Inflamacion Balanoposthitis i penisit glans dhe prepucit


Balanoposthitis - vetë përhapur sëmundje lëkurë e penisit, e cila është e karakterizuar nga inflamacion dhe lezione herë ulcerative të kokës dhe shtresa e brendshme e prepucit. Balanoposthitis është një proces i përzier inflamator, i cili i përfshirë kokën e penisit dhe fletë brendshme prepucit.

Shkaqet balanoposthitis


Në mënyrë tipike, balanoposthitis ka etiologji polymicrobial dhe ndodh në infeksione të përziera (Staphylococcus, Streptococcus, simbiozë fuzospiripleznyy, tharmin), por në disa raste në inflamacion balanoposthitis mund të shkaktohet monoinfection (p.sh. hadnerelloy). Në një infeksionet e rëndësishme balanoposthitis numër nablyudeniyprichina lidhur, infeksionet seksualisht të transmetueshme (IST) izarazhenie është nëpërmjet kontaktit seksual. Izoluar prepucit dëme të lëkurës dhe / ose glans penisit mund të jetë edhe simptomat e sëmundjes sistemike të lëkurës. Balanoposthitis Shpërndarja në rajone të ndryshme të botës varet nga faktorë të ndryshëm: niveli i jetës dhe kulturës së popullsisë, shëndetin, fetar, etnik dhe karakteristika të tjera. Në balanoposthitis veçanti vështirë ndodh në personat të cilët më parë kryer rrethprerjen (rrethprerjen).

Balanoposthitis zhvillimit të kontribuojnë në sëmundjet e zakonshme që dobësojnë rezistencën natyrore të lëkurës për saprofitiruyuschey florës (diabet, anemi, mangësi vitamina, sëmundje alergjike), një sipërfaqe faktorët favorshme (prepucin e ngushtë, shkarkimin purulent nga uretrës, mungesa e kujdesit higjenik).

Chastobalanopostit ndodh kur phimosis dhe reagimi më intensive lokale se balanyt normale.

Shkaqet balanoposthitis

Shkaku më i zakonshëm i balanoposthitis infektive janë: Candida, Gardnerella, Trichomonas, herepes gjenitale, virusi lyth njeriut, dhe bakteret e ndryshme (stafilo-, strepto-, enterokokki) dhe Bacteroides. Kohët e fundit shumë rrallë ndodh Treponema (sifilis patogjen) dhe gonorre - patogjene vërtetë sëmundjet seksualisht të transmetueshme.

Humbur glans penis dhe lëkura lafshë e penisit origjina infektive në lidhje me shfaqjet e dermatoses si planus liken, psoriasis, pemfigus, Sëmundja Behçet, dhe qelizë plazma balanyt Zuna, obliterating balanoposthitis kseroticheskiy, eritroplazii Keira.

Arsyet për një shumëllojshmëri të tillë të gjerë të ndryshimeve patologjike të penisit glans dhe lëkurë prepucit nuk është vetëm burimet e dallimeve të lëndimeve (agjent infektive dhe infektive). Lëkura e penisit glans dhe prepucit është i prirur ndaj ndikimeve të ndryshme negative të natyrës mekanike, kimike dhe ndikimin e agjentëve infektivë. Karakteristikat Struktura anatomike dhe fiziologjike e zonës gjenitale, rrjetit domethënë shumë të zhvilluar e gjakut dhe limfatike anijeve, duke kontribuar në zhvillimin e ashpër reagim inflamacion exudative në kokë dhe lëkurën e penisit është një nga arsyet për paraqitjen e shpeshtë të komplikimeve në formën balanoposthitis phimosis dhe paraphimosis. Në lafshë shkak të temperaturë të lartë dhe lagështia, pH alkaline shkaktuar nga gjëndra e lëkurës dhe sekretim decomposing smegma të, kushtet janë të favorshme për kultivimin e mikroorganizmave aerobe dhe anaerobe dhe viruseve. Vini re se në microflora normale preputsialnoho qese është një numër i kufizuar i mikroorganizmave:. Staphylococcus spp, acnes Propionibacterium, Bacterioides melanogenicus dhe, rrallë, mirabilis Proteus. Natyrisht, ndotje bakteriale kreu (bakteriale) në pacientët të cilët më parë iu nënshtruan rrethprerjen në mënyrë të konsiderueshme më e ulët se meshkujt neoperovanyh. Mungesa e higjienës, si dhe zona preputsialnoy përpunimit të shpeshta higjienike përdorur antiseptics mund të kontribuojnë në pronat patogjene të mikroorganizmave patogjene dhe / ose ndryshimet në patogjene dhe procesin inflamator.

