Epididymis kist epidimotsele


Epididimotsele apo kist epididymis - një polostnoe dashamirës tumor që ndodh nga indet e epididymis. Sëmundja shfaqet në çdo moshë, por shumica e tij ndikon në njerëzit e moshës mbi 25 të cilët janë seksualisht aktive. Për shkak pamjaftueshmëri të simptomeve klinike, epididymis kist janë gjetur shpesh të rastit apo sektorial diagnostike.

Epididymis kist

Arsyet epididymis kist


Ndër faktorët etiologjik epididymis kist duhet të ndahen të lindura dhe të fituara. Ruajtja referohet lindura, që do të thotë shkelje e rezultatit organogenesis i cili në mes të indeve zgavër shtojcë është formuar, e cila është e mbushur pastaj me një transudate transparente.

Ndryshe mbajtjen kongjenitale, e cila është mjaft e rrallë, shkaqet më të zakonshme kist epididymis duhet të konsiderohet lëndim scrotum apo transferohet sëmundjet inflamatore të organeve urinare në meshkuj. Më të rëndësishme për zhvillimin e epididimotsele është inflamacion i epididymis, duke rezultuar në shkelje të strukturës morfologjike të trupit që mund të shkaktojnë zhvillimin e cysts. Prandaj, nëse një pacient është një histori e sëmundjeve inflamatore të scrotum, ajo duhet periodikisht nënshtrohen ekzaminimeve parandaluese në urologji.

Simptomat epididymis kist

Në mënyrë tipike, epididimotsele nuk ka simptoma klinike. Në shumicën e rasteve ajo zbulohet aksidentalisht ndërsa not apo mjekësore provim. Sëmundja manifestohet si një arsimim të vogël të butë harmonishëm në polin e sipërme të koqe, pa dhimbje në prekje.

Një foto të ndritshme klinike është vërejtur në pushim ose epididymis perekrute kist. Atëherë pacienti të shqetësuar në lidhje me dhimbje të forta në një nga gjysmave të scrotum, ku arsimi i dukshëm dendur dhimbshme, mbi të cilat zakonisht visualized lëkurën flushed. Me kalimin e kohës, simptomat klinike janë në rritje, dhe arsimi Preket fëmija nuk është e mundur për shkak të ënjtje të fortë e scrotum.

Për të shmangur këtë situatë, prania e edukimit të ngjashme duhet menjëherë të kërkojë ndihmën e një urolog i cili mund të bëjë diagnozën e saktë dhe të zgjedhin strategjinë e trajtimit.

Diagnoza e epididymis kist

Në mënyrë tipike, fotografia klinike është e mjaftueshme për të diagnostikuar saktë epididimotsele. Vetëm për të përcaktuar strategjinë e trajtimit të nevojshëm për një tjetër studim, pra, me ultratinguj e scrotum. Qëllimi i kësaj metode është që të konstatojë pozicionin e saktë të epididymis kist dhe përcaktimin e këtij të fundit.

Në disa raste, diagnoza diferenciale e cysts të epididymis birë malinje tumor kryer. Nën kontrollin e Ultrasonografi kryer çaj cist dhe fluide është marrë për analizë apo indeve të buta. Si rezultat, Histologji materiale shpuese dhe për të menaxhuar një diagnozë të saktë.

Epididymis trajtim kist

Kryesore dhe, në parim, i vetmi trajtim efektiv për epididymis kist mund të konsiderohet vetëm kirurgji. Në mënyrë tipike, kjo është kryer nën anestezi lokale, që nga vëllimi i transaksioneve të tilla është minimal. Pas përpunimit fushën kirurgjikale me lëkurë jod dhe alkool aseptically prerje është kryer në tumor parregullt. Gjatë auditimit zgavër scrotal është epididymis kist dhe pirg butë perezhymayetsya në bazë. Më shumë bisturi prerë këtë rritje anormale dhe e dërgoi për studime histologjike. Gjatë shtrihet mbetura pirg fije dhe anije të lidhur që mund krovosnabzhayutsya kockave. Zgavrën e scrotum tharë peshqir steril dhe qepi në shtresa. Kur cysts këputje mund të instalohet tub kullimit të evakuojnë përmbajtje patologjike scrotum.

