Shpellë


Cavern - një inflamacion ose cavernosa shpella korporata e penisit, e cila në shumicën e rasteve është e komplikuar nga një kurs akute dhe shkelje të funksionit erektil.

Arsyet kavernita


Shkaku kavernita i menjëhershëm është duke hyrë në një trup shpella e infeksionit penis patogjen. Më shpesh shërben si gonorrea fundit. Përhapja e infeksionit në trupin tim ndodh në uretrës, ku ajo është zakonisht një parazit. Nxitja Kjo mund mykrotravmatyzatsyya Mukoza, e cila ndodh pas goditje marrë për shkarkimin bekteriolohicheskoho kërkime mbi urethritis patogjen.

Përveç kësaj, shkaqet mund të jetë kavernita akute uretriti etiologji tjetër, trauma e penisit me një hendek të një trupave shpella dhe angina apo osteomielit. Arsyet më të fundit janë kavernita përmes përhapjes hematogjene e infektive shkak zabolevaniya.Takzhe kavernita jetë përhapja lymphogenous e patogjen të sëmundjes.

Simptomat kavernita

Shenja më karakteristike klinik është dhimbje kavernita akute të mprehtë të penisit, i cili ka karakter bystroprohressyruyuschyy. Kjo lëkurë penile bëhet ngjyrë të ndritshme të kuqe bëhet qetë dhe i fryrë. Nuk mund të jetë një mbledhje e penisit, të cilat, megjithatë, të bëjë asgjë me zgjimit seksual. Kur ju trokitje e lehtë dhimbjen zgjeruara penile dhe skuqje në vendin e dendur trashje dukshëm dhimbshme.

Cavern - paraqitja e penisit

Hapi i ardhshëm në zhvillimin e kavernita është ekzemë infiltrat. Rezulton abscesi, shpejt zbuloi lumen e uretrës, i shoqëruar nga një rënie në dhimbje dhe përmirësimin e gjendjes së përgjithshme. Kështu, uretrës liron sasi masive të plehut organik baltë qelbur.

Pas hapjes abscesit vjen faza e tretë - sklerozë. Si rezultat, në një ish-abscesit është formimi i indeve mbresë që deformon penis, e cila në mënyrë të konsiderueshme komplikon aktin seksual apo, në përgjithësi, e bën të pamundur.

Kavernita kronike ka medlennoprohressiruyuschee prirje, e cila rezulton në trupin formimin compaction e penisit, i cili mund të ketë një gjatësi të ndryshme dhe formë.

Vetë papranueshme në zgavrat e pasojave të rënda të sëmundjes. Prandaj, prania e një pacienti nga simptomat e mësipërme, ju duhet të kontaktoni menjëherë një urolog, ai ngriti kurs për trajtim efektiv.

Diagnoza kavernita

Inflamacion Diagnoza korpus cavernosum e penisit, zakonisht përfundon në fazën e ekzaminimit klinik. Penis dhimbshme me hyperemic thickened (reddened) lëkurë dhe shkelje të funksionit erektil është shenja e paparë e kavernita akute. Për të përcaktuar shkakun kavernita mund të përdoret bakteryoskopycheskoe ose shqyrtimin bakteriologjike të shkarkimit nga uretrës. Është e nevojshme për origjinën e patogjen të sëmundjes, dhe për të përcaktuar ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve. Këto teste kryer ndonjë diagnostifikimit klinike laboratorike kavernita kështu që nuk është çështje e vështirë në mjekësi.

Nëse dyshoni se zgavrat lëndimi traumatik ndodh për shkak të murit të uretrës mund të jetë një ultratinguj e penisit që mund të ndihmojë të zbulojë kursin traumatike të kanalit mocheispuskatelnho në zgavrën shpella trupit.

Trajtimi kavernita

Trajtimi i inflamacion të organeve shpella varet nga faza e sëmundjes. Për shembull, në fillim, kur infiltrimi është karakteristikë e trupit vetëm shpella kurs të caktuar të terapisë me antibiotikë. Nëse agjenti është gonorrea kavernita, medikament i përzgjedhur për trajtimin e saj është penicilinë. Ai injektuar intramuskulare ose intravenoz 4-6 herë në ditë. Në këtë vend të përdoret si një trajtim i ditës lumen Urethral larja zgjidhje antiseptik (dekasan, furatsyllyn). Ata mund të blihen në farmaci pa recetë.

Kur inflamacion shkon fazë infiltrimit dhe në gojë abscesit trupit shpella formuar, atëherë përdoren kirurgji. Është në kontekstin e trupit të penisit dhe kullimit të dëmtimit të dhëmbëve purulent. Ajo është e larë me zgjidhje antiseptik.

Operacioni - Seksioni abscesi

Në qoftë se në procesin e plagë shëruese mbresë keloid formuar madhe, e cila pengon jetë normale seksuale, atëherë ju keni nevojë për një operacion të veçantë plastike për të hequr mbresë dhe performancën e pjesës tjetër të indeve plastike lëkurës.

Postoperatively vendimtare kryer dressings rregullta me larjen e plagë. Kjo është bërë në mënyrë që të mos bashkohen infeksion sekondar, të cilat mund të shkaktojnë sëmundje të përsëritura.

