Stresi kronik


Sa shpesh i zemëruar ritmin e jetës moderne, të takohemi me fjalën "stres"! Ky koncept për shumë njerëz përfshin situata të ndryshme të pakëndshme që lindin në punë, në marrëdhëniet personale, të detyruar për të komunikuar me të huajt. Shumë besojnë se jeta e tyre është një stres të vazhdueshëm, dhe ndoshta ata nuk janë larg nga e vërteta. Jeta në përgjithësi metropol është një test për rezistencë ndaj stresit, sepse nga mëngjesi herët deri në fund nxitim mbrëmje përreth banorët urbane, shumë njerëz me mendje të çuditshme dhe jo gjithmonë pozitive. Grupimeve të makinave në rrugët që ndotin ajrin dhe për të krijuar një atmosferë nervor të nxitim të vazhdueshme dhe vonesës së përjetshme. Edhe gjatë në shtëpi nuk mund plotësisht të pushojnë, me dritaret hapur të gjithë të njëjtën zhurmë autostradës dhe aroma e shter, vjen në TV për trazirat politike dhe ekonomike, krimet. Dhe kur plotësisht të relaksoheni? Shumë prej nesh kanë kohë të mjaftueshme pas punës për darkë me gjysmë pas së cilës edhe më parë do të shkoni për të fjetur, sepse nesër gjithçka duhet të ndodhë përsëri ... Dhe sigurisht, jo të gjithë është në gjendje të marrë një kohë të lirë të shkurtër me shëndetin, të pushoni shpesh lidhur me mosveprimin dhe ndonjëherë abuzim të ushqimit dhe alkoolit. Si rezultat - gjithnjë e më shumë mjekët janë ballafaquar me sëmundje të ndryshme të shkaktuara nga stresi.


 
Nga ana mjekësore, stresi është një kusht i trupit, në të cilën të gjitha dispozitat e saj janë në tension. Dhe stresi mund të ndodhë si nën ndikimin e faktorëve negative mjedisore dhe prania e emocioneve pozitive (p.sh. impuls krijues). 

Shkaqet e stresit

Faktorët që shkaktojnë stresin janë quajtur stressors. Ata janë përshtatur për çdo person - që një mund të buzëqeshje e çuditshme apo për një tjetër është faktor stresues. Gjithashtu, ndodhja e stresit ndikojnë predispozitë gjenetike për reagime të tilla, dhe prania e sëmundjeve të caktuara rrit gjasat e stresit (p.sh., çrregullim ankthi, diabeti, sëmundjet autoimune si eritematoz sistemik lupus, sëmundje tiroide).

Ajo që ka rëndësi është përvoja e mëparshme e njeriut, risi e situatës, intensiteti dhe kohëzgjatja e faktorëve të stresit. Ne mund të themi se çdo ditë ne jemi përballur me shkaqet e stresit, por mundësia e përgjigjes stresi ndikon edhe në mënyrën tonë të jetës, shëndetit, humor psikologjik.

Simptomat e stresit

Si mund të përcaktuar se një person është nën stres? Komponenti kryesor i përgjigjes stresit është ankthi, shpesh për asnjë arsye të dukshme. Ajo mund të të shoqërojë humor pamotivuar depresion (dmth depresioni), çrregullime të gjumit (pagjumësi gjatë natës dhe / ose përgjumje gjatë ditës). Njeriu nën stres më keq të përballen me përgjegjësitë e tyre të punës, ai është më i lodhur, shpesh i pavëmendshëm, nervoz.

Gjendja fizike gjithashtu mund të tregojnë stresin. Karakterizohet nga rrahje zemre të shpejtë dhe të marrë frymë, rritje të tensionit të gjakut, dhimbje prapa, barkut të pasigurta, dhimbje koke, humbje e oreksit dhe të imunitetit.

Për fat të keq, nuk ka simptoma të tilla, prania e të cilave mund të them me saktësi se një person është nën stres. Sepse stresi vetë-diagnozë nuk ka gjasa. Jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun nëse keni simptoma të listuara.

Diagnoza e stresit

Është më mirë për të filluar me një terapist konsultimi i cili do të mbajë provimin për zbulimin e sëmundjeve kronike të sistemit kardiovaskular, sistemin e tretjes, vlerësuar trupin hormonal. Është e nevojshme për të përjashtuar praninë e sëmundjeve të tilla si hipertensioni, diabeti, gastrit, hypothyroidism, atherosclerosis. Për të sqaruar situatën, ju mund të kenë nevojë për t'u konsultuar me profesionistë të tjerë, të tilla si një neurolog, endokrinolog. Të jetë i sigurt mjeku do të përshkruajnë gjak, urinë, elektrokardiogramë.

