Kist e funykulotsele sperme kurrizit


Kist e kurrizit sperme apo funykulotsele - Shumë shpesh, sëmundjet e sistemit urogjenital në meshkuj, e cila ndodh pothuajse çdo moshë. Për shkak të simptomave të tyre të varfër klinike të kist sperme kurrizit zbulimit shpesh aksidentale gjatë ekzaminimit me ultratinguj të barkut.

Skema funykulotsele

Arsyet kist sperme kurrizit


Në mënyrë tipike, në funikoletsele origjinë ndahen në të lindura dhe të fituara. Kist kongjenitale e kurrizit sperme është shkaku i abuzimit të zhvillimit të embrionit dhe fetusit mund të shoqërohet me një sërë aftësi të kufizuara dhe sistemeve të tjera urogjenital.

Cysts Arsyeja më së shpeshti e fituara janë sëmundjet inflamatore të cilat çojnë në formimin e dëmtimit të dhëmbëve mes predhave të kurrizit sperme apo bllokimet venoz në këtë organ.

Simptomet e kist sperme kurrizit

Shumica funykulotsele është asimptomatike. Arsimimi duket si një gjetje të rastit kur banje fëmijën gjatë inspektimit rutinë apo një specialist në kryerjen e metodave të tjera kërkimore sëmundjeve të organeve të barkut dhe urinar.

Më pak kist sperme kurrizit mund manyfestyrovatsya në një dhimbje të vazhdueshme dhemb në ijë me një dorë. Kjo zakonisht ndodh kur tumoret shumë të mëdha, ku ai jep një efekt mekanik në vaskulare dhe strukturave nervore e faqes anatomik.

Prekje mund të zbulojë arsimin opuholevydnoy rrumbullakët zakonisht konsistencës myahkoelasticheskoy, me një sipërfaqe të qetë, e cila nuk është ngjitur në indet përreth.

Pra, nëse keni gjetur një rritje tumor në ijë, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një urolog për të përcaktuar trajtimin e mëtejshëm.

Diagnoza kurrizit sperme kist

Në mënyrë tipike, ekzaminimi klinik lë shumë pyetje në lidhje me origjinën e arsimit. Prandaj, ajo duhet të dallohet nga lipoma, spermatohennoy granulomave, tumor i kordonin sperme dhe hernie inguinale. Sëmundjeve të tjera janë veçanërisht të rëndësishme, siç është shumë më shumë gjasa. Shenjë e mundshme klinike e hernie inguinale mund të konsiderohet si një simptomë e "shoku kollë". Kur mjeku shtyn një gisht mbi tumoret, kollë pacienti ofruar. Nëse procedura e fundit tregoi tolchkoobraznoe fryrë tumor, ne mund të themi se kemi të bëjmë me një hernie. Nëse "tumor" nuk i përgjigjet këtij simptomë, është e nevojshme për të kryer kërkim të mëtejshme diagnostike.

Metodat e tjera kërkimore shpesh përdoret ultratinguj. Kjo është pse nuk jep informacion të saktë në lidhje me natyrën e tumoreve, por lejon të paktën për të gjykuar në lidhje me origjinën e këtij të fundit. Në sperme ultrazërit kist kurrizit duket arsimit harmonishëm përfunduar substancë në echogenicity lëngshme të ngjashme.

Metoda e mundshme hulumtimit klinik mund të konsiderohet vetëm tumoret biopsi, por ajo është përdorur rrallë. Arsyeja për taktika të tilla është se të gjitha fushat e tumoreve kërkojnë trajtim kirurgjik, pavarësisht nga natyra e tyre.

Trajtimi kurrizit sperme kist

I vetmi trajtim efektiv është fare operacioni kist kurrizit. Kjo është heqja e plotë e tumorit dhe plagë mbylljes. Operacioni zakonisht kryhet nën anestezi lokale. Pas obkalyvanie zgjidhje kufijtë operative lidocaine, kryhet një scrotum gjatësisë prerje. Në indet e thella, të bazuara në të dhënat e provimit me ultratinguj, kërkoi neoplazma. Perezhymayetsya fundit në bazë dhe perev'yazuyetsya fije mëndafshi, pastaj prerë me një bisturi. Materiale Operative, në formën e mureve kist, vendosur provimin e detyrueshëm histologjike. Qëllimi i këtyre të fundit është përjashtimi i rritjes malinje.

Operacioni për të hequr cist e kurrizit sperme

Metodat tradicionale të trajtimit

Në praktikë, njerëzit trajtime cist kurrizit fare nuk ka sjellë shumë rezultat. Ilaç rekomandohet të përdorin vajra të ndryshme dhe poultices për edukimin resorption janë gjithmonë të efektshme. Në disa raste, kur përdoret aktivitete shumë aktive fizike porositë e tilla, këputje të mundshme të kist, i cili ka një prognozë shumë të varfër, sepse ajo nxit zhvillimin e inflamacionit pa mikrobe në kanalit inguinale. Prandaj, nëse një pacient funykulotsele simptoma duhet të kërkojë ndihmë vetëm për një specialist.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Në mënyrë tipike, funykulotsele nuk kërkon ndonjë dietë të veçantë. Lidhur me mënyrën e jetesës, brenda dy muajve pas operacionit pacienti është rekomanduar që të kufizojë stresin fizik. Sidomos kur është fjala për heqjen e peshave, pasi ata u rrit presionin brenda barkut, të cilat mund të kontribuojnë në formimin e hernie hershme postoperative.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Gjatë dy orët e para pas operacionit, pacientët rekomanduar ngarkesës ftohtë dhe plagë që profylaktyruet dukuri e bruising dhe ënjtje. Përveç kësaj, të ftohtë është e dobishme në drejtim të spermatogenesis, si ne e dimë se për formimin normal të spermës e nevojshme temperatura disa gradë më të ulët se sa trupi. Në periudhën e largët e pacientëve sëmundjes janë të rekomanduara për të kryer mbathje fleksibile që mbështesin testes në pozitë fiziologjik dhe nuk e le seams shpërndarë.

Komplikimet kist e kurrizit sperme

Siç u përmend, një nga komplikimet mund të jenë këputje funykulotsele kist. Kjo zakonisht ndodh kur një goditje të butë në ijë ose masazh i faqes. Këputje e cysts çon në formimin e inflamacionit pa mikrobe, butësi manifestohet dhe ndoshta ethe. Prandaj, në qoftë se me sperme kist kurrizit diagnozën veryfytsyrovan, ju duhet të jetë jashtëzakonisht i kujdesshëm për të mos dëmtojë tumor.

Parandalimi kurrizit sperme kist

Si funykulotsele motit të favorshëm në të gjitha rastet, parandalimin e kësaj sëmundjeje dhënë vëmendje minimale. Për të parandaluar ndërlikimet, kockave inkurajuar për të vepruar në periudhën e ardhshme pas zbulimit.

Ed. urolog Astashyn EE