Hypospadyya


Hypospadyya - një cen e penisit, kur hapja e jashtme e uretrës nuk hapet në krye të penisit, dhe trungu i kësaj të fundit. Në këtë rast, lumë urinës humb drejtimin e saj fiziologjik dhe pacienti ndjen disa vështirësi në urinim.

Llojet hypospadyyu

Arsyet hypospadyy


Hypospadyya është plotësisht anomali kongjenitale të zhvillimit, e cila manifestohet në fëmijët nga momenti i lindjes. Përzgjidh vetëm shkaku i kësaj sëmundjeje është i vështirë, sepse ka shumë faktorë që mund të ndikojnë tab normal të fetusit gjatë shtatzënisë.

Së pari, ju duhet të identifikojnë sëmundje infektive që mund të shkaktojë defektet e lindjes. Deri më sot, rolin Toxoplasma dhe cytomegalovirus në duke shkaktuar keqformime kongjenitale provuar. Prandaj, të gjitha gratë shtatzëna duhet në mënyrë të përsëritur gjatë shtatzënisë testuar për patogjene përmendura. Përveç kësaj, është e nevojshme për të ekranit për sifilis kongjenital dhe AIDS janë gjithashtu faktorë shkakor të shumë defekte.

Në sëmundjet infektive, shkaqet e keqformimet kongjenitale mund të jetë një shumëllojshmëri të faktorëve fizike dhe kimike. Kështu, gratë shtatzëna nuk janë të rekomanduara për t'u angazhuar në punë apo kodrina mbi kontakt me kimikate të tilla si detergjente, detergjenteve, ngjyra, llaqe dhe të tjerët.

Shumë foshnje me hypospadyey vërejtur në fushat e kontaminimit radioaktiv, duke ju lejuar për të nxjerrë konkluzione në lidhje me ndikimin negativ të rrezatimit të fetusit.

Disa medikamente, duke përfshirë kimioterapia dhe anti-TB drogës mund të jetë shkaku i hypospadias në porsalindur, kështu që ju duhet të jenë shumë të kujdesshëm kur përdorin ilaçet gjatë shtatzënisë.

Simptomat hypospadyy

E vetmja shenjë klinike është hapja e jashtme prania hypospadyy e uretrës nuk mbi penis glans, dhe në bagazhin e tij apo edhe në scrotum. Në thelb, nga ku dhe tani është hapja e përcaktuara formë hypospadias. Në formë shumë të butë të sëmundjes, hapja e uretrës është në kokë, vetëm pak më poshtë vendndodhjen e saj të përhershëm. Në këtë rast, urina lumë praktikisht i pandryshuar dhe sëmundja mund të vërehet edhe në kohën e pubertetit.

Shumë më e vështirë sëmundje ndodh kur rrjedhë urina nga bagazhin e penisit ose scrotum edhe. Nuk ka mukozale dhe kontakti i vazhdueshëm i urinës në lëkurë, ajo së shpejti ndodh irritim dhe inflamacion. Nëse kjo ndodh në periudhën neonatale, ka pasur përkeqësim në gjendjen e përgjithshme të fëmijës. Ai u bë humor, refuzon të gjirit, nuk fiton. Menjëherë identifikuar shkaku i kësaj është e vështirë, për shkak se fëmija wets pëlhurë me lajle dhe prindërit nuk e shihni derdhet e tij të urinës. Skuqje e lëkurës në zonën gjenitale është perceptuar zakonisht nga nxituar pelenë.

Në fëmijë të moshës më të vjetër e kupton problemin e tij dhe madje edhe të mëson për të shurrim drejtë. Vetëm kundër këtij sfondi se ai zhvilluar komplekset psikologjike, të cilat janë veçanërisht të mprehta në adoleshencë, kur shokët e tij fillojnë jetën e tyre seksuale.

