Balanyt


Balanyt - një inflamacion i penisit glans, ose më mirë lëkurën e saj. Në mënyrë të pavarur, kjo formë e sëmundjes është mjaft e rrallë. Më shpesh, ju mund të shihni inflamacion të lëkurës e penisit glans me lafshë e penisit. Në një rast të tillë sëmundje imenuetsyabalanopostitomi ka simptoma paksa të ndryshme.

Shkaqet e Balanitis


Varësisht nga shkaku i sëmundjes, Balanitis ndarë në infektive dhe joinfektive. Si ju mund të me mend, i pari kundër sfondit të një inflamacion në zhvillim të shkaktuar nga agjent të caktuar. Shpesh, kjo mund të jetë candidiasis, gonorrea, herpes, sifilizi ose trichomoniasis.

Nga ana tjetër, balanoposthitis infektive zhvillon kundër diabetit, psoriasis ose anomalitë tjera metabolike.

Në fakt, nga vetë të zhvilluar këtë sëmundje mund të jetë. Kjo kërkon të paktën disa faktorë të favorshme. Inflamacion Shumica tjetër e penisit glans shkakton shkeljen e organeve gjenitale të higjienës personale. Gjithashtu Balanitis mund të shkaktojë shkelje të statusit të përgjithshëm imunologjike. Për shembull, shteti i rëndë immudefitsitnye me infeksione të tjera bakteriale shpesh shkaktojnë Balanitis.

Gjithashtu mos harroni në lidhje me mundësinë e inflamacionit alergjike të kokës penisit. Më shpesh kjo ndodh për shkak të komponentëve lokale të veprimit alergjike. Në rolin e këtij të fundit mund të shërbejë për një shumëllojshmëri të vajrave hidratues përdorura gjatë marrëdhënieve seksuale.

Simptomet e Balanitis

Balanitis Simptomat ndryshojnë varësisht nga faza e sëmundjes dhe patogjen saj. Për shembull, në fazën fillestare - fazën e thjeshtë ose fytit Balanitis, shënoi skuqje, tretje (moknutiye) lëkurën e penisit dhe ënjtje e saj. Nëse në këtë fazë nuk janë marrë në masat paktën minimale terapeutike, të parët e lëkurës matseryrovannaya mbuluar shpejti në gërryerjet e vogla, të cilat do të bashkohen së bashku. Nëse procesi nuk është ndalur, erozioni bashkohen infeksion sekondar bakterial do të ketë inflamacion i penisit glans. Në mënyrë tipike, përveç simptomave vizuale në këtë fazë të pacientit në fjalë dhimbje të vogla, djegie dhe kruarje në zonën e prekur.

Balanitis tjetër fazë, e quajtur formimi erozive manifestuar nga ulcerat e thella të mbushura me fybrynom të bardhë dhe të vendosur kundër sfondit të lëkurës përflakur. Shumë shpesh kjo fazë ka një rritje dhe inflamacion i nyjave limfatike që janë në vend në tranzicion kofshën ijë. Nyje limfatike rritura tregon fillimin e infeksionit me gjakun dhe të sistemit limfatik e trupit te njeriut.

Nëse pavarësisht nga të gjitha simptomat e një personi neglizhon thirrje lokale te mjeku, balanyt shkon në formë të përgjithësuar. Në sfondin e temperaturë të lartë vërejtur gjendja e keqe dhe dobësi. Fakti që në këtë kohë është në zonën intime të quajtur Balanitis gangrenizuar. Penisi është i mbuluar nga ulcerat e thella necrotic, të cilat janë të ndara nga zonat e lëkurës vdekur e penisit. Nëse në këtë fazë nuk ka filluar trajtim urgjent, penile amputim mund të jetë zgjidhja e vetme.

Për shumë kjo mund të duket që të shkojë te mjeku me problemin pa kuptim jo serioze. Në këtë pikë, mjekët kanë idenë se është perebdet më të mirë se nedobdet. Edhe në qoftë se ju të vini re skuqje të vogël e penisit glans, të cilat nuk mund edhe të shoqëruar me siklet, drejtuar menjëherë në urolog. Masat kohë projektuar mund të ndalojë procesin në fazën lightest.

