Dhimbje në qafë, në mes të xhades blades


Qafa dhimbje dhe teh zonë - një përgjigje jo-specifike muskulare për çdo patologji në rajon.

Mundur shkakton dhimbje në qafë dhe në mes të xhades blades


Në shtatë rruaza të qafës (rruaza të qafës së mitrës) që rrethojnë kanali cerebrospinal është pjesë e shpinë tuaj. Midis këtyre rruaza dhe disqe janë nerva pranë qafës. Struktura përfshin një qafë muskujt e qafës, arteriet, venat, gjëndrat limfatike, tiroide gjëndër paraschytovydnuyu, ezofag, fyt, trake. Dhimbje qafe mund të shoqërohet me dëmtim të strukturave të ndryshme të qafës (muskujt, nervat, rruaza, disqe intervertebral) llum mund të përhapet nga faqet e vendosur në afërsi të trupit.

Përveç dhimbjes, pacientët shpesh të reduktuar lëvizjen në fjalë qafën (ngurtësi), me dëme nervore mund të shënuar ndryshim në ndjeshmëri, duke dobësuar muskujt, ndjesi shpimi gjilpërash dhe simptoma të tjera.

Sëmundjet shoqëruar nga dhimbje në qafë apo në mes të xhades blades

Dhimbje në qafë dhe mes të xhades blades mund shqetësojë degjenerative - Patologjia distrofike e shpinë - dhe torakalhyy vertebral tservikalhiya, tservikotorakalhiya.

Kjo dhimbje mund të jetë grada ashpërsi të ndryshme - nga akut të prostrilyuyuchoho dhemb, kthesë, por e lidhur gjithmonë me lëvizjen. Shef i kthyer, lakimi, heqjen e armëve, duart mbrapa bast rritur dhimbje. Nëse ju anim kokën përpara do të jetë dhimbje në shpinë qafës së mitrës ose kraharorit (simptomë Neri). Dhimbja mund të përkeqësohet gjatë natës.

 

Nuk ka dhimbje të tilla pas tendosje, hipotermi, zgjatur paraqet detyruar - para kompjuterëve, shoferët vinç, rrobaqepëse, shoferët me mënyrë jetese i ulur ... nuk është rritur temperaturën e trupit, analizat e gjakut janë normale.

Dhimbja shpesh shkaktohet nga hypertonicity muskujve - Dhimbje të muskujve. Në provimit përcaktohet butësi proceset spinous, pikat paravertebral, muskujt e qafës dhe torakale - zonës teh, braktis, përgjatë ndër brinjëve, kufizimin e lëvizjes dhe dhimbje, tensioni i muskujve, scoliosis. Mundshme sindroma e njëanshme ose dypalëshe dhimbje. Diagnoza është bërë klinikisht.

X-rrezet e shtyllës kurrizore mund të jenë shenjat e osteoarthritis, spondylarthritis qafës së mitrës dhe të gjirit, paqëndrueshmërinë e mundshme të rruaza e shpinë qafës së mitrës, scoliosis e shpinë kraharorit. Nëse është e nevojshme, në mënyrë individuale, mund të kërkojë tomography llogaritur dhe (ose) rezonancë magnetike.

Ne trajtimin përdorur droga jo-steroidal anti-inflamator, relaksues muskujsh, vitamina, Habantyn (me sindromën e dhimbjes), lokalisht rastyrky, nxehtësia e thatë, Kuznetsova implicator ose njolla. Pas lehtësim të dhimbjes akute - masazh, ushtrim terapeutik, not, akupunkturë, shëndetësore - trajtim spa. Parandaluese kërkon stërvitje të përditshme, zhytje. Dhemb, ndjenja piqem në rajon janë në lëvizje teh. Më shumë muskujt - më pak të shqetësuar në lidhje me dhimbjen.

Dhimbje në qafë dhe shpinë kraharorit mund të jetë një shenjë osteoporozën.

Në këtë rast, dhimbje e shurdhër, dhemb i përhershëm, pa një lidhje të qartë me lëvizje, të kombinuara me dhimbje në nyje dhe kockat e tjerë në të moshuarit. Diagnoza konfirmohet nga X-ray densitometry dhe sjelljes. Në trajtimin përdorur bisphosphonates, chondroprotectors praparaty kalcium.

Dhimbje në qafë dhe teh zonës mund të shkaktohet nga kursi atipike infarkt miokardi.

Dhimbja është lokalizuar zakonisht në pjesën e majtë të gjoksit, por mund të japin shpatullën e majtë dhe krahun e majtë, mund të shqetësojnë vetëm në qafë, teh sup. Rritja e mundshme e tensionit të gjakut, gulçim, palpitations, aritmia.

Diagnoza është vetëm elektrokardiogramë. Prandaj, të gjithë pacientët me dhimbje në qafë apo mes të xhades blades EKG kryer për të sunduar nga infarkt miokardi.

Kur diagnostikuar me "infarkt miokardi" e nevojshme në spital urgjente në një infarkt specializuar departamentit dhe të gjitha rehabilitimit të mëvonshëm.

Dhimbje në qafë dhe teh fushë mund të jetë në pneumatoraks.
 