Balanoposthitis ndarë në fillor dhe të mesëm

Shqetësimi kryesor balanoposthitis pezmatim akut ose kronik miqve, të cilat mund të kontribuojnë në zhvillimin e një shumëllojshmëri të drogës që veprojnë në vend, lëngjeve vaginale dhe smegma kimike sulm. Aktivizimi i veprimit të këtyre faktorë mund të ndodhë në prani të phimosis, prepucit gjatë, higjenën jo personal, dhe në pacientët me diabet, dhe myxedema në pleqëri. Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e Balanoposthitis sekondar, përfshirë ndikimin në prepucit dhe glans shkarkimin penis uretral, urinë me glukozë të lartë në pacientët diabetik dhe higjienës jo personale dhe shëndetit seksual.

Megjithatë, prania e gërryerjeve koronare sulcus nga pacientët me mikroorganizmave fillore dhe të mesme balanoposthitis si Corynebacterium, Bacteroides dhe COCCI Gram-pozitive në titri 104 KSL / ml dhe mbi të mund të tregojë një rol të mundshëm etiologjik (shkakore) e këtyre mikroorganizmave në zhvillimin e sëmundjes.

Siç është përmendur më herët, humbja e prepucit dhe penisi glans në fakt mund të ndodhë në sëmundjet e lëkurës, të cilat, në veçanti, përfshijnë eritroplazii Keira, qeliza plazma balanyt Zuna, obliterating balanoposthitis kseroticheskiy.

Kseroticheskiy obliterating balanoposthitis është diagnostikuar zakonisht në të rriturit, dhe prania e organeve-antitrupave mund të tregojë rolin e mekanizmave autoimune e shfaqjes së kësaj sëmundjeje. Në qelinë e plazmës prichinaz Balanitis rol të rëndësishëm Zuna për inflamacion kronik jospecifik. Një numër i hetuesve vuri në dukje Balanitis praninë si një nga simptomat e sëmundjes dhe sindromi Reiter së.

Traktit urinar është një rezervuar për të gjithë papillomavirus njeriut (HPV) që lidhen me mukozës. Sipas idetë e sot gjenital lythat shkaktuara nga HPV, një peredstavlyayut rreth 9% e të gjithë IST. Infeksioni regjistruar më shpesh papillomavirus njeriut në të rriturit e rinj, incidenca e HPV është në rritje, veçanërisht në mesin e homoseksualëve. Në shumicën e rasteve, zhvillimi i lythat gjenitale penisit ndodh pas kontaktit seksual me një person të infektuar, gjatë së cilës çdo microtrauma epiteliale (më shpesh të prekura rajon fre).

Kështu, aktualisht tërësia e faktorëve ekzistuese që mund të kontribuojnë në zhvillimin e formave të ndryshme të balanoposthitis mund të ndahen në dy lloje: tërheqë faktorë direkt dëmshme. Grupi i parë përfshin karakteristika strukturore të lëkurës dhe gjakut rrjedhin në penis, përbërjen cilësore dhe sasiore të qese microflora preputsialnoho, pacientët higjienike Kulturë përdorimin e drogës lokale antiseptik dhe kontraceptive. Grupi i dytë i shkaqeve të balanoposthitis përfshin të gjitha agjensëve infektiv të aftë si prania e faktorëve të caktuar dhe në mënyrë të pavarur të shkaktojë patologjike glans proces penis dhe lëkurën e prepucit.

