Abuzimin e substancave


Nuk është një grup varësi që mund të zhvillohen në çdo person, pa marrë parasysh karakteristikat e tyre individuale ose comorbidities. Nëse shumica e shkencëtarëve besojnë se zhvillimi i varësisë është ende një personalitet i rëndësishëm i pacientit, mjedisin e tij dhe statusin social, atëherë ky lloj i varësisë nuk është zbuluar disa faktorë të veçanta. Më shpesh kjo ndodh në adoleshentët ndodh në njerëz të moshuar të cilët kanë një kohë të gjatë për të marrë medikamente të caktuara. Kjo është në lidhje me abuzimin e substancave.


Abuzimin e substancave - një sëmundje shumë të ngjashme me mekanizmin e varësisë dhe simptomat. I vetmi ndryshim është se abuzimi i substancave të varur nga të cilat nuk janë të përfshira në listën e drogave narkotike. Ato janë prodhuar dhe tregtuar pa ndërhyrjen e veçantë e qeverisë.

Por pasojat e abuzimit me substancat më të mirë se pasojat e varësisë. Gjithashtu vdekjet pazakontë dhe mbidozë, dëmtuar ndjeshëm shëndetin, shembet shoqërore të jetës. Pra, ndarja dhe të varur nga droga është socio-ligjore dhe jo mjekësore në natyrë.

Shkaqet e abuzimin e substancave

Shkaqet e abuzimin e substancave është përdorimi i substancave që shkaktojnë pasion dhimbshme. Ata janë një numër i madh. Midis tyre janë si droga dhe substancave që nuk janë përdorur në mjekësi (p.sh. tretës organike - aceton, benzinë, komponentet ngjitëse).

Ne do të shqyrtojë llojet më të zakonshme të varur.

Simptomet e abuzimin e substancave

1. Varësia nga pilula gjumi.  Ky grup i përket abuzimit qetësues (nitrazepam, phenazepam, Relanium) opiatet vet (Rohypnol, imovan), agjentët antiallergic (diphenhydramine) dhe droga të tjera me qetësues, efekt qetësues që (phenobarbital, hydroxybutyrate natriumi).

Dehje të shkaktuara nga këto substanca, si alkooli zakonshme. Personi jashtë gjithashtu jep përshtypjen e një i dehur, koordinimi thyer motor, ecje pasigurt, greased atë. Lëkurë të zbehtë me kontakt yndyrshëm, nxënësit Dilated, normë të përshpejtuar e zemrës, tensioni i gjakut është ulur. Rrezikshme overdosing sedativë dhe pilula gjumi - mund të shkaktojë gjendje kome ose edhe vdekje për shkak të arrestimit të frymëmarrjes. Ky lloj i abuzimit me substancat ndonjëherë zhvillohet pa u vënë re në trajtimin e pagjumësi. Sidomos shanset varësisë dhimbshme për hipnotike ne vetë. Gjithashtu, si me varësinë e drogës, ndërprerja e drogës në trup, të varur zhvilluar simptomat e tërheqjes - ajo është e ngjashme me atë në alkoolizmit. Atje dridhje, pagjumësi, dhimbje koke, vjellje, djersitje, t'i shtyer fytyrës, dobësi. Në raste të rënda, kapjet e mundshme. Abuzimi zgjatur e pilula gjumi ndryshim identitetin e pacientit. Njeriu bëhet i shpërndarë, shfrenuar, ajo shkakton ndryshime humor pa vuajtje e kujtesës dhe të zbulimit. Jashtë, njerëzit që abuzojnë hipnotik duken të fryrë, lëkura e tyre është gri-jeshile, dhjamor shprehura rrudhat. Nxënësit u Dilated. Gjuha e filmit pista-kafe është dridhje të dorës. Pacientë të tillë shpesh vizituar një terapist ose një neurolog me ankesat e gjumit të dobët dhe të pyetur për deklaratën e gjumit. Në këtë deklaratë ata këmbëngulin për një droge të caktuar për të cilën ata kanë formuar një marrëdhënie. Në rast të dështimit apo përpjekje për të zëvendësuar pacientët mjeku drogës irrituar, nga vetja. Pagjumësia shpesh me të vërtetë pengon njerëzit që vuajnë nga ky lloj i abuzimin e substancave, por për fat të keq - pilula gjumi nuk ndihmojnë ata në rivendosjen gjumë.