Nëse të gjitha provimet që janë projektuar nga mjekët në normale dhe pacienti është larg nga të kënaqshme, mjeku juaj mund të rekomandojë që të kthehet në një psikiatër apo terapisti. Këta ekspertë të njohur me rezultatet e vrojtimeve klinike, tashmë mund të diagnostikojnë stresin kronik. Ndonjëherë psikiatër drejton pacientit për teste të tjera, të tilla si EEG ose këshillim psikolog. Kjo është e nevojshme për të parandaluar sëmundjet mendore dhe neurologjike të tilla si epilepsi, çrregullim paniku. Në mënyrë të qartë, pa mjekët nuk mund të themi me siguri personi vuan çrregullim të stresit apo jo. Rreziku i vetë-diagnozën është se të shkruarit jashtë Sëmundjet të stresit, ju mund të kaloni fillimin e sëmundjeve të rënda deri në kancer.

Trajtimi i stresit kronik

Në qoftë se mjeku ka vendosur praninë e stresit kronik, ai ju tregon në lidhje me metodat për ta luftuar atë. Trajtimi përfshin komponentin e drogës - zakonisht përshkruajnë barna që ndihmojnë trupin të përballuar me rritjen e ngarkesës. Ajo të gjitha vitaminat e njohur, sidomos grupi B, si dhe droga - adaptogens, të cilat përfshijnë bimët medicinale - xhensen siberian, lemongrass, Rhodiola Rosea, buckthorn dhe droga të tjera dhe me origjinë shtazore, të tilla si apilak (produkt i bletëve). Këto droga shiten në farmaci pa recetë, por ato kanë efekte anësore dhe komplikime, të tilla si apilak është alergjen shumë i fortë, xhensen siberian mund të shkaktojë pagjumësi, kështu që ende një vendim për të pranuar këto fonde të bëjë mjekun më të mirë.

Nëse ka probleme serioze me gjumin, mjeku juaj mund të përshkruajnë pilula gjumi (sanval, Relakson dhe droga të tjera), në qoftë se pacienti ka shprehur fuqimisht alarm, ju mund të përdorni qetësues butë (hrandaksyn, rudotel, ataraks), prevalenca e simptomave depresive mjeku do të rekomandojë një antidepressant (p.sh. , Fevarin, e cila gjithashtu përmirëson gjumin dhe natën).

Kur zgjedh një medikament është marrë parasysh stilin e jetës së pacientit, kështu që nëse puna juaj kërkon përqendrim të lartë të vëmendjes, ose të bëjë që ju të përzënë një makinë, ju duhet të raportojë atë në pritje. Gjithashtu, të jetë i sigurt për të informoni mjekun tuaj në lidhje me reaksionet alergjike, nëse ka ndonjë.

Veç e veç për të thënë në lidhje me papranueshmërinë e alkoolit dhe të drogës më të gjatë trajtimit. Kombinimi i alkoolit me qetësuesit dhe pilula gjumi mund të ketë pasoja tragjike - helmim të rëndë (rezultati mundur fatale), psikozë. Përveç kësaj, përdorimi i alkoolit dhe drogës rrit stresin vetë (edhe pse personi subjektivisht mund të përjetojnë disa përmirësime në shtet) dhe zvogëlon "jo" të gjitha përpjekjet e profesionistëve. 

Megjithatë, droga nuk janë fikse, por një trajtim ndihmës për stres. Jo thjesht për të hequr simptomat, ju mësojnë një njeri për të kundërshtuar faktorët stresues. Për këtë qëllim atje teknikat psikoterapeutike, e kombinuar me emrin terapi anti-stres. Kjo psikoterapi racional, hipnozë. Të metat e këtyre metodave është se ata kërkojnë përqendrim serioz, i cili nuk është i aftë për të gjithë pacientët nën stres. Në këtë drejtim, metodat e ndryshme të njohura të menduarit (Mantra, frymëmarrjes të thellë).

 
Stresi në lidhje me aktivitetet profesionale, mund të reduktohet nëpërmjet organizimit të duhur të punës dhe pushimit, të tilla si gjatë ditës së punës është e dobishme për të bërë ushtrime të thjeshta (alternativ shtrihen dhe relaksim të muskujve të kokës, qafës dhe shpatullave, squeezing një top tenisi dhe të tjerët ). Është e dëshirueshme që pjesa tjetër nuk ishte një kalim kohe pasiv, dhe ishte plot me aktivitete interesante dhe të dobishme. Kjo mund të jetë një lloj hobi, një udhëtim pak, duke shkuar në palestër, spa, duke u takuar me miqtë në natyrë (duke kujtuar ndikimin dëmshëm të alkoolit).

Ushqimi duhet të ndihmojë në rinovimin e trupit dhe nuk jep barrë të panevojshme në traktin gastrointestinal. Enët preferuar të thjeshta, steamed ose të pjekur ose të zier. Ne duhet t'i japim përparësi ushqimeve të freskëta, erëza dhe nuk merrni kryer larg hahet mish dhe ushqime të yndyrshëm. Ushqimi duhet të jetë një rregullt, snacks mirëpritur të lehta midis vakteve kryesore për të lehtësuar urinë.

Mjetet juridike popullore në steressah

Disa njerëz preferojnë të bëjnë ilaçeve tradicionale, duke shmangur rekurs për mjekët, sidomos psikiatërve. Arsenal i mjekësisë tradicionale përfshin tarifat Mjekësi (e përbërë përgjithësisht gjetur Melissa, kamomil, Wort Shën Gjonit), duke marrë banja me infuzione dhe decoctions e bimëve (i urtë, rozmarinë, gëlqere). Shpesh e përdorur Valerian, Leonurus, nenexhik. Këto trajtime mund të plotësojnë terapinë e përshkruar nga mjeku juaj, por përdorimi i disa ilaçeve tradicionale janë zakonisht të paefektshme. Për më tepër, mohimi i shqyrtimit nga profesionistë të rrisë rrezikun për të humbasë një sëmundje serioze që u zhdukën nën maskën e stresit, të tilla si hipertension, hypothyroidism, hormonal trazirat shkëmbim.

Komplikimet stresi

Me ekspozimin e vazhdueshëm të theksoj faktorët dhe trajtohet, stresi kronik mund të shkaktojë dështimin e trupit. Siç u përmend në fillim, stresi është një kusht, ku trupi ndryshon në "mode të plotë vigjilent", dmth përshpejtuar rrahje zemre dhe frymëmarrje për të siguruar rrjedhjen më të madhe të gjakut dhe oksigjenit në organet vitale, dhe furnizimi me gjak është reduktuar në sistemin e tretjes, duke shkaktuar ndikojnë ecurinë e saj. Rritja nivelet e hormoneve të stresit - adrenalin hidrokortizola insulinës. Me zhvillimin afatgjatë të këtyre hormoneve gjëndra janë të varfëruar, pamjaftueshmërinë kështu veshkave si një komplikacion i stresit të zgjatur, dhe diabetit. Një komplikim i shpeshtë është hipertensionit. Burrat në stressors afatgjata mund të zvogëlojë potencë. Për të parandaluar këto komplikime duhet të konsultoheni me një mjek menjëherë dhe tërësisht të kryejë rekomandimet e tij.

Parandalimi i stresit

Parandalimi i stresit është mjaft e thjeshtë dhe është i njohur për pothuajse të gjithë, por për fat të keq, jo të gjitha këto komplikuar vetë. Kjo është rruga e drejtë e jetës, e cila përfshin organizimin racional të punës dhe kohë të lirë, palestër, dietë të shëndetshme, refuzimi i ekseseve.

Optimizmi, aftësia për të kaluar nga mendimet negative, stërvitje, hobi prani, një ndryshim i peizazh është e garantuar për të zvogëluar rrezikun e stresit. Për shumë kjo ndihmon mbajtja e një ditari, teknikat e menaxhimit të zemërimit. Edhe nëse ju just'll shpenzojnë më shumë kohë jashtë, apo të shikojnë një komedi që do të bëjë që ju të qeshni me gjithë zemër salcë ose të marrë një dush, ju tashmë e ndjeni lehtësim, dhe niveli i hormoneve të stresit është reduktuar.

Jetojnë plotësisht dhe të gëzojnë jetën! Mos harroni se çdo problem shëndetësor mund të zgjidhet, nëse jo injoruar dhe në kohë për të parë një mjek!