinimit është jashtëzakonisht i papërshtatshëm, sepse lumë urina është e drejtuar lart. Në situata të tilla, pacientët në periudhën postoperative rekomanduar vendosjen uretral kateteri deri në kirurgji e dytë fazë.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Në përgjithësi, të gjithë pacientët të cilët iu nënshtruan dy fazat e transaksioneve të ndërlikuara të prekura nga shkeljet e funksionit erektil. Prandaj, ata rekomanduar kurset e psikologëve profesionale në psikoterapi paraprak në fazën e dytë. Në praktikë, një rehabilitimi të tilla nuk janë gjithmonë efektive, pasi që pacientët me oleohranulemy në shumicën e rasteve qytetarët antisociale ose imorale.

Drejtimi i dytë në rehabilitimin e pacientëve me olnhranulemoy është depilim lëkurën e penisit. Që plastike penis ose scrotum lëkurës ekzekutuar zonën publike, ku rritja aktive e flokëve ndodh pas faza e dytë e operacionit të rritjes së flokëve Sapozhkova ka qenë duke shkuar në bagazhin e penisit. Kjo sjell shqetësim të madh estetike dhe higjienike. Pas zakonshme rritjen e flokëve rruajtje është aktivizuar edhe më shumë, kështu që pacientët janë të rekomanduar heqjen e flokëve lazer, e cila është formuar pas shpohet.

Komplikimet oleohranulemy penisit

Komplikimi më i shpeshtë olehoranulemy penisit është ulcerated defekteve të lëkurës me ekzemë. Ata janë të formuar si rezultat i furnizimit të pamjaftueshëm të gjakut në këtë zonë anatomike. Një rrjedhje e dobët limfatik nga trupi i penisit, plagë janë tendenca shumë të ngadaltë për shërim. Nëse edhe kundër oleohranulemy dhe procesin e dhëmbëza, plagët janë të parregullta në formë dhe shtrembëroj penis.

Përveç kësaj, kurbatura e penisit mund të vijnë dhe përmes rritjes aktive të indeve kokrrizimi. Në një situatë të tillë është shumë e rëndësishme për t'iu referuar urolog, sepse ata mund të atrofi trupin shpella e penisit, të cilat do të mundësojnë ky i fundit nuk e ngriti edhe pas operacionit.

Rezultati i nënshtrohet një operacioni për të hequr inde dhe plastike hranulematoznoy penisi është mosfunksionim ngrerë, i cili zhvillon për shkak të shkeljes së trupit innervation. Në praktikë, pacientët njësi pas një operacioni të tillë, të ruajë aftësinë për të aktivitetit seksual. Shumë shpesh në sfondin e shkeljes së funksionit të ngrerë në meshkuj zhvillim çrregullime psikologjike dhe komplekset. Literatura përshkruan edhe raste ku mosfunksionim ngrerë dhe shëmtuar e penisit të bëhet shkaku i vetëvrasjes.

Parandalimi oleohranulemy penis

Sëmundja mund të parandalohet plotësisht thjesht nuk hyjnë nën lëkurën e penisit nuk ka rëndësi. Natyrisht, në njerëzit me një edukim normal dhe arsimit nuk do të kishte menduar edhe për të mbajtur procedurë të ngjashme. Për të shmangur një sëmundje të ngjashme në qytetarë të paarsimuar është punë shumë e rëndësishme sanitare dhe arsimore që duhet të bëhet, sidomos në shtëpitë e fëmijëve, burgjet dhe zyrat e ushtrisë. Është gjithashtu e rëndësishme për të kryer mësimet e duhura në shkollat ​​e zakonshme, për shkak se adoleshencës është shumë e ndjeshme ndaj entuziazëm të tillë.

Moti trajtim oleohranulemy penis

Moti për jetën - të favorshme. Deri më sot, nuk ka njohur ndërlikimet e drejtpërdrejtë të sëmundjes, që do të ishte fatale.

Moti për efikasitet - të favorshme. Asnjë shkalla e sëmundjes nuk mund të konsiderohet arsye për të drejtat e transferimit për paaftësi pensioneve.

Moti për rimëkëmbjen - relativisht të favorshme. Pavarësisht nga fakti se duke u shpëtoj prej shkaqeve të sëmundjes dhe pasojave të saj në shumicën e rasteve nuk mund të, askush nuk mund të garantojë rimëkëmbjen e funksionit seksual pas trajtimit. Në qoftë se edhe në pacientët dhe mund të jetë e mundur për të kryer akte seksuale, ata sjellin shqetësim të madh për të pacientit përmes rritjes së drejtpërdrejtë flokëve në trupin e penisit.

Ed. urolog Astashyn EE