Operacion

Postoperatively emëruar antibiotikët spektrin e gjerë të tilla si ceftriakson apo ampicillin.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Pas pacientëve të kirurgjisë nga rreth dy muaj është e rekomanduar që të përmbahen nga aktivitetet fizike dhe veshin elastike shkrihet. Rekomandimi i parë është dhënë për të parandaluar dallimet e plagë, dhe e dyta - për të reduktuar ënjtje e scrotum dhe qepje normale plagë.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Përveç nxehet lartpërmendura elastike për shërimin normal plagë në dy javët e para pas operacionit duhet të kryejë lidhurit përditshme me disa zgjidhje antiseptik si Betadine. Ky artikull kërkon vëmendje të veçantë për shkak se disa prej këtyre operacioneve janë konsideruar kirurgët ambulatore dhe pacientët në të njëjtën ditë të shkuar në shtëpi. Shpesh ata injorojnë rekomandimet e mjekut, e cila është arsyeja pse atëherë të ketë pasoja serioze. Pra, pacientët transferohen operacion në epididimotsele për të paktën tre ditëve të para në spital duhet të mbajnë.

Në qoftë se plaga e parë postoperative komprometuar, të tilla si thyerje e kist apo purulent inflamacion, postoperative rekomandohen trajtime fizioterapi si UHF. Megjithatë, kjo e fundit nuk duhet të përfshihet, sepse ato rrisin temperaturën në scrotum, e cila ndikon negativisht spermatogjenezes.

Mjete popullore Trajtimi

Jo healers kështu gjatë folklorike më parë besonin se këto sëmundje mund të trajtohen fizikisht duke përdorur teknika të ndryshme masazh. Pas disa procedura të tilla përfundoi ruptures epididymis kist, nga masazh në këtë sëmundje nuk pranoi. Tani për trajtimin healers epididimotsele ofrojnë kompresa të ndryshme dhe kremra, të cilat janë të kontribuojnë në resorption e tumoreve. Çështja e efektivitetit të tyre është e diskutueshme, por çështja e dëmtimit të tyre nuk është objekt diskutimi. Çdo fasha në këtë rajon, edhe më të padëmshme për sa i përket strukturës së saj, të rrisë temperaturën në scrotum, duke çuar në përçarje të spermatogenesis dhe si rezultat, të çon në infertilitetit mashkullor.

Kështu, prania e rritje të tillë në scrotum është më e mirë për të kërkuar ndihmë nga një profesionist, jo një transferim të kualifikuar në një tjetër healers popullore patologji.

Komplikimet epididymis kist

Siç është përmendur tashmë, komplikimet kryesore është epididimotsele razryz dhe rrotullim cysts. Dy të parët dhe të çojë dytë për inflamacion në scrotum gojë. Me trajtimin e parakohshme ajo mund të rrezikojnë zhvillimin e procesit purulent rzultatah kotoroh ozhet të jetë jo vetëm e infertilitetit, por edhe të shkrihet testes, trajtimi i të cilave është vetëm për të hequr trupin.

Parandalim

Kjo patologji keqe se nga ajo nuk ka asnjë parandalimi specifike. Ju mund të telefononi vetëm procedurat tonik që të ndihmojë në rritjen e imunitetit dhe parandalimin e sëmundjeve inflamatore. Gjithashtu, ata pacientë që kanë epididimotsele, por kush nuk pranon kirurgji, ju duhet të përmbahen nga sportet aktive në mënyrë që të mos dëmtojë kockave.

Ed. urolog Astashyn EE