Pneumatoraks - një hit i ajrit në zgavrën pleural. Shpesh pneumatoraks ndodh kur lëndimet e gjoksit, brazda të ndara, thikë dhe me armë zjarri, plagët e mundur sëmundja kronike obstruktive të mushkërive, tuberkulozi, emfizemë, mukovistsedoz, astma, pneumonia, sëmundjet sistemike lidhës indeve, tumoret e mushkërive. Mund të hapen dhe mbyllen.

Zhvillimi ndoshta spontane pneumatoraks.

Sharp, thikë, dhimbje gjoksi prostrilyuye, teh sup gjatë frymëzimi mund të japin shpatullën kombinuar me shkallë të ndryshme të dyspnea ashpërsi. Amplituda e lëvizjeve të frymëmarrjes e gjoksit është reduktuar, frymëmarrje të relaksuar, të shpejtë, ndoshta takikardia, presionin e ulët të gjakut, ënjtje e venave qafës (me pneumatoraks tensionuar).

Treguar në spital urgjente.

Dhimbje qafe dhe mund të ndodhë në blades sëmundjet inflamatore të Ent - organeve - bajame, faringjit, laringjit, tracheitis, abscesi retropharyngeal.

Angjinë

Faringjit

Grykët

Temperatura, dhimbje të fytit, dhimbje kur gëlltitjes, ndryshim në zë, "bajat" fyti duhet të sjellë pacientin te mjeku Ent. Mediat akute otitis mund të shoqërohet me dhimbje të njëanshme në qafë.

Dhimbje në qafë dhe teh fushë mund të ndodhë Sëmundje të mushkërive - pneumoni, pleurit, sëmundje obstruktive, astmë, tumoreve të mushkërive.

Ethe, kollë, gulçim, shkelje e shëndetin e përgjithshëm, dobësi duhet të çojë pacientin tek mjeku. Ajo do të marrë analizat e përgjithshme klinike, X-ray zbuluar dhe trajtimi i sëmundjeve të mushkërive.

Kollitjes të rënda mund të shkaktojë myositis muskujt ndër brinjëve. Dhimbje në prekje hapësirë ​​ndër brinjëve, psherëtimë të thellë kërkojnë neurolog konsultimit. Mund të emërohet drogë jo-steroidal anti-inflamator, relaxants muskujve, Habantyn, vitamina B, dhe rastyrky lokale, mustardë, patch piper krahas trajtimit terapeutik të sëmundjes themelore.

Dhimbje në qafë, teh sup, hapësira ndër brinjëve njëanshme lokalizimi mund të jetë në infeksion akut herpes.

Skuqje Bubble, rrethojnë, përgjatë ndër brinjëve shoqëruar bolevyi sindromin e ashpërsisë të ndryshme, temperaturë kërkojnë trajtim me një dermatolog ose sëmundje ngjitëse me emërimin e barnave antivirale. Me painkillers mund të merret gabapentin, drogë nonsteroidal anti-inflamator, vitaminë B. zhvillimi i mundshëm i post-herpetike nevralgji - dhimbje të forta ruhen kohë pas zhdukjes së skuqjes dhe zgjat deri në gjashtë muaj.

Dhimbje në qafë, shpinë kraharorit mund të shkaktohet nga tumoret metastatic në shpinë. Diagnoza bazohet në rezultatet e X-ray inspektim (CT) dhe rezonancë magnetike.

Dhimbje në qafë mund të jenë të Në formimin e lëkurës, duke përfshirë i keq.

Dhimbje në qafë mund të jenë të në sëmundjet e gjëndrës tiroide. Thyroiditis, goiter, tumor tiroide do të shoqërohet me dhimbje në qafë, jo të mprehtë, e shurdhër, dhemb. Ultratinguj hormoneve tiroide dhe trajtimi i saj dhe nëse është e nevojshme oncologist endokrinolog.

Dhimbje në qafë mund të jetë në lymphadenitis qafës së mitrës - Rritja e arsimit qafë dukshëm të dhimbshme, e butë "udhëtim" me gishta, i shoqëruar nga ethe. Më shpesh ndodh si një komplikacion i sëmundjeve inflamatore të gojës, Ent - organeve. Kërkon një shqyrtim të kujdesshëm dhe të trajtimit vatra e infeksionit. Lymphadenitis, progresion zhvillon periadenit, absces, absces celuliti në pushim ... sepsë.

Lymphadenitis qafës së mitrës në mononucleosis infektive

Qelbëzim i nyjeve limfatike

Dhimbje në zonën e xhades blades mund të japin sëmundjet e traktit gastro - intestinal - gastrit, gastro, ulçerë, cholecystitis, pancreatitis. Dhimbje në këtë rast nuk është e lidhur me lëvizjen dhe që ka një përkeqësimin e sëmundjes ekzistuese.

Ndër arsyet që shpesh ndodhin në të moshuarit përfshijnë arsimin hernie disk mezpozvonkovyh dhe artritit (inflamacion i nyjave të vogla në mes rruaza). Dhimbje të forta qafë dhe ngurtësi të ndodhë në meningjit.

Të cilat mjekët mund të kenë nevojë në rast dhimbje qafe?

  • Terapist
  • Rheumatologists
  • Neurolog
  • Traumatologist
  • Ortoped
  • Fizioterapeut
  • Masazhator ose terapist manual