Sperme gungë hypertrophy


Hypertrophy sperme gungë - një cen kongjenitale të sistemit urogjenital, i cili shënoi hyperplasia e të gjitha elementeve të gungë sperme. Nga ana tjetër, bregore farës - anatomike formimit është e vendosur në anën e pasme të uretrës, e cila duket si një grumbull gurësh. Në fakt, ky trup është një gjurmë të kancerit në meshkuj, siç quhet në pistil letërsi mashkullore.

Hypertrophy gungë sperme

Shkaqet hypertrophy e kodrinë farës


Siç u bë e qartë edhe nga titulli, kjo patologji është e lindur, të quajtur kështu për shkak të origjinës së tij të sakta është e pamundur. Shumë shkencëtarë besojnë se Gjeneza e anomalive të tilla janë të rëndësishme, para së gjithash, faktorët ekzogjene ndikojnë në grua shtatzënë. Shpesh, kjo është sigurisht hahet femrave. Për këtë arsye, gratë shtatzëna janë të ndaluara për të konsumuar një sasi të madhe të njelmët, yndyrore, skuqur dhe produktet e piper.

Përveç kësaj, gratë shtatzëna nuk duhet të jetë subjekt i situatave të stresit të përhershëm, siç u dëshmua se nervore kronike ka një ndikim negativ jo vetëm në shtetin e grave, por edhe në shëndetin e një fëmije.

Ndoshta duke folur për rreziqet e kimikateve, disa medikamente, alkooli dhe duhani, megjithatë. Duhet të theksohet se shumica e hypertrophy sperme gungë është vërejtur në familjet disfunksionale ku gratë shtatzëna nuk ndjekin të gjitha klauzolat e mësipërme.

Simptomet e hypertrophy e kodrinë farës

Që tumë farës gjendet në uretrës, kur është shënuar hypertrophy model tipik të pengimit të uretrës. Simptomat mund të shfaqen në çdo moshë, jo domosdoshmërisht menjëherë pas rozhdeniya.Na fazat fillestare pacientët janë të shqetësuar vetëm parehati të vogla gjatë urinimit, dhe për të ndryshuar natyrën e jet. Fillimisht, ai bëhet i ngadaltë, atëherë fillon të ndahet pika e urinës, atëherë zhvillon gjendjen e pengimit të përgjithshëm.

Në pacientët është rritur me shpejtësi në bark të ulët të departamenteve të saj, duke fituar si një lloj tumori. Në prekje, ky formacion është mjaft e dhimbshme. Pacientët voznikaetsilnoe dëshirën për të urinoj, por ata nuk mund ta bëjë atë fizikisht.

Faza e ardhshme e sëmundjes është një zbaticë fshikëz-ureteric. Për shkak të rritjes së presionit në fshikëz dhe mbivendosje fiziologjik rrugën e daljes fluide, ajo fillon të rritet deri në traktit urinar, dmth ureters dhe pastaj në veshka. Gradualisht kjo çon në palë mosfunksionim të organeve. Pacientët, përveç dhimbje në rajonin e mesit, ka filluar të shqetësojë dobësi, rraskapitje, ethe dhe lëkurë të zbehtë.

Në të njëjtën kohë, për shkak të funksion të dëmtuar të veshkave, një sasi të madhe të reninë, e cila e rrit tonin e enëve të gjakut, rritjen e presionit të gjakut. Kjo çon në zhvillimin e hipertensionit nephrogenic. Nëse ju nuk korrigjuar simptomat e kësaj sëmundje, kjo gjendje mund të rezultojë në dëmtim vizual dhe funksionin kardiak.

Hypertrophy gungë sperme ka qenë në mënyrë të qëndrueshme dhe progresi mjaft të shpejtë. Prandaj, të gjithë pacientët të cilët kanë vërejtur një foto të ngjashme klinike, ju duhet menjëherë të kërkoni ndihmë nga një urolog i cili mund të përcaktojë saktë patologjinë e një strategjie të trajtimit që është e ndryshme në varësi të fazën e.

