Tservikalhiya vertebohennaya


Vertebohennaya tservikalhiya - një dhimbje në shpinë qafës së mitrës dhe qafës muskujt.

Arsyet tservykalhyy


Një arsye për dhimbje të tillë në qafë - reagimin e muskujve ndaj stresit, hipotermi, aktivitetit fizik, të zgjatur sjellje të vështirë (p.sh., ulur në kompjuter, makinës, apo në një ëndërr në jastëk shumë të lartë, jastëk të pakëndshme dhe të paraqesin ... ), çdo patologji e shpinë.

Dhimbja mund të jetë e ndryshme në natyrë - dhemb, duke tërhequr, të mprehtë, prostrelyvayuschye, por dhimbje lidhur me lëvizjen vertebral. Anim kokën përpara dhe / ose prapa, kthehet drejt shkakut dhe / ose të rrisin dhimbjen. Lëvizjet pacienti butë të qafës, duke shkaktuar atij dhimbje dhe që mbajnë kokën në antalhicheskoy pozitë - tilting në anën, duke u kthyer pak në anën, frikë për të teshtij dhe kollë. Dhimbja mund të japë një dorë - atëherë flasim për tservikobrahialhii. Dhimbje mund të shkojnë së bashku në rrënjë nervore dhe në qoftë se reduktuar ose drop reflekset përkatëse pjezë, dhe ndjeshmëri, forca reduktuar muskujve - flasin për sindromin Koreshkov - radiculopathy.

Inspektimi në tservykalhyy

Kur dhimbja në shpinë qafës së mitrës dhe muskujt e qafës duhet të shihni një neurolog.
Kur mjeku e sheh omotre propalpiruet dhe muskujve tension qafën - hypertonicity, proceset e dhimbshme spinous e rruaza, pika paravertebral muskujt sup brez në njërën anë apo dy, kufizimi i lëvizjes në shpinë - antefleksiya - anim përpara retrofleksyya - anim mbrapa laterofleksiya - dhe largoheni. Ajo nuk duhet të zbulohet simptome që tregojnë nevertebrohennuyu shkakton dhimbje.

Dhimbje në qafë mund të jetë në çdo patologji të qafës, traktin e sipërm respirator - bajame, faringjit, laringjit, tracheitis, lymphadenitis submandibular; dhëmb kleri i nofulla të ulët; otitis media. Dhimbje në qafë mund të reflektohet dhimbje në infarkt akut të miokardit. Pra, mos u habitni nëse mjeku do të ju dërgojnë në një test të gjakut, elektrokardiogramë, për otolyarynholohiyi. Nëse dyshoni se një sëmundje tiroide duhet endokrinolog inspektimit. Në prani të traumave, histori të kancerit, me osteoporozën dyshuar, sindromi dhimbje të zgjatur tregon X-ray shqyrtimit të qafës së mitrës shpinë - radiografi, tomography kompyuternoaya, rezonancë magnetike - treguar individualisht.

Trajtimi i tservykalhyy vertebrale:

Droga josteroidale anti-inflamatore, relaksues muskujsh, vitamina, gabapentin, trajtim lokal - vajra, gel. Varësisht nga ashpërsia e dhimbjes dhe pranisë së neurologjike kombinim simptomat e drogës dhe metodat e administratës mund të ndryshojnë. Aplikimi i terapisë fizike - rryma diadynamic darsonvalization, electrophoresis. Masazh përdoret në fazën Subacute, kur nuk është sindromë dhimbje. Chiropractic emëruar nga dëshmisë, individualisht dhe pas ekzaminimit radiografike.

Në mënyrë të pavarur, ju mund të përdorni ointments jashtme dhe gels - diprilif, hit Deep fastum xhel, voltaren, Dyklak xhel Apizartron, comfrey ...

Tservykalhyy Parandalimi

Masat parandaluese - seancat e rregullta terapi fizike, not, masazh - që është, lëvizshmëria e mirë e shpinë dhe ngarkesës mundshme në muskuj. Shmangni hipotermi - conditioners ajrit dhe tifozët, dritaret e hapura në automjete, skica, veshje të papërshtatshme sezonit; dhe lëndimet. Për të punuar në një pozicion ulur për të marrë një pozitë të rehatshme, për të bërë pushim. Gjumi mbi një jastëk të butë të ulët - "rul" në qafë.