Passion


Passion - një shkelje e kontrollit të ndërgjegjshëm mbi veprimet, duke rezultuar në sjellje të pakontrolluar mund të ndodhë. Shtetet që kanë vullnetin, kontrolli nuk është e mundur të vetëdijshëm mbi veprimet e tyre.

Koncepti është gjetur kryesisht në jurisprudencë. Veprimet person mund të kryejë një rrezik publik dhe veshin natyrën asocial. Mjekësia e konsideron të ndikojë si humbja e kontrollit mbi emocionet gjatë zgjimit emocional.

Sulmi papërmbajtur zemërimi, lot shpërthim ose skuqje e fytyrës - çdo njëri prej nesh ndjerë situatën në shoqërinë e njerëzve të tjerë, pastaj të dëshirojnë të shkojnë prapa në kohë dhe për të ndryshuar sjelljen e tyre. Kështu ndodh, nuk do të jetë turp për të. Disa emocionet ndikojnë në nivelin fizik. Reagimi normal ndaj ngjarjeve siguron një lidhje konceptuale mes emocioneve dhe kontrollin mbi operacionet.


Simptomet e pasionit

Ka disa lloje të shteteve psikologjike ndikojnë:

Klasik të ndikojë fiziologjik - reagim të mprehtë emocionale që është shoqëruar me aktivitet të paaftë mendore, por nuk është i lidhur me ndonjë sëmundje mendore.
Patologjike të ndikojë - shkaku i shkeljes së sistemit nervor, strukturat e trurit, prania e sëmundjes mendore.
Kumulative të ndikojë (ndikojë jonormale) - reagimi emocional ndodh menjëherë, në një "pikën e fundit" akumulues për disa kohë.

Të ndikojë në Afrikën e Jugut (substancave psiko-aktive) - shkelje e aktivitetit mendor nën ndikimin e alkoolit, drogës dhe të tjerët.

Manifestimi i pasionit është:

- Fizik - çrregullim trupor.
- Çrregullime mendore, veprimtaria intelektuale - mendore. Dëmtim kujtesës për ngjarjet aktuale.
- Emocionale - Reagimi joadekuat emocional.
- Sjelljes - pakontrollueshme situata (lufta ose aktet e tjera të gabuar).

Shenjat e pasionit

Ka sinjale të caktuara pararendës. "Armiku duhet të dini në person" në kohë për të parandaluar gjendjen e papërgjegjshmëri të përkohshme të mos injorojnë shenjat paralajmëruese.

Koha interval pasion - fillimin e shpejtë dhe kohëzgjatje të shkurtër.

Sinjalet fizike:
Marramendje.
Dhimbje të përbashkët.
Tensionin e muskujve.
Tringëllimë në veshët.
Pëllëmbët i djersitur.
Lodhje, lodhje.
Dridhje në trup.
Stomak mërzitur.
Diarre ose kapsllëk.
Vjellje, marramendje.
Dhimbje gjoksi, palpitations zemrës.
Rritja frekuencën e urinimit.
Rritja e aciditetit të lëng stomakut.

Sinjale mendore dhe emocionale:
Shkelja e perceptimit dhe të menduarit.
Tendencë për aktivitete të caktuara.
Vështirësia marrjen e vendimeve.

Memorie e dobët mbi ngjarjet aktuale.
Paaftësia për t'u përqëndruar.
Nervozizëm apo shpeshta bien në një tërbim.
Frika e pakontrolluar, ankthi.
Sulmet e panikut dhe swings humor papritur.
Nervozizëm, zemërimi.
Paaftësia për t'u çlodhur
Ndjenja e ngjeshur, vetmia, izolimi, pafuqinë dhe pafuqisë.
Pakënaqësia e përgjithshme me të gjithë.

Sinjalet e sjelljes:
Motivimi apo angazhimi i çdo veprim gjatë reagimit emocional.
Kritike, qëndrimi i zellshëm për të tjerët.
Reagimet eksplozive ndaj ngjarjeve.

Tendenca për të vepruar në mënyrë impulsive (jo të kontrolluara).
Rritja e konsumit të alkoolit apo drogës.
Çrregullime të gjumit.
Sjellja nervor (gozhdë thumbues, TIC, këpusin këmbë, keq sy).

Përfundimi i pasionit zakonisht karakterizohet nga lodhje, gjumë, amnezi.

