Predha hidropizi vezë Hydrotsele


Hydrotsele (testis Hydrocele) - Membranat Cluster në zgavrat e një ose të dy testikujt lëngshme që mund të kenë një natyrë të ndryshme:

- gjak;
- exudate - exudate në zgavrën fluide testicular inflamator - qelb;
- transudate - exudate në zgavrën e lëngjeve testicular (limfatike) nuk është nxitëse;
- rrjedhje në zgavrën pas testicular mbylljes lëngjeve të shtrënguar të rrethit të jashtëm inguinale pas rrethit të heqjes inguinale hernia;
- rezultat i operacionit paraprak për varicocele dhe shkelje të rrjedhjes së gjakut venoz nga testiseve, i cili i jep rrjedhje në zgavrën e testiseve;


- rrjedhimisht rikthim pas një operacioni për heqjen e varicocele dhe hernie (ijë dhe inguinale-moshonochnoy) hernias.

Hidropizi mund të jetë i lindur dhe preobretenyem, akute dhe kronike, të vetme dhe dvustronnih.

Hydrotsele është më shpesh në meshkujt 20-30 vjeç dhe të foshnjave.

Shkaqet e predha hydrocephalus vezë (Hydrocele)

Funksioni kryesor i predhave një koqe (membrana vaginale) - për të prodhuar një lëng që lehtëson lëvizjen e lirë të testiseve brenda scrotum. Ekziston një ekuilibër mes zhvillimit të lëngjeve dhe reuptake saj. Nëse procesi është ndërprerë vaginale thithjen fluide mill, është akumulimi i saj dhe si rezultat, fillon hydrocephalus.

Shkaku i hydrocephalus lindura në testis porsalindur - në kurriz vaginale çarë të zgavrën e barkut në fluide mbledhur predha testiseve vet. Në varësi të disponueshmërisë së posteve me testiseve lindura hydrocephalus barkut është conjugated dhe nesoobschayuscheysya. Më Hydrocele, e kombinuar me bark të zhduket në vitin e parë të jetës, kështu që këtë herë procesi vaginale mbyllet.

Shkaqet e testiseve fituara hydrocephalus:

 • pezmatimi i koqe dhe shtojca e saj (orhoepidydymit);
 • shkeljes limfatike inguinale në lezione dhe nyjet limfatike pelvike (fillyarioz);
 • trauma scrotal;
 • dështim të rënda të zemrës;
 • si një komplikacion pas operacioni për të korrigjuar një varicocele dhe hernias inguinale.

Sëmundja mund të shfaqet në formën akute ose kronike. Inflamacion akut ndodh si pasojë e testicular tumoreve testicular ose trauma scrotal. Akut pa trajtimin e duhur mund të shkojnë në kronike.

Faktorët e rrezikut për predha hydrocephalus koqe (Hydrocele)

- rrahje në vulvë (kicking, duart, sende shtëpiake);
- dëmtimi traumatik të testiseve, ndërsa duke luajtur sportive (mundje, peshëngritje, heqjen pushtet, çiklizëm, palestër dhe sportet e tjera);
- Mbyllja ngushtë e unaza e jashtme e kanalit inguinale;
- rikthim apo pasojë "brenda" mbajtur varikotselektomiya - heqja e venat me variçe të kurrizit sperme;
- intensive ushtrim, i zgjatur i ngarkesave të energjisë.

Simptomet e predha hydrocephalus koqe (Hydrocele)

Simptomet e edemë testicular:

 • koqe ose të dy testikujt rritur menjëherë në vëllim, ndërsa veza është zakonisht hetim dështon, lëkurës scrotal është zbutur, por të lehtë do të dele;
 • Duket dhimbje e shurdhër dhemb në scrotum apo testiseve e një (hydrocephalus fituara kronike zakonisht nuk shkakton dhimbje);
 • kur ju klikoni mbi një të mëdha vezë theksuar luhatjet e simptomave (si predha zgjatje vezë në anën e kundërt të vendit të prekur);
 • mund të ngrejë temperaturën e trupit;
 • një mbledhje e madhe e aktivitetit fluide të vështirë fizike dhe veshur të brendshme;
 • ystonchennaya testikulat mur me një numër të madh të lëngjeve akumuluar mund të shpërthejë në indet scrotal dhe të shkaktojë edhe dhimbje dhe rritjen e përhapur në scrotum.

Numri vodyanochnoy lëngu mund të jenë të ndryshme, dhe në raste të rënda mund të arrijnë deri në disa litra. Në sasi të mëdha shkakton siklet kur ecin, parandalon marrëdhënie seksuale, duke shkaktuar parehati gjatë urinimit. Në lindura hidropizi rrit volumin derdhje gjatë ditës dhe të lirohet nga gjumi.

