Sëmundjeve Peyronie


Sëmundja Peyronie - lakim e penisit për shkak të degjenerimit fybroplastycheskom shell saj proteinave. Sot patologji është mjaft e rrallë. Në thelb, njerëzit e moshës 30-60 vjet. Së pari të ndryshojë penisi i këtij lloji është përshkruar nga kirurgu francez Francois Peyronie në 1743, për nder të patologjisë dhe u emërua.

Shkaqet e sëmundjes Peyronie së


Deri më sot, asnjë nga shkencëtarët në botë nuk mund të emrit shkakun e saktë të sëmundjes Peyronie së. Megjithatë, penisi mykrotravmatyzatsyya është konsideruar një faktor i madh rreziku për zhvillimin e sëmundjeve të tilla. Besohet se nxitja e vazhdueshme e kokës dhe trupit të penisit, inflamacion zhvillon fundit. Si rezultat i këtij aktiviteti është fibroblasts aktivizuar dhe është soedynytelnotkannoe shell proteina degjenerim. Pastaj lëkura dhe indet e penisit nuk është më e butë dhe elastike, por të bëhet i ngurtë dhe i palëvizshëm.

Nëse pezmatimi vazhdon përkundër sfondit të formimit aktive të indeve lidhës, i ashtuquajturi remodeling ndodh e fundit. Me fjalë të tjera, ind lidhës fillon të ndryshojë konfigurimin e vet dhe lakim i penisit ndodh.

Anatomia e sëmundjes Peyronie së

Përveç kësaj, rreziku i sëmundjes Peyronie mund të rrisë sëmundje sistemike të tilla si diabeti, mosfunksionim ngrerë, hipertension dhe metabolizmit lipidet.

Shkencëtarët janë qëndrim të paqartë për pirjen e duhanit dhe alkoolit në zhvillimin e sëmundjes Peyronie së. Në një kohë kur disa besojnë se këta faktorë çojnë në sëmundje, ndërsa të tjerët tërësisht e mohojnë një informacion të tillë.

Ne nuk mund të përjashtojmë rolin e faktorëve të trashëgueshëm në gjenezën e sëmundjes Peyronie së. Të paktën kjo tregon contracture Dupuytren, e cila ndodh në më shumë se gjysma e pacientëve me patologji Peyronie së.

Simptomat e sëmundjes Peyronie së

Tablo klinik i sëmundjes varet nga faza. Në inflamacion hapit, pacientët zakonisht tregohet dhimbje në trupin e penisit. Kjo mund të ndodhë në pushim dhe të rritet gjatë ereksionit dhe marrëdhënieve seksuale. Në këtë fazë vërejtur edhe formimin e "buta" pllaka nën lëkurën e penisit.

Faza tjetër në zhvillimin e sëmundjes Peyronie është fybrotycheskyh. Foto klinike e kësaj faze karakterizohet nga formimi i një depërtuar dendur nën lëkurën e penisit, të cilat mund edhe sode. Një lakim gradual i penisit.

Simptomë e sëmundjes Peyronie së

Pas sëmundjes fazë inflamacion ka tre variante të zhvillimit. Shumë rrallë vërehet përmirësim spontane, ndërsa progresion i patologjisë ndodh më shpesh. Gjithashtu shpesh mund të ndodhë procesi i stabilizimit, e cila është gjithashtu, në parim, nuk i plotëson shërim. Këta pacientë ende kanë arna nën lëkurën e penisit dhe të ndjehen pak siklet.

Më e rëndësishme në foto klinike të sëmundjes Peyronie së është konsideruar si dukuri e mosfunksionim ngrerë, e cila është për shkak të shkaqeve mekanike formimin e calcifications në indet e buta të penisit.

Që sëmundja Peyronie ka një tendencë shumë të madhe për përparimin, vetë-diagnozën dhe më shumë vetë këtu është e papranueshme. Nëse keni dhimbje në kokë dhe në trup e penisit, duhet të kërkojë urolog. Vetëm në këtë fazë të konsultimeve të ekspertëve janë efektive dhe mund të parandaluar sëmundje.

Diagnoza e sëmundjes Peyronie së

Në mënyrë tipike, foto tipike klinike të sëmundjes dhe prania e inflamacion të historisë së penisit lënë asnjë pyetje në lidhje me diagnozën. Për informacion më të saktë për numrin, vendndodhjen dhe strukturën e pllakave përdorimit për metodat instrumentale. Rezultatet e ultrazërit dhe X-ray të dhënave mund të jetë e domosdoshme kur zgjedhin sasinë dhe mënyrën e operimit.

Trajtimi i sëmundjes Peyronie së

Parimet trajtimin e sëmundjes Peyronie përfshijnë metoda konservative dhe operative. Gojarisht gjithë pacientët caktuar për vitaminë E, colchicine dhe tamoxifen. Edhe pse këto barna mund të blihen lehtësisht në farmaci pa recetë, ta bëjë këtë në mënyrë kategorike jo për shkak se droga kanë shumë efekte anësore dhe duhet të përdoret vetëm me recetë.

Përveç kësaj, në mesin e trajtimet konservatore mund të administrohet lidasa administratës, interferon dhe hydrocortisone në indet e penisit. Praktika tregon se administrata lokale e këtyre barnave jep efekt shumë më të mirë se sa sistemike.

Ndër metodat jo-drogës përdorur presion vendor negativ dhe elektroforezë, e cila e kombinuar me lidasa hyrje.