Diagnoza Balanoposthitis

Balanitis Diagnoza dhe balanoposthitis është për të shqyrtuar dhe sqaruar ankesën. Zakonisht kjo është e kufizuar dhe në qoftë se nuk ka asnjë dyshim të infeksionit seksuale. Nëse kjo dyshimi është caktuar një sërë testeve.

Simptomat dhe trajtimi balanoposthitis

Kur zona balanoposthitis prekur e penisit glans dhe lafshë e kuqe dhe i fryrë, duke çuar ngushtim të edhe më të madhe të hapjes në lafshë, si rezultat i procesit të urinimit bëhet e vështirë dhe jashtëzakonisht të dhimbshme.

Simptomet kryesore subjektive balanoposthitis është siklet, pruritus, ndjesi djegie në penis glans, lëkurës i fryrë, dyspareunia (marrëdhënia seksuale dhimbje), nganjëherë pamja e gërryerjet dhe ulcerat. Sëmundje klinike karakterizohet nga shtyer, ënjtje të lëkurës së penisit glans, prezenca e substancave në lafshë, me sekret uretral, zakonisht mungon. Natyra e simptomat e Balanitis / balanoposthitis në çdo rast varet nga lloji i agjentit të dëmshëm (infektive dhe joinfektive) dhe prania e faktorëve të caktuara (diabet, lafshë e penisit gjatë, etj).

Nuk janë të thjeshta, erozive dhe balanoposthitis gangrenizuar

Simple balanoposthitis karakterizuar nga difuze skuqje, ënjtje dhe tretje e lëkurës së kokës dhe shtresa e brendshme e prepucit me formimin e mëvonshëm të gërryerjet sipërfaqësore të izoluara dhe të bashkojë të madhësive të ndryshme dhe konturet me shkarkimin purulent, i rrethuar nga scraps matseryrovannoho epiteli. Subjektive, djegia e lehtë dhe kruarje.

Erozive balanoposthitis arsimore të ndryshme fusha e bardhë fryrë të epitelit nekrotike dhe pastaj të shohim një ndarje të ashpër të kuqe të ndritshme tretje të madhe erozioni dhimbshme e rim në periferi. Procesi mund të jetë i komplikuar nga phimosis. Shpesh shënuar regionarny lymphadenitis dhimbshme inguinale dhe lymphangitis. Pas një regres i thjeshtë dhe erozive gjurmë balanoposthitis mbetet.

Balanoposthitis gangrenizuar shoqëruar me ethe, dobësi të përgjithshme. Nuk janë të dhimbshme ulcerat thellë purulent nekrotike të madhësive të ndryshme në një sfond të ënjtje dramatike dhe skuqje e glans dhe prepucit. Në mënyrë tipike, phimosis zhvillon; vrimë e mundshme e lafshë e penisit. Ulcerat shërohet ngadalë. Në të gjitha rastet balanoposthitis të përjashtojë sifilis (kërkime mbi treponem zbehtë, testet serologjike, ballafaqimin).

Infektive balanoposthitis: simptomat dhe trajtimi

Diabeti Simptomat balanoposthitis karakterizohet nga hyperemia, gjakderdhje glans kontaktit të lëkurës penisit, të çara dhe ulcerat prepucit të skajshme me zhvillimin e mëtejshëm të Rumenin dhe mbështjelljes. Natyra e simptomave varet jo vetëm nga mosha e pacientit, por nga kohëzgjatja e kursit të sëmundjes themelore. Qëllimi i trajtimit adekuat antidiabetike ndihmon për të stabilizuar dhe regresionit pjesshëm i inflamacionit. Edhe pse trajtimi paralajmërues saktë për Balanitis / balanoposthitis është për të kryer rrethprerjen, operacioni duhet të kryhet në skorehirovanyh sheqerit në gjak tsifrh.