Shkaqet e pasionit

Sëmundje, e cila mund të ndikojë në zhvillimin e pasionit

1. paqëndrueshmëri emocionale (shkelja ekuilibër emocional).
Emocionalisht njerëzit pabalancuar nuk mund të ndjehen ndjenjat e të tjerëve, dhe, mbi të gjitha, për të kuptuar emocionet e tyre, duke provokuar konflikte të panevojshme.

Baza e vetë emocionale është besimi në veten tuaj. Vetë-besim njeri me vetëdije duke përjetuar emocionet e tyre.

2. amygdala Patologjia. Kjo strukturë është e vendosur në tru dhe të përpunuara pulses që lidhen me emocionet. Me fjalë të tjera ajo është e trurit primitive emocionale përgjegjës për një zgjidhje të shpejtë në rast emergjence.

3. Patologjia e hippocampus - hipoplazise ose dëmtimit të strukturës së trurit përgjegjëse për emocionet dhe kujtesën afatgjatë. Për të shpejt të marrë efektin e dëshiruar, truri ka nevojë për një lloj arkivi, akumuluar gjatë jetës, e cila menaxhon hippocampus.


4. prapambetje mendore (i butë, të moderuar dhe të rëndë). Reagimet emocionale nuk janë realizuar gjithmonë, një refleks.

5. Sëmundje kronike mendore të tilla si skizofrenia.

6. soznaniyapri përkohshme trazim duke marrë substanca psikotrope (alkooli, droga). Cenojnë aftësinë për të interpretuar kërcënimin.

7. Sistemi nervor (meningjit, gripi). Sinjalet nuk mund të përpunohen plotësisht nga sistemi nervor dhe trurit këtyre sëmundjeve. Veprimet masë më të madhe automatike.

8. Ndikimi mendor (hipnozë, programimi neurolinguistik aplikimi mjek). Kur mendja ndikon në atë që është nga jashtë. Veprim i pakontrolluar naviyuyetsya nën hipnozë ose metoda të tjera.

Si për të parandaluar nxehtësinë e pasionit

1. Mundohuni të relaksoheni;
2. të ndjehen të gjitha emocionet që ndihen dhe vlerësojnë gatishmërinë për veprim në përgjigje të këtyre emocioneve;
3. Mundohuni të përqendrohen, për të parë dhe dëgjuar se çfarë po ndodh;
4. injorojë kujtime të pakëndshme;

5. nuk do të lidhë ndodh në këtë moment me përvojat negative të jetës suaj;
6. Paramendoni se çdo gjë që ndodh është ky film, situatë e "keqe" ndjehen veten nga një vëzhgues, jo një pjesëmarrës;
7. mbani mend diçka shumë pozitive me jetën tuaj;
8. A nuk e fajësojnë veten në këtë incident, reagimi emocional është i koduar në tru dhe është një pjesë e një të dytë;
9. injorojë stresit;
10. zmyritsya me ngacmues kronike në qoftë se ajo nuk mund të hiqet;
11. lojë me birila të reflektojë mbi emocionet e mia fytyrë të këndshme, të tilla si buzëqeshje;

12. Të jetë më aktive;
13. në situata konfliktuoze mendimet e pakëndshme të ndjekin respektuar apo të dashur;
14. Nëse ju jeni një besimtar, atëherë lutuni, ajo vepron si një meditim.

Diagnoza e pasion

Çfarë do të provojë ekzistencën e një fenomeni të tillë, si një shtet i pasionit, është e nevojshme të ndajë disa simptomeve, të kryer studimet laboratorike, si dhe për t'u konsultuar me specialistë të ndryshëm.

Këtu janë disa shenja tipike:

1. Kohëzgjatja e shkurtër dhe përkohshmëri emocional reagime.

2. i papritur dhe papritur veprime në situata të caktuara.
3. Perceptimi ndodh në pjesë (fragmente) të dominuar përvoja whiter rëndësishme.
4. Humbja e vetë-kontrollit mbi veprimet (aimlessly lëvizje të përsëritura, një veprim i drejtpërdrejtë).
5. Sam ndikojë - një shkarkesë të fortë emocionale, e cila mund të shoqërohet me veprime të pakontrollueshme.
6. apati e Shtetit, dobësia fizike pas të ndikojë.

Këto anketa.

