Phobias


Në këtë artikull ju do të gjeni përgjigje për nëse fobi tuaj frikës. Mos ki frikë prej diçkaje të keqe. Frika është si alarm që na paralajmëron në situata të rrezikshme. Kjo është e mirë për aq kohë sa ne mund të kontrollojnë emocionet e tyre. Por, çfarë nëse frika apo të rregullt, të pajustifikuar dhe shkakton ndjenja të pakëndshme dhe stresi, ajo domosdoshmërisht rilind në fobi dhe të komplikojë jetën tuaj.

Fobi - një frikë e diçka që nuk është një kërcënim apo është një kërcënim i vogël.

Simptomet e fobi


Subjekt i fobive mund të jetë pothuajse çdo gjë - qentë, Buburrecat, bletët, gjarpërinjtë, WC, ashensorë, lartësi dhe kështu me radhë. Në mënyrë tipike, phobias kanë origjinën në fëmijëri, por mund të ndodhë në të rriturit. Arsyeja mund të jetë fëmijë i frikësuar, një incident të pakëndshme në jetën tonë, ju nuk do të doja të përsëris. Ekziston një teori se frika mund të lindin edhe në barkun e nënës dhe të shkëputet në nënndërgjegjeshëm tonë, por kjo është vetëm spekulim.

Varieteteve numër i madh i phobias, lista e tyre nuk ka kuptim, por për lehtësi e ekspertëve ndau në 2 grupe. Phobias specifike - frika e sëmundjes, kafshëve, objekteve. Phobias rrethanore - frika e situatave të ndryshme, aksidente.

Phobias aq shpesh zakonshme në popullsinë që nuk janë konsideruar një sëmundje e cila ka nevojë urgjente për të parë një mjek. Ata mund të mbetet për vite pa vëmendje dhe nuk ndikojnë në cilësinë e jetës. Për shembull, nëse ju keni frika e lartësisë (frika nga lartësitë), por ju nuk jetoni në male dhe nuk fluturojnë në aeroplanë, puna juaj nuk është e lidhur për të punuar në lartësi, kjo nuk do të ndryshojë jetën tuaj. Nga ana tjetër, ju duhet të kufizojnë veten për të udhëtuar, për të zgjedhur rrugët për udhëtime në terren të sheshtë dhe kështu me radhë. Në të kundërtën, në qoftë se ju keni agoraphobia (frikën e hapësirës, ​​vende të hapura, sheshet, turmat, tregjeve), kjo është shumë e shumë mund të përkeqësohet jetën tuaj. Është e pamundur që të jetë në vende publike, të ecin nëpër qytet, udhëtimit, dhe më në fund të punuar.

Në përgjithësi, në qoftë se fobi nuk ndikon ju dhe nuk ka efekt negativ, nuk shqetësohet. Por në qoftë se ka situata në të cilat funksionimi normal i jetës ka ndryshuar dhe ju duhet të bëni atë që ju nuk doni, kjo është koha për të kërkuar ndihmë.

Kur të kontaktoni një mjek nëse keni një fobi

Ne kemi nevojë të shikoni një doktor në situata ku:
- gjatë sulmit që ju jeni duke marrë drogë fuqishëm, dhe sulmi shkakton ankth të rënda dhe panik.
- njëjtën normë se sëmundja u përkeqësua dhe frika intensifikuar.

- shmangur vende të caktuara dhe situatave që lidhen me fobi.
- nëse këto kufizime rëndë ndryshojnë jetën shkelë ditë normale, të bëjnë të vuajnë vështirësi.

Vetë dhe trajtimin e phobias

Nëse ne flasim për trajtimin e phobias, vetë mund të jetë më pak efektive se rekurs ekspertëve. Çfarë një mënyrë për të trajtuar phobias të zgjedhur? Kjo varet nga phobias tuaj dhe shumë shkaqe të cilat janë në gjendje për të forcuar atë, shkallën e përforcim. Por shpesh, së pari ne të përpiqemi për të ndihmuar veten e tyre, dhe në qoftë se nuk ka punë, kthehet për të ekspertit. Ne duhet të dinë gjithashtu se para se të krejtësisht të mposhtur frikën e tyre dhe të heqin dorë nga droga, ka një rrugë të gjatë dhe të vështirë. Megjithatë, në qoftë se një fobi serioze shkakton sulme paniku apo ankthi nevojën pakontrollueshme për të marr ndihmë shtesë në personin e terapist.

