Sulmet Panic


Secili prej nesh e di ndjenjën e ankthit. Kjo ndjenjë shfaqet në situata të vështira, në kushtet që kërcënojnë shëndetin tonë dhe ndoshta jetën. Shumë mendonin shqetësim për shëndetin e të dashurve tanë, shpesh dështuan sepse ne kujdesemi për fëmijët tanë, dikush pasigurisë frikshme dhe të ardhmen jostabiliteti ... Eshtë e panevojshme të them, në jetën tonë të përditshme nuk është gjithmonë një alarm vend. Sinjalet e alarmit apo fatkeqësia dhe e cila na ndihmon të gjejnë një mënyrë për të dalë nga situata - për shkak se ky emocion pakëndshme shkon në trupin e hormoneve të stresit, përmes të cilit burimet tona të brendshme janë të mobilizuar dhe ne mund të kapërcejë korsi të vështirë të jetës.


Si ndihemi ankthi? Quickens rrahje zemre dhe frymëmarrje, djersitje atje (sidomos shpesh pëllëmbët djerse), duke u dridhur e mundur nervor, disa pales. Ky reagim është rezultat i ndryshimeve të hormoneve në trup që shkon alarmin. Më alarmues përshkruhet si një ndjenjë e tensionit, siklet, pritjet e pakëndshme.

Është e qartë se ankthi është një pjesë integrale e jetës sonë, kur ka arsye për të. Por ka sëmundje kur ankthi bëhet simptomë kryesor, ndërsa ajo nuk i ndihmon njerëzit të përshtaten me botën, por pengon aktivitetet e përditshme. Për diagnozën e këtij ankthit patologjike zhvilluar vendosur kriteresh në të cilën mjek diagnozave çrregullim ankthi. Kjo sëmundje është shumë e shumë aspekte dhe ka manifestime të ndryshme. Në këtë artikull ne do të flasim për sulme paniku - është ndoshta manifestimi më i gjallë i çrregullim ankthi.

Çfarë është një sulm paniku

Termi "sulm paniku" Mendja psikiatër shfaqen papritmas dhe sulme të frikës intensive përsëritet. Këto sulme janë të shoqëruar nga të gjitha ankthit ndryshimeve karakteristike në shëndetësi - djersitje, rritje të normës së zemrës dhe frymëmarrjes, zbehje, etj .. Zakonisht sulmi ka zgjat më pak se një orë, 2-3 herë në javë. Sulmet e tilla mund të ndodhin në situata të ndryshme, por në shumicën e pacientëve, konfiskimet ndodhin në transportin publik, vende publike, hapësirë ​​të mbyllur. Kjo arsye të dukshme për alarm nuk është - kjo është jeta dhe shëndeti i pacientit dhe të afërmit e tij nuk e ka kërcënuar drejtpërdrejt. Sulmet ndodhin "si një rrufe në qiell të kthjellët."

Shkaqet e sulme paniku

Çka e shkakton këtë sëmundje? Kjo pyetje nuk ka gjetur ende një përgjigje të qartë dhe të plotë. Shumica e ekspertëve besojnë se sulmet e panikut të zhvillohen në njerëz të cilët kanë vizituar situatën zgjatur traumatik, apo një herë pësuar stres të rënda. Por në të njëjtën kohë, jo çdo person i cili vizitoi në problemet e vështira të jetës, duke pasur sulme paniku. Pra, natyrisht, është e rëndësishme dhe një predispozitë gjenetike për reagime të tilla, dhe veçanërisht temperamentin dhe nivelet hormonale. Ka studime që kanë gjetur një tendencë për sulme paniku njerëzit me një tolerancë të ulët të aktivitetit fizik. Për më tepër, sulmet e panikut mund të ndodhë në sëmundjet e organeve të brendshme - tiroide, zemra, pankreasit. Në njerëz të abuzimit të alkoolit rrit rrezikun e sulm paniku, sidomos në një gjendje të simptomat e tërheqjes (e ashtuquajtura "hangover")

Simptomet e sulme paniku

Si mund të bëjnë dallimin në mes përgjigje normale fiziologjike ndaj ankthi sulm paniku që kërkon trajtim? Kriteri kryesor këtu - cilësia e jetës së përditshme. Kur njerëzit ndjehen të pafuqishëm, nuk mund të përshtaten me botën, kur ankthi është me intensitet të pabaza dhe të lartë - të ndihmojë neurolog nevojshme specialist apo psikiatër, terapist. A nuk e vënë jashtë duke shkuar te mjeku nëse sulmet e panikut që zgjat më shumë se një muaj, spontan dhe të shkelë një rrugë e përditshme të jetës.

Provim

Përpjekjet për të vënë veten në mënyrë të pavarur apo të dashurit tuaj të diagnostikuar me sulme paniku dhe, në veçanti, të pavarur duke marrë ndonjë drogë mund të çojë në pasoja tragjike. Sulme paniku mund të ndodhë në praninë e patologjive të ndryshme të organeve vitale (p.sh., tiroide, pankreasit dhe kardiomiopatisë - sëmundje të ndryshme të zemrës, astmës, hipertension) gjithashtu thotë ngjashme me sulme paniku mund të ndodhë në epilepsi, neurozë dhe disa sëmundje mendore, kështu që keni nevojë për ndihmë të ekspertëve për të përcaktuar gjendjen e pacientit dhe emërimin e trajtimit adekuat. 

Më shumë gjasa duhet t'i nënshtrohen procedurave standarde mjekësore dhe të njohur: një rishikim të mjeku, analizat e gjakut, urinës, EKG. Ndonjëherë është e nevojshme electroencephalography - një studim pa dhimbje e trurit. Nëse është e nevojshme, mjeku mund t'i referohet të pacientit për ekzaminim shtesë për diagnozën. 
 
Pas diagnoza e sulme paniku mjeku do të përshkruajnë trajtim.

Trajtimi i sulme paniku

Pacienti do të marr ilaçe nga grupi i qetësuesit - këto medikamente lehtësimin e ankthit të tepërt. Mjeku do të zgjedhin qetësues mënyrën më të përshtatshme të jetës së pacientit, përveç kësaj, sulmet e panikut janë çrregullime të mundshme gjumit, humor - këto probleme mund të zgjidhen dhe zgjedhja e drogës. Specialisti do të lejojë për caktimin e pranisë qetësues të comorbidities, pacientit, nga ana tjetër, duhet të informojë mjekun për medikamente që ai merr, reaksioneve alergjike. Të jetë i sigurt për të diskutuar me mjekun tuaj mundësinë e makinës, ndërsa duke marrë drogë, dhe në qoftë se profesioni pacienti kërkon përqendrim të lartë të vëmendjes duhet të informojë para trajtimit.

Sigurisht, përdorimi i papërshtatshëm i alkoolit dhe drogës në trajtimin e qetësuesit - ky kombinim mund të çojë në pasoja të pakthyeshme, për shembull, mund të jetë helmim të rëndë, deri në vdekje, përveç ekziston rreziku i shtetit psikotike - kur një person pushon për të kuptuar realitetin përreth dhe nuk mund të kontrollojë veprimet e tyre. Për trajtim efektiv dhe të sigurt pacienti duhet të ndjekim rreptësisht dozen e rekomanduar nga mjeku juaj për të raportuar ndryshime në gjendjen e tyre. Partneriteti mjeku dhe pacienti - çelësi i trajtimit të suksesshëm të ndonjë sëmundje.

Nuk janë droga të cilat nuk janë të fuqishëm dhe shitur mbi banak, por kur shteti mund të lehtësojë sulme paniku. Kjo bimeve medicinale si sanëz, tërfili zakonshme, borzilok, Motherwort, lë thupër, ca balsam, oe limon, kamomil. Mjetet më të zakonshme dhe më efektive të këtij grupi janë sanëz, simptomat e një sulm mund të marrë 2 tableta Valerian. Përveç kësaj, janë droga të ngjashme të veprimit me qetësuesit, por lënë pas dore në farmaci. Kjo normoksan (një medikament që ka të njëjtën sanëz bazë) hrandaksyn (qetësues të dobët që nuk shkaktojë marramendje) dhe i njohur Persen, afobazole dhe novopassyt. Por edhe ata që marrin drogë pak a shumë të padëmshme më të mirë për të diskutuar me mjekun tuaj.

Sa për përgatitjet e mjekësisë tradicionale, mjetet juridike popullore, të bëra edhe pse nga përbërësit natyral, ende përmbajnë substanca aktive që mund të shkaktojnë dëme, kur ata të pashembullt përdorin. Ndoshta këto barna të shërbejë si një mjet i mirë shtesë për trajtimin e sulme paniku, por edhe pas konsultimit me mjekun tuaj.

Por çdo, madje edhe droga të buta mund të shkaktojnë komplikime gjatë trajtimit. Nëse ka marrë tranquilizers fle çrregullime (të tilla si pagjumësi, sleepiness tepruar dhe), ndryshimet humor (në çdo drejtim), përqendrimit të reduktuar, si dhe reaksione alergjike, dobësi të muskujve - duhet menjëherë të informoni mjekun tuaj. Qasje në kohë specialist të ndihmojë në uljen e efekteve anësore të drogës, promovon trajtim efektiv dhe të sigurt të sulmeve paniku.

Komponenti i dytë më i madh i trajtimit të suksesshëm të sulmeve paniku është psikoterapi. Sot ka shumë metoda të psikoterapisë (nga teknikat e menaxhimit të zemërimit të Kurpatov), ​​të kuptojnë ato dhe të zgjidhni më të mirë për një të veçantë ndihmë specialist i durueshëm.

Efekti i trajtimit do të jetë më i plotë në qoftë se pacienti është për të paguar vëmendje jo vetëm ilaçe, por edhe jetesës së tyre. Për të krejtësisht të shpëtoj nga sulme paniku, është e këshillueshme për të fjetur rregullisht të ngrënë ushqim të shëndetshëm e cilësisë, duke përjashtuar nga stimuluesve dietë (kafe, pije të gazuara me kafeinë, çaj të fortë, çokollatë, alkoolit, tepër të mprehtë dhe ushqimi me erëza). Ushtrim i dobishëm moderuar, ajër të freskët.  

Parandalimi i sulmeve panik

Dhe sigurisht, siç e dimë të gjithë, çdo sëmundje është më e lehtë për të parandaluar se sa për shërim. Dhe për sulme paniku nuk është një përjashtim. Një mjek mund të mësojnë metodat e pacientit menaxhimin e zemërimit për të parandaluar sulme paniku, ekzistojnë teknika të frymëmarrjes për të njëjtin qëllim (p.sh., frymëmarrje të plotë yoga, frymëmarrje holotropnoe). Ajo është gjithashtu e emërimit tranquilizers të mundshme të dobëta si sulme parandalimin e drogës paniku. Një pronë e mirë parandaluese në pronësi dhe mënyrë të shëndetshme të jetës.

Trajtimi në kohë dhe e duhur nisur do të ndihmojë për të shmangur ndërlikimet e pakëndshme e sëmundjes.

Komplikimet e sulme paniku

Si kompleksitetin e jetës së përditshme të pacientit për rrezikun e sulme paniku pranimit të çrregullimeve mendore të reja - depresioni apo hypochondria. E organeve të brendshme mund të ketë ndryshime negative, kështu që në kohë rrjedhin sulme paniku mund të zhvillojnë hypertrophy miokardi (shqetësime kërcënuese ritmin e zemrës dhe rrit rrezikun e infarkt miokardi), sëmundje enë të jetë e mundur në gjak (i ​​cili zvogëlon cilësinë e furnizimit me gjak)

Kështu, përputhja me recetat e mjekut, dëshira për një mënyrë jetese të shëndetshme dhe duke marrë kujdesin e trupit tuaj do të të shpëtoj nga kjo gjendje të keqe si sulme paniku.