Candida balanoposthitis është një nga infeksionet më të zakonshme mikotike të penisit. Përveç vetë-shkatërrimit dhe zhvillimit balanoposthitis është një infeksion dytësor i aderimit Candida kundër sfondit të një balanoposthitis origjinë tjetër ekzistues. Simptomat balanoposthitis shkaktuar nga fungi Candida, manifestuar nga prania eritemë njolla, ënjtje të lëkurës, pamjen e erozive dhe elementet ulcerative, ndërsa procesi patologjik mund të përhapet në lëkurë e scrotum. Diagnoza diferenciale e Candida Balanitis / balanoposthitis kontaktit duhet të bëhet me balanoposthitis, ku vërejtur djegie, kruarje, dhimbje në penis glans. Në provim përcaktohet erozionin e elementeve të përgjithësuar eritemë. Këto studime mikroskopike dhe kulturës mund të vendosë diagnozën e saktë. Një nga mënyrat e infektimit me Candida balanoposthitis ketë marrëdhënie seksuale, por jo më pak e rëndësishme është prania endokrynopatiy (diabet, sëmundje tiroide, trashje dhe të tjerët.) Reduktimi i reaktivitetit imunologjik dhe faktorë të tjerë. Po kaq i rëndësishëm në trajtimin e Candida emërimit Balanitis ka medikamente antifungal lokal ose sistemik dhe të respektojnë masat higjienike. Duhet të theksohet se rritja e numrit të rasteve të infeksionit nonalbicans Candida, duke ndërlikuar trajtimin e Candida balanoposthitis, duke e bërë destinacion malotselesoobraznym droga konvencionale antifungal (flukonazolin, levorina, clotrimazole).

Gonokoksik balanoposthitis - inflamacion i penisit glans dhe prepucit, zakonisht shoqëron gonorre akute me shkarkim të bollshme të freskëta nga uretrës, veçanërisht në pacientët me fymozom kongjenitale. Inflamacion është natyra e fytit, dhe nganjëherë merr formën e kruhovidnoho erozive Balanitis. Trajtimi i gonorresë çon në regres e manifestimet e balanoposthitis.

Lythat gjenital shkaktuara nga HPV janë, exophytic, fibro-epiteliale edukimi dashamirës lokalizuara në mukozën dhe lëkurës zonën anogenital. Një ekzaminim objektiv përcaktohet dendësia Soft Arsimi ngjashme me lëkurën, me sipërfaqe të kuqe ose pak gri-të bardhë të ndritshme që i ngjajnë lythat. Lezionet janë zakonisht të shumta dhe në disa raste mund të bashkohen sipas llojit "Lulelakër". Lythat gjenital mund të lokalizuara në çdo pjesë të zonës anogenital, duke përfshirë të penisit, nganjëherë përfshin uretrës skajshme. Trajtimi i lythat anogenital përfshijnë koagulimit akute kirurgjike e lythat me immunomodulatory detyrueshme dhe trajtim antivirale (Alfareykin, panavir, proteflazidum).

