Stuttering


Mjekët të përcaktojë se si stuttering çrregullim fjalim që karakterizohet nga përsëritja e shpeshtë e tingujve, rrokjeve, ose fjalë, dhe (ose) ndalesa të shpeshta, pavendosmërisë në gjuhën që thyen rrjedhën e tij të qetë ritmike.

Shkaqet e stuttering


Shoqata Amerikane Kombëtare stuttering vizaton një analogji mes kësaj sëmundjeje dhe maja e ajsbergut, me pjesën nënujore të padukshme e ajsbergut - frika, faji, ankthi, vështirësi krijimin kontakt me njerëzit dhe vetmia, larg nga bota reale.

Shumë shpesh stuttering në fëmijët e moshës 4-5 vjet, sidomos tek djemtë. Zakonisht kjo ndodh kundër një sfond të zhvillimit normal të fëmijëve, por shumica e mjekëve ende besojnë se kushti kryesor i stuttering është truri organike dëm fëmijë (ndoshta gjatë shtatzënisë apo në lindjen e fëmijës, dhe në fëmijërinë e hershme), të cilat nuk mund të japin ndonjë Simptomat dhe shkon pa u vënë re të tjera, sepse të dy prindërit dhe mjekët.

Përafërsisht 17% e pacientëve kanë stuttering Natyra i trashëguar.

Gjithashtu shkaktojnë stuttering përkohshme mund të jetë një traumë psikologjike (p.sh., frikë të rënda, konfliktet familjare). Kjo quhet stuttering psikogjenike, dhe pothuajse 90% e fëmijëve që kalon në adoleshencë (subjekt i përfundimit situate traumatike).

Përveç kësaj për të belbëzoj dhe paralelisht me atë në fëmijë shpesh mund të zbulojë shqetësime të tjera në gjendjen mendore. Për shembull, kur stuttering të shkaktuara nga situata traumatike, çrregullime të mundshme gjumit, humor, ankthi, lodhje dhe nervozizëm, dhe si rezultat - një shkelje të sjelljes apo të performancës. Në fëmijët më të vjetër suksesi reduktim mund të ndodhë edhe për shkak të paraqitjes së ashtuquajtur sotsyofobyy - frika e të folurit publik. Një fëmijë i tillë e di obychnohorosho materiale, por përgjigja në dërrasë e zezë nuk mund të shprehin mendimet e tyre, rozhubytsya dhe për të marrë një rezultat të ulët. Fobi sociale dhe traumatike situata zgjatur mund të çojë në ndryshime në një fëmijë - ai bëhet reclusive, i turpshëm, introverted.

 
Kur stuttering lezione të shkaktuara trurit organike ose trashëgim, situata të vështira në lidhje me shfaqjen e stuttering, zbuluar, natyrisht, nuk është e mundur. Neurolog gjatë shqyrtimit të fëmijës është zakonisht i vogël, elektroencefalogramë do të ndryshojë. Në rast të një situatë stuttering stresues mund të rritet.

Në rast të stuttering nevojë për të parë një specialist për të parandaluar probleme më serioze të përshtatjen e fëmijës në moshën e rritur në të ardhmen. Një mjek (zakonisht një neuropsikiatër fëmijë) kryen trajtim në bashkëpunim të ngushtë me terapist folurit.

Përpjekjet për të përballuar me problemin mbushur me komplikacione të rënda. Prindërit e vështirë për të përcaktuar llojin e stuttering dhe stuttering në forma të ndryshme të trajtimit ndryshon në masë të madhe. Përveç kësaj, të folurit e një fëmije janë të mundshme nëse sëmundje më serioze (vonuar mendor, versioni i fëmijëve nga skizofrenia, neurozë) besueshme përjashtojnë praninë e cila mund të jetë vetëm një specialist në psikiatri fëmijëve.

Ekzaminimi i fëmijës me stuttering

Ekzaminimi i fëmijës me stuttering përfshijë neurolog konsultimit, terapisti i të folurit, neuropsikiatër fëmijëve. Sigurohuni elektroencefalogramë. Ndonjëherë mjeku mund të ketë nevojë ekzaminimin dhe psikolog, gjak dhe urinë.

Stuttering Trajtimi

Trajtimin e një fëmijë me stuttering lidhur ngushtë me shkakun e kësaj gjendje. Nëse stuttering nuk është i lidhur me situatat traumatike, siç është përshkruar drogë nootropic (p.sh. Phenibut) dhe mjetet që të relaksoheni muskujt (të tilla si Mydocalm). Pranimi i këtyre barnave ndihmon të përmirësuar funksionin e trurit dhe zvogëlon rritjen e tonin e muskujve që të folurit që është vënë re shpesh në këtë variant të sëmundjes. Të jetë i sigurt për të vizituar një terapist fjalim.

Në trajtimin e stuttering shkaktuar nga një situatë e vështirë, rëndësi të madhe është e bashkangjitur në psikoterapi. Në thelb, kjo relaksyruyuschye teknikë ("mode heshtur", hipnozë) janë gjithashtu të përdorur gjerësisht versione të ndryshme të familjes dhe grupit terapi, trajnim auditory. Në prani të çrregullimeve të gjumit, ankth, çrregullime të gjendjes shpirtërore të caktuar qetësues (shpesh doza e vogël fenazepama), antidepresantë (p.sh. imipramine).

Gjatë trajtimit duhet të ndjekim rreptësisht recetë dhe të raportojnë çdo ndryshim në gjendjen. Disa droga përdoren në trajtimin e stuttering mund të blihet pa recetë (p.sh. Fenibut, piracetam nootropic dhe droga të tjera), por përdorimi i tyre duhet të jetë i koordinuar me një specialist për të shmangur efektet anësore të pakëndshme të tilla si dhimbje koke, pagjumësi, madje edhe për të fituar stuttering.
 
Prindërit e fëmijëve që vuajnë nga stuttering, ju të përpiqet të krijojë një atmosferë të favorshme familjare për të shmangur përplasje në prani të një fëmije. Duhet pasur kujdes që fëmija të mos derdhur shpenzuar shumë kohë vetëm me TV apo kompjuter. TV Show moderne përmbajnë shumë negative, lojra kompjuterike shpesh tepër përmbajtje të dhunshme, por shumë vende në internet për të parë që ndikon negativisht në psikologjinë e fëmijës. Prindërit duhet të mbrojë fëmijën nga të tillë një kalim kohe të padobishme dhe në të njëjtën kohë të butë dhe të butë inkurajuar atë për të komunikuar me kolegët, duke vizituar ndonjë grupe sipas interesave, e cila pengon sotsyofobyy, dhe ajo prirë kështu fëmijët zaykayuschyesya.

Mos harroni se pa stuttering nuk do të punojë, dhe stuttering kurë në të rriturit trudenee më shumë se një fëmijë.

Pas trajtimit të belbëzimit të dobishme për të mbajtur në kontakt me mjekun, në ftesën e tij për të ardhur në kontrolle parandaluese. Shpesh duket terapi tepërt dhe pasuese të familjes, e cila ndihmon për të normalizuar marrëdhëniet ndërmjet të afërmve, i cili është një parandalues ​​shërim të mirë psikogjenike stuttering.

Ndonjëherë prindërit zaykayuschehosya fëmijë dhe të rriturit që vuajnë nga kjo sëmundje, preferojnë të kontaktoni përfaqësuesit e të ashtuquajturit popull ose mjekësi alternative. Herbalists përdorur për të trajtuar takim stuttering me lule kumak, ca balsam, oe limon, fletë thupër, Wort Shën Gjonit dhe bimë të tjera. Përdoret për të rivendosur funksionin e të folurit dhe vajra esenciale - rozmarinë, pemë pishe, borzilok, dru sandali, u rrit, bergamot. Megjithatë, ilaçet tradicionale jo gjithmonë japin disa efekte, por përdorimin e tepruar të tyre mund të sjellë dëm prekshme për shëndetin, sepse herbs përmbajnë substanca aktive që mund të shkaktojnë alergji, vajra esenciale mund të shkaktojë dhimbje koke dhe çrregullime të gjumit. Por si një trajtim shtesë të miratuar mjeku, ilaçe bimor mund të jenë të dobishme.

Komplikimet stuttering

Komplikim stuttering në fëmijët mund të quhet çrregullime neurotike në moshën e rritur. Një fëmijë me stuttering shpesh bëhet një i dëbuar në mesin e kolegëve, më keq në të mësuarit e aftësive të mira intelektuale. Kjo pengon atë të përshtaten me botën moderne e bën shumë të varur nga prindërit e tyre. Mbi këtë bazë zhvilluar me sukses çrregullime të ndryshme mendore - nga frika e ndryshme (përveç atyre të përmendura tashmë sotsyofobyy mund të zhvillohet claustrophobia - frika nga hapësira të mbyllura ose, Agoraphobia - Frika e zonë të hapur) me çrregullime të ankthit (sulme paniku, ankthi neurozë).

Ndonjëherë nuk është e ashtuquajtura të zhvillimit të personalitetit patologjike - që është, formimi i karakteristika të tilla si dëshira për vetminë, dobësisë, pamundësisë për tregon e dashuri dhe karakteristika të tjera të natyrës që në mënyrë të konsiderueshme komplikojë jetën e përditshme. Stuttering trajtohet në kohë i mundëson fëmijës për të formuar një respekt të plotë mendor identitetin dhe me sukses të ndërtuar një jetë të buf.

Stuttering Parandalimi

Parandalimi stuttering psikogjenike është që të krijojë një atmosferë miqësore familjare, të drejtën e fëmijës së mbikëqyrur (me një gardh TV frikshme shikimin ose video games), duke kaluar shqyrtimin në kohë të neurolog klinike provimit. Parandalimi i mjaftueshëm i stuttering lidhur me dëmin organike të trurit është regjimi mbrojtës grua shtatzënë gjinekolog përputhshmëria me rekomandimet, e cila e rrit mundësinë e një shtatzëni të favorshme dhe lindjes. Kjo, nga ana tjetër, zvogëlon rrezikun e sistemit nervor të fetusit të fetusit dhe lindjes traumave në një fëmijë.

Prindërit mund të bëjë shumë për shëndetin e fëmijëve të tyre. Problemi stuttering mund të zgjidhet në qoftë se ju nuk do të bien në errësirë ​​dhe të marr mbështetjen e specialistëve.