Ënjtje alergjike e scrotum


Ënjtje alergjike e scrotum - një simptomë e shumë sëmundjeve alergjike, e cila manifeston madhësinë dhe skuqje të lëkurës të scrotum.

Shkakton ënjtje alergjik të scrotum


Shkaku i ënjtje alergjike e scrotum është një reaksion alergjik që ndodh për shkak të një njoftimi në rritje të serotoninës në gjak, histamine dhe ndërmjetësit e tjerë të alergjisë. Shumë më e rëndësishme për të identifikuar ata faktorë që mund të kontribuojnë në këtë reaksioneve alergjike shumë.

Në shumicën e rasteve, ënjtje alergjike e scrotum ndodh kur ajo hyn në trupin e alergeneve ushqimore. Shpesh kjo mund të jetë e agrume, çokollatë, kafe, peshk, vezë dhe ushqime të tjera. Në raste shumë të rralla mund të përjetojnë reaksione alergjike ndaj llojeve të tjera të ushqimit.

Përveç alergeneve ushqimore, shpesh shkakton ënjtje alergjike e scrotum janë alergeneve vendase apo polen.

Faktorët e enjtjes mëparshme alergjik i scrotum mund të jetë rhinitis alergjik, azma alergjike ose urtikaria. Kështu, ënjtje e scrotum nuk duhet të zhvillohet në sfondin e këtyre sëmundjeve. Është e mjaftueshme që pacienti ka një histori te pakten nje episodi e sëmundjeve alergjike.

Simptomet e ënjtje alergjike e scrotum

Emri i sëmundjes është pothuajse plotësisht të zbulojë simptomat e tij. Menjëherë pas hyrjes në agjent alergjik trupit simptomat e para shfaqet. Scrotum fillon të rritet në madhësi, lëkurë të shtrirë mbi të dhe bëhet ngjyrë të kuqe. Pacientët të shqetësuar në lidhje me kruarje e vulvë. Një tipar dallues i ënjtje alergjike e scrotum sëmundjeve të tjera akute është duke u rritur trupin dypalësh simetrik.

Ënjtje alergjike e scrotum

Në mënyrë të ngjashme në mënyrë dramatike si simptome shfaqen, ato mund të zhduken. Shpesh kjo është për shkak të përdorimit të trajtimit ose tërheqjen e alergjen nga organi përkatës. Shpesh ënjtje alergjike e scrotum është një rast i izoluar në jetën e njeriut. Në një situatë tjetër, ajo mund të marrë një recidivizmin zgjatur aktual, i shoqëruar gjithmonë nga episode të përsëritura të sëmundjes.

Çdo rast i manifestimit të ënjtje alergjike e scrotum është një tregues absolut për trajtimin e pacientit në një urolog për diagnostikimin dhe trajtimin e sëmundjes.

Diagnoza e ënjtje alergjike e scrotum

Në fazën e hyrjes në spital urological mjeku është një detyrë shumë e rëndësishme - ai duhet të vendosë për pacient ka nevojë për kirurgji apo jo. Së pari, analiza merr urinën dhe gjakun e pacientit. Në qoftë se gjaku i pacientit zbuloi një numër të madh të qelizave të bardha të gjakut e ndryshim të leukociteve në të majtë, ajo zakonisht tregon patolohii.Esli akute kirurgjike është në gjakun e pacientit mund të zbulojë rritur numrin e eosinophils, mjeku në vendin e parë, duhet të mendoni për ënjtje alergjike scrotum.

Për të konfirmuar diagnozën mund të përdorin metoda të ndryshme, më e zakonshme e cila është diafanoskopiya. Kur ajo është vënë në burim drite scrotum kundër të cilit ndryshimet mund të shihet në parenchyma e testiseve. Në mënyrë tipike, ënjtje alergjike e scrotum këtij studimi është plotësisht uninformative, ndërsa patologji akute kirurgjike mund të shihni vulat në vend hidatidy shtrembëruar ose kurrizit sperme.