2. Abuzimi thotë holinoliticheskimi. Kjo është një formë relativisht e re, por tashmë të njohura nga abuzimi i substancave. Nga pasuritë holinoliticheskim përfshijnë droga të tilla si tsiklodol - ajo është përdorur për të korrigjuar efektet anësore të neuroleptikëve (sepse ky lloj abuzimi i përhapur substancave në mesin e pacientëve psikiatrikë), diphenhydramine (drogës antiallergic) solutan (drogës për të trajtuar kollë) dhe të tjerët.

Dehje me këto barna ngjan alkool. Një tipar i veçantë është hallucinations shpeshta, frikë, konfuzion. Nga jashtë, pacientët paraqiten zbehtë me turpërim sëmurë në faqet dhe buzët e kuqe. Muskujt e tyre prangosur, shënuan lëvizje të pavullnetshme dhe twitching e muskujve të veçanta. Ecje të panatyrshme (këmbët mezi përkulem, Spin straightened tepër). Simptomet kryesore të simptomat e tërheqjes janë nervozizëm, depresioni, ulur performanca, swings humor, djersitje, dobësi e muskujve, puls të shpejtë.

3. Abuzimi i tretës të paqëndrueshme. Ky lloj i abuzimit me substancat është më e zakonshme në adoleshentët. Për gjendjen e dehje avullit thithur të tretës organike të paqëndrueshme (ngjitës, benzinë, sprays të ndryshme, familja, removers njollë, toluen etj).

Pas rreth 5 minuta pas goditur një substancë në trup nuk është euforia, rrit humor, një ndjenjë e "lundrues". Dehje jashtë manifestuar gjuhën smazannostyu ecje dredhur, shpesh të vjella. Me këtë lloj të abuzimit me substancat lehtësisht të marrë një mbidozë të drogës, duke çuar në zhvillimin e koma, dëmtime të rënda të trurit, ndoshta edhe në vdekje. Varur jashtë duken të zbehtë, i fjetur, i heshtur, nën sytë - bruising, dridhje e theksuar e dorës. Adoleshencë fillon të bjerë prapa në shkollë. Përdorimi i zgjatur i tretës paqëndrueshme në zhvillim çmenduri.

Ekzaminimi i substancave toksike të dyshuar

Nëse një person ka ndryshuar sjelljen, ai i zhvilluar probleme shëndetësore (dobësi, gjendja e keqe, ndryshimet në presionin e gjakut, pagjumësia), plus të gjithë pa përdorimin e ndonjë droge në doza tejkalon terapeutik - probabilitet të lartë që ka një abuzimin e substancave . Në këtë rast, ju nuk mund të shtyjë vizitën në një mjek - një psikiatër, por më tepër për psikiatri.

Prindërit duhet të ruajnë në qoftë se fëmija të ketë probleme me sjelljen dhe të mësuarit, nga rrobat në qoftë se ka një kimike gjëra erë në qoftë se një fëmijë është mbartës njollë, ngjitës dhe kimikateve të tjera shtëpiake. Nëse ka pamotivuar dobësi, përgjumje, dhimbje koke, pagjumësi dhe simptoma të tjera të kësaj pafuqie dhe nuk duhet të vonojë vizitë tek një specialist. Nëse shqetësim vetëm simptoma fizike, ju mund të kontaktoni terapist. Për të përcaktuar gjendjen e shëndetit duhet të kalojnë testet e gjakut, urinës, elektrokardiogramë bëni.

Në prani të edhe një kapjeve të vetme detyrueshme neurolog konsultimit dhe elektroencefalogramë.

Abuzimi Samodyahnostyka gjasa substancë - Varësia zbulimit sindromi i vështirë. Le të merret me personelin. Shfaqja e abuzimin e substancave mund të ngjajnë simptomat e shumë sëmundjeve të tjera (hipertension, atherosclerosis, dështimi kardiovaskulare, pasojat e lëndimit të trurit traumatik, epilepsi, etj). Shumë sëmundje mendore të fillojë me dobësi, letargji, çrregullime të gjumit (p.sh., skizofrenia, depresioni, neuroses, etj). Bëj një diagnozë të saktë mund të jetë vetëm një mjek, dhe ai gjithashtu përshkruajnë trajtim optimale.