Balanyt erozive qarkullimit - një sëmundje relativisht e rrallë shkaktohet nga infeksioni spirochete dhe fuzospirilleznoy Vincent. Ka erozive, pustuloultseroznye dhe forma gangrenizuar. Në laborator studimi zbuloi kulturave të pastër Fusobacterium Fusiforme (fusiform bakter Plauta Vincent) dhe spirochete Borrelia vincentii. Balanyt erozive formë qarkore riprodhohet eksperimentin kur transferimin infeksion në organet gjenitale e sekretet e pacientëve me angina Simanovsky-Plauta Vincent apo Vincent hinhivostomatita. Sëmundja shfaqet në mënyrë spontane ose përmes 36-48 orë pas marrëdhënies seksuale. Gjendja mund të jetë e vështirë, sidomos kur ulcerat dhe format e gangrenizuar, por lezionet sipërfaqësore erozive - relativisht e lehtë. Fuzospirilleza shumë më pak mbresëlënëse vulvë të femrave. Ajo zhvillon erozive dhe ulcerative dhe vulvitis nekrotike. Procesi mund të përfshijë dhe lëkurë folds e serbia. Diagnoza e balanyt erozive qarkullimit. Para së gjithash është e nevojshme për të përjashtuar të ngurta "shankri. -.otsutstvie Kryesore tipar (zakonisht) me qarkullimit erozive balanite lymphadenitis rajonal. Veçanërisht e rëndësishme të bëhet dallimi në mes të sekrecioneve dhe Treponema spirochete Vincent. Shpesh problemi është zgjidhur vetëm me testet serologjike. Balanyt erozive formë qarkore duhet të dallojnë dhe shankroid, të cilat mund klinikisht ngjajnë atij ulcerat shumë dhe formularin e gangrenizuar. Në shankroidi është patogjen vështirë dhe simbiozë fuzospirilleznyy duket relativisht e lehtë. Ajo gjithashtu duhet të kihet në organet gjenitale difteria mendje. Ky infeksion mund të simulojnë djem në disa forma të Balanitis Vincent, i cili nuk shkakton shkelje të gjendjes së përgjithshme dhe efektet toksike të rënda që ndodhin në angina difterisë. Trajtimi i kruhovidnoho erozive Balanitis. Në format e rënda të Balanitis përshkruajnë antibiotikët, dhe pranimi i infeksionit të mesëm është e rekomanduar për të kombinuar ato me sulfanilamides. Në nivel lokal - shpëlarje dhe kremra me zgjidhje antiseptik.

Gangrenizuar balanyt - Forma kruhovidnoho Balanitis erozive, e karakterizuar nga të shumta, thellësitë ulcerat të ndryshme të mbuluara me shtresë të trashë purulent. Lymphadenitis shoqëruar, ethe (ethe); ndonjëherë bëhet kundër një sfond të etheve të ulët të keq. Në raste të rënda, procesi përfundon gangrenë e penisit glans dhe pjesët preputsialnoho qese. Infeksioni zakonisht ndodh përmes seksit. Nxjerr bakteret anaerobe show, spirochetes, gatuan ndryshme. Në raste të rënda, prognoza është e pafavorshme për shkak se shkalla e rrjedhës dhe nekroza e indeve, rreziku i gjakderdhjes dhe deformimit të penisit pas trajtimit. Diagnoza diferenciale kalojnë me shankri fahedenizatsiey vështirë dhe të butë (gangrenizatsiya, emocionuese të gjithë zonën shankri të thellë dhe të gjerë, dhe indeve përreth), rrufe Fournier gangrenë. Trajtim. Përshkruajnë antibiotikët dhe sulfonamides. Treguar në nivel lokal antiseptics thartë, ujë oksigjen, Permanganat kalium, humbjen vajosje zgjidhje 1-2% të nitratit argjendi. Duke pasur parasysh mundësinë e dyfishtë (e kombinuar me sifilis ose shankroidi) infeksionit duhet të organizojnë vëzhgimin epidemiologjik, testimin laboratorik dhe masa të tjera për të zbuluar ose të përjashtojnë infeksioneve gjenitale.

Ulçera-pustular balanyt, Castel balanyt - një sëmundje karakterizohet nga pustules vogla purulent mbi kokën e penisit që kthehet në ulcerat e thella me shtresë purulent. Flow mprehtë. Ka pasur rifillimi shpeshta. Etiologji dhe patogjeneza nuk janë themeluar. Besohet se shkaku është kokkovaya infeksion. Ajo duhet të dallohet nga infeksioni shankroid dhe herpes. Trajtimi: në nivel lokal - kremra ose djegia lezionet acid fenik në një hollim të 01:10, vajosje rivanola zgjidhje (1: 1000).

