Snohozhdenye dhe snohovorenye përgjumur, somnambulism


Ndoshta përgjumur - është një nga temat më interesante në somnolohiyi se shkaqet më të pyetjeve:
• Snohozhdenye dhe snohovorenye (përgjumur) - atë që është me të vërtetë?
• A është i lidhur me ndonjë sëmundje?
• A personi është në këtë pikë në mendje?
• A përgjumur rrezikshme për shëndetin, dhe çfarë mund të flas?

Në vetvete, koncepti i "përgjumur" do të thotë të njëjtën gjë si "snohozhdenye", "snohovorenye" ​​"somnambulism" - një çrregullim gjumi sipas llojit të zgjimit shkelje, i cili është më shumë i zakonshëm tek fëmijët dhe është e shoqëruar nga një veprimet automatike gjatë gjumit. Këtë mëngjes "të çmendur", siç u pëlqen për të thirrur, nuk mund të mbani mend që kjo të ndodhë.


Në vetvete, shteti i përgjumur është e rrallë, vetëm 2-3% e popullsisë botërore. Më shpesh ky fenomen ndodh në Fëmijët nga 6 deri në 16 vjeç me këtë grup moshe rreth çdo fëmijë e gjashtë (15%) të paktën një herë në jetën e tyre ndihen snohovorenye ose snohozhdenye.

Shkaqet e mundshme të përgjumur

Snohovorenye Arsyeja snohozhdenye dhe të thjeshtë. Normalisht gjatë gjumit muskujt janë të relaksuar, ne pushim. Kur zgjohen truri fillon të dërgojnë impulset për muskujt dhe ato të bëhen aktiv. Përgjumur ndodh kur muskujt "zgjohen" para se të trurit. Se njeriu është ende në gjumë, mund të shihni edhe ëndrra, por në gjendje për të lëvizur duart dhe këmbët, sytë e hapur. Kjo është shpesh e frikshme.

Arsyet fëmijët mund të jenë disa pika:

• Trashëgim. Përgjumur shpesh trashëguar, familja diçka lidhur me raste snohozhdenyya.
• tensioni përmes përvojave, konfliktet në familje ose në një program të pasur.
• Ethet gjatë sëmundjes.
• migrenë koke (specifike).
• Epilepsi është nganjëherë manifestohet somnambulism parë.

Në të rriturit, përgjumur mblidhet më rrallë dhe janë të lidhur zakonisht me sëmundje të ndryshme, që është e mesme. Ky gjumë i shqetësuar nga proceset e brendshme në trup.

Ndër shkaqet më të shpeshta të shënuara:

• mungesa e gjumit.
• çrregullime të gjumit Tsyrkadnyye (të tilla si jet lag pas një fluturimi).
• Epilepsi.
• migrenë.
• Tumoret e trurit.
• lezione enëve të gjakut të trurit (p.sh. arterie aneurysm).
• Sëmundje të zemrës si aritmisë.
• astma.
• apnea pengues gjumë.
• Diabeti (përshkruar raste të izoluara të përgjumur kundër sfondit të natës rënie të sheqerit në gjak në diabet tip 1).
• sëmundjeve të sistemit nervor.
• Pranimi i substancave toksike, përfshirë drogat, alkoolin.

• Efektet anësore të barnave, sidomos qetësuesve, hipnotike disa.

Simptomat e mundshme të përgjumur

Veprimet më të zakonshme që mund të ndodhin gjatë përgjumur, është në këmbë, në këmbë, ulur në shtrat, shqiptimin e fjalëve ose tingujve përgjigje me telefon, lëvizjet e thella të dorës, nis. Tipari i tyre dallues është se ata kanë memorizuar gjatë, stereotipe dhe shpesh të përsëritura të përditshme.

Snohozhdenye mund të filloni me marrjen e lart, në këmbë para krevat, atëherë njerëzit mund të shkojnë dhe të bëjë diçka për forcë zakoni, për shembull, kthehet në dritë. Run dhe ecin distanca të gjata shpesh. Edhe më pak të menaxhuar për të bërë efekt komplekse në llojin e makinës. Ëndërrimtarë mund të tregojë sjellje seksuale, sidomos kur duke fjetur me një partner. Raste të tilla janë shpesh arsyeja për tregimet funny, filmave dhe veprave të artit.