Nëse ju gjeni një problem të ngjashëm në fëmijën tuaj, ju duhet të shihni një urolog menjëherë për të cilat zgjedhur strategjinë e duhur të trajtimit.

Diagnoza hypospadyy

Në mënyrë tipike, sëmundja klinike është e mjaftueshme për të bërë diagnozë të saktë dhe të vendosë për trajtim. Por kjo është e nevojshme për të përjashtuar patologjitë e tjera, të tilla si uretral fistula, të cilat gjithashtu mund të japin një pamje të ngjashme klinike.

Për ta bërë këtë, ka kryer një studim si urethrography. Metoda konsiston në administrimin vnutrishnomihurovomu e materialit kontrasti, pastaj gjatë urinimit mbajtur x-ray e pelvisit. Në foto ju mund të shihni progresin e uretrës dhe vendin e hapjes në penis.

Ureteroscopy, i cili do të duket të jetë një metodë efektive e diagnozës së kësaj sëmundjeje nuk është përdorur për shkak të rrezikut të lartë të dëmtuar muret e uretrës.

Trajtimi i hypospadias

E vetmja metodë efektive dhe të arsyeshme e korrigjimit të kësaj sëmundjeje mund të konsiderohet vetëm kirurgji. Shuma e transaksionit varet nga formë të veçantë të sëmundjes, por në të gjitha rastet objektivi kryesor është për të rivendosur forma normale urolog uretrës.

Kur është fjala për holovochnyy formën e hypospadias, ku hapja e uretrës hapet në glans penis, plastike kryhet indet ekskluzivisht veta. Për ta bërë këtë në mukozën e saktë lokacionit punuar nga një vrimë në prodhim nga uretrës, mobilizuar më herët nga vendi i fiksimin e saj të mëparshme.

Në format më komplekse të hypospadias, ku hapja e uretrës hapet në bagazhin e penisit ose scrotum, ind vet zakonisht nuk është e mjaftueshme për të mbajtur në mënyrë efektive uretrës plastike. Në situata të tilla, duke përdorur proteza të ndryshme sintetike kërcehen me material hypoallergenic.

Trajtimi kirurgjik i hypospadias

Rehabilitimi pas sëmundjes

Formimi i duhur i uretrës, për herë të parë pas pacientëve të kirurgjisë prodhuar skenë uretral kateter për evakuimin e urinës. Detyra e pacientit në këtë rast është kujdesi i duhur i kateterit të parandaluar bedsores uretrës. Pacientët duhet të sqarohet se tubi duhet të ndryshohet pothuajse çdo tre ditë, dhe çdo ditë hyjnë në zgjidhje antiseptik në zgavrën e fshikëzës.

Po aq e rëndësishme është rehabilitimi psikologjike, si shumë pacientë të zhvillojë komplekset në kundërshtim me seksualitetin. Ajo merr një rëndësi të veçantë në adoleshentët si problemet seksuale nuk vijnë të parat. Që këta fëmijë janë zakonisht psikologë, duke shpjeguar atyre nevoja të veshin kateteri uretral përkohshëm dhe rëndësinë e operacionit të kryer.

Profilaksia antibiotik infeksion sekondar kryhet me injeksion intravenoz të zgjidhjeve dhe antibiotikëve vnutripuzyrnoho dhe antiseptics. Për këtë qëllim, ju mund të përdorni furatsyllyn, Furamag ose CHLORHEXIDINE, të cilat janë efektive kundër dy hrampolozhytelnoy dhe florës Gram-negative.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Pacientët që vuajnë pas operacionit nuk kërkon dieta të veçanta. Në mënyrë tipike, ata përbëhen në përgjithësi nga të lartë numrin e tabelës 15, i cili përfshin produkte ushqimore me proteina uniforme, yndyrnat dhe karbohidratet.

