Vesiculitis


Vesiculitis - një inflamacion i fshikëzat seminale, që ndodhet në afërsi të prostatës. Gjatë funksionimit normal të sistemit urogjenital, organi çiftëzohet vepron si një lloj i rezervuar, e cila pret sekretin prostatës prodhuar drejtpërdrejt në gjëndër. Fshikëza Semyavynosnym lidhur me kanalin, e cila, në fakt, spermës dhe për të marrë në mjedis.

Vesiculitis - një inflamacion i fshikëzat seminale, që ndodhet në afërsi të prostatës. Gjatë funksionimit normal të sistemit urogjenital, organi çiftëzohet vepron si një lloj i rezervuar, e cila pret sekretin prostatës prodhuar drejtpërdrejt në gjëndër. Fshikëza Semyavynosnym lidhur me kanalin, e cila, në fakt, spermës dhe për të marrë në mjedis.


Shkaqet inflamacion i vezikulave

Gjithsesi biseduar dhe vezykulyt një sëmundje e rrallë. Një shpjegim për këtë mund të shërbejë vendndodhjen tipike e trupit në legen të thellë, e cila është mjaft e vështirë për të marrë infeksion apo çdo agjenti tjetër patologjike.

Kështu, rastet kur zhvilluara vezykulyt si një sëmundje primare është konsideruar të jetë akademik, pasi ata janë gjetur vetëm në faqet e teksteve. Më shpesh, ju mund të shihni vezikulave inflamacion farës, u shfaq në sfondin e sëmundjeve të tjera inflamatore. Shumica vesiculitis çon në prostatitis kronike, urethritis ose epididymitis (inflamacion i epididymis). Gjithashtu vezykulyt mund të zhvillohet me infeksion të përgjithshëm në përgjithësi nuk janë të përfshirë në sistemin urogjenital. Ajo mund të jetë e gripit banale, dhimbje të fytit ose osteomielit (inflamacion i palcës kockore e kockave të mëdha).

Përveç kësaj, ka shumë faktorë që kontribuojnë në vezykulyta shfaqjen. Kjo nuk është gjithmonë e angina çon në inflamacion është fshikëza seminale. Kështu, kapsllëk të shpeshta, puna ulur, maturi zgjatur, mënyrën e jetesës i palëvizshëm dhe shtypjen e sistemit imunitar janë momentet, kundër të cilit zhvillon dashurinë fshikëzat seminale.

Fshikëza Anatomi

Simptomat vezikulita

Inflamacion i fshikëzat seminale shpesh shkon pa u vënë re, duke e bërë këtë patologji më e rrezikshme. Fakti që gjatë sëmundjes në prostatitis kronike, është e vështirë për të zgjedhur vetëm ato simptoma që nuk tregon mposhtur prostatës dhe fshikëzat seminale atë. Në mënyrë tipike, kur përhapja e inflamacionit të vezikulave shënuar rritje në temperaturën e trupit në 39 gradë, intensifikuar ndjeshëm dhimbje në procesin e perineum dhe më të komplikuar të urinimit. Përveç kësaj, mund të shfaqen pikat e gjakut dhe dhimbje spermës do të intensifikojë gjatë jashtëqitjes dhe kur mbushi fshikëz.

Nëse simptoma të tilla filluan të shqetësojë ju apo dikush nga familja juaj, menjëherë lëvizur atë në urolog. Vesiculitis - një problem shumë serioz që mund të rezultojë në pasojat më të paparashikueshme dhe më të papritura. Në asnjë rast nuk mund të injorohet në bazë të simptomave. Sidomos shpjegojnë përkeqësimin e tyre akute të prostatitis kronike. Vesiculitis - problem shumë më serioz se inflamacion të prostatës.

Diagnoza vezykulyta

Përkufizimi i inflamacion fshikëzat seminale e thjeshtë, por në të njëjtën kohë një detyrë shumë e rëndësishme. Për atë, zakonisht në një fazë të hershme të një provim zorrës së trashë, në të cilën dhimbja është përcaktuar ampula mur para e rektumit. Tjetra, rasti për parametrat laboratorike që duhet të konfirmojë ose hedh poshtë diagnostikuar.

Gjaku i plotë llogarisin asgjë, por shenja të zakonshme të inflamacionit mund të mos japë urolog. E njëjta gjë vlen edhe për urinalysis. Prandaj, për të verifikuar diagnoza emëruar mbjellëse vezikulave përmbajtjes farës. Ky material është marrë në një tub të pastër provë gjatë masazh të prostatës - manipulimin e kryer nga një mjek. Më shumë sekret mbjellë në media lëndë ushqyese, ku pak ditë kolonitë e mikrobeve rriten objektivat që tregojnë praninë e inflamacion bakterial të fshikëzat seminale.

Ndërsa trajnimi është bërë të gjitha testet laboratorike, zakonisht pacienti është ultratinguj legenit. Duke përdorur një sensor të veçantë që është futur nëpër rektum, mund të përcaktojë në mënyrë të qartë inflamacion i murit farës fshikëz. Edhe pse kjo metodë është konsideruar dhe indirekt, por baza është shpesh diagnostikuar vezikulita akut ose kronik.

Sensor për uzi, futur nëpër rektum

Uzi vezykulyta

Trajtimi vezikulita

Nëse patologji identifikuar në një fazë të hershme të zhvillimit, ajo është përdorur për të trajtuar terapi aktiv antibiotik. Natyrisht, ajo mbajti drogë spektrin e gjerë, të cilat përfshijnë penicilinat, macrolides, fluoroquinolones dhe cefalosporinat. Përkundër faktit se këto barna mund të blihen në farmaci pa recetë, kjo duhet të bëhet vetëm pas konfirmimit zyrtar të diagnozës.

Antibiotikët janë trajtimi, të cilat vetëm të ndikojë agjent shkaktar, por nuk heq simptomat e tij. Për këtë qëllim, në mënyrë tipike e përdorur qetësues, ju lutem dhe antipyretics që mund të marrë dy injeksion dhe në formë tabletash.

Një shumë e justifikuar është përdorimi i laxatives që në mënyrë të konsiderueshme reduktuar dhimbje në perineum, gjatë aktit të jashtëqitjes. Megjithatë duke marrë ato të vështira për të kombinuar me pjesën tjetër krevat, i emëruar gjatë periudhës akute të sëmundjes.

Trajtimi paraqitur vlen vetëm për vezikulita akute. Gjatë sëmundje kronike përdorur edhe disa procedura të tjera terapeutike dhe kirurgjike. Për shembull, kur inflamacion purulent i vezikulave, e vetmja metodë e trajtimit është kullimit zgavër fshikëza seminale kirurgjikale. Metoda e larje më të butë është fshikëza gojore, e cila është kryer përmes uretrës.

Features ushqimit dhe jetesës vesiculitis

Vesiculitis - ajo është një sëmundje që nuk mund të shërimit plotësisht. Herët ose vonë rikthim pritet, kështu që ju duhet të marrë kujdesin e duhur për shëndetin e tyre. Ajo duhet të mbahet mend se shkaku vezykulyta shërbyer si ngjarë, prostatitis, që do të thotë se forcat e mëdha duhet të hedhin atë në trajtimin e kësaj patologjie. Përveç kësaj, ju duhet të shmangin faktorët që çojnë në këtë sëmundje, mënyrë jetese i ulur, kapsllëk të shpeshta, paqëndrueshmërisë seksuale.

Jo më pak e rëndësishme se sëmundjet kronike të sistemit urogjenital është shëndetin e përgjithshëm. Njerëzit të cilët dikur kishin vesiculitis dhenve duhet të kujtojmë se edhe hipotermi vogël mund të çojë në rikthim.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Rehabilitimi pas vezykulyta - një nga faktorët që mund të parandalojnë përsëritjen e sëmundjes. Shumë shpesh sëmundje përsëritet urologists parandalimit emëruar trajtim spa përdorur banjot baltë. Edhe metoda të tilla si fizioterapi rekomanduar.

Edhe kohët e fundit kryer një studim i cili tregoi efikasitet më të madh të fizioterapisë, pas shërimit nga një vezykulyta parandaluar ri-ndezjen fshikëzat seminale. Sipas shkencëtarëve, trajtimet fizioterapi zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të përsëritura pothuajse dyfishuar.