Mirë në gjithë këtë është se mjekësia ka potencial të madh dhe përvojë në trajtimin e phobias. Nëse ju punoni me një terapist të mirë me përvojë mund të arrihet në 1-4 seanca.

Phobias vetë:

Në të duket phobias tyre në sy.
Është e qartë se një person vuan nga phobias, përpiqet për të shmangur situatat që lidhen me të. Për një fillim, ne duhet të pjesë gradualisht me medikamente e tyre, sepse ata kanë disa të sigurimit dhe të bëjë të pamundur për të përmbushur fytyrën frikë për ballë. Trajtimi për phobias nuk do të jetë i plotë në qoftë se duke u përpjekur për të kapërcyer sëmundjen e tij, të siguroj vetes pilula. Ju vazhdoni të frikës se në rast të gjendjes së pakontrollueshme nuk mund të përdorin ilaçe. Në të ardhmen situata do të provokojë varësinë më të madh në drogë apo edhe të përkeqësojë fobi në vetvete, nuk do të jetë në gjendje për të mësuar për të kontrolluar shumëllojshmërinë e pranimit dhe e barnave, fobi në imagjinatën tuaj do të duket edhe më e tmerrshme dhe e pashërueshme.

Hap pas hapi, do të përpiqen për të rritur takime me fobi tuaj.
Mënyra më popullore për të hequr qafe nga frika, të ashtuquajturat "Burn-out reaksioneve." Hapi rrit numrin e pikave që shkaktojnë sëmundje. Raste të tilla janë modeluar për atë që do të mësojë veten për të përballuar me panik dhe stresi që ata shkaktojnë. Përsëriteni është për të fituar përvojë. Si shumë herë si të nevojshme për të ndjehen kontrollin e plotë të veten dhe situatën në përgjithësi. Pas çdo takimi "ballë për ballë" me asgjë e tij frikë e tmerrshme ndodh, të gjithë depozitohen në nënndërgjegjeshëm dhe do të përdoret reflexively. Një reagim të fortë emocional dhe panik ngadalë zhduken, ju do të jenë më të sigurt, fobi humbin gradualisht rëndësinë e saj në jetën tuaj.

Për çfarë do të kishte qenë më e lehtë për të thënë, e konsiderojnë këtë një shembull konkret phobias. Frika e lartësisë (frika nga lartësitë) - një fobi mjaft e zakonshme është instinkt i kuptueshëm i vetë-ruajtje. Shumica e njerëzve, në qoftë se ata nuk vuajnë nga kjo fobi, ju ndjeni frikë në lartësi të madhe. Por ne po flasim për perceptimin e dhimbshme e lartësisë. Kjo nuk është vetëm frika, por edhe me sulm paniku, ankthi pakontrollueshme. Në këtë drejtim, mund të ketë simptoma të tilla si djersitje, marramendje, reagimi joadekuat emocional. Nëse keni takuar që ju e keni këtë sëmundje, ju duhet të kujdeset më parë në mënyrë që të mos prishin udhëtimin tuaj ose pushime. Filloni me atë që është parë shpesh foto, fotografi të marra në vendet më të larta, të jepni vlerësim për emocionet që kanë shkaktuar. Pastaj të përpiqet për veten e tyre në mënyrë të sigurtë të vizituar vendin ku e lartë. Ka shumë vende të organizuar platforma të veçanta të sigurta shikimin, ose nëse nuk ka të tillë, atëherë në 10 apo 17 katëshe, të tilla si ballkon vend i mirë për këtë. Udhëtim shumë të mirë në një rrotë Ferris. Filloni me fëmijët, lartësi ku më të vogël, pastaj të rritur. Provoni veten tuaj për të kapur që e bëjnë foto në të lartë, do të mendojnë më pak në lidhje me sëmundjen. Tani mediat digjitale mund të bëjë atë të shpejtë në shtëpi mund të shihni të gjitha objektet që ju hequr, përsëri, të vlerësuar emocionet. Gradualisht, një reagim të dhunshëm emocional do të "zbehet" dhe fobi nuk duket jo aq e tmerrshme.