Noncommunicable Balanoposthitis: simptomat dhe trajtimi

Balanyt brirë iz'yazvlyaetsya. Ajo i përket sëmundjeve të rralla. Ka në burra të moshuar në kokën e penisit në një të lirshme lezioneve trëndafili leze nga ynfyltryrovannoy Ulçera krater. Humbjen kujton eritroplazii me sarkomë e penisit. Zhvillohet ngadalë. Diferencuar iz'yazvlyaetsya diagnoza shtresë balanoposthitis kalojnë me sëmundjen Bowen, eritroplazii Keira dhe karcinomës. Histologjike tregojnë hyperkeratosis, papillomatosis, infiltrimin Lim-fotsitoplazmotsitnuyu dhe procesin ulceroz-nekrotike. Informacion mbi ecurinë e malinje në dispozicion.

Simple balanoposthitis - inflamacion të lëkurës së penisit glans dhe shtresa e brendshme e prepucit. Lind kur të ekspozuar ndaj stimujve ekstreme (mekanike, kimike), infeksion nga bakterie të ndryshme, kërpudhave, zakonisht pa respektuar rregullat e higjienës personale. Ajo karakterizohet nga edema, hyperemia, nganjëherë epidermë tretje, kreu butësi dhe prepucit të penisit, prania e shkarkimit purulent. Faktorët Pathogenetic mund të vonojë smegma, urina, prania e phimosis dhe të tjerët. Trajtim. Në rastet e lehta - kokë ekspozimit të kujdesshëm, hiqni me kujdes smegma dhe pleh nga qese preputsialnoho lafshë e penisit larë me sapun dhe ujë ose një zgjidhje të butë antiseptik (rivanola 0.5% zgjidhjen e nitratit të argjendit apo Permanganat kalium). Kjo procedurë duhet të përsëritet 3-4 herë në ditë, atëherë për të shmangur paraphimosis vpravyty penis. Në rastet më të rënda të caktuar trajtimi balanoposthitis antibacterial (treguar marrjes së drogave të brendshme që eliminojnë inflamacion që të shtypur aktivitetin e mikrobeve patogjene dhe efekt i dobishëm për gjendjen funksionale të sistemit urogjenital: byseptola, nevigramon, Nitroxoline, oletitrina, Furagin, erythromycin). Nëse phimosis shprehur me forcë, tregohet tsyrkumtsyzyya (rrethprerjen).

Disponueshmëria eritematoze pa dhimbje, pllaka të mirë-përcaktuara me një sipërfaqe me shkëlqim, lëkura e penisit glans është një tipar klinike plazma-qeliza (plazmatsellyulyarnoho) Balanitis Zuna. Ekzaminim histologjik tregoi atrofi të epitelit, zgjerimin e hapësirave ndërqelizore, dyskeratoz nuk ka shenja të atypia. Në dermis është e vendosur plazmotsytarna infiltrimi i dendur. Në pacientët me Balanitis qelizave të plazmës rezistente në terapinë lokal steroide, 62.5% e efektit arritur pas trajtimit 8-16 javor të sipërfaqes prekur 2% acid fusidic krem. Aktualisht, trajtimi i qelizave plazma Balanitis Zuna përdorur gjerësisht efekt terapeutik të rrezatimit CO2-lazer. Në kryerjen e dëmtuar sipërfaqe të përpunimit të CO2 lazer është dëme dermis papilare, e cila zvogëlon rrezikun e rikthim. Sot, zbuloi se qeliza plazma balanyt Zuna nuk është proces blastomatoznoho në disa vëzhgime të kirurgjisë (rrethprerja) është strategji adekuate trajtimi i pacientëve në këtë grup.