Diagnoza Balanitis

Në mënyrë tipike, diagnoza e Balanitis nuk është i ngarkuar me listë të madhe të laboratorit dhe analiza instrumentale. Gjatë fillimit të trajtimit, në fazat e hershme nuk mund të përdorë për të përcaktuar patogjen, sepse kjo nuk do të ndikojë në strategjinë e trajtimit.

Shumë më e rëndësishme për të bërë mbjellëse nga uretrës të sifilisit bakteret, sëmundjen pasi kjo e fundit shpesh duke pasur simptoma të njëjta. Një tjetër metodë e detyrueshme, ose të paktën e rekomanduar është konfrontim. Ky term do të thotë shqyrtimin e të gjithë partnerëve seksual të pacientit.

Nëse pacienti kthehet në një spital në fazat e mëvonshme të sëmundjes, ku jo terapia me antibiotikë nuk bëni, atëherë ajo duhet të ndahen për të zbatuar agjent shkaktar dhe përcaktimin e ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve kaluar.

Midis metodave moderne diagnostike mund të dallojë reaksion zinxhir polimeraza, që do të thotë me zbulimin e një ADN të baktereve. Pavarësisht kostos së lartë të kësaj metode, ajo lejon për të identifikuar patogjen në 100 për qind të rasteve.

Siç u përmend, shkaku i Balanitis mund të shërbejë shumë sëmundje sistemike, që do të thotë se nevoja për metodat diagnostike për sëmundje primare. Shpesh, ky test i gjakut, urinalysis, e sheqerit në gjak dhe të tjerët.

Trajtimi i Balanitis

Trajtimin e kësaj sëmundje, si edhe diagnostifikimi saj drejtpërdrejt varet fazë Balanitis. Për shembull, në fillim, kur nuk ka më serioze simptomat klinike emëruar dush të ngrohtë me zgjidhje antiseptik. Për shkak se lëkura e penisit mjaft delikate, ajo është mirë të përdorni antiseptics bazuar në substanca natyrore. Një përfaqësues i mirë i një grupi të tillë është chlorophyllipt, të cilat mund të blihen në farmaci pa recetë.

Pak më e vështirë për të trajtuar Balanitis, i cili ka lëvizur në fazën purulent. Për ta bërë këtë, mjeku duhet të zgjedhin antibiotik duhur. Në mënyrë tipike, droga janë përcaktuar në bazë të rezultateve të studimeve laboratorike, edhe pse ka situata ku analiza është thjesht nuk ka kohë të presë. Në rast të tillë preferojnë antibiotikët spektrin e gjerë, të cilat përfshijnë penicilinat, Cephalosporins, fluoroquinolones dhe të tjerët. Në mënyrë tipike, këto barna janë në dispozicion në barnatore pa recetë, por është më mirë që të njihen me të gjitha efektet anësore dhe contraindications.

Për procesin inflamator nuk shtrihet përtej penis glans, shpesh përdoret një unazë të veçantë silikoni veshur në penis në buzë të kokës. Ajo jo vetëm që pengon procesin e përhapur në trupin e penisit, por edhe mban kokën vazhdimisht hapur që promovon shërimin e shpejtë e inflamacionit.

Unazë silikoni për trajtimin e Balanitis

Trajtimi kirurgjik Balanitis përdoret vetëm në fazat e avancuara të procesit purulent kur plotësisht të hequr qafe të lëkurës të dëmtuara konservatore e pamundur.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës në balanite

