Sjellja vetëvrasjeje


Shumë njerëz, edhe një herë në jetën shpresës sime përhumbur, disa menduar për vetëvrasje dhe secili prej nesh do të mund jo një herë në jetën time për të takuar një person me mendime të tilla. Vetëvrasje kryer nga persona të kulturave të ndryshme, klasa sociale, të gjitha moshat. Kjo është një nga shkaqet më të shpeshta të vdekjes së të rinjve të moshës 14 deri në 16 vjet, si dhe meshkujt e moshës 40 deri në 50. Gratë vetëvrasës janë më pak të zakonshme, por përpjekjet e tyre shpesh të çojë në vdekje. Vetëm një në pesë njerëz, tha në lidhje me mendimet e tyre për vetëvrasje, kështu që është pikë shumë e rëndësishme është zbulimi i mendimeve të fshehura për të parandaluar në kohë tragjedinë.


Vetëvrasja (vetëvrasja) është një vdekje nga shkaqe të panatyrshme, ai ka plagosur veten këto lëndime në mënyrë që të marrin jetën e tij (asfiksi, hapjen venat, plagë, bie nga lartësia, helmim). Vetëvrasje Student, dmth shkaktuar ndonjë dëm në veten e tij në mënyrë që të vriste veten, por u ndërpre ose dështuar, të quajtur suitsindent.

Shkaqet e mundshme të sjelljes vetëvrasëse

Ka disa situata ku rreziku i vetëvrasjes është shumë e lartë. Skematikisht, ne mund të dallojmë njerëzit rrezikut të prirur për vetëvrasje. Këto janë:

-adoleshent vështirë (kapjen subjektet emo, vampirism, sekte). Ky grup i njerëzve duhet t'i jepet vëmendje të veçantë. Që të rinj - ende nuk është formuar plotësisht personalitet, psikikë është shumë e ndjeshme, të ekspozuar ndaj mikroqelizor në të cilën janë të vendosura. Është e rëndësishme për të zgjedhur kapjen e saktë, kontrollin e rrethit adoleshent. Gjëja kryesore në gjithë këtë nuk është armik, dhe të përpiqet të ndihmojë për ta bërë fëmijën të përbashkët me ju përvojat e mia. Pyesni se çfarë është i kënaqur me të cilët komunikojnë në rrjetet sociale, ftoni miqtë për të vizituar. Një i ri nuk duhet të ndjehen të vetmuar, të marrin pjesë në jetën e tij dhe ndryshime negative janë gjithmonë të dukshme. Çdo situatë, veçanërisht në lidhje me vetëvrasjen mund të parandalohen.

- Një njeri që i mbijetoi goditjeve psiko-emocional (bashkëshorti mashtruar, vdekja e anëtarit të familjes).
- Çdo vuajtur si pasojë e ndonjë sëmundje apo të plagosur, i cili prekur shëndetin.
- Alkooli dhe drogës apo ndonjë varësia tjetër.
- Pacientët mbi moshën 40 vjeç ose që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare.
- Pacientët me sëmundje para-ekzistuese mendor (depresioni, sjelljes vetëvrasëse para ose suitsindenty, skizofrenia apo ndonjë sëmundje të tjera që çojnë në mosfunksionim të trurit).

- Gratë në muajt e parë pas lindjes (i quajtur pas lindjes psikozë kur ajo vuajtur stresi gjatë lindjes dhe aktivitetit të saj të trurit operon rrugën e gabuar).

Sjellja vetëvrasjeje zhvillon në çrregullime e hipofizës, giperprolaktinemii, adenoma e hipofizës. Në qoftë se ju përdorni disa substanca medicinale rrit gjasat e vetëvrasjes. Kjo zakonisht drogë për trajtimin e çrregullimeve neurologjike (agjentët neurotropic), por ky efekt anësor mund të ndodhë edhe në medikamente gastrointestinale të cilën kërkon të menjëhershme ndërprerjes marrë drogë.

Simptomat e mundshme të sjelljes vetëvrasëse

Çfarë duhet të bëni nëse ju ende mik, anëtar i familjes suaj apo mik ishte në një situatë të ngjashme dhe të vëreni shenjat e sjelljes të çuditshme? Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se ka 2 lloje të sjelljes vetëvrasëse, të vërteta dhe të rreme.

Shantazhno- demonstrative apo false më tipike për të rinj ose njerëzit që vuajnë nga varësia substancë (alkooli, droga). Situata është diçka si kjo se këta njerëz ndjekin ndonjë qëllim (marrjen e parave ose mallrave të tjera materiale) dhe në këtë mënyrë të tërhequr vëmendjen për veten time, duke vepruar me anë të shantazhit. Për shembull: "Nëse nuk më jep para në pije alkoolike, unë do të kryejnë vetëvrasje," ose "ju nuk e doni mua unë do të vdes." Në disa raste, teatër dhe bindshëm portretizojnë vetëvrasje. Nuk mund të presë pak më venë, duke u përpjekur për të ul receptorin e telefonit veten, por për të gjithë vënë re, në përgjithësi, të bëjë atë në mënyrë të hapur, që shoqëron këtë veprim emocionet trazuar, artistike. Nëse keni arritur të dëshiruar në këtë mënyrë të marrin ndihmë financiare ose një të dashur, atëherë këto hapa mund të përsëritet, pasi shantazhist arritur efekt pozitiv. Këta pacientë vetëvrasjeje customized janë më pak rrezik për veten e tyre, pasi ata nuk e fshehin qëllimet e tyre, por përkundrazi, ata tregojnë, duke u përpjekur për të marrë atë. Rreziku qëndron vetëm në faktin se rastësisht mizore ata mund të vetëvrasjes ende i plotë, kur gjatë kësaj performancës nuk vijnë dhe nuk e ndërpresë afërmit e aktit fatal. Është e rëndësishme në këtë situatë për të bërë vendim të drejtë dhe menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.

Vetëvrasje Vërtetë është një foto krejtësisht të ndryshme. Një person i zhytur në mendimet e tyre, brooding, shpesh flet për kuptimin e jetës, fesë, shenja të dukshme të depresionit, lëviz pak dhe ha çrregullime vërejtur gjumit, shumicën e kohës në shtrat mund të mbajë ose të mbyllur në dhomën e tij, mbajtja e një ditari, lexoni literaturë tematike shkruani një vullnet. Në mënyrë tipike, këto "suyitsydnyky" mendoj se me çdo gjë në dorë të fatit, në mënyrë që të flasin, të shijoj vetëvrasja e tij, muaj dhe plani mund të them në mënyrë të tërthortë lamtumirë të afërmit dhe miqtë, për të vizituar ato, bëjnë dhurata të paharrueshëm.

Nëse vëreni ndonjë shenjë të sjelljes vetëvrasëse Personi me mendje të duhet të kërkoni këshilla mjekësore menjëherë, edhe në qoftë se pacienti nuk dëshiron të kërkoni ndihmë të specializuar. Ne duhet të përpiqemi për të kërkuar gjëra në shënimet e tij, ditarët, vizatime, çdo gjë që mund t'i atribuohet në dëshmi se njeriu është vetëvrasje konfiguruar. Në të ardhmen ajo do të ndihmojë që ju të shihni atë në një lloj të specializuara institucion psikiatrik, ose të shkaktojë një ambulancë të veçantë për një shtëpi që do të marrë një pacient në një takim spital ose në psikiatri rrethit.

Ne duhet të kemi një bisedë të sinqertë me një burrë, të dëgjoni me kujdes për bisedë, por të mos vlerësuar sjelljen e tij. Mundohuni të mos përqëndrohet në dobësitë e individit, dhe nëse është e mundur për arritjet e saj dhe suksese. Të jetë i sigurt, pasi duke folur për të njoftuar të afërmit dhe të njohurit për vetëvrasje të mundshme. Të përpiqet të bindë njeriun që të aplikojnë për ndihmë të specializuar.

Raste shumë të rralla kur pacientët e gjejnë veten në "mendimet e këqija". Përcaktoni menduar si vetëvrasje të jetë i gabuar, sepse në qoftë se çdo gjë është zgjidhur në favor të tërheqjes nga jeta, probabilitet shumë të ulët të vetë-trajtimit te mjeku.

Jetese ngujuar, dietë e varfër, mungesa e çdo konfiskimet, dhimbje, tearfulness, ndjenjat, në përgjithësi, çdo shenja të depresionit banale tashmë keni për të përzënë për të kërkuar ndihmë. Nëse për ndonjë arsye nuk ka mundësi për të apeluar për një psikiatër, ju mund të kërkoni ndihmë nga ndonjë përgjithësues të tjera mjek. Të gjithë mjekët e kualifikuar në fushat e sjelljes vetëvrasëse dhe të jetë në gjendje për të zbuluar në kohë shenja të tilla, nëse ka ndonjë. Në kujdesin shëndetësor është kushtuar vëmendje shumë si vetëvrasje vrasin të rinjtë dhe të aftë për punë.

Hospitalizuar në institucionet shtetërore nuk paraqet vështirësi të mëdha. Dispozitë vetëvrasjeje është një tregues për hospitalizim emergjente, kur flitet për ndonjë institucion do të dërgojë pacientin për profilin, ju do të shkarkohet apo edhe transportuar drejtimin e ekuipazhit ambulancës.

Çfarë teste duhet të kalojnë me sjellje të dyshuar vetëvrasëse

A nuk duhet të përgatisin paraprakisht për shtrimin në spital ose të kalojë ndonjë testet ju ekzaminuar në spital. Kjo zakonisht e plotë e gjakut, urinalysis, elektrokardiogramë, nëse është e nevojshme, testuar për HIV dhe hepatit, ndonjëherë pacientët i nënshtrohen provimit të tilla si MRI ose CT. Analiza të tilla të shtrenjta është e nevojshme për të eliminuar tumoret e trurit, goditje, sulmet e zemrës. Të gjitha këto sëmundje mund të shkaktojnë simptomat e depresionit dhe sjelljes vetëvrasëse. Për trajtim të suksesshëm dhe efektiv për të nxjerrë në pah shkaqet, duke u fokusuar në simptomat.

Mjekët përpiqen për të parandaluar dhe për të shmangur kryerjen e vetëvrasjes, sepse veprojnë menjëherë. Për njerëzit e tillë, të cilët janë një kërcënim i qartë, e krijuar në spitalet psikiatrike, spitale të veçanta, ku pacientët janë nën vëzhgim gjatë gjithë kohës, duke punuar me ta, psikolog, psikiatër, neurolog, nëse është e nevojshme, terapisti dhe terapist fizik. Trajtimi i ndërlikuar, trajtimi është përshkruar sipas standardeve të miratuara të shtetit. Shumica e drogës themelore - kjo ilaqet kundër depresionit (amitriptyline), qetësuesve grup benzodiazepinat (Xanax, nitrazepam), hipnotike (zomiklon, sonatas), vitamina (vitamina B, Mg), do të thotë që të përmirësojë rrjedhjen e gjakut cerebrale (piracetam), si terapi , grup psikoterapi, fizioterapi (elektrike, darsanval).

Por edhe me diagnozën konfirmoi të ilaçeve bazë për trajtimin pa recetë nga mjeku në farmaci nuk është lëshuar. Kur pacienti mbijetuar fazën akute të sëmundjes dhe është në trajtim mbështetës, të gjitha drogat psikotrope kryhen në pjesë të vogla për të parandaluar akumulimin e dozës së kërkuar të jetë e mundur për të kryer vetëvrasje. Të gjitha drogat janë substanca të fuqishëm të afta të ndikojnë në sistemin nervor dhe funksionin e trurit, të marra kështu vetëm me recetë, doza konstante korrigjim.

Më të rrezikshme trajtimi i mjeteve juridike popullore dhe që ato të zbatohen në asnjë rrethanë mund ende

Pa recetë kur zbulohet në shenjat e para të depresionit, humbjes së interesit dhe pasivitetit të dukshme mund të marrë produktet bimore, të cilat përfshijnë bozhure, murriz, sanëz, Motherwort. Përdor si tretësirë ​​alkoolit dhe formë tabletash (fitorelaks, alfobazol). Kujdes trajtojnë Murriz, si ajo në masë të madhe ngadalëson norma e zemrës dhe ul presionin e gjakut.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës për një shërim të shpejtë

Gjendja shumë e mirë stimulon kafeinë (kafe apo pije që përmbajnë kafeinë), çokollatë të zezë apo kakao përmban magnez, i cili është i përfshirë në kryerjen impulset nervore, banane dhe fiq - substanca që janë të përfshirë në marrjen e amino acid triptofanit, ky i fundit, si rezultat i metabolizmit mund të përmirësojë disponimin .

Parandalimi i vetëvrasjes dhe sjelljes vetëvrasëse

Me masa parandaluese të cilat përfshijnë kapjen sportive, rrit aktivitetin e njeriut që kontribuon në normalizimin e humor, zgjeruar rrethin e të njohurit dhe kështu të kthehet larg nga mendimet e vetëvrasjes mundshme. Fle një natë e plotë, të qëndrojnë në mes të ditës, të ushqyerit.

Vëmendshëm qëndrim, miqësor të dashurit, në jetën e personit vetëvrasëse mendje - një hap i madh për të shpëtuar atë. Ne duhet të tregojmë se ai e donte dhe rrugët, dhe se çdo gjë do të jetë mirë.

Pasi mjekët shkarkimit zonë aktive të vazhdojë të monitorojë fatin e një pacienti, edhe në qoftë se pacienti injoron ftesën për të dalë me mjekun e vizitoi atë në shtëpi. Të punojë me njerëz të prirur për vetëvrasje e vërtetë, proces kohë-konsumojnë shumë, e cila zakonisht duhet të përfshijë të afërmit, njerëzit nga rrethi i miqve dhe mjekët.

Komplikimet e mundshme të sjelljes vetëvrasëse

Vënë veten në shkurtime plagosje, lëndimet ezofag dhe mosfunksionimi i veshkave, mëlçisë helmim të rëndë, thyerje e rruaza të qafës së mitrës, kur në lartësi, të plagosur rëndë pas rënies nga një lartësi - një listë të asaj që ju mund të merrni kur ju përpiqeni vetëvrasje. Pacientët e tillë duhet jo vetëm në trajtimin psikiatrik, por edhe në rehabilitimin fizik, në spitale, në mënyrë për të rivendosur shëndetin. Paaftësisë mundshme nga plagët e marra si rezultat i tentimeve për vetëvrasje. Dhe komplikacion kryesor, natyrisht, është vdekja e personit.

Të jetë i vëmendshëm për të dashurit e tyre, të gjitha në duart tuaja.