Urinalysis, gjaku, kimi gjakut, përcaktimi i sheqerit në gjak, hemoglobinë, norma sedimentation eritrociteve, analiza mbi hormonet - karakterizojnë shëndetin e përgjithshëm, të ndihmojë në zbulimin e sëmundjeve të fshehura.

Rezonancë magnetike apo skaner CT përcakton nëse ka abuzimi në strukturat e trurit.

Consulting një psikiatër kryer për të mbledhur të dhëna për praninë e sëmundjeve të tjera mendore.

Konsultimi i neurolog duhet të identifikojnë patologji e sistemit nervor.

Trajtimi i pasionit

Metodat tradicionale janë jashtëzakonisht të efektshme dhe, mbi të gjitha, një armë e natyrshme për të luftuar me pasion. Herbs rekomanduara: Melissa, xhensen, nenexhik, zbutës përzierje e ekstrakte bimore (Ashwagandha, Brahmi, Gotu-kola). Aromatherapy: Ju duhet të shtoni disa pika vaj esencial në një banjë të nxehtë. Vaj qetësues, Valerian, balsam limon, livando, portokalli, patchouli, u rrit, bergamot, grejpfrut, herant, dru sandali, i urtë, karafil, trumzë, borzilok, trumzë, kamomil. Ata bllokojnë sjelljen e pakontrolluar dhe të përmirësojë mirëqenien emocionale. Konsumi shumë i dobishëm i colostrum - qumështi i parë i nënës pas lindjes gjitari. Ai përmban substanca që mund të pengojnë stres të rënda.

Ushtrimi i rregullt rritjen e rezistencës dhe të përgatisë atë në situata të papritura që mund të ndikojnë telefonatë. Këshilla të përditshme për rritjen e aktivitetit fizik:
- Duke ecur në dyqan në vend të përzënë.
- Përdorni shkallët në vend të ashensorit.
- Leviz gjatë një pushim në punë.
- Dalin nga autobusi one stop më parë.

Yoga është një formë e veçantë e ushtrimit të trupit dhe mendjes, e cila më shpesh rekomandohet për trajtimin e reaksioneve patologjike emocional. Tai Chi - ushtrim të lidhura për të lehtësuar lëvizjet që çlodhur trupin dhe mendjen, përmirësimin e qarkullimit dhe frymëmarrje.


Tendosje për të gjithë ata që emocional reagimi manifestohet ton të fortë të muskujve.

Ushtrimi për mandibulat - lëvizur atë nga njëra anë në tjetrën, relakson muskujt e përfshira në përtypet lëvizjet që mund të reduktojnë stresin mendor.

Ushtrime për gjirit - rrit tensionin e muskujve gjatë gjithë kohës në të nxehtit e pasion frymëmarrje të vështirë. Për të përmirësuar tren frymëmarrje për të kryer breaths thellë. Frymëmarrje të thella (frymëmarrje diafragmës) të ndihmojë për të mbajtur paqen.


Çlodhje do të çojë në dobësimin e kuptimin e stresit mendor. Filloni të pushojnë trupin nga koka, pastaj ngadalë përparim në supet dhe qafë, gjoks, ijet dhe këmbët. Relaksimi në kushtet e kotësisë së përditshme krijon një ndjenjë kontrolli mbi situatën dhe zvogëlon rrezikun e pasion.

Masazh ndihmon në relaksim të trupit, i jep një ndjenjë të stabilitetit emocional dhe relaksimit të thellë, redukton stresin, ankthin dhe dhimbje koke, heq stresin rreth qafës, mbrapa dhe supet. Masazh mund të kryhet nga një specialist apo partnerin tuaj. Ne duhet të mësojnë teknikat e masazh dhe, nëse është e nevojshme, për masazh njëri-tjetrin.

Për të kryer vetë-masazh, ju duhet të uleni ose shtriheni, të mbyllë sytë tuaj dhe butësisht masazh fytyrën, kokën, qafën dhe supet për rreth 15 minuta. Masazh, për më tepër, eliminon dhimbje koke dhe ju do të ndiheni më mirë pas një ditë të zënë.

Ajo është shumë efektive në rastet e parandalimit të shteteve afektive reflexology. Ai përfshin: Pika ose kombinohet me Aromatherapy dhe hidroterapi masazh. Edhe një shtytje të thjeshtë e një pikë afër tempujve do të relaksoheni muskujt e qafës.

Hidroterapi në një vaskë të nxehtë. Nxehtësia relakson muskujt e tendosur dhe rikthen qarkullimin e duhur të gjakut. Para zbutës dush është më mirë të përdorni kripë - pastrim, trupit përfundojë baltë nga Deti i Vdekur.


Të menduarit - Çmenduri, redukton frikën dhe reagime të tjera afektive. Në relaksimit teknika përfshijnë forma të ndryshme të meditimit që ju lejon të hap prapa në kohë nga realiteti dhe provokatorë stresit.

Uluni në një pozitë të rehatshme, të mbyllë sytë tuaj. Për shembull, për t'u çlodhur, për të parë më mirë flaka qiri, imagjinoni një vend të qetë. Qëllimi është për të arritur një gjendje të pushimit absolut dhe mungesa e çdo emocion.

Ushtrimet e propozuara:
- Zgjidh një fjalë apo fraza, të tilla si të qetë.

- Uluni në heshtje, të mbyllë sytë tuaj dhe relaksohuni.
- Përsëriteni fjalën e zgjedhur / fraza në përputhje me ritmin e frymëmarrjes, me çdo tym, nga 10 në 20 minuta.
Ky ushtrim duhet të kryhet të paktën një herë në ditë në qetësi të plotë dhe koncentrim.

Trajnimi autogenic ushtrime psikikë duke përdorur vetë-hipnozë. Teknika përfshin propozimet përsëritje. Për shembull:
- Nuk ka probleme.
- Kjo nuk ishte e rëndësishme për t'iu përgjigjur menjëherë.
- Është e rëndësishme për mua për t'u çlodhur.

Programet e relaksimit janë një mënyrë e madhe për të trajtuar nxehtësinë e pasionit. Ata janë në dispozicion në formë audio (muzikë relaksuese), video (filmat relaksimit) ose në formë të tekstit, e cila është më pak e efektshme e më lart. Muzika dhe filmat janë të bazuara kryesisht në tingujt natyrore e natyrës (valët splashing, era, rrahje zemre). Filmat mund të gjenden në YouTube - lloji në shiritin e kërkimit "çlodhje".


Color Therapy përmirëson disponimin dhe qetëson. Për shembull, provoni ngjyrën e gjelbër në brendësi, mbizotërimin në dhomë dollap me kyç dhe kështu me radhë.

Homeopati përshtatur individualisht. Ajo mund të lehtësojë në mënyrë efektive problemet emocionale dhe përgjigje emocional. Ky trajtim shkakton shumë polemika në mesin e specialistëve, por për të konstatuar efektivitetin, në disa raste, ju mund të përpiquni.

Psikoterapi. Flisni për problemet tuaja dhe ndjenjat me miqtë dhe familjen. Nëse ju dëshironi të kuptoni më mirë rrethanat e tyre të vështira dhe shkaqet e përsëritura pasion, më mirë të përdorin shërbimet e një psikiatër apo psikolog.

Në trajtimin e affeta statusit duhet të zgjedhin për një teknikë të sjelljes terapi me vetë-kontroll.

Faza e parë - Identifikimi i ndikimit të stimulit vazhdoi. Adresimi. Identifikimi dhe përjashtimi i sjelljes rreme, vetë-ekzaminimit.
Faza e dytë - analizuar situata që nxisin dhe stimulojnë kryerjen e veprimit joadekuat.
Faza e tretë - të punojnë me terapist për të krijuar një kontratë ose planin e vetë-kontrollit. Devijim nga ky plan do të jetë e dënueshme me "gjobë", i cili cakton një psikoterapist.

Faza e katërt - vendosur qëllimi që ju dëshironi për të arritur.

Terapia e barnave caktoi një mjek - trajtim me benzodiazepine grup (Gidazepam, Diazepam, Klobazam, clonazepam, Hlorazepat, Diazepam, lorazepam, Medazepam, Nordazepam, oksazepam, prazepam, lorazepam, midazolam, Hlorazapat, phenazepam, alprazolam, bromazepam, Gidazepam, Hlordyazepoksyd, clonazepam). Përdorimi i drogës mund të ju ndihmojë të mbijetojnë vetë gjatë vapën e pasionit, simptomat e tij të qetë, por nuk eliminojnë shkaqet që e kanë shkaktuar atë.Këto barna janë rreptësisht recetë dhe Addictive.