Në praktikë, menaxhimi konservativ i sëmundjes Peyronie është e lejuar vetëm në fazën e inflamacionit. Kur nën lëkurën e penisit janë formuar tashmë pllakë calcified, e vetmja mënyrë për të dalë mund të jetë vetëm kirurgji.

Kur procesi lokal vlen heqjen fijor pllakë përmes një prerje të veçantë të lëkurës. Në këtë situatë, kur ajo vjen me një proces të madh, të përdorë lëkurën plastike e penisit. Kjo mund të përdoret përplasje e lëkurës të marra nga një zonë tjetër e trupit ose të derrit marrje ryshfeti e pacientit.

Si një nga opsionet për operacione të përgjithshme në sëmundjen Peyronie është ende shpesh përdoret dy-hap plastike lëkurën e scrotum. Për këtë, pas plotë penisit lëkurë të prerë dhe pllaka nënlëkurës calcified në bazë dhe kulmin e scrotum kryer dy seksione. Nëpërmjet penisit të tyre e shtrirë dhe e la në atë pozicion për rreth një muaj. Pas të shtrënguar të lëkurës trupi scrotum pryzhyvalasya e penisit, penisi në skajet e shkurtimeve të kryera. Operacioni përfundoi sshyvanyem gdhendur flaps të lëkurës në sipërfaqen e poshtme të penisit dhe eliminimin e vrimave në scrotum.

Ky operacion kishte shumë komplikime, më serioze e cila ishte mosfunksionim ngrerë. Përveç kësaj, lëkura e penisit është vërejtur rritjen e flokëve, të cilat në masë të madhe ndërhyrë me higjienën personale. Sot nga operacioni braktisur plotësisht, por kjo nuk do të ndihmojë për të hequr qafe të komplikimeve të saj. Pavarësisht nga fakti se tani zëvendësojë defekteve të lëkurës të pjesëve të tjera të trupit ose transplantet edhe rritur artificialisht, mosfunksionim ngrerë ende ndodh shpesh. Shkencëtarët vazhdojnë të punojnë në mënyrë aktive në këtë çështje.

Karakteristikat e sëmundjes dietën dhe mënyrën e jetesës Peyronie së

Pavarësisht nga fakti se zhvillimi i sëmundjes Peyronie së dhënë një profil ndryshim lipidet, një dietë të veçantë në këtë gjendje nuk ekziston. Lidhur me mënyrën e jetesës, ekspertët rekomandojnë që të përmbahen nga masturbim dhe aktiviteti seksual gjatë trajtimit, të cilat janë faktorët traumatike dhe të çojë në përkeqësim.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Shërim nga sëmundja Peyronie së të jetë vetëm pacientët me çrregullime psikologjike në këtë sfond, dhe pacientët pas operacionit. Sa i pacientëve të operuar, atëherë ata kanë nevojë për disa kohë lidhurit plagën dhe pushim të plotë fizik penis. Siguruar kaluar pjesën tjetër krevat ose imponimin e gomave të veçanta.

Mjaft shpesh në pacientët me probleme seksuale në sfondin e sëmundjes Peyronie së, zhvillim çrregullime psikologjike. Ata janë të rrezikshëm, sepse edhe pas rimëkëmbja e plotë e shërimit funksion ngrerë nuk ndodh. Pacientët e tillë duhet seanca psikoterapeutike, të cilat janë mbajtur në seksolog i njohur kabinetit apo terapisti.

Mjete popullore Trajtimi

Sëmundja Peyronie është mirë që të rrinë terapi tradicionale, sepse mjekësia tradicionale nuk mund vetëm të ndihmojë pacientin, por përkeqësohet gjendjen e tij. Në mënyrë tipike, healers popullore duke përdorur kompresa lokale dhe kremra të cilat vetëm rrisin inflamacion dhe djersë në trupin e penisit. Ajo është shoqëruar nga një progresion të sëmundjes Peyronie së. Kështu, përdorimi i mjeteve juridike popullore në trajtimin e kësaj sëmundjeje është i papranueshëm.

Komplikimet e sëmundjes Peyronie së

Siç u përmend më lart, ndërlikim më të zakonshme dhe të rënda të sëmundjes Peyronie së është konsideruar si mosfunksionim ngrerë. Kjo ndodh në pothuajse të gjithë pacientët në të cilin është kalcifikim pllaka injektuar nën lëkurë. Për të kjo nuk ndodh, ju keni nevojë për kohë për të kërkuar ndihmë nga një urolog i cili mund të saktë të caktojë sëmundje taktikat.

Parandalimi i sëmundjes Peyronie së

Sepse shkaku i saktë i sëmundjes Peyronie së është i panjohur deri më sot, ajo është shumë e vështirë për të zhvilluar parimet e parandalimit. Megjithatë, në bazë të faktorëve të rrezikut të zgjedhur, sëmundja profilaksi Peyronie kanë të gjithë njerëzit të moshës tridhjetë vjet, që vuajnë nga sëmundje të zemrës koronare, diabeti, spektrin lipidet e gjakut dhe të ngrerë mosfunksionim.

Thelbi i parandalimit të kësaj sëmundjeje është për të eliminuar faktorin kryesor që çon në zhvillimin e saj, pra trajtimin e sëmundjes themelore. Për të reduktuar penile traumatike rekomandohet të brendshme të rehatshme dhe pantallona të lirshme. Besohet gjithashtu se masturbimi është një nga arsyet kryesore që çojnë në mikro trauma penis. Në një situatë ku masturbim është e nevojshme për arsye mjekësore dhe refuzojnë nuk, kur ky proces është i rekomanduar për të përdorur një vaj neutrale ose një lubrifikant veçantë intime.

Ed. urolog Astashyn EE