Metodat tradicionale të trajtimit vezikulita

Çuditërisht, trajtimet popullore nuk vezikulita shpikur. Përkundrazi, arsyeja për këtë është fakti se healers tradicionale nuk mund edhe me mend në ekzistencën e një organi të tillë interesante dhe misterioze si fshikëzat seminale. Sigurisht, ilaçe të ndryshme bimor dhe të tjera natyrore, por ata nuk janë të ndryshme nga ato të rekomanduara në trajtimin e prostatitis. Shpjegimi për këtë fakt është shumë e thjeshtë - vetëm healers dhënave nuk bëjnë dallimin në mes këtyre dy sëmundjeve.

Ndoshta duke folur për "përfitimet" e këtij trajtimi nuk është i nevojshëm, sepse edhe një person pa arsim mjekësor është e qartë se për të hequr qafe e procesit bakteriale infeksionit nuk është realist pa antibiotikë. Një kohë të gjatë pa përdorimin e drogës vezykulyta foto vetëm përkeqësojnë dhe të çojë në pasoja serioze.

Komplikimet vezykulyta

Komplikimet vezykulyta të jetë më e keqja. Zakonisht arsyeja është vetëm një prej tyre - është mungesa ose vonesa trajtimi. Inflamacion purulent i vezikulave, e cila kërkon operacione, të përmendura më lart, nuk është problemi më serioz që mund të presin pacientin me vesiculitis trajtuar dobët. Shumë më serioze janë pasojat nëse semyavydelitelnomu infeksionit të zbresë poshtë kanalin. Në këtë rast, do të përjetojnë inflamacion të testiseve me një tranzicion të mundshëm direkt në gjëndra seksuale.

Testikulat - një organ që ka një pengesë të veçantë që pengon depërtimin në parenchyma e substancave të ndryshme që gjenden në gjak. Këto substanca të përfshijë jo vetëm agjentët infektive, por edhe ilaçe. Kështu, në qoftë se bakter është ende një udhë të tërthorta proberetsya në testiseve, pastaj të marrë atë që të jetë shumë e vështirë. Ju mund edhe të them gati joreale. Sigurisht, me kalimin e kohës inflamacion mund të ndalojë të tyre, vetëm pasi ajo do të mbetet pasojat më të rënda - një mungesë të plotë të pjellorisë.

Vezikulita Parandalimi

Profilaktirovat fshikëzat seminale inflamacion është e vështirë, pasi nuk ka shkaku themelor i paraqitjes së saj. Por edhe përkundër kësaj, urologists zhvilluar dy teori parandalimin e vezikulita akute.

Metoda e parë e parandalimit është për të eliminuar shkaqet e inflamacionit akut lokale. Siç u përmend, paraprijnë shfaqjes së inflamacionit akut mund fshikëza e proceseve të tilla si prostatitis kronike dhe urethritis. Për këtë arsye, në radhë të parë është kanalizimet vatra të infeksionit kronik. Kjo mund të arrihet nëpërmjet përdorimit parandalues ​​të agjentëve antibacterial dhe antiseptics lokale.

Përveç kësaj, vesiculitis mund të jetë për shkak të vatrave të infektimit të vendosura larg nga fshikëzat seminale. Kjo do të thotë se ju nuk duhet të hiqni vetëm lokale, por edhe të të gjitha grupimeve të tjera qelizore infeksion purulent. Vështirë të besohet, por edhe dhëmbët e kalbur mund të shkaktojë sëmundje të tilla si vezykulyt.

Përveç gjithë kësaj, mos harroni se edhe mungesa e plotë e baktereve në trup mund të ju garantojnë asnjë vezikulita dukuri. Për shembull, rastet e përshkruara, kur pas një hipotermi të rëndësishëm në një sfond të shëndetit absolute në meshkuj hasen simptomat e inflamacionit akut të fshikëzat seminale.

Një tjetër faktor thelbësor për të parandaluar higjienën konsideruar vezykulyta personale. Vulvë rregullt tualet dhe ndryshimet e shpeshta të brendshme janë elemente thelbësore në parandalimin e çdo sistemi urogjenital sëmundjes në meshkuj.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov