Anorexia nervosa


Kjo sëmundje ndodh kryesisht tek vajzat në moshën e pjekurisë, të paktën - në të rejave dhe të rinjve. Duket frikë e paarsyeshme ngulët për të qenë mbipeshë, e cila e bën në mënyrë dramatike të kufizojë të ushqimit dhe shkelje perceptimin e duhur të trupit.

Anorexia nervosa - një sëmundje manifestim kryesor i të cilit i refuzimit të ushqimit për shkak të ndryshimeve në sistemin neuroendocrine.

Simptomet e anorexia nervosa


Ka 4 fazat e anorexia nervosa:

1) kryesor, fillestare .

Zgjat 2 deri në 4 vjet. Ajo karakterizohet nga një dysmorfomanyy sindromi - mbivlerësuar apo ide delusional pakënaqësinë e vet pamjen, idetë, marrëdhëniet, depresioni dhe dëshirën për korrigjimin e mangësi mendore. Adoleshentët nuk mund të pëlqen apo "formë e saktë" si një e tërë ose pjesë të trupit, "faqet e rrumbullakët", "belly yndyrë", "hips rrumbullakosura." Shfaqja e paraqitjes pakënaqur vet përkoi kanë tendencë për të ndryshuar me formën e trupit të vërtetë, mosha tipike pubertal. Mendime mbi plotësinë shtesë mund të jetë ose mbivlerësuar apo delusional (razubezhdenyyu imunitetit). Bindja e dhimbshme plotësia e tepruar ndonjëherë mund të jetë e kombinuar me praninë e ideve patologjike rreth mangësive të tjera të pretenduara ose pamja jashtëzakonisht pereotsinyuvanyh (formë të hunda, veshët, faqet, buzët).

Ide marrëdhëniet me anorexia nervosa është shumë rudimentare. Vendimtar në formësimin e sindromi është shpesh i durueshëm mospërputhje, sipas mendimit të tij, e tij "ideale" - një hero letrare apo personi rrethim me dëshirën për të imituar atë në çdo gjë dhe mbi të gjitha kanë një pamje të ngjashme me të dhe figura. Opinion përreth e jashtme e pacientit është për një shumë më pak të rëndësishme. Megjithatë, ndjeshmëri rritur dhe dobësi e adoleshentëve çon në që shkaktojnë dëshirën për "korrigjimin" e defekteve fizike bërë vërejtjet pamatur e mësuesit, prindërit dhe kolegët.

Çrregullime afektive (humorit) - në këtë gjendje, edhe karakteristika. Çrregullime depresive në përgjithësi janë më pak të theksuara dhe fazat më të largëta janë të lidhura ngushtë me shkallën e efikasitetit të korrigjimin paraqitjes, të kryer nga pacientët.

Ndër karakteristikat e dysmorfomanyy me anorexia nervosa duhet të përfshijë faktin se mundësia e korrigjimit një mungesë fizike imagjinare ose e vërtetë në duart e pacientit dhe është gjithmonë me mjete të ndryshme e kuptuar atë.

2) Faza anorektycheskyy fillon me dëshirën aktive për korrigjimin e paraqitjes dhe humbje peshe përfundon afërsisht 20-50% e zhvillimit origjinale në masë të somatoendokrinnyh mesme ndërrime olihoamenorei (ulje menstruacioneve në vajzat) ose amenorrhea (ndërprerja e plotë).

Metodat humbje peshe mund të jenë shumë të ndryshme dhe të fshehur me kujdes në korrigjimin e plotësi tepruar. Fillimisht stërvitje e madhe, pacientët stërvitje aktive kombinuar me kufizimin e ushqimit. Duke zvogëluar sasinë e pacientëve ushqimore fillimisht përjashtojnë një numër të ushqimeve të pasura me karbohidrate, proteina, dhe pastaj të fillojë për të ndjekur dietë më brutale dhe të hani ushqim kryesisht qumështit-vegjetarian. Në pjesë të tilla pakënaqësi të trupit si bark, kofshë, ndërsa pacientët me një dietë të rreptë ndaj lodhjes angazhuar projektuar posaçërisht ushtrim - e në këmbë, një shumë të ecin, prerë gjumë, shtrëngimi rripa bel apo litarët në mënyrë që ushqimi është "vsmoktuvalasya ngadalshme." Ushtrime të tilla si "Plies - razgib", kur në rritje humbje peshe ndonjëherë në mënyrë intensive që të çojë në dëmtim të lëkurës në kryqe, blades shpatullën, përgjatë shtyllës kurrizore në vendin e forcimin e bel. Ndjenja e urisë nuk mund të jetë në kufizimin e parë ditë në ushqim, por mjaft shpesh shprehet në fazat e hershme, e cila në mënyrë të konsiderueshme pengon refuzimin e duhur të ushqimit dhe kërkon pacientët gjejnë mënyra të tjera për të humbur peshë. Këto përfshijnë marrjen e laxatives, shpesh në doza shumë të mëdha, më pak përdorimin e enemas. Këto mund të çojë në dobësi të muskul unazor, prolapsi rektal, nganjëherë mjaft të rëndësishme.

Një tjetër mënyrë mjaft e zakonshme e humbjes së peshës me peshën e urisë është shkaktuar artificialisht të vjella. Zgjedhja e metodës është shpesh i qëllimshëm në natyrë, edhe pse ndonjëherë pacientët vijnë tek ai rastësisht, nuk mund të rezistojë dëshirën për të pasur, ata hanë shumë ushqim në një herë, dhe më pas nëpërmjet plotësinë nuk mund ta mbani atë. Nuk u vjella dhe të çon pacientët të mendojnë se është e mjaftueshme dhe u lirua shpejt nga marrjes të ushqimit nuk ka ndodhur ende, me të vjella artificiale. Së pari, disa pacientë përtyp dhe pastaj splovuyut ushqimit, duke e bërë paketa dhomë dhe bankat përtypur ushqimin.

Në fazat e hershme të aktit gag shoqëruar me manifestime karakteristike autonome dhe jep siklet pacientit. Nxitur më tej të vjella të shpeshta kjo procedurë është thjeshtuar: durueshëm e mjaftueshme për të bërë lëvizje apo anim expectorant trungu, klikoni në rajon epigastrike dhe të gjitha ushqimet ngrënë është hedhur pa manifestime rënduese dhe autonome. Pacientët e quajnë këtë "nxjerr". Së pari ato me kujdes në krahasim me sasinë e ushqimit hahet dhe të vjellat, janë drejtuar në stomak përsëritur larëse - pas të vjella parë duke pirë 2-3 litra ujë, në disa raste kjo është bërë duke përdorur hetim. Shkaktuar artificialisht të vjella në disa pacientë të lidhura në mënyrë të pazgjidhshme të sulmeve të bulimia. Bulimia është një uri papërmbajtshëm, mungesa e ngopje, dhe pacientët mund të thithin sasi shumë të mëdha të ushqimit, shpesh edhe malosedobnymi.

Kështu, patologji të hahet sjellje është formuar si vijon: së pari, pacientët të shkojnë pazar dhe "vizualisht gryke" për këtë qëllim kanë tendencë për të gatuaj, ndërsa përjeton kënaqësi të madhe të lëpijnë mbeturinat e ushqimit nga thika dhe lugë. Një tipar karakteristik i këtyre pacientëve është shpesh një dëshirë për të "zahodovuyut" ato, sidomos vëllezërit dhe motrat më të vegjël. Faza tjetër e luftës kundër urisë - është përtypet dhe splovuvannya, pastaj - të shkaktuar artificialisht të vjella në disa vëzhgime të mëtejshme në lidhje me sulmet e bulimia.

Gjithë ditën sëmurë uritur, vazhdimisht duke menduar në lidhje me ushqimin, duke imagjinuar të gjitha nuancat e vakt të ardhmen. Pra, mendimet bëhen të ngulët në lidhje me ushqimin. Duke blerë një numër të madh të produkteve, dhe nganjëherë vjedhjen e tyre, pacientët u kthye në shtëpi, vë në tryezë, shpesh shërbyer atë mirë, dhe të fillojnë të hanë ushqimin më të shijshëm për të shijuar. Megjithatë, ata mund të qëndrojnë dhe të hani të gjitha ushqimet në dispozicion në shtëpi. Humbja e ndjenjës së proporcion, kontrollin e sasisë dhe cilësisë së konsumuar shumë karakteristike nga bulimia. Disa pacientë korrjes një qëllim tanke ushqim malosedobnymi për të siguruar "zhor." Ushqimi sasi të mëdha të ushqimit, pacientët të ndjehen eufori, ata janë reagimet vegjetative. Pas kësaj, ata artificialisht të shkaktojë të vjella, stomak të larë me ujë të bollshëm. Ka vjen një ndjenjë e "begatshme" butësi të jashtëzakonshme në të gjithë trupin, e cila është mbështetur nga bindja se trupi është i liruar krejtësisht nga ushqimi (uji të lehta pa pastrues shije lëng stomakut).

Nga pesha pasiv metodat humbje përfshijnë përdorimin e një numri të barnave që zvogëlojnë oreksin dhe psychostimulants, duke përfshirë sidnokarba. Në mënyrë që të humbasin peshë shumë pacientë të fillojnë të pijnë duhan, pini sasi të mëdha të kafe të zezë, duke përdorur diuretics.

Një rol të rëndësishëm në foto klinike të sëmundjes marrë çrregullime hypochondriacal. Gastroenterocolitis mesëm, lënia jashtë e pothuajse të gjitha organet e brendshme dhe sidomos hastroenteroptoz zhvilluar si rezultat i kufizimeve në ushqim apo sjellje të pahijshme të hahet të shoqëruara me dhimbje në stomak dhe përgjatë zorrëve pas ngrënies, kapsllëk vazhdueshme. Fiksimi i pacientëve me siklet në traktin gastrointestinal. Tipike për këtë fazë të anorexia nervosa frika e ushqimit për shkak të frikës jo vetëm të shërohen, por edhe mundësinë e ndjesi të rënda epigastrike. Nga çrregullime psiko në këtë periudhë të përfshijë fenomen ngulët veçantë. Ato janë të lidhura në mënyrë të pazgjidhshme me dismorfomanicheskiy përvojat dhe të shfaqë frikën si ngulët e pritje të ushqimit të një ndjenjë të fortë të urisë, nevoja për të nxitur të vjella dhe kalori sëmurë numërimit të përfshira në ushqim ngrënë.

Pavarësisht humbje të konsiderueshme peshe në pacientët me pothuajse asnjë dobësi fizike, ata janë shumë të lëvizshme, aktive, të aftë për punë. Faza klinik i sëmundjes në anorektycheskyy shpesh përfshin edhe mosfunksionim autonom në formën e sulmeve e frymarrje, palpitations, marramendje, djersitje të rënda që ndodhin disa orë pasi të hahet .;

3) kahekticheskaya.

Gjatë kësaj periudhe sëmundje në foto klinike dominohet somatoendokrinnye shkelje. Pas fillimit të amenorrhea humbje peshe shumë më të shpejtë. Në pacientët plotësisht mungon yndyrë nënlëkurës, duke rritur ndryshimet degjenerative në lëkurës, muskujt, zhvillim miokardit dhe ka bradycardia, hipotension, acrocyanosis, temperatura më e ulët e trupit dhe elasticitet lëkurës, zvogëlon sheqerit në gjak, ka shenja të anemisë. Pacientët ngrirje të shpejtë, nuk është rritur thonjtë i brishtë, rënien e flokëve, dhëmbë të thyer.

Si rezultat i kequshqyerjes zgjatur, si dhe (në disa pacientë) sjellje të veçantë të ushqyerit utyazhelyaetsya gastrit klinike foto dhe enterocolitis. Në këtë fazë, aktivitetit fizik, karakteristike e fazat e hershme të anorexia nervosa, është reduktuar në masë të madhe. Roli kryesor në foto klinike merr sindromi asthenic adynamyy dominuar dhe rritjen e sosje.

Gjatë pacientëve të rënda cachexia krejtësisht të humbur qëndrim kritik ndaj gjendjes së tij dhe ende vazhdojnë të refuzojnë me forcë ushqim. Duke qenë jashtëzakonisht të varfëruar, ata shpesh thonë se ata janë mbipeshë ose janë të kënaqur me pamjen e tyre. Me fjalë të tjera, është përçart qëndrim për pamjen e tyre, bazuar në atë që me sa duket është një shkelje e perceptimit të trupit të vet.

Me rritjen e pacientëve kaheksia janë ulur, hallakaten në shtrat, ata kanë kapsllëk të vazhdueshme, presion ulur ndjeshëm të gjakut. Ujit dhe electrolyte rënda ndërrime mund të çojë në zhvillimin e konvulsione muskulore të dhimbshme, polyneuritis ndonjëherë të jetë e mundur (polyneuritis ushqyese) Kjo gjendje pa kujdes mjekësor mund të jetë fatale zakonisht në një gjendje të cachexia rëndë për arsye shëndetësore, shpesh me forcë, si pacientët nuk e kuptojnë seriozitetin e tij situata, shtrimin në spital tyre.

4) Faza ulja e anorexia nervosa.

Gjatë tërheqjes së pozitës udhëheqëse cachexia në foto klinike takon - simptomat asthenic, frikë shërohen, fiksim patologjike në ndjenjat e traktit gastrointestinal. Me një rritje të lehtë në dismorfomaniya peshë trupi përditësuar përsëri dhe të përpiqet të "korrigjim" pamja, rrit simptomat depresive. Me përmirësimin e gjendjes fizike të dobësisë fizike shpejt zhduket, përsëri, pacientët janë shumë të lëvizshme, kanë tendencë për të kryer stërvitje komplekse, mund të përdorë doza të mëdha të laxatives pas të ushqyerit të përpiqet për të sjell të vjella. E gjithë kjo kërkon mbikëqyrje të kujdesshme të pacientëve në spital. 1-2 muaj me trajtimin e duhur, pacientët plotësisht nga cachexia - formimi i numrit 9-15 kg, por normalizimin e ciklit menstrual kërkon në mënyrë të konsiderueshme më shumë kohë (6 mesazhin e dërguar një vit nga fillimi i trajtimit intensiv). Për të rivendosur gjendjen menstruacioneve mendore karakterizuar nga paqëndrueshmëria humor, përditësimin periodik fenomene dismorfomanicheskiy shpërthyes, një tendencë në format histerike e përgjigjes. Gjatë 2 viteve të para të rifillimi të mundshme shprehur sindromi, që kërkon trajtim spitalor. Kjo fazë duhet të shihet si një reduktimin e simptomave.

Së bashku me variant tipike e anorexia nervosa në praktikën klinike, ka variacione të kësaj sëmundjeje, me simptomat më të ndryshme nga predanorekticheskom tipike në skenë. Kjo është veçanërisht arsyet e vërteta për refuzimin e ushqimit, të cilat mund të jenë shkaqet delusional nuk kanë të bëjnë me pamjen e pacientit. Shpesh kjo iluzionet hypochondriacal ("nuk tretet ushqimi," të përfshira në substancave ushqimore "shkelje të metabolizmit, të prishin lëkurën" dhe kështu me radhë. D.). Vetë-përmbajtje në ngrënie mund të jetë për shkak të frikë ushqim asfiksim apo nga frika e shfaqjes së vjella në një vend publik, në prani të reagimit fikse gag. Pavarësisht humbje peshe të konsiderueshme për shkak të kufizimit të marrjes të ushqimit, këta pacientë rrallë vjen amenorrhea. Lodhje zakonisht nuk arrijnë cachexia. Megjithatë, në fazat më të largëta të sëmundjes mund të formojnë një marrëdhënie të veçantë për pamjen e tyre pa dëshirën për të rimarrë, pavarësisht nga mungesa e peshës trupore.

Shkaqet e anorexia nervosa

Për të formuar sindromi i anorexia nervosa kërkohet numrin e kushteve, si sociale dhe biologjike. Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e anorexia nervosa takon trashëgim, rrezik exogenous në vitet e para të jetës, tipare të personalitetit, mikro-faktorëve (roli i familjes).

Lodhje, depresioni, stresi, neveri për ushqim.

Gjatë 20 viteve të fundit në vendet e zhvilluara ka rritur numrin e pacientëve anorexia nervosa. Me një frekuencë prej 1 në 90 rastet e anorexia nervosa gjenden në mesin e vajzave të moshës 16 vjeç e më të vjetër.

Sa është anoreksi nervosa

Sëmundja është e zakonshme në mesin e vajzave adoleshente që të humbur peshë të paktën 15% -40% e normale. Humbjen e peshës trupore shkaktuar nga pacienti duke eleminuar ushqimin se "plotë". Pacientët të shkaktojë të vjella, duke marrë laxatives, shumë të angazhuar në aktivitet fizik, duke përdorur mjete të mposhtur oreksin ose duke marrë diuretics. Perceptimi shtrembëruar të trupit të tyre, ekziston frika e trashje, pacienti e gjen veten vetëm e mundshme për peshë të ulët. Ajo zhvillon lodhje, tolerancë të dobët të ngrohjes dhe të ftohtë, të ftohtë, presion të reduktuar të gjakut, duke u zhdukur menstruacioneve, ndalon rritjen e trupit, pacientët janë agresive, të orientuar dobët në mjedis.

Trajtimi i anorexia nervosa

Shumica e pacientëve të shkuar te mjeku para zhvillimit të kequshqyerjes rëndë. Në raste të tilla, rimëkëmbja mund të ndodhë në mënyrë spontane, pa ndërhyrje mjekësore. Në raste të rënda, kujdes mjekësor përfshin Përkujdesja stacionare është e nevojshme, me qëllim të terapisë drogës, pacienti psikoterapi dhe anëtarët e familjes, të rivendosur dietë normale me një rritje graduale konsum kalori.

Skematikisht, trajtimi mund të ndahet në dy faza:

Faza I, me qëllim përmirësimin e gjendjes fizike, qëllimi i tij - për të ndaluar humbje peshe, eliminimin e të rrezikshme për jetën për tërheqjen e pacientit nga një gjendje cachexia.

Faza II përfshin trajtimin e sëmundjes themelor duke përdorur agjentët farmakologjike dhe metodat e ndryshme të psikoterapisë. Rregullisht pacientët duhet kujtuar se realizimi i aspiratave të tyre në lidhje me trajnimin, punë interesante, pozicion në familje dhe shoqëri, në një masë të madhe varet nga përpjekjet e tyre në luftën kundër fiksimit patologjike në pamjen e tyre dhe të ushqyerit. Ata kanë nevojë për të shpjeguar se aktiviteti të dobishme shoqërore duhet të shkëpusin ata nga shqetësimet mbi trupin e tij dhe të ndihmojë për të shmangur humbje peshe përsëritura.