Snohovorinnya mund të jetë dy llojesh, kur fjalët somnambul prohovorivaet qarta, ndonjëherë fraza koherente dhe i paqartë, kur ai thotë se tingëllon më shumë si një Moo apo moans. Shpesh ka britmat. Snohovorinnya mund të kombinohet me snohozhdenyem.

Për njeri-ëndërrimtarë të gjitha veprimet gjatë sulmit do të duket e qëllimshme, i thjeshtë dhe logjike. Ata do të binden realitetin që ekziston ëndërr sombambul. Megjithatë, si në çdo ëndërr, ngjarjet mund të ndahen në mënyra të ndryshme se sa në realitet. Dhe këtu ne mund të konkludojmë se një person në fakt fle, jo duke folur me ju ose duke bërë diçka në mënyrë të pandërgjegjshme.

Vëzhgues episode të përgjumur shënim që përgjigjet në pyetjet dhe kërkesat në një moment mund të jetë mungon apo të jetë i ngadalshëm dhe të rastit, mund të jetë i prishur Sekuenca e veprimeve të shfaqet agresioni të pajustifikuar. Më e frikshme e të tjerëve, dhe në të njëjtën kohë të japë ëndërrimtarë, të hapura "xhami" sy. Kjo është një tipar karakteristik i somnambulism.

Diagnostifikimi përgjumur

Diagnostifikimi përgjumur kryer SOMNOLOHIYA, neurolog ose mjek i përgjithshëm. Ajo është e bazuar në një bisedë me mjekun dhe epileptikë të familjes së tij ose sulmeve të dëshmuar ose snohozhdenyya snohovorinnya.

Pyetja që duhet të sqarohet para konsultimit, mjeku mund të bëjë një pasqyrë të plotë të situatës:

• përshkrimi i detajuar i snohozhdenyya episod.
• Niveli i vetëdijes para, gjatë dhe pas sulmit të përgjumur.
• Koha e shfaqjes së episode.
• Një sleepiness ditës.
• lëndimit.
• kujtuar ngjarjet.
• Një histori familjare të përgjumur.
• nxitje faktorët.

Diagnoza kërkon kalimin snohozhdenyya polysomnography ndryshe nga shkeljet e zgjimit gjatë gjumit REM, por shkaqet e kësaj gjendje mund të kërkojë ekzaminim shtesë:

• electroencephalography (EEG) me testet e ngarkesës për të sunduar nga epilepsi.
• Monitorimi i EEG - Monitorimi i vazhdueshëm i aktivitetit të trurit.
• Imazhe rezonancë magnetike (MRI) ose tomography llogaritur (CT) e kokës për të përjashtuar lezione trurit.

Për të vendosur një diagnozë të përgjumur rastësi nevojshme kritere diagnostike somnambulism.

Kriteret diagnostike përgjumur. Klasifikimi Ndërkombëtar i çrregullimeve të gjumit, 2013.

1. këmbë, i cili ndodh gjatë gjumit.
2. gjumë Conservation, gjendja e ndryshuar e ndërgjegjes ose turbullt vetëdijeje gjatë ambulation konfirmuar nga te pakten nje nga te meposhtmet:

i. Është e vështirë për të zgjoheni pacientin.
ii. Mendimet konfuzion pas zgjimit përfundimtar.
iii. Ngjarje Amnesia (e plotë ose e pjesshme).
iv. Sjellje normale ndodh në kohë të gabuar.
v. Sjellja e pahijshme ose budalla gjatë episod.
vi. Sjellje të rrezikshme ose potencialisht të rrezikshme gjatë snohozhdenyya.
3. Shteti nuk mund të shpjegohet nga çrregullime të tjera të gjumit, sëmundjeve somatike ose neurologjike, çrregullime mendore, ilaçe apo substancave të tjera.

Trajtimi i përgjumur

Në kohët e lashta e përgjumur fshehur me kujdes dhe të trajtohen mjete popullore (nuk është përmendur e përdorni ohirochnyka), edhe pse pa sukses.

Në kohët e Bashkimit Sovjetik, dhe në kohët tona shumë, së pari mendohet prindërit e një fëmije ose të rritur ëndërrimtarë, të cilët mësuar në lidhje me somnambulism tij, ishte - për të gjetur një psikiatër të mirë, terapist ose psikolog. Dikush foli për një neurolog, i cili është gjithashtu i qartë dhe i kuptueshëm. Përshkruara menjëherë qetësuesve, hipnotike, sedativë, tranquilizers ndonjëherë (jo për të kandiduar larg) dhe madje edhe antipsikotikët. Disa mjekët ishin physioprocedures kufizuara ose injeksione të nootropics dhe vitamina. Si rezultat, apo edhe më shumë i shqetësuar gjumë, ose natën-maratonist ecur gjithë ditën "në një mjegull" dhe nuk mund të vërtetë të bëjë asgjë.

Sot qëndrimi zyrtar i përgjumur trajtim të tillë: trajtojnë sombambul nuk është e nevojshme. Inspect - kështu që trajtojnë - jo.

Features jetesës ndërsa përgjumur

Çfarë duhet të bëni nëse ju ose fëmija juaj përgjumur? Parimi kryesor - është për të siguruar sigurinë e "ëndërrimtarë." Është e rëndësishme për të fjetur në të, të cilat mund të marrin deri dhe të ecin rreth gjatë natës, nuk ishte e mundur për të shkuar jashtë apo në ballkon. Për këtë arsye është e domosdoshme për të mbyllur dyert dhe dritaret me çelës të mundshme. Kjo është për shkak të faktit se sombambul mund të hapë ato si ditë, veçanërisht në qoftë se ju nuk e keni para kohe.

Është gjithashtu e rëndësishme për të shmangur mundësinë e lëndimit nga tehe të mprehta e mobiljeve objekteve themelore (p.sh. një krehër), qelqi dhe pasqyra, të cilat mund të shpërthejë në natykaniya tyre. Ajo është e mirë për të hequr tepërt dhe të largohen nga dhoma gjumi vetëm që lëviz me vështirësi të mëdha. Të qetë e skajeve të mprehta krijuar silikoni ose plastike pads të veçantë të cilat ngjiten për mobilje.

Komplikimet e mundshme të përgjumur

Nga vetë, përgjumur nuk është e rrezikshme dhe nuk shkakton ndonjë sëmundje. I vetmi komplikim i rëndë mund të konsiderohet lëndimet që mund të ndodhin gjatë përgjumur sulm dhe dëm të tjerëve.

Kjo është e rrallë, por ende e mundur agresioni tregojnë sombambul. Rastet e përshkruara edhe lëndime. Kjo mund të jetë për shkak të ngacmim fillestar apo ëndërrimtarë gjatë episod (p.sh., kundër ëndrrave të karakterit frikshme), apo përpjekje për të parandaluar e ëndërrimtarë, të argumentojnë me atë apo përgjigje e agresionit të tij. Nuk ka nevojë për të bindur ëndërrimtarë, është e rëndësishme për të akorduar jashtë dhe ta dërgojnë atë në shtrat, dhe pastaj ai bie në gjumë.

Për të shmangur ndërlikimet, ju vetëm duhet kohë për të identifikuar shkakun dhe për të siguruar parandalimin e duhur të lëndimeve.

Përgjumur Parandalimi

Që nga ajo nuk është e nevojshme për të trajtuar përgjumur, pastaj vijnë masat e para për të parandaluar snohozhdenyya. Para së gjithash - një ëndërr dhe kushtet higjienike për të fjetur. Këto përfshijnë si në vijim:

• Para se të gjumit, 2-3 orë para gjumit, duhet të një mendje për gjumë.
• mirë për shëtitje dhe kaloni mbi ngjarjet e ditës. Ushtrim i tepërt nuk është i nevojshëm, ai thjesht mbush me gëzim. Është më mirë për të shtyrë stërvitje serioze në mëngjes.
• Hedh shikuar TV, filma, Gadgets dhe të punojnë në kompjuter. Sidomos shmangur shkelje syri objekteve në ekran dhe shkëlqim verbues të bardhë.

• load up, përdorni alkool para gjumit gjithashtu nuk duhet të jetë. Kjo do të përkeqësohet gjumë mund të provokojë përgjumur dhe.
• Në shtëpi, dritë shumë, më mirë të heshtur. Kjo do të rrisë sleepiness dhe cilësinë e gjumit dhe gjumi.
• Lexoni me kujdes udhëzimet për drogat ju jeni duke marrë. Disa mund të shkaktojë vetë përgjumur. Shpesh një droge që ndikon në sistemin nervor.
• Diagnoza e hershme e shkaqet e mundshme të përgjumur ndihmë për të shmangur episodet përsëritur snohozhdenyya në të ardhmen.

Elena Tsareva, somnoloh mjek,
"Unison-klinika"
www.clinic.unisongroup.ru