Më shumë informata mund të gjenden pas ultrazërit pacientit. Kjo është pse nuk është konfirmuar diagnozën e ënjtje alergjike e scrotum, por e bën të mundur për të përjashtuar patologjitë e tjera, duke përfshirë edhe kërkon kirurgji të menjëhershme.

Në "periudhës së ftohtë", kur pacientët kanë simptoma regres ënjtje e scrotum, ata emërohen trupin kërkimore alergji. Ajo përdor një numër të teknikave, të tilla si testet alergjike të lëkurës, të cilat lejojnë për të përcaktuar jo vetëm llojin e alergjisë në njerëzit, por edhe substanca që janë në zhvillim reagim. Kryerjen e studimeve të tilla në akute të ndaluara për shkak se ajo mund të përkeqësojnë simptomat dhe progresi i këtij të fundit.

Trajtimi i ënjtje alergjike e scrotum

Në trajtimin e kësaj sëmundjeje duke përdorur metodat konservative që eliminojnë simptomat klinike dhe për të parandaluar komplikimet. Hapi i parë në trajtimin e ënjtje alergjik të scrotum është antihistamines intravenoz. Ndër këto të fundit janë ilaçe në vijim si suprastin, diphenhydramine, pipolfen dhe L-tset moderne dhe tsetryn. Ata emërohen dhe u lirua vetëm në këshillën e një doktori. Në forma të buta të sëmundjes praktikuar administrimin e barnave me gojë në formë të pilulës, e situatave më të vështira - zgjidhje intravenoz apo intramuskular administratës.

Nëse trajtimi i parë-line në formën e antihistamines nuk kanë dhënë rezultatet e tyre, të shkojnë në nivelin e ardhshëm - përdorimin e metodave hormonale. Për trajtimin e ënjtje alergjike e scrotum, shpesh duke përdorur droga të tilla si prednisone, hydrocortisone dhe dexamethasone. Ata administruar intravenoz, dozen në varësi të moshës dhe gjendjes së pacientit.

Droga tjera mund të identifikuar analgjezik, përdoret në zhvillimin e nje dhimbje të fortë. Justifikuar përdorimin e analgesics jo-narkotike dhe aspirina tipit ketanov, të cilat janë shumë mirë të eliminuar simptomat.

Rehabilitimi pas sëmundjes

Pas shërimit, detyra kryesore e mjekëve është për të normalizuar statusin imun të pacientit. Për këtë qëllim, pacientët përdorur një shumëllojshmëri të ndihmesa dhe imunomodulatoreve. Në tregun farmaceutik vendas, ata janë droga të tilla si timolin, thymogen dhe të tjerët. Përdorimi i tyre mund të shkaktojë efekte të rënda anësore, në mënyrë që ato të përdoren vetëm me recetë të mjekut.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Të gjithë pacientët të cilët kanë pasur ënjtje alergjik të scrotum, për të përcaktuar shkaqet e sakta të sëmundjes duhet të ndjekin një dietë të rreptë hypoallergenic. Ata ishin ndaluar për të ngrënë fruta agrume, çokollatë, kakao, kafe, qumësht, vezë, luleshtrydhe dhe fruta të tjera ngjyra. Vetëm pas do të jetë një gamë të tërë të testeve diagnostike dhe pacienti do të përjashton alergji ushqimore, dieta e tij do të zgjerohet.

Nëse një pacient diagnostikuar me polen ose shtëpiake alergji, ajo bën disa rregullime në rrugën e jetës së tij. Pacientët që kanë reaksione alergjike në shtëpinë e pluhurit të jetë e mundur duhet të heqin qafe e të gjitha objekteve të buta në apartament dhe kryen pastrimin e përditshme lagësht.

Pacientët me alergji ndaj polenit bimë të caktuara të lulëzuar të rekomanduara për të lënë vendin e banimit apo të minimizuar në këmbë rrugën e tyre, duke i bërë ata vetëm gjatë motit të ftohtë të lagësht.

Mjete popullore Trajtimi

Trajtimi i mjeteve juridike popullore në ënjtje alergjike e scrotum nuk është diçka që është i paefektshëm dhe madje e rrezikshme, sepse përdorimi i substancave të tretura të ndryshme dhe poultices mund të nxisë vetëm zhvillimin e procesit alergjik. Sigurisht, ka raste kur ky lloj trajtimi ka një efekt pozitiv, por në këtë situatë është e nevojshme të kujtojmë se alergji tenton të samorazresheniyu pa përdorimin e ndonjë terapi.

Komplikimet e ënjtje alergjike e scrotum

Të gjitha komplikimet e ënjtje alergjike e scrotum mund të ndahet në lokale dhe të përgjithshme. Nëse i parë lidhur me ngjeshja e strukturave nervore dhe enëve të gjakut, këto të fundit janë Gjeneza jashtëzakonisht alergjik.

Me një ënjtje të madhe scrotal mund majë nervore dhe strukturave vaskulare të cilat janë në këtë rajon anatomike. Rezultati mund të jetë zhvillimi i stagnimit në testise deje sistemit. Në mënyrë tipike, në shumicën e rasteve përfundon me variçe venë e koqe.

Ndërlikim më të rrezikshme të sëmundjes, e cila zhvillohet për shkak të rritjes së nivelit të gjakut të ndërmjetësve alergjike, është urtikaria me Angioedema. Foto klinik i këtij komplikacion karakterizuar nga skuqjen e shumta në trup me ënjtje të fytyrës dhe qafës. Rreziku i këtij komplikacion është se ënjtje të indit nënlëkuror dhjamor fasha laring, në mënyrë që ajo mund të jetë stenozë. Ky shpejt çon në dështim të frymëmarrjes dhe vdekje. Për të shpëtuar jetën në këtë rast për të rivendosur udhë ajrore që është e mundur vetëm përmes intubacion trakeal ose traketomi.

Parandalimi i ënjtje alergjike e scrotum

Ënjtje alergjike e scrotum është një nga ato sëmundje ku parandalimi është shumë më e rëndësishme se sa trajtimi vetë. Masat parandaluese të fillojë me identifikimin e alergjen për të cilat pacientët vërejtur reagim.

Parandalimi i alergji ushqimore është ndoshta më e thjeshtë e të gjitha llojet e alergjive. Për të parandaluar episode periodike të sëmundjes duhet të përjashtohen nga produkt dietë, e cila çon në simptomat klinike. Siç është përmendur tashmë, shpesh si një qëndrim të produkteve të ngjashme agrumet, çokollatë, kakao dhe extractives tjera.

Më komplekse dhe problematike është parandalimi i alergji polen. Më shpesh, rekomandimet për të ndryshuar vendbanimin ose të shkojë të paktën përkohësisht për të kryer e vështirë, sepse pacientët janë të inkurajuar të përdorin mjete individuale të parandalimit. Shko jashtë, nëse është e mundur, është rekomanduar vetëm në mbrëmje apo gjatë motit me lagështi. Kur udhëtonte në makinë nuk është e lejuar për të hapur dritaret, ju duhet të përdorin vetëm të ajrit të kondicionuar.

Alergji familje Parandalimi është mjaft e thjeshtë, pasi që vetëm për realizimin e saj duhet të mbajë apartament të pastër. Nga dhoma është e dëshirueshme për të hequr të gjitha "mbledhësit e pluhur" të: qilima, lodra, mobilje me mbulesë pëlhurë. Dhoma e ulët do të jetë në objekte të tilla, aq më pak ka nevojë për të kryer pastrimin e lagësht.

Reaksionet alergjike ndaj kafshëve inat profilaktiruetsya eliminimit të plotë të kontaktit me kafshë. Nëse ky i fundit është i lidhur me një funksion profesional ose një shtojcë të fortë emocionale, ajo është e rekomanduar për të përdorur shampoos të veçanta për kafshët shtëpiake.

Ed. urolog, andrologist, seksolog i njohur NJË Plotnikov