Ne duhet të mos harroni se ju duhet të jenë shumë të durueshëm në çdo gjë, në mënyrë që efekti nuk do të jetë rrufeja, të gjitha veprimet tuaja duhet të planifikohen mirë.

Pravilo№1: up "malin e frikës" të saj.
Nëse samoterapiya juaj duke përdorur takime të shpeshta me fobi sollën asnjë rezultat, atëherë frika është shumë më e fortë dhe më serioze. Mendoni e jetës dhe të nxjerrë në pah ato situata ku ju mund të fitojë mbi frikën, kështu ndihen rehat dhe të sigurt.

1. Bëni një listë të të gjitha gjërat që ju kanë frikë. Për shembull, nëse ju jeni të frikësuar për të fluturuar aeroplanë, mbani mend atë që keni frikë. Kjo mund të jetë momenti i marrë-off apo ulje kur ngjitet aeroplanët apo hum e motorit, frika se ju i përmbushni një fluturues aeroplan ose kur aeroplan tuaj në tejkalimin e zonës turbullirë "ka humbur,", Ndonjëherë ju jeni pilot i frikësuar vigjilencë të pakëndshme për t'u ulur pranë dalje emergjente ose bishtin e avionit, udhëzimet e sigurisë para fluturim të tingëllojë e frikshme për ju. Merrni memorie të luajë përsëri të gjitha momente të frikshme.

2. Vizatoni një mal të frikës. Prej pak për momentin më të theksuar se më fort i frikësuar. Këmbët e malit do të jenë ato situata që ju trajtohen lehtë kur ata fituan ndjerë vetëm shqetësim të lehtë. Dhe le të jetë frika e lartë më e madhe me të cilën ju doni të fitojë. Le të bëhet një qëllim në jetën tuaj. Hang foto në qendër dhe të përpiqemi që gjithmonë të mendoni për atë. Për shembull, në qoftë se ju dohofobiya (frika e qenve), gjithmonë të imagjinojmë se pranë jush ose në dhomën tjetër, është një qen.

3 mënyra për të kapërcyer frikën tuaj. Të gjitha shënimet nga momenti i parë i fobi tij. Për shembull, shembulli phobias në lidhje me frikën e qenve. Mendoni për fotot e racave të ndryshme të qenve, deri në atë kohë deri sa ju të ndiheni rehat, ajo do të pushojë të shqetësojë ty, të shënuar këtë pikë në vizatim tuaj.
4. Vpravlyaytesya rregullisht, por në çdo rast nuk nxitojnë dhe nuk përshpejtuar trajnimin. Aktiviteti juaj mendore duhet të përshtaten me një ritëm të matur. Është e rëndësishme të mbani mend se ndonjëherë gjatë trajnimit me frikën e tij ju do të ndjehen të "qetë" psikologjikisht pakëndshme.

Shënim: Në qoftë se gjatë ushtrimit ju mendoni se ju nuk mund të përballen me frikën e tyre, sjellja e juaj bëhet e pakontrollueshme, menjëherë të ndërpresë testin. Ju duhet për të zotëruar teknikën e zemërimit të kontrollit dhe emocionet, të zhvillojë një vetëkontroll më shumë, ose të marr mbështetjen e një terapist.

Pravilo№2: të mësojnë teknikat e relaksimit.
Së bashku me frikën vijnë, si edhe, dhe somatike (trupore) çrregullime, palpitations, djersitje të shpeshta, dhimbje koke, gulçim. Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme për të mësuar të merren me këto pabarazitë e sistemit nervor.