Vetëm duhet të them se në rast të sëmundjes Balanitis traktit gastrointestinal juaj nuk vuan për shkak se ushqimi në shkop balanite nuk është e nevojshme. Shumë më tepër vëmendje duhet t'i kushtohet ndryshimet e jetesës. Nëse një person është i sëmurë Balanitis e mundur që ajo ka vulvë pamjaftueshme higjienës. Çdo metodë që ju duhet të rritet. Në përgjithësi, nuk është e nevojshme për të përdorur ndonjë procedurë të veçantë. Jeta e përditshme e zakonshme dhe ndryshimet e shpeshta të brendshme është e mjaftueshme.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Duke folur për disa masa të posaçme rehabilituese nuk janë të nevojshme. Shpesh balanyt lejohet të zotërojë, në mënyrë që pacienti nuk kanë kohë në njoftim sëmundje. Sigurisht, gjërat janë shumë më të komplikuara në ata pacientë që kishin kirurgji për të lëvizur, sidomos prerjen e penisit. Duke folur për disa mbështetje psikologjike është e papërshtatshme, pasi ajo kërkon domosdoshmërisht asistencë psikologjike kualifikuar. Deri më sot, të ngjashme me pacientët në spital emëruar këshilla specialiste e dhënë.

Trajtimi i Balanitis mënyra popullore

Ne nuk mund të themi se gjatë Balanitis metodat tradicionale janë të varfër. Në të kundërtën, shumica e atyre Gadgets që janë përdorur në mjekësinë popullore dhe kanë veti antiseptike, dhe të nevojshme vetëm në fillim të sëmundjes. Por se në qoftë se procesi është i komplikuar dhe trajtimi i saj është e nevojshme për të përdorur antibiotikët, mjetet juridike më të mira popullore të shtyjë deri në atë kohë tjetër. Në këtë situatë, përdorimi i rovnyaetsya pasivitet të fundit të plotë.

Komplikimet Balanitis

Në shikim të parë, aq e lehtë dhe e thjeshtë si sëmundje Balanitis thjesht nuk mund të çojë në pasoja serioze. Por në praktikë festohet pamje krejtësisht të ndryshme. Në komplikimet qelbëzues duke përdorur Balanitis mund të jetë e prepucit ankthi, e cila është quajtur phimosis. Për trajtim të përdorur metodën e saj operativ në të cilin të gjithë lëkurë excised plot lafshë e penisit. Sigurisht, kjo situatë është mjaft e pakëndshme, por në krahasim me komplikime të tjera, ajo është vetëm fillimi.

Faza përfundimtare e transaksionit hanhrenoznaya sëmundje përfundon me një vëllim të krejtësisht të ndryshme. Kjo është kryer gjatë amputim të plotë të penisit me tub prodhimit për urinim. Kërkuar në këto pasojave të mundshme, Balanitis merr një përparësi krejtësisht të ndryshme në trajtimin e sëmundjeve inflamatore të organeve gjenitale jashtëm në meshkuj.

Parandalimi i Balanitis

Parandalimi i Balanitis e rëndësishme, nëse jo më shumë. Me pajtim aktiv me të gjitha rekomandimet e mjekëve mund të shmangur këtë sëmundje të pakëndshme. Sigurisht, vendi i parë është higjiena personale. Sepse është e rekomanduar për të marrë një dush ose dush së paku një herë në dy ditë dhe sa shpesh ndryshojnë brendshme. Edhe me masat e thjeshta nuk mund të përmbushë kushtin e tillë si Balanitis.

Në vendin e dytë vjen sëmundje kronike dhe kanalizimet e vatrave të infeksionit në trup. Natyrisht, një lidhje të drejtpërdrejtë midis diabetit dhe Balanitis nuk ekziston, por kjo rrugë e infeksionit gjithashtu duhet të kujdeset. Për më tepër, përveç diabetit Balanitis gjithashtu mund të shkaktojë një mori komplikime të tjera.

Hapi i tretë në parandalimin e Balanitis marrë masa emergjente. Ata janë ekzekutuar gjatë disa orëve të para të fillimit të simptomave Balanitis. Gjatë kësaj kohe duhet të marrë një dush, të lyej lëkurën e penisit glans në disa vazelinë bazuar krem, dhe për të ndryshuar brendshme. Nuk është një probabilitet shumë të lartë se performanca e aktiviteteve të tilla në fazën e ardhshme të procesit nuk do të lëvizë.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov