Disociues amnezi


Shkëputës amnezi - një humbje e memories, e cila nuk është e lidhur me ndonjë sëmundje të tjera. Ajo fillon papritmas, pas ngjarjes traumatike (periudha dramatike, ngjarjet, apo ende në fillimet e saj), harresa më të rënda të zakonshëm. Disociues amnezi - një mënyrë për të shpëtuar nga realiteti. Pacienti humb komunikimin dhe vazhdimësinë në mes të mendimit dhe kujtimet përreth veprimet e tij.

Shkaqet e amnesia shkëputës


Shfaqja e amnezi shkëputës - një mënyrë për të përballuar me trauma psikologjike. Çrregullim ka origjinën në fëmijëri. Si një fëmijë, imagjinatën e fëmijës më të zhvilluara, dhe në momentet e stresit është më e lehtë për të lëvizur larg nga situata. Nëse stresi ndikon në periudhë të gjatë kohore, mekanizmat mbrojtëse e fëmijërisë janë të fiksuara dhe të degjenerojë në një sëmundje të rritur - çrregullim shkëputës. Sipas statistikave, më të ekspozuar ndaj rrezikut të amnezi nga ata që mendonin abuzimin seksual ose emocional në të kaluarën. Ndonjëherë fëmijët e sëmurë të ekspozuar ndaj ndëshkimit fizik afatgjatë nga prindërit apo mësuesit.

Në të rriturit, sëmundja shkaktohet zakonisht nga stresi, të marra në një zonë lufte apo fatkeqësi.

Simptomet e amnesia shkëputës

Simptomat zakonisht zhvillohet si reagim ndaj një ngjarjeje traumatike. Simptomat e stresit mund të forcojë përkohësisht, duke i bërë ato edhe më të dukshme. Shkeljet shkëputës të shkaktojë probleme me të drejtat e operimit në aspektin e jetës së përditshme. Karakteristika të përbashkëta për të gjitha llojet e amnezi shkëputës përfshijnë si në vijim:

- Humbja e kujtesës (amnezi) të afateve të caktuara dhe ngjarjeve.

- Ka probleme me njohjen e njerëzve të njohur dhe të afërmit.
- Episode amnezi mund të zgjasë minuta, orë, ose më pak, në muaj.
- Ndonjëherë amnezi është e komplikuar nga çrregullime të tjera të shëndetit mendor, duke përfshirë depresion dhe ankth sostoyaniyaniyami dhe mendimet e vetëvrasjes.
- Shpesh pacientët nuk mund të njohin veten e tyre.
- Çuditshme dhe joreale të duket për njerëzit përreth dhe gjëra.
- Pacienti ndjen individualitet.
- Ka probleme në punë ose në fusha të tjera të rëndësishme të jetës.

Simptoma të komplikuara:

- Tentativat e vrasjes dhe samoahressyya.

- Mosfunksionim seksual, duke përfshirë varësisë seksuale.
- Alkoolizmi dhe abuzimi i substancave.
- Depresioni, çrregullimet e gjumit (pagjumësia dhe përgjumur).
- Crregullimeve te ankthit dhe crregullime te te ngrenit.
- Dhimbje koke të rënda.

Diagnoza e amnezi shkëputës

Mjekët diagnostikuar çrregullime dyssotsyatyvnoho bazuar në analizën e historisë personale të pacientit dhe prania e tre ose më shumë simptome (shih më lart). Kryer studime që tregojnë një lëndim në kokë, sëmundje të trurit, çrregullime të gjumit apo dehje. Përjashton çdo gjë që mund të shkaktojë simptoma të ngjashme dhe të ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes. Në qoftë se nuk ka shkaqe fizike, diagnoza është e angazhuar në një specialist të ngushtë në këtë fushë, të tilla si një psikiatër.

Një psikiatër shpenzon më shumë intervistë thellësi me çështjet që kanë të bëjnë me shëndetin mendor vetëm. Ndonjëherë përdoret drogë qetësues dhe hipnoz.Eto mund të ndihmojë mjeku të përcaktojë natyrën e kujtimeve të dëmshme që ka luajtur një rol të rëndësishëm në zhvillimin e amnezi.

Si një mjek mëson amnezi shkëputës:
1. Vlerësimi i gjendjes mendore të pacientit. Pacienti duhet të orientohet në hapësirë, kohë dhe hapësirë. Duke menduar pak ngadalësuar. Duke luajtur e komplikuar në kujtim të ngjarjeve nga e kaluara. Kujtojnë ngjarjet aktuale të pacienti nuk është punë e madhe.

2. Ajo rezulton praninë e simptomave të veçanta që tregojnë një çrregullim mendor, pacienti nuk përpiqen për të hapur, por duke u përpjekur për të mbuluar shkakun e vërtetë të sëmundjes së tij amnezi.
3. Pacientët mund të mendojnë, por nuk shprehin mendimet e vetëvrasjes, në mënyrë që të jenë më vigjilent në këtë drejtim.
4. Alokimi njerëzit me rrezik më të prirur ndaj sëmundjeve. Amnezi disociues është më e zakonshme në mesin e veteranëve të luftës të cilët mbijetuan kampet e përqëndrimit dhe fatkeqësive. Në mënyrë të ngjashme, në mesin e fëmijët jetimë apo subjekt herët për të keqtrajtimit. Probabiliteti i zhvillimit të sëmundjes varet nga shkalla marrë lëndime psihichesskoy.

5. amnezi disociues është i ndryshëm nga lloje të tjera të amnezi. Shfaqja e sëmundjes ka një fillimin e papritur se llojet e tjera të humbjes së kujtesës.

Trajtimi i amnezi shkëputës

Terapia e barnave.