Srelaksirovatsya teknikë ndihmë të marrë frymë thellë, meditimin, miorelaksatsiyu. Ky lloj i antidot për përgjigjen stresit të sistemit nervor. Teknikat e relaksimit për të ndihmuar të përballen jo vetëm me phobias, por edhe me forma të tjera të stresit.

Ushtrime të thjeshta për relaksim:
Kur ne jemi nën stres, frymëmarrje të shpeshta dhe sipërfaqësore, nganjëherë duket se nuk ajrit të mjaftueshme. Ne duhet të përpiqemi për të rregulluar atë, të përpiqet të bëjë breaths thellë me një ritëm të ngadalshëm. Me thellë i ngadalshëm trupi frymë nuk mund të qëndrojë gjatë në pezullim, në këtë mënyrë, do të zhduket shqetësim dhe ankth.

Mësoni për të marrë frymë si duhet dhe të thellë.
- qëndrojë deri të drejtë, të vënë një dorë mbi gjoksin e tij, tjetri në barkun e tij;
- marrë frymë thellë, të dorës mbi barkun tuaj duhet të rritet, dhe dorën në gjoks pak të ndryshuar pozicionin Owl;
- mbani frymën dhe dorahuvaty shtatë;
- marrë frymë thellë përmes gojës tuaj, ndërsa duke numëruar të tetë, për lirimin sa më shumë ajër të jetë e mundur, lodhje abdominals. Dorë në bark përsëri duhet të ndryshojë situatën, dhe dorën e tij mbi gjoksin e tij pak më;
- mbytje alternative dhe tym, për aq kohë derisa të ndiheni të relaksuar.

Ju duhet të provoni teknikat e relaksimit në situata normale të përditshme, disa herë në ditë. Mos përdorni menjëherë në kohët e stresit, zotëruar fillimisht dhe për të marrë aftësitë e nevojshme.

Rregulla №3: hidhni mendimet negative.
Për të njohur një mendim negativ - është një shkencë. Është e rëndësishme për të zbuluar këto mendime dhe i refuzojnë ato. Shpesh gjatë gjendjes së fobichesskoy rishikim ne fillojmë të mendojmë negativisht. Zakonspektuyte këto mendime, të bëjë një listë të atyre që ju "dini armikun tuaj në fytyrë." Në të ardhmen, ju duhet të mendoni më pozitivisht në lidhje me frikën tuaj. Duhet të vlerësojë mundësitë, të gjitha mendimet e këqija, në thelb, nuk është e vërtetë.

Shembuj të mendimeve negative.
- "Kjo urë do të bjerë"
- "Unë do të duket budallaqe"
- "Stjuartët tha se ne do të jetë në një zonë të turbullirave, por avioni është prishur"
- "Njeriu i ulur pranë meje filloi të kollë, është gripi i derrave dhe unë zarazhusya atë"
- "Unë nuk mund të mbijetojnë në një situatë ku blloku dyert ashensor, unë zadyhnusya pa ajër"

Kur mendimet e këqija, çështja është se në kokën tuaj, ne duhet të përmendim disa situata, pse nuk ndodhi. Për shembull: Situata me ashensor, mendoj se të gjitha ashensorë kanë ventilim, nuk ka statistika mbi viktimat që kanë mbytur në ashensor, ka një buton alarmi brenda, shumë njerëz përdorin ashensorë dhe nuk boyatsya.Ochen rëndësishme të kujtojmë një fakt pozitiv të jetës tuaj. Për shembull: "Unë nuk e kam takuar në ashensor që do të prishur, kurrë nuk dëgjuar për një situatë të tillë", "shumë herë unë fluturoi me avion dhe asgjë nuk ndodhi, kjo është forma më e sigurt e transportit."

Një mënyrë e mirë për të luftuar fobi - një kërkimi informacione të ndryshme në lidhje me të. Join grupet tematike, të gjeni miq me sfida të ngjashme, të ndajnë me miqtë, të cilat me të vërtetë nuk doveryaete.Vy vetëm, ka shumë njerëz vuajnë nga phobias. Këtu është personalitete dëshmi shumë kreative dhe të famshëm Mateu McConaughey shmangur tualete të panjohura, Pamela Anderson mendon frika nga pasqyra, Nicole Kidman frustruese për të parë fluturat dhe bletët, David Beckham ndihet siklet të fortë në një dhomë të çrregullt me ​​gjëra të shpërndara, Johnny Depp flutters parë clowns, Scarlett Johansson Përvojat sulme paniku kur ai sheh një kacabu etj

Ndihmë profesionale me phobias

Hypnotherapy - një metodë që u hap në vitin 1958. Njohur trajtim të sigurt për phobias, si punon në një nivel nënndërgjegjeshëm. Hypnotherapy është themeli i programimit neurolinguistik. Ky proces kompleks kur mjeku gjatë seancës vlerëson shprehjet e fytyrës tuaj, gjestet, fraza. Bazuar në vëzhgimor analizon nënndërgjegjeshëm tuaj. It works like this: Fjalët dhe mendimet negative të krijuar vetë-sugjerim (autosuhestiyu) në qoftë se ne mendojmë keq ndodh me ne të gjithë e keqja, duke përfshirë phobias. Terapi synon diçka që do të na mësojnë të mendojnë për mirë, të mësojnë për të injorojë mendimet e këqija.

Terapia e barnave të phobias

Një mënyrë rigoroze në dëshminë. Shpesh në rastin e depresionit të fortë lidhur me fobi ose në rastet e sulmeve të rënda panik.
Efekti më i dukshëm është arritur kur merrni ilaçe qetësuesit hrupybenzodiazepiniv. Avantazhi i barnave që janë të shpejtë, por u mungon - si droga që janë opyodov Addictive që në thelb, e njëjta sëmundje dhe janë klasifikuar sipas ICD-10, si të varur në Afrikën e Jugut (benzodiazeminy). Ashtu si çdo varësisë, ajo është shumë e vështirë për të trajtuar, sepse rreziku i përdorimit të këtyre barnave në trajtimin e phobias duhet të lirohet. Ka kufizime të rrepta mbi pranimin, deri në 4 muaj në mënyrë rigoroze në recetë. Recipes janë të numëruara, të lëshuar në letër të veçantë, i loguar, e cila kontrollon administrimin e institucionit mjekësor dhe departamentit të trafikut të drogës. Çdo transferim i këtyre barnave për të tjerët ose të blerë pa recetë dënohet ashpër nga ligji. Produkte në këtë grup me veprim të rënda protivotrevozhnym përfshijnë: sibazon ose diazepam, nozepam, lorazepam, alprozolam. Kur phobias me çrregullime të gjumit përdorur flunitrozepam, flurazepam, triazalam.

Mekanizmi i veprimit ndikojnë receptorët opioid dhe në këtë mënyrë pengojnë nervonoe eksitim. Shumë të ngjashme në strukturë të vet neyromediatr tonë, mbyllim neuronet tona, kështu që janë të rrezikshme dhe të shpejtë Addictive.

Nuk është një grup tjetër i barnave që kanë qenë të suksesshme në trajtimin e phobias. Ky grup i ilaqet kundër depresionit. Advantage - nuk shkaktojnë shkarkimin varësisë nuk kërkojnë receta të veçanta tërheqjeje - nuk është një shpejtësi të lartë, nuk mund të ndihmojnë urgjentisht, shumë efekte anësore (dridhje, kapsllëk, goja e thatë). Droga ndodh në rreth 5-10 ditë.

Llojet e ilaqet kundër depresionit:

Ilaqet kundër depresionit Tetracyclic - janë efektet më të butë anësore, atipike antidepressant triciklike Tianeptine (stablon), imipramine, dhe amiltryptylin nortryptylyn. Një klasë relativisht e re e ilaqet kundër depresionit - ashtu-quajtur frenuesit reuptake serotonin selektive SSRT. Efektet anësore janë dukshëm më të ulëta se antidepressanov tricyclic, por ata janë më të dobët në fuqi. Këto përfshijnë: fluoxetine, indalpin, paroksetin, sertralin.Takzhe, shpesh për trajtimin e ankthit phobias dhe duke përdorur agjentët frenues MAO siç moklobemid, Pirlindol, befol, metralindol, selegiline, razahilin.