Hydrocephalus akute ndodh në sëmundjet akute inflamatore e scrotum (orhoepidydymit, inflamacion të kurrizit sperme). Pra ka një rritje të papritur në gjysmën scrotum përkatëse. Pacienti mund të përjetojnë dhimbje të forta dhe ethe.

Diagnoza e predha hydrocephalus koqe (Hydrocele)

Për të vendosur diagnozë të saktë është e nevojshme për të kryer një numër të studimeve që përfshijnë:

 • Inspektimi dhe prekje (ndjenja) e organe gjenitale të jashtme;
 • Diafanoskopiya (raying scrotum burim të veçantë të lehta). Për më tepër, në qoftë se në scrotum përmban lëng i lëngshëm (e cila ndodh zakonisht në testiseve hidropizi), drita që kalon nëpër ënjtje është uniforme. Nëse ënjtje baza nuk është e lëngshme, por, për shembull, organet (zorrët, kurriz shtojcë, etj), drita nuk kalojnë nëpër ënjtje;
 • Ultrasonografia e scrotum për të përjashtuar hernie. Ultratinguj saktë të përcaktuar vëllimin e lëngjeve në scrotum e pranisë së strukturës së barkut dhe testicular;
 • Në disa raste, mund të kërkojë metoda të tjera për të përjashtuar apo konfirmuar sëmundjeve të tjera.

Trajtimi i predha hydrocephalus testiseve (Hydrocele)

Trajtimi vetëm Hydrocele operative.

Ka dy mënyra kryesore për lirimin e vezë nga lëngjeve akumuluar në të: birë Hydrocele dhe funksionimin e seksionit zgavrën me heqjen e lëngjeve fluide suturing mëvonshëm.

Ambulancë Përkohshëm dhe pacienti mund të jepet nga një të veçantë hidropizi birë gjilpërë dhe evakuimit vodyanochnoy lëngun me një shiringë - birë. Birë zakonisht siguron lehtësim të përkohshëm dhe efektin pozitiv të pacientit, i ndjekur nga gradual ri-akumulimin e lëngjeve në dëmtimit të dhëmbëve dhe membranat testiseve të.

Operacion radikal për të hequr testiseve në hidropizi - mënyrën më i shkolluar për të trajtuar Hydrocele, e cila është kryer nën anestezi, dhimbje, 02:00 ju jeni në klinikat lagjes pas operacionit dhe pastaj të shkoni në shtëpi, ohranichevaya ushtrimi për 1 javë dhe të vijnë në salcë. Zakonisht mbahet në hidropizi Winckelmann operacionet dhe Bergman.

Trajtimi mjekësor i predha hydrocephalus vezëve nuk ekziston. I vetmi përjashtim është reaktive membranat Hydrocele testis në epididymitis akut, orchitis, e cila kërkon trajtim konservativ - pjesën tjetër të plotë, i veshur me suspenzoriya, terapi me antibiotikë.

Sapolindur janë komunikuar predha hydrocephalus vezët se gjysma e rasteve janë vetëm.

Çfarë do të rezultojë testiseve hidropizi, në qoftë se nuk veprojnë?

- ngjeshja e koqe apo dy testiseve në kundërshtim me spermatogenesis dhe zhvillimin e infertilitetit mashkullor;
- compression çrregullime testikulave fluide qarkullimit në zhvillimin e testis dhe gradual, atrofi e saj të plotë;
- ulur potencë dhe mosfunksionim ngrerë;
- derdhje të shpejtë, të shpejtë ose derdhje e parakohshme;
- ndodhja e nekrozë dhe nekroza e indeve testicular kundër një sfond të compression të mëtejshëm të koqe lëngu heqjen apo dy testiseve;

- estetiteskiy deffekt - rritja scrotum, e cila është e dukshme nepermjet veshje.

Me trajtimin e duhur me rezultatin e sëmundjes mjeku në shumicën e rasteve të favorshme. Megjithatë, duhet të mbahet mend se në të rinjtë në shkallë të gjerë dhe të zgjatur compression të lëngjeve edema mund të zhvillojë kequshqyerja testicular testicular dhe spermatogjenezes dëmtohet.

Predha hydrocephalus Parandalimi vezë (Hydrocele)

Për të shmangur krijimin e predha edemë vezëve duhet të mbrojë scrotum nga lëndimi, shmangur dhe parandaluar sëmundjet infektive, duke përfshirë klamidia, që është shkaku i 55% të inflamacionit akut të epididymis, epididymitis.