Edhe pse nuk ka droga përdoren në mënyrë specifike për të trajtuar amnezi shkëputës, mjeku juaj mund të përshkruajnë:

- ilaqet kundër depresionit: azafen, amitriptyline, sirestill, Tsypraleks, Velaksyn, Despres, melypramyn.
- droga antipsikotike, haloperidol, droperidol, azaleprol, azaleptyn, chlorpromazine, inveha, klopiksol, paliperydon, olanzapine.

- medikamente nootropics ose përmirësuar cerebrale qarkullimit dhe vitamina piracetam, etiratsetam, aniratsetam, oksiratsetam, pramiratsetam, dupratsetam, atsehlumat rolziratsetam deanol, meklofenoksat, deanol atsehlumat, pyrytynol, glycine, Biotredynu, idebenon, meklofenoksat, gama-aminobutyric acid (Amynalon) nikotinoil- GABA (Picamilone), gama-amino-beta fenilmaslyanoyi hidroklorur acidi (Phenibut) hopantenovaya acid Pantogam kalciumi, gama-hydroxybutyrate (Neyrobutal).
Kjo do të ndihmojë për të kontrolluar simptomat e amnezi në lidhje me çrregullim shkëputës.

Phytotherapy.

Barëra qetësues.
Rrënjë Valerian - do të heq tensionin dhe zgjidhjen e problemeve me gjumin.
Grass Schisandra është përdorur në excitability tepruar nervor, ofron lehtë
qetësim, ndihmon në shtetet e tensionit dhe ankthit.
Hop kone - theksuar efekt zbutës.
Qen - ka efekte të dobishme për funksionin kardiak, rikthen ritmin e zemrës.

Ilaqet kundër depresionit natyrore.
Rrënjë xhensen - përmirëson përqendrimin dhe kujtesën ((rrit sintezën e neurotransmitters (udhëheqësit) në tru)), shton vitalitet dhe rrit rezistencën ndaj stresit dhe imunitetit, ekspozitave pronat antioxidant.

Hypericum - flavonoids soderditsya, quercetin dhe rutin, dhe vitamina A dhe C. Është e rekomanduar për zhvlerësim të butë kujtesës dhe depresioni, si pagjumësi ose migraines.

Amnezi Psikoterapia shkëputës

Psikoterapia është fokusi kryesor për trajtimin e amnezi shkëputës. Terapist do të ndihmojë të kuptojnë shkakun e gjendjes dhe pacientin formë mënyra të reja që kanë të bëjnë me rrethana stresuese. Vetëm në fund të kohës pacienti në gjendje të kthehen në rrethana kujtimet psihotravmatichesskim lirisht të diskutuar se çfarë ka ndodhur. Më vonë në mënyrë aktive do të formojnë aftësitë për t'u marrë me stresin, pacienti do të ndjeni përmirësim dhe kthimin e kujtesës.

Metodat e përdorura në amnezi psikoterapi shkëputës:

- hipnozëtë ndihmuar në rivendosjen e kujtesës për të zbuluar ngjarjet traumatike që ndikojnë në zhvillimin e amnezi. Kjo është një punë e gjatë dhe e mundimshme, por kjo qasje është më efektive në trajtimin. Hipnozë krijon një gjendje të relaksimit të thellë dhe qetëson mendjen. Shteti Hipnozë mundëson fokus më të mirë në një mendim të veçantë, kujtesa, emocionet, kujtimet mos bllokojë.
- Terapia krijuese e artit - Pacienti i përfshirë në procesin krijues. Ajo i ndihmon njerëzit që kanë vështirësi me të shprehur mendimet dhe ndjenjat e tyre. Arti ndihmon për të dini veten, për të përballuar me simptomat e përvojave traumatike dhe për të nxitur ndryshime pozitive. Terapia e artit krijues përfshin artit, valle dhe lëvizje, teatër, muzikë dhe poezi.

- terapi njohëse - Ky lloj bisedor i terapisë që ndihmon për të identifikuar bindjet negative dhe sjelljet dhe t'i zëvendësojë me të shëndetshme dhe pozitive. Metoda është e bazuar në idenë se mendimet tuaja qeverisur ju, jo anasjelltas. Edhe në qoftë se situata nuk mund të ndryshojë, ju mund të ndryshojë në një të menduarit pozitiv formë mënyrë dhe sjellje.

Parandalimi i amnezi shkëputës

Parandalimi luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e shfaqjes së sëmundjes, si çrregullime të shumtën e shkëputës "nga fëmijëria."

  • Nëse stresi ose të tjera rrethanat që ndikojnë në fëmijën duhet menjëherë të kërkoni ndihmë të specializuar.
  • Fëmijët që vuajnë fizikisht dhe emocionalisht, një rrezik të zhvillimit të çrregullimeve mendore dhe amnezi shkëputës.
  • Nëse një fëmijë është i ekspozuar ndaj dhunës apo përjetuar një ngjarje traumatike, të shihni një mjek menjëherë. Mjeku do të ndihmojë fëmijën tuaj të kapërcejë formë aftësitë saktë dhe të sigurtë të mbijetojë këtë situatë.
  • Shih qëndrim për fëmijën tuaj, të përpiqet të mos dëmtojë psikologjinë e tij.
  • Mos shtrëngojë me një apel për terapist, nëse në jetën tuaj ka situata të vështira, mund të shkaktojë çrregullim mendor.
  • Bisedoni me ata që besojnë (mik, mjeku juaj apo një ministër i komunitetit tuaj fetar) .pri duhet të kontaktoni grup mbështetje.
  • Lexoni libra mbi fëmijët, ajo do të ju ndihmojë të mësoni më shumë për stilin e duhur prindërore.