Mjete Kavernita Trajtimi popullore

Shëndeti burra - është ndoshta dega më të popullarizuara të mjekësisë, të prekur nga mjekët popullorë. Fakti që frika dhe turpi para doktorëve me probleme të ngjashme njerëzit të shkojnë në healers sot e kësaj dite. Natyrisht, kjo çon në një numër të madh të procedurave të panevojshme dhe të dëmshme.

Zakonisht, të gjitha që mund të ofrojnë njerëzit "Doktor" në sëmundjet inflamatore, ajo fasha dhe kremra. Kur zgavrën trajtim i tillë ka vetëm një efekt negativ, sepse kjo nxit përparimin e shpejtë të sëmundjes. Sipas ngrohjes me lagështi fasha mjedis formuar që është e përkryer për rritjen bakteriale.

Shpesh, pacientët janë trajtuar në klinikat normale pas mjete trajtimit popullore, janë forma më të avancuara kavernita se ata që sapo u ul në shtëpi dhe nuk bënë asgjë.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Në thelb, kur kavernita ndiqni sëmundja ndonjë dietë të veçantë është e nevojshme. Është se emërimi është kursi i përkohshëm i terapisë antibiotike duhet të përmbahen nga pirja e alkoolit, sepse ata janë kombinim shumë të këqija me antibiotikë mund të shkaktojnë shumë efekte anësore.

Lidhur me stilin e jetës pas trajtimit kavernita duhet përkohësisht të abstenojnë nga marrëdhëniet seksuale. Fakti që në periudhën postoperative personi bëhet shumë e ndjeshme ndaj infeksioneve dhe madje microflora patogjen mund të shkaktojë cavernosum infeksion sekondar.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Së pari, rehabilitimi pas sëmundjes duhet të drejtohen për t'u kthyer burrit pushtetin e tij mashkullor. Për ta bërë këtë, pas përfundimit të plotë të terapisë me antibiotikë, të marrë disa kurse të terapisë fizike. Ky lloj i rehabilitimit është ndikimi mbi penis e një rrezatimi të veçantë që ka një efekt pozitiv në procesin e shërimit.

Në mënyrë që të parandalojë shtrembërimin e penisit, pacientët mund të jepet pas operacioni veshur gomave të veçanta që mbështet formën e penisit dhe ndihmon të rivendosur funksionimin normal ngrerë.

Që nga trajtimi kavernita përdorur antibiotikë, dhe jo më e dobët, pas trajtimit për të rivendosur microflora normale zorrëve. Siç e dini, kjo është bërë përmes përdorimit të bifidobacteria dhe lactobacilli në tabletë ose formë kapsule. Në praktikë, probiotics kapsulë të ketë një efekt të theksuar në restaurimin e microflora normale të zorrëve.

Komplikimet kavernita

Një nga komplikimet më të rrezikshme dhe të shpeshta të kësaj sëmundjeje është mosfunksionim ngrerë, i cili është shkaktuar nga skleroza dhe lakim të penisit.

Me imunitet të dobësuar mund të ndodhë në pacientët me infeksion lokal, i cili zakonisht përfundon në gangrenë e penisit. Nëse pas komplikimeve të tilla pacienti është i gjallë, është vetëm nëpërmjet amputim vërtetë penisit.

Është e mundur sëmundja u përhap deri sistemin urinar, i cili zakonisht përfundon me cystitis.

Kavernita Parandalimi

Që kavernita shkakësore në shumicën e rasteve infeksioni, masat parandaluese, para së gjithash, duhet të fokusohet në parandalimin. Kjo mund të arrihet duke eliminuar takime rastësor seksuale dhe higjienën personale.

Ajo duhet të mbahet mend se, për shembull, gonorrea - është një sëmundje veneriane se gratë nuk mund të manifestuar klinikisht. Kjo do të thotë se në qoftë se urethritis gonorrheal në burra, ajo është realiste dhe mund të jenë të infektuar nga gruaja e tij, i cili nuk është as në dijeni të infeksionit të tyre, e cila mund të jetë "pidcheplenyy" edhe në një pishinë publike. Për situata të tilla të ndodhë, ju duhet të shfaqen në sëmundjet veneriane, edhe në qoftë se ju jetoni në një martesë të lumtur dhe nuk kanë marrëdhënie seksuale në anën.

Në rast të urethritis duhet të trajtohet menjëherë për të parandaluar përhapjen e saj jo vetëm në nxehtësinë e trupit, por edhe në pjesë të tjera të traktit urinar.

Gjithashtu një nga fushat e parandalimit kavernita një trajtim të plotë Urological dhe sterilizimin e instrumenteve që mund të jetë një burim i infeksionit nga shtamet e ndryshme të baktereve. Ajo duhet të kryhet në sterilizimin qendror që janë në ndonjë spital të qytetit ose qarkut.

Moti në dëmtimit të dhëmbëve

Moti për jetën, përgjithësisht të favorshme, me përjashtim të rasteve të rralla ku për disa arsye, mund të zhvillojnë gangrenë e penisit. Moti për rimëkëmbjen - relativisht të favorshme, duke pasur parasysh faktin se shumë pacientë të zhvillojnë ndryshime mbresë e penisit, duke i dhënë fund mosfunksionim ngrerë. Moti për punën, në mënyrë unike favorshme, si edhe rezultati më i keq në formën e amputim e penisit, nuk ndikon në të drejtat e performancës. Është që psikologjikisht.

Ed. urolog Astashyn EE