Substancë Trajtimi abuzim

Trajtimi abuzimin e substancave ka të njëjtat parime dhe abuzimin e substancave trajtim. Kjo tërheqje e drogës që është problematike, duke luftuar sindromi i përkorë dhe trajtimin e varësisë mendore. Vendi Fazat e para të trajtimit më të mirë në spital. Ata kryen shërim funksionale të trupit me detoxification (infuzion intravenoz pikoj e zgjidhjeve të ndryshme - glukoza, Isotonic, lëngjeve, normalizimin e bilancit me ujë kripë, për shembull, reopolyglukine).

Përdoret gjithashtu përgatiten të thotë - vitamina (grupi C, B, PP), stimulators (përgatitjet aloe), agjentët nootropic (piracetam). Për të korrigjuar çrregullime mendore duke përdorur grupe të ndryshme të drogës në varësi të simptomave. Për shembull, ndërsa nervozizëm dhe agresioni ndihmon antipsikotikët (sonapaks neuleptyl) kur alarmi përdorur qetësues (me përjashtim, sigurisht, raste ku ajo është formuar varësisë për ta, në një situatë të tillë mund të arrestojë të ilaqet kundër depresionit alarmante me veprim shtesë protivotrevozhnym, të tilla herfonal, sinekvan) , duke reduktuar humor treguar ilaqet kundër depresionit (amitriptyline, paksilom, fluoxetine).

Pas shkarkimit nga spitali është e një rëndësie të madhe mirëpresim kujdes mbështetës dhe mbikëqyrje të rregullt nga një mjek, psikiatër apo psikiatër. Në këtë fazë është shfrytëzuar gjerësisht Therapy - familjen, individ, grup, të sjelljes, dhe të tjerët.

Vetë zakonisht çon në rezultate zhgënjyese. Mjet efektiv për të luftuar varësisë në mjekësinë tradicionale nuk është e përfaqësuar. Droga që mund të jenë të dobishme në abuzimin e substancave, në lidhje me të fuqishëm pa recetë, recetë konfirmuar, ka shumë të ngjarë që ata nuk do të jetë në gjendje për të blerë. Por edhe në qoftë se kjo mundësi dhe vjeshtës, të paautorizuara duke marrë drogë shumë gjasa do të dëmtojë se sa mirë. Ka një rrezik jo vetëm për të heqin qafe e abuzimin e substancave, por edhe të blejnë varësinë në një tjetër të drogës, përveç tashmë në dispozicion - atëherë ajo do të jetë rreth politoksikomanii (ose polinarkomaniyi), dhe ky kusht është shumë e vështirë për të trajtuar. Nëse një pacient i orientuar drogës trajtim bimore, atëherë në konsultim me mjekun tuaj përveç trajtimit parësor mund të përdorë akuza të ndryshme qetësues, të tilla si pilula gjumi (ca balsam, oe limon, karamele mente, sanëz, etj).

Kur abuzimin e substancave arrin një nivel që pacienti tërësisht bie jashtë shoqërisë, përveç trajtimin dhe rehabilitimin si të nevojshme. Aktivitetet e rehabilitimit mund të përfshijnë seanca me një psikolog, terapist, punonjës social, ndihmë në gjetjen e punësimit.

Komplikimet abuzimin e substancave

Në ndikimit kompleks në sëmundje dhe bashkëpunimin e pacientit dhe të familjes së tij me mjekun, prognozë e abuzimin e substancave dhe jo varësisë. Në shumë raste është e mundur për të arritur shërimin pothuajse të plotë dhe përshtatje të mirë sociale. Por në qoftë se koha nuk kërkoni ndihmë, pasojat mund të jenë abuzimin e substancave të rënda. Kjo është helmimi më i fortë, dhe vdekje për shkak të mbidozë. Për të rinj abuzonin tretës organike të paqëndrueshme, ekziston një rrezik real i çmenduri blej një jetës. Me përvojë afatgjatë e abuzimin e substancave vesh jashtë trupit - ka sëmundje kronike të sistemit kardiovaskular, sistemin e frymëmarrjes, mëlçisë, sistemit nervor. Prandaj është e rëndësishme që të njohin abuzimin e substancave sa më shpejt të jetë e mundur, dhe në mënyrë ideale të përpiqen për të shmangur këtë problem.

Parandalimi abuzimin e substancave

Për të zvogëluar gjasat e varësisë ndihmon kompetencë organizuar rekreative për fëmijët e moshës shkollore, duke besuar marrëdhëniet me prindërit e tyre, dhe për njerëz të rriturit - shmangien e vetë-ilaçe, veçanërisht pagjumësi, nervozizëm, ankth.