Siç është përmendur tashmë, mënyra e veçantë e jetës janë të abstenojnë nga marrëdhëniet seksuale, kur është fjala për pacientët e rritur. Në mënyrë për të parandaluar mosfunksionim ngrerë, i cili mund të shkaktojë thyerje uretral anastomosis, pacientët janë caktuar drogë qetësues në bazë të bromine.

Mjete popullore Trajtimi

Si hypospadyya është vetëm patologji kirurgjikale, trajtimi i njerëzve thonë se nuk ka. E vetmja gjë që mund të këshillojnë pacientët është që të përdorin një locion me një zgjidhje të kamomil lëkurës tretur në penis dhe scrotum.

Komplikimet hypospadyy

Siç u përmend, ndërlikim më të shpeshta hypospadyy të konsiderohet acarim të lëkurës dhe pezmatim i lëkurës që ndodh për shkak të vazhdueshme të goditur urinë e saj. Së pari, kjo tregon një skuqje të lehtë të lëkurës përreth hapjes së uretrës, dhe më pas mund të shkojnë në inflamacion ulceroz-nekrotike qelbëzues me formimin e pllakë. Nëse trajtimi i fazës së parë të sëmundjes mund të jetë i kufizuar për përdorim lokal zgjidhje antiseptik, atëherë inflamacion purulent duhet të kryhet trajtimi parësor kirurgjik të plagëve. Qëllimi i tij është heqja e plotë e indeve të ndryshuar dhe imponimi i dressings pa mikrobe që parandalon infeksionin sekondar.

Po aq e rëndësishme është ndërlikimet psikologjike të sëmundjes. Në format e rënda të hypospadias shpesh përjetojnë vështirësi kur përpiqen për të urinoj normalisht. Pacientët rrobat gjithmonë urinës pista. Për shkak të erë të keq ata nuk e gjejnë gjithmonë kuptim në ekip. Kjo shpesh shkakton depresion të thellë, duke lëvizur në psikozë akute. Letërsi ka raste kur shkaku i hypospadias duke u bërë vetëvrasje. Duhet të theksohet se kjo situatë shpesh vërehet në familjet disfunksionale ku për anomalitë kongjenitale të fëmijëve mund të mos dinë për fëmijërinë e tij.

Hypospadyy Parandalimi

Parandalimi është detyrë hypospadyy, sidomos gratë shtatzëna, të cilët duhet të angazhohen në mënyrë aktive shtatzëninë dhe të përgatiten për lindje. Para së gjithash, ajo ka nevojë për të kaluar të gjitha testet për infeksionet që mund të çojnë në zhvillimin e anomalive kongjenitale. Kujtojnë se sëmundje të tilla përfshijnë fruthit, toksoplasmoza, citomegalovirusit, sifilisit dhe AIDS.

Në qoftë se një grua shtatzënë që jetojnë në zonën me ndotje të lartë radioaktive, atëherë shtatzënia është më mirë për të ndryshuar vendbanimin e tyre.

Në shtatzëni është e nevojshme për të kufizuar kontakt me kimikate të ndryshme, të tilla si ngjyra, bojra, detergjenteve. Nëse kjo nuk është e mundur është e këshillueshme që të përdorni doreza gome kur punojnë me këto substanca.

Moti hypospadyy

Moti i favorshëm për jetën, pavarësisht sëmundjes. Edhe në qoftë se ju nuk merrni ndonjë trajtime, sëmundja nuk kërcënojnë përkeqësimin e fortë e shëndetit të pacientëve dhe, veçanërisht, të vdekjes së këtij të fundit.

Moti për rimëkëmbjen - relativisht të favorshme. Megjithë mundësitë e kirurgjisë moderne, ka forma të sëmundjes, në të cilën edhe operacioni nuk mund të eliminuar plotësisht defektet kozmetike të lëkurës së penisit.

Moti për efikasitet - të favorshme. Pavarësisht nga forma e sëmundjes, dhe kirurgji kryer, pacientët me hypospadyey mund të angazhohet në çdo lloj pune.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov