Abuzimit të drogës


Që nga kohët e lashta, njerëzimi është i njohur me drogë. Ata janë përdorur në mjekësore (si qetësues, ju lutem, pilula gjumi apo nxitje), dhe qëllime rituale - Përdorimi mescaline dhe psylotsybyna, të tilla si priftërinj në Amerikën e Jugut ndryshuar gjendjen time mendore dhe bëri parashikime. Nuk ka filluar prej kohësh dhe abuzimit të drogës. Çdo vit shkalla e abuzimit të drogës janë në rritje, më agresive sintetizuara droga të reja dhe më të rinjtë (dhe kjo pasionet shkatërruese priren njerëzit kryesisht vetëm të rinj) në vend të krijimit të një karrierë të suksesshme, jetë të lumtur familjare rekreative të jetë e mundur, të dobishme dhe aktive rrokulliset poshtë në fund. Ne mund të themi se varësia nuk është ilaç si një problem social me një histori të gjatë dhe deri më tani nuk e ka zgjidhur.


Mjekët karakterizojnë drogës si një sëmundje që ndodh si rezultat i abuzimit sistematik të drogave të ndryshme. Shenja e detyrueshme e varësisë ndaj drogës është i durueshëm për dehje, e cila lejon përdorimin e drogës, përveç në një person të shëndetshëm, përgjigja e trupit nga droga (p.sh., dozë në të cilën një narkoman ndihet "e lartë" shpesh vdekjeprurëse për njerëzit e tjerë ose me drogë stimuliruyuschimeffektom të droguar me kohë vepron si një qetësues). Nëse rrjedha e drogës drogë e pacientit ndalet, pastaj të fillojë "thyer" - një shtet i tërheqjes, në të cilat shpesh kanë dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit, ankthi, frika, pagjumësia, çrregullime të sistemit kardiovaskular (takikardi, përçarje e zemrës). Nuk mund të jetë hallucinations, sjellje anormale. Në raste të rënda, kapjet e mundshme.

Arsyet për varësia e drogës.

Shkaku i varësisë është konsideruar përdorimin e drogës, substancave dmth që mund të shkaktojnë dëshirën dhimbshme dhe përkushtimin për të rritur doza e marra. Por pyetja është pse jo të gjithë njerëzit duke marrë drogë, dhe në të vërtetë pse jo të gjithë njerëzit të cilët kanë përdorur ndonjëherë drogë bëhen të varur, mbetet e hapur. Ka mendime se formimi i varësisë kërkon tipare të caktuara të personalitetit, dhe dëshmi për këtë janë faktet predispozitë në varësinë pacientët me tipare psychopathic dhe njerëzve të sëmurë mendorë. Nuk është dëshmi e një zhvillimi të mundshëm të varësisë në njerëz të cilët rriten në ambient të kundërt familjar. Tendencat e modës luajnë një rol të rëndësishëm në përhapjen e varësisë nga droga. Ka dëshmi të transmetimit të predispozicion të trashëguar ndaj sëmundjes.

Simptomet e varësisë

Si të dyshuar të drogës? Kur për alarmin dhe të kthehet në një specialist? Këto çështje janë shqetësim për shumë prindër fëmijët e të cilëve vijnë në një kohë të adoleshencës. Në varësi të drogës marra, pamja dhe sjellja e pacientit mund të jenë të ndryshme.

Më të popullarizuara në mesin e të rinjve të drogës është i bazuar Kërp. Ky lloj i drogës quajtur hashyshyzmom. Në qoftë se ju përdorni drogë sjellja kërp në mënyrë drastike ndryshon. Pacienti ndjen një ndjenjë e admirim nga shërimin e imazheve të jashtme, ajo rrit oreksin, makinë seksi, nganjëherë tringëllimë në veshët. Veprimet e mundshme agresive. Ndonjëherë, në të kundërtën, ka marramendje, apati. Përdorimi i zgjatur i kanabis në rritje indiferencë ndaj mjedisit, pasiviteti, inteligjencës reduktuar. Janë të humbur ndërgjegjen morale, turp, shpesh duke shkaktuar pacientit gabuar vepra.

Një tjetër "modës" dhe popullor në të drogës e të rinjve - kokainë. Ky medikament bimor, por ai mësoi për të sintetizuar. Artificialisht prodhuar analog kokainë quajtur "Plas". Ai ka një efekt toksik në trup. Një njeri i cili abuzuar kokainës, zakonisht zbehtë, të lodhur, nervoz. Nxënësit e tij janë në gjendje të "lartë" të avancuar, ai shpesh kollitet, shkalla e përshpejtuar e zemrës, tensioni i gjakut rritet. Ai është i vuajtur shpesh nga pagjumësi, depresion. Abuzimi zgjatur e zhvillimit hallucinations specifike - njeriu duket se nën zvarritje e tij të lëkurës shumë insekte. Gjithashtu mund të shkaktojë konfiskimet.

Gjetur shpesh abuzimi psychostimulants - Ky lloj i drogës ishte veçanërisht popullor në vendin tonë në fund të 80. Shekullit të kaluar. Në mënyrë tipike, varur duke ephedrine, amfetaminës, pervityn. Në një gjendje të stimuluesve dehje vërejtur nxënësit Dilated, nervozizëm, agjitacion, sjellje jonormale. Atje halucinacione, iluzionet. Pas dehje një ndjenjë e dobësisë, letargji, depresioni. Me përdorimin sistematik ul oreksin, shpesh mbajtjen urinar. Njeriu i rraskapitur fizikisht, duket i dobësuar, sytë e fundosur thellë me madhështi ethshme, lëkurë të zbehtë me një nuancë pak gri, dobësia.

Jo më pak e zakonshme dhe varësia mbi drogën haluçinogjene. Kjo ekstazi, LSD, fentsyklydyn ("Pluhur Angelic" në zhargon të varur). Kur këto barna dehje eufori vëzhguara, halucinacione të gjalla, humor ngritur. Pas dehje amnezi të mundshme (njerëzit pjesërisht harrojnë përvojat e tyre). Administrata kronike e halucinogjenët është në rritje zbavitje, humbi kontrollin sjelljen funksion. Varur jashtë duken të zbehtë, shtrëngimi i duarve të tyre, atje është rritur djersitje, vizion shpesh reduktohet. Tipar i këtij lloj droge është mungesa pothuajse e plotë e "thyer".

Lloji më i rëndë i shpërdorimit të opiateve është varësisë. Më i njohur droga e këtij grupi - heroinë, morfine, kodeine dhe drogës sintetike metadon. Opiateve janë përdorur në mjekësi për të trajtuar kollë (codeine) dhe diarre (Imodium), si dhe për dhimbje (Promedolum, Tramadol). Pas opiateve marrin duket i qetë shtetin hrezopodobnoe. Njeriu i relaksuar vonuar. Përdorimi i zgjatur i opiateve hov kundërt e energjisë mund të ndodhë pas administrimit të drogës. Nxënësit ngushtuar, i zbehtë dhe lëkurë të thatë, kapsllëk vërejtur shpesh. Drogës presionin e gjakut në të tilla ka rënë, norma e zemrës ngadalësuar. Kur përdorimi i drogës në këtë grup ndodh shpesh depresioni frymëmarrjes, së bashku me mbidozë është një shkak i zakonshëm i vdekjes së pacientëve. Veçanërisht e vështirë "thyer" në këtë lloj të drogës - shqiptuar dhimbje kthesë në të gjithë trupin, ethe, ankthi përvuajtur pacientit, pagjumësi. Ndërsa "thyer" një probabilitet të lartë të lodhjes dhe dehidratimit, sepse reduktuar oreksin, ndërsa duke u përpjekur për të marrë ushqim apo pije ujë në stomak fillon cramping. Lloji heroinë droguar specifike: pacienti duket më i vjetër se viteve të tij, i rraskapitur, i zbehtë e lëkurës me nuancë ikterik, me luspa. Dhëmbët Kariesi impresionuar, humbje dhëmb karakteristike edhe në të varur nga të rinj. Flokët gjithashtu braktisjes, bëhet i brishtë, e shurdhër. Pacientëve gënjeshtarë, indiferent, pa parime etike.

Probabilitet të lartë të përdorimit të drogës në qoftë se:

1. Nuk janë gjurmët e injeksioneve që nuk mund të shpjegohet me anë të manipulimeve mjekësore, shpesh përflakur për shkak të varur zakonisht nuk ndjekin administrimin intravenoz teknikë të drejtë.

2. sendet personale janë cigare (të tilla si "Belomorkanal"), hala (zakonisht insulinës) plaits për injeksione intravenoze, copa të çuditshme të letrës, i ngjan pilula markë me origjinë të panjohur, ampula e pluhura substancë të panjohur. Cigaret janë përdorur për të pirë duhan drogë me kanabis, edhe për këtë qëllim mund të aplikohet pajisje të veçanta që i ngjajnë tuba të vogla. 

Shiringa dhe pajimet përdorur drogë intravenoze (heroinë shpesh).
LSD është shitur si "markave" - ​​një pjatë të letrës në të cilën një shtresë e drogës. Kjo vulë është vendosur nën gjuhë, ku një përqendrim të lartë të enëve të gjakut dhe kështu të drogës është zhytur shpejt.

Substanca hallucinogenic përdoret zakonisht në tableta dhe pluhurat. Kokaina dhe heroina janë gjithashtu substancë të bardhë pluhur. 

Përgatitjet Kanabisi duken si pjesë të copëtuar bimëve apo topa me vaj edhe me origjinë bimore në mënyrë të qartë. 

3. Sjellja e njeriut ka ndryshuar: nuk kishte agresioni, kontrast të papërshtatshme apo gëzim, depresion, humor zymtë, letargji. Ka miq të rinj, të humbur interesat e ish. Vuajtja arsimin, punën, marrëdhëniet familjare razlazhyvayutsya.

4. Ka probleme shëndetësore, infeksione të shpeshta, lodhje, humbje peshe, pagjumësi, hedhje e presionit arterial, shkeljen stol, hundë i lëngshëm vazhdueshme.

Nëse ju keni këto simptoma, vizitoni një mjek nuk mund të presim! Në rastin kur ai është vetëm një problem shëndetësor, nevojën e parë për të vizituar një terapist. Por në qoftë se ka shkelje në sjellje apo drogave të gjetura apo pajisje për zbatimin e tyre - mundësisht ardhur në pritjen në psikiatri, psikiatri.

Provimi për shpërdorim të dyshuar të drogës.

Kur qasjen terapisti do të caktohet teste, duke lejuar mjeku për të nxjerrë konkluzione në lidhje me shëndetin e përgjithshëm të pacientit. Ky gjak, urinë, elektrokardiogramë, ultratinguj e organeve të brendshme (mëlçisë, tiroide), X-ray ose mushkëritë fluoroscopy. Kur iu referuar direkt në psikiatri, psikiatër ende e dëshirueshme që të ketë në të dhënat dorë të sondazheve dhe terapist opinionit. Kjo ndihmon specialist për të zgjedhur strategjinë optimale të trajtimit duke marrë parasysh gjendjen fizike të pacientit. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të dhuruar gjak hasur shpesh në infeksion të drogës - hepatiti, HIV, sifilizi. Konsultimi Mjeku Ent do të zbulojë hedh lëng e mur ndarës hundës, të cilat shpesh ndodh kur drogës përmes hundës.

Nëse ka edhe një rast të konfiskimit të vizitojnë një neurolog dhe të bëjnë elektroencefalogramë, dhe ekzaminimit ndoshta të tjera nga mjeku (CT, MRI). Psikiatri-psikiatër mund të rekomandojë konsultime të mëtejshme për të identifikuar gjendjen psikologjike të inteligjencës, kujtesës, tiparet e personalitetit të përcaktuar pacientin. Për të instaluar marrjes së drogës të fundit, ka urinë të veçantë, të gjakut, nganjëherë i përdorin drogat hyjnë drogës-kundërshtarët (naltreksonin) që nuk shkaktojnë reaksione në njerëz të shëndetshëm dhe në drogës droguar kauzën "thyer". 

Trajtimi i varësisë nga droga.

Trajtim të drogës - një proces i gjatë, multi-hap, dhe suksesi i trajtimit varet jo vetëm nga droga moderne, por në dëshirën e pacientit për të hequr qafe të varësisë dhe bashkëpunimit me mjekun tuaj. Zakonisht trajtimi stacionare si një kusht ndërprerjes nevojshme të drogës dhe të bëjë atë ambulator pacienti zakonisht nuk mund. Përveç kësaj, nuk është heqja e drogës "pushim" për në spital transferuar më lehtë, në sajë të trajtimit.

Për të lehtësuar simptomat e tërheqjes duke pikoj me vitamina (B, C, PP), të cilat përforcojnë mjetet (glukozë, nootropil) do të thotë rivendosjen e bilancit lëngun dhe electrolyte në trup (klorid natriumi, kaliumi, magnezi). Përveç kësaj, varësisht nga simptomat e painkillers "thyer" mund të përdoret (Analgin, tramal), opiatet (radedorm, imovan, phenobarbital), Anticonvulsants (carbamazepine) të përdorura në qetësuesit rënda ankthit (elenium, diazepam, phenazepam). Nëse ju shkelë antipsikotikët përdorur (tyzertsyn, etaperazyn, neuleptyl, tiapridal). Nëse ka një humor të ulët - ilaqet kundër depresionit të përshkruara (paksilom, geptral, coaxil, pirazidol). Për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të pacientit japin essentiale (normalizimin e funksionit të mëlçisë), droga kardiovaskulare (Enap, Inderal dhe të tjerët).

Pas lehtësim të simptomave të tërheqjes të fillojnë të luftuar varësinë psikike mbi drogës. Këtu, komponenti kryesor i trajtimit është psikoterapi. Ajo mund të jetë një grup (për shembull, mbledhjet e klubeve Addicts anonim, i kushtëzuar terapi refleks) dhe individuale (auditory trajnim, hipnozë).

Hapi i tretë në trajtimin e varësisë nga droga është marrë terapi mirëmbajtjes. Kjo është jashtë spitalit. Ju duhet të marrë pjesë në trajtimin e drogës dhe rekomandime Klinika ndiqni mjekut. Në këtë fazë, për parandalimin e defekteve të mundshme plotësim drogës antagoniste (naltrekson). Nëse antagonist në pacientët që marrin pacientin tolerojë përdorimin e drogës, euforia që ai nuk ka marrë, dhe gjendja fizike përkeqësohet. Kështu, motivi kryesor zhduket përdorimin e drogës - marrjen e "lartë".

Gjatë trajtimit, të afërmit duhet të japin të gjithë mbështetjen e mundshme për pacientin. Kjo nuk do të thotë se ata duhet të marrin problemet e tyre. Është e këshillueshme për të mbrojtur të droguar për të takuar miq të cilët vazhdojnë të përdorin drogë, nëse është e mundur, të ndryshojë tërësisht mjedisin. E mirë për të monitoruar ilaçe, vizita mjeku. Çdo mënyrë është e nevojshme për të ruajtur dëshirën e pacientit për aktivitete të dobishme, për të forcuar besimin e tij në vetvete. E pra, në qoftë se pacienti nuk mund të gjejnë një marrëveshje të tillë - nëse puna ose hobi.

Ushqimi për të drogës

Ne duhet të themi për të varurit nga droga ushqim. Që këta pacientë janë shpesh të varfëruar, përparësi duhet t'i jepet mjaft ushqime të lartë kalori, por është e nevojshme që ajo nuk ka dhënë shumë ngarkesën në traktin gastrointestinal dhe mëlçisë. Mos te trupezuar me mbeshtjelljen e erëza ushqim dëshirueshme, yndyrna. Edhe pse e shterimit të pacientit, nuk inkurajojnë overeating. Në përgjithësi, parimet themelore të udhëzuar shumë dietë të shëndetshme. Nëse ka një histori të gjatë të abuzimit me drogën dhe pacienti është i dobësuar, dhe trupi i tij në gjendje të keqe, dietë është më e mirë për të diskutuar me një specialist (mjek, gastroenterologist, mjek diete).

Në mënyrë të pavarur të bëjnë të pamundurën për të diagnostikuar drogës, dhe, për më tepër, trajtohen, jashtëzakonisht e rrezikshme. Sjellja e pacientit në disa sëmundje mendore mund të merren nga sjellja droguar (p.sh., skizofrenia mund të ndryshojë rreth dhe interesave, të jenë të mbyllura). Për më tepër, varësia e drogës mund të jetë vetëm një simptomë i njëkohshëm i sëmundjeve të tilla si çrregullim shizoaffektivnoe, depresioni, psychopathy dhe shumë të tjerë. Në këtë rast, me rëndësi të madhe është trajtimi i problemit themelor. Lodhje fizike dhe simptoma të tjera fizike nuk mund domosdoshmërisht të jetë rezultat i përdorimit të drogës. Ndoshta arsyeja është një sëmundje serioze apo infeksion. Pra, për të duhet të kualifikohen pacientin vetëm nga një specialist. Përveç kësaj, një droge të përdorur për të trajtimin e varësisë, kjo nuk është e mundur për të blerë pa recetë. Nëse nuk ilaçeve tradicionale, si bimeve qetësues (sanëz, Yarrow, Leonurus), por ata për fat të keq të japë efekt të vogël në varësisë. Përveç trajtimit parësor në konsultim me mjekun tuaj përdorimin e mundshëm të këtyre barnave, por në të mirë, do të ndodhë vetëm një efekt placebo. 

Rehabilitimi pas trajtimit të drogës

Është me rëndësi të madhe për rehabilitimin e narkomanëve. Ajo luan një rol të madh nuk e ndërhyrjes mjekësore, dhe të punojnë me psikologë, punonjës socialë, të komunikojnë me kolegët të cilët kanë përvojë të mirë në zgjidhjen e problemit të varësisë nga droga. Efekti më i madh mund të pritet nga programi i rehabilitimit, e cila është mbajtur në një qendër të veçantë. Atje, pacienti ka mundësi për të bërë terapi pune, ndjekin mësimet me një psikolog, për të formuar një rreth të ri të miqve. Kohëzgjatja program me të vërtetë efektiv rehabilitimi nuk ka gjasa të jetë më pak se 1.5 vjet. Programet e shkurtër projektuar për 1.5-2 muaj mund të përfitojnë vetëm nëse përdorimi i rregullt i terapisë mëtejshëm mbështetës dhe vëzhgimit në klinika të trajtimit të drogës.

Komplikimet varësisë

Në neglizhuar problemin trajtim të drogës rrit në mënyrë eksponenciale dhe të çon në pasoja serioze. Decomposes personalitetin e njeriut - zhduken parimet etike, duket të pandershme patologjike, cinizëm, indiferencë ndaj të dashurit. Zvogëlon inteligjencës, kujtesës, deri çmenduri.

Fizikisht, trupi vuan në masë të madhe: varfëruar organet vitale, imunitet të zvogëluar, gjë që rezulton në sensibilitet për sëmundjet infektive dhe sigurisht e tyre më të vështira. Ndër përdoruesit e drogës shpesh kryejnë vetëvrasje, ata shpesh bien në kriminel ndërtuar si kriminelë apo viktimat e tyre. Shpesh në shkelje të teknologjisë intravenoz të droguar të infektuar me HIV, hepatiti. Në mesin e prostitucionit përhapur vajzave narkomanok, seksi shthurur, i cili krijon terren pjellor për këto infeksione, si dhe rrit gjasat e aborteve kriminale dhe lindjes së fëmijëve të sëmurë. Sa më shumë kohë një person është nën ndikimin korruptimit të drogës - aq më pak ka të ngjarë të ndryshojë në jetën e tyre. Shpesh mbidozë droge mbart një vdekje.

Parandalimi i abuzimit të drogës

Më të mirë të mbrojtur fëmijët kundër kësaj sëmundjeje të tmerrshme - një marrëdhënie të ngrohtë dhe të besuar në familje, edukimi i brezit të ri të parimeve etike, fëmijët mbikëqyren dhe adoleshentët. Çdo gjë është në duart tuaja, prindërit!