Mekanizmi i veprimit: substancat blohiruyut kolaps përgjegjëse për humor të mirë - serotonin dhe dopamine, duke shkaktuar ato për të grumbulluar në strukturat e trurit. Kur a dozimit të larta se për trajtimin e depresionit, shkakton një efekt qetësues. Ky efekt nuk është fikse dhe është konsideruar si një efekt anësor i barnave.

Duhet të theksohet se të gjitha përgatitjet janë të përshkruara në artikull janë emri origjinal, emrat tregtarë mund të jenë të ndryshme në varësi të vendit në të cilin ato zbatohen dhe prodhuesit. Emri origjinal është gjithmonë i shkruar me shkronja të vogla pranë tregtisë, i cili qëndron për qëllime promovuese ngjyra dhe font. Nga kompania varet nga cilësia dhe çmimi. Produkti origjinal - është kur të dy emrat ndeshje zakonisht është më e shtrenjtë dhe nuk është dzhinerikom (të bëra nga teknologji të ngjashme).

Phobias Phytotherapy

Efekti qetësues i theksuar ka karamele mente, vaj si efektiv thelbësore nga kjo fabrikë. Valerian, murriz, bozhure të japë efekt të mirë qetësues, janë më të efektshme në tinctures alkoolit. Melissa dhe rigon janë të mira në të thatë, ngjitur në një banjë me ujë, mund të përdoret si një çaj. Tretësirë ​​e kopër ndihmon për t'u çlodhur dhe për të përmirësuar gjumin.

Mbani në mend se edhe ilaçe bimor ekzistojnë Addictive me përdorim të zgjatur. Bimët mund të krijoj, të shtoni në dush, bëni mbytje.

Si ka një gati droga kombinim që përfshijnë këto barëra. Të tilla si afobazole, Persen, novapassit, Tenoten, donormil, pilula mbrëmje. Lehtë për t'u përdorur, pothuajse nuk shkaktojnë efekte anësore kur blerësit nuk kanë nevojë për një recetë. Merrni sa më parë drejtuar të siguruar asnjë alergji. A nuk e tejkalon dozen në mënyrë që të merrni efektin më të fortë. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se bimët nuk janë të sigurta dhe janë plot me ilaçe. Për shembull: një mbidozë e murriz do të ngadalësojë rrahje zemre, rënie e tensionit të gjakut, sanëz - për të ngadalësuar aktivitetin mendor, përgjumje, etj

Parandalimi i phobias

Shumica e phobias "nga fëmijëria." Prandaj, prindërit duhet të jenë më të vëmendshëm ndaj fëmijëve. Shumica e phobias të tilla si frika e macet, qentë, bletët, gjakpires, zogj, kuaj, brejtësve po dalin në një moshë të re.

Mundohuni të mos trembë reagimin e saj emocional të fëmijëve dhe adoleshentëve, ka të ngjarë që ata të mund të marrë përsipër frikën tuaj dhe të zhvillojë më tej fobi e tyre.
Kujdes trajtojnë veten dhe shëndetin e tyre mendor, nuk e le frika juaj të marrë mbi ju nga ana e sipërme.

Share frikën tuaj me ju njerëz të tjerë, ndoshta miqtë tuaj apo miqtë kanë probleme të ngjashme dhe përvoja në zgjidhjen e tyre.
Relax dhe të hani plotësisht.
Merrni psyhohyhyene. Kufizojnë veten nga emocionet negative, lojërat kompjuterike, duke shikuar filmat horror dhe science fiction telecasts penale. Merrni më të mirë këtë herë në kohën e lirë.
Mënyrat për të hequr qafe të phobias shumta, por të cilat një për të zgjedhur ose të kombinuar disa të zgjidhur për ju. Ajo vetëm duhet të fillojë dhe ju do të jetë i sigurt se fobi është një sëmundje që mund të vërtetë shërim.