Për simptomat tsirtsinarnoho Balanitis erozive karakterizohet nga një erozion të kuqe të ndritshme sipërfaqe të prirur për bashkimet dhe formimin e lezioneve përkufizuar ashpër me formë festonchastymy, me skuqje të theksuar dhe infiltrimi.

Sclerosing dhe liken atrofik - një lloj i sëmundjes nuk është aspak e qartë origjina. Zakonisht manifeston zhvillimin e pllakave atrophic bardha mbi penis glans dhe shtresa e brendshme e prepucit. Prekura pëlhura lychen Skleroatroficheskiy janë të bardha me ngjyrë pearlescent britmë (vitiligo mesme) dhe thatësi rritje që rezulton në gjëndrave dermis aparatit atrofi. Përparimin e sëmundjes mund të çojë në phimosis, e cila kërkon kirurgji - rrethprerjes. Nga manifestimet klinike atrophic sklerotike eliminuar lokalizimin seksuale përfshijnë kruarje, djegie, episode të përsëritura të balanoposthitis, ereksionit dhimbshme dhe dysuria. Vnepolovoe lokalizimin sklerotike privuar atrofik shfaqet rrallë.

Kseroticheskiy obliterating balanoposthitis karakterizohet nga, zonat e hollë të bardhë rubtsovopodobnyh në penis glans dhe prepucit, kombinuar me bardha-argjendtë papules hiperkeratoticheskimi, ka të ngjarë që të bashkojë të formuar të ndritshme, me kufij të qartë pllaka. Lëkura e penisit glans dhe prepucit thinned shprehur "i rrudhosur" atrofi, në qendër të zonave atrofik nuk mund të jetë zona të vogla teleanhiektaticheskaya rrjetit. Duhet të theksohet se këto ndryshime kronike glans penisi mund në disa raste të çojë në zhvillimin e tumoreve malinje në këtë fushë anatomike. Në simptome akute të sëmundjes janë si skuqje, ënjtje e penisit, e ndjekur nga pamja përcaktuar qartë, rim bardhë, sipërfaqeve erozive, e kombinuar me të bollshme shkarkimin lëngshëm ose sero-hemorragjike nga lafshë. Bashkimi me një infeksion sekondar bakterial çon në formimin e gërryerjet dhe ulcerat në penis glans dhe prepucit, dyspareunia rëndë, kur marrëdhënia zbatimi bëhet i pamundur përmes dhimbjes që zhvillohet gjatë ereksionit. Fotografia klinike mund të simulojnë balanoposthitis akut banal. Vendimtare në diagnozën diferenciale është histologjike, në të cilën janë atrofi epidermik, qelizat basal degjenerim vakuolna, një zonë e madhe e ënjtje nën epidermë, mungesa e fibrave elastike dhe një depërtojnë inflamatore në edemë zonën. Në dekadat e fundit kseroticheskoho trajtimin obliterating balanoposthitis është përqendruar në përdorimin e dy komponentëve - propionate testosterone aktuale ose kortikosteroidet. Nëse ka meatostenoz trajtim zakonisht përfshijnë zgjerim hapjen e jashtme të uretrës, në disa raste, korrigjim kirurgjik - Meatotomy ose meatoplastiku. Kortikosteroidet aktuale, sidomos në fëmijët mund të përmirësohen me kalimin e kseroticheskoho balanoposthitis fshirë fazat fillestare dhe të ndërmjetme të sëmundjes, ndërsa në fazat e mëvonshme të sëmundjes janë vërejtur efektet pozitive. Gjithashtu, të jenë të vetëdijshëm se kortikosteroidet zgjatura aktuale mund të shkaktojë një progresion të atrofi të epidermë. Kohët e fundit ka pasur raporte të përdorimit të suksesshëm të kirurgjisë lazer në proceset e ndryshme patologjike të lëkurës së penisit glans dhe lafshë e penisit.

Indikacionet për trajtim balanoposthitis kirurgjikale

Trajtimi balanoposthitis Konservatore, phimosis dhe në qoftë se nuk ka paraphimosis. Indikacionet mjekësore për trajtim balanoposthitis kirurgjikale në të rriturit është përsëritur Balanitis dhe tepricë postitom tepruar prepucit phimosis. Arsyet jo-mjekësore mund të jenë sociale, kulturore, personale ose fetare. Indikacionet absolute për të kryer rrethprerjen, pavarësisht nga faktor etiologjik, përfshijnë mungesën e efikasitetit të vazhdueshme terapi konservative dhe praninë e relapses shpeshta. Rrethprerja në pacientët e rritur mund të kryhet duke përdorur anestezi kurrizore apo lokale, anestezi të kombinuara ndonjëherë (anestezi lokale plus një dozë të reduktuar anestezi intravenoz). Në pacientët me balanoposthitis korrente në përgatitje për kirurgji dhe praninë e manifestimeve inflamatore nevojë për një kurs të terapisë kompleks anti-inflamator me antimicrobial sistematike dhe lokale (antifungal) përgatitjet, zgjedhja e të cilit është për shkak të natyrës së sëmundjes klinike.

Komplikimet balanoposthitis

Inflamacion zgjatur e penisit glans mund të çojë në sistemin atrofi receptorin për të reduktuar ndjeshmërinë e penisit glans. Kjo shkakton parehati gjatë jetës seksuale, zvogëlon ndjesi të këndshme gjatë raportit seksual, zvogëlon ndjesi e orgazmës, si rezultat mund të ndikojë negativisht në potencë dhe cilësinë e jetës seksuale. Përveç kësaj, pezmatimi i glans penisit mund të shkojnë në uretrës, që të çojë në zhvillimin e urethritis, dhe ngushtim i hapjes së jashtme të uretrës (meatusa). Tipari kryesor i kësaj është shfaqja e siklet dhe vështirësi në urinimi.

Nëse balanoposthitis kalon për 2 ditë të aplikimit të këtij trajtimi, ju duhet të konsultoheni me një specialist për të shmangur krijimin e ulcerat, sclerotherapy, të cilat mund të çojnë në phimosis cicatricial, dëmtimin e shtresat e thella të lëkurës dhe kokën e penisit, dhe meatusa skleroza.

Fëmijët Balanoposthitis

Një vend të veçantë i është dhënë për problemin balanoposthitis pacientët pediatrik. Deri më sot, çështja mbetet e pazgjidhur zgjedhjen e metodës optimale e trajtimit të pacientëve. Gjatë kryerjes së një operacioni në fëmijërinë e hershme - rrethprerja rrethore vonë në masë të madhe rrit rrezikun e komplikimeve të tilla si meatit, stenozë meatalnyy dhe të tjerët. Në të njëjtën kohë, adoleshentët nuk janë nënshtruar një operacioni, gjasat të lartë të zhvillimit të Balanitis, balanoposthitis dhe ndërlikimet e tyre. Balanoposthitis diagnostikuar në rreth 6% e fëmijëve nuk janë subjekt për funksionimin dhe nën mbikëqyrjen e mjekëve pediatër dhe 11% e meshkujve nuk i nënshtrohen më parë nablyudayuschyhsya tsyrkumtsyzyy dhe pacientëve të jashtëm. Në përgjithësi, fëmijët trajtim balanoposthitis, me sa duket, është një problem i veçantë serioz që kërkon studim të vazhdueshëm dhe të thellë. Sëmundjet e penisit glans dhe lafshë e penisit është shumë e përhapur dhe ndodhin me frekuenca të ndryshme në çdo grup moshe.

Vetë balanoposthitis e papranueshme! Shumë shpesh kjo çon në një tranzicion të sëmundjes në një gjendje kronike dhe pamjen e proceseve të pakthyeshme dhe komplikime.