Diagnoza e hypertrophy e kodrinë farës

Metoda e saktë për të verifikuar diagnozën mund të konsiderohet vetëm ureteroscopy, e cila është kryer duke prezantuar një pajisje të veçantë optik në uretrës. Në këtë sëmundje, aparat sy vizuale holmoobraznye lartësi në murin e poshtëm të uretrës.

Ureteroscopy hypertrophy gungë sperme

Përveç kësaj, ajo mund të përdoret urethrography reaksionar, i cili është injektuar në uretrës e materialit kontrast dhe pastaj X-ray e pelvisit. Në mënyrë tipike, hypertrophy e kodrinë farës shënuar defekt mbushje apo të plotë mbivendosje uretrës visualized.

Për diagnozën diferenciale e kësaj sëmundjeje me patologji të tjera, të tilla si urolithiasis mund të përdoren dhe metoda të tjera diagnostike, të tilla si ultratinguj ose tomography llogaritur.

Trajtimi i hypertrophy e kodrinë farës

Trajtimi i patologjive varet nga fazën e tij, dhe kjo është e dëshirueshme për të kryer menjëherë pas diagnostikimit të instalimit. Në fazën fillestare, kur ka një rritje të vogël në farë gungë mund të përdoren operim endoskopik të faqes. Kjo është kryer nga një pajisje të veçantë - resectoscope cili si cystoscope është futur në hapjen e uretrës. Nën mbikëqyrjen e heqjes së hypertrophied gungë kryer fare.

Në situatat më komplekse kur hyjnë ose resectoscope është e pamundur në mungesë të këtij të fundit, mund të fshini hypertrophy sperme gungë nëpërmjet aksesit perineal. Kështu, prerje e lëkurës është kryer mbi perineum, të hapur dhe të mprehtë të lëshuar nga uretrës në prostatës. Pas hapjes së uretrës është një pasardhës gungë, e cila është hequr me një bisturi.

Në prani të refluks fshikëz-uretres, i cili perdoret diagnostikuar cystography miktsionnoho kryhet chrezkozhnaya çaj nephrostomy. Pas anestezi lokale e lëkurës në rajonin e mesit, një birë të veçantë gjilpërë kryhet birë e lëkurës, indeve të buta dhe parenchyma veshkave, derisa të marrë gjilpërë në legen veshkave. Sigurohuni pozicionin e saktë të gjilpërës duke përdorur aspiratën e kundërt, në të cilën një shiringë tub duket urinë.

Pas kësaj, një gjilpërë birë në zgavrën e pelvisit renal kateteri të veçantë është paraqitur, i cili shërben si nefrostomy.

Kjo është faza e parë e operacionit për të eliminuar hypertrophy e kodrinë farës. Faza e dytë - menjëherë të largojë arsimin ekzagjeruar anatomike. Kjo është kryer vetëm pas dy ose tre javë pas vendosjes nefrostomy. Gjatë kësaj periudhe Subvencionet janë të gjitha inflamacion në fshikëz dhe veshkat, kështu që nuk ka më shumë shanse për një përfundim të suksesshëm të operacionit.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Për çdo lloj të kirurgjisë sperme hypertrophy gungë në periudhën postoperative është e detyrueshme kateter vendosjen urethral. Është e nevojshme për të siguruar se muri dëmtuar e uretrës nuk lidhës në mur kundërta, dhe nuk ka pasur prishje postoperative ngjitës të uretrës. Ndërsa veshur një kateteri uretral përcaktohet individualisht, në varësi të llojit të operacionit.

Në periudhën operativ largët, për një rikuperimin më funksional te sistemit urogjenital, mund të përdoren trajtimet fizioterapi. Deri më sot, më të përdorura Darsonvales dhe magnetike, pasi ata nuk kanë contraindications dhe mund të përdoret edhe për fëmijët e vegjël.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Para dhe pas trajtimit të hypertrophy e kodrinë farës nuk ka nevojë për të përdorur dietë të veçantë diete. Sa për mënyrën e jetesës, kjo nuk është e kufizuar në asgjë më shumë se i veshur me një kateteri uretral. Natyrisht, në qoftë se operacioni i tillë është kryer në një moshë më të vjetër, në kohë veshur pacientët kateterin uretral kanë veten të kufizuar seksualisht. Dështimi Sipas rekomandimeve mjekësore mund të përfundojë shumë keq për pacientin, si aktivizimin e hershme të uretrës pas operacionit në drejtim të seksit kërcënon zhvillimin e mosfunksionim ngrerë në të ardhmen.

Mjete popullore Trajtimi

Trajtimi i mjeteve juridike popullore nuk është metodë e zgjedhjes për hypertrophy e kodrinë farës, sepse kjo patologji mund të rregullohen cilësore vetëm me anë të ndërhyrjes kirurgjikale. Gjithë qëllimi ka decoctions, ointments, kremra, tinktura nuk jep efekt pozitiv. Prandaj, të gjithë pacientët të cilët kanë një problem të ngjashëm ose foto tipike klinike të kësaj sëmundjeje, ju duhet të kërkoni ndihmë se sa që mjekët popullorë, dhe objekteve të specializuara mjekësore.

Komplikimet hypertrophy e kodrinë farës

Komplikimi më i rrezikshëm i kësaj sëmundjeje duhet të konsiderohet dështim akute renale, e cila është një zhvillim natyral të sëmundjes pas zbaticë fshikëz-uretër. Urina që vazhdimisht grumbullohet në zgavrën e legen i veshkave, duke çuar në shkatërrimin e nephrons dhe për të gjetur toksina urinar në gjak. Nëse fotografia klinike e këtij pacienti të bëjë transferimin në ICU dhe jo të shpenzojnë të gjithë kompleksin e masave urgjente, ka të ngjarë që patologji mund të zgjidhen vdekjeprurëse.

Ndër ndërlikimet e thella të sëmundjes duhet të ndahen ngushtim uretrës. Ato zakonisht ndodhin pas operacionit kur pacienti do të veshin për kateteri përkohshme uretral. Interesante, ngushtim klinike të njëjtë si hypertrophy e kodrinë farës, në mënyrë që kur trajtimi i gabuar thjesht mund të konvertohet në një formë e sëmundjes në një tjetër.

Hypertrophy Parandalimi i kodrinë farës

Paralajmërojnë se sëmundja është e nevojshme para lindjes. Kjo nuk ka konfiskuar pacientit dhe prindërit e tij. Së pari, një grua duhet të shpëtoj të gjithë faktorët e rrezikut të jashtëm. Këto të fundit përfshijnë infeksionin, të ushqyerit e dobët, kushtet e pafavorshme mjedisore, alkoolit dhe duhanit. Në praktikë, ato gra shtatzëna që nuk kanë dorëzuar faktorët e mësipërm kanë një rrezik shumë të vogël për të pasur një fëmijë me anomali kongjenitale.

Në të njëjtën kohë, gruaja duhet të mbrohen jo vetëm nga jashtë, por edhe nga faktorë të brendshëm të rrezikut. Këto të fundit përfshijnë sëmundjet kronike të organeve të brendshme, çrregullime mendore dhe çrregullime hormonale. Sa i përket kësaj të fundit, ata luajnë një rol të madh në zhvillimin e anomalive kongjenitale. Si sistemi i qarkullimit të gjakut të fetusit dhe nënës janë të lidhura, rritja në nivelin e hormoneve në gjakun e nënës ndikon në tab dhe zhvillimin e indeve dhe organeve të fetusit. Prandaj, kur respektuar antenatal gratë shtatzëna janë të detyruar të marrin periodikisht teste për nivelin e hormoneve.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov