Nyjet limfatike Rritja


Simptomat janë të ngjashme me nyjet limfatike fryrë:


• Kone në qafë
• limfodenopatiya
• nyjet limfatike fryrë

Limfë nyje - raund të vogël ose masat bathë në formë të indit limfatik okruzhennnye kapsulë e indeve lidhës. Nyjet limfatike janë të vendosura në shumë vende në sistemin limfatik të gjithë trupin. Limfë nyje - limfatike filtra lëngun dhe ruajtur qelizat e veçanta që mund të kapur qelizat kanceroze apo bakteret që udhëtojnë nëpër trup në lëngun limfatike. Nyjet limfatike janë kritike për sistemin imunitar dhe viruset luftarake, mikrobet dhe substancave të tjera të huaja të bllokuar në trup.

Grupet e nyjet limfatike të vendosura në qafë, pranë klavikul, sqetull (axillary) dhe në ijë. Nyjet limfatike në zonën ijë quhet nyjet limfatike inguinale. Gjatë ekzaminimit fizik mjeku mund të ndjehen (prek) këto fusha për të kërkuar për nyjet limfatike fryrë ose zgjeruar.

Nyjet limfatike fryrë është zakonisht për shkak të inflamacionit lokal apo të gjerë, por nyjet limfatike fryrë nganjëherë të lidhura me kancerin. Nyjet limfatike fryrë quajtur limfadenopati. Inflamacion i nyjave limfatike të quajtura lymphadenitis.

Në çdo infeksion respiratore akute virale ose bakteriale e sipërme të frymëmarrjes nyjet limfatike traktit të qafës mund të rritet për një kohë të shkurtër. Rritja e tyre mund të ndryshojnë nga mezi e dukshme në të prekur (me grurë chechevychnoe ose mjegull) është e rëndësishme, madhësive të dukshme sy (me vezë trembem). Prekje mund të ndjeni dhimbje ose nodules mund të jetë krejtësisht pa dhimbje. Procesi më intensive infektive, nyjet limfatike dhe më e dhimbshme. Vlen kushtuar vëmendje të rritjes së qëndrueshme afatgjatë në l / c, rritje të grupeve të tjera të nyjet limfatike (qafës së mitrës, axillary, inguinale), sidomos tek fëmijët. Gjithashtu, duhet të lajmërojnë theksuara njëanshme nyjet limfatike fryrë, kështu që ajo mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të rënda infektive dhe jo infektive

Gjëndra të tjera që janë ndonjëherë të dukshme kur të ënjtur, bajamet, gjëndër pranë veshit, gjëndër pështymës, gjëndër lacrimal, gjëndër tiroide.

Sëmundje, e cila mund të shkaktojë gunga

  • ARD / SARS
  • Sëmundjeve ngjitëse të veçanta: toxoplasmosis, tuberkulozit dhe të tjerët.
  • kancer

Shkaqet e mundshme nyjet limfatike fryrë

• Profili Alkooli dhe alkoolizmi
• Bulimia
• Cancer
• sëmundje lidhës ind
• Sëmundjeve Gaucher
• sëmundja Hodgkin
• Virus mungesës së imunitetit njerëzor
• Hyperthyroidism

• limfoma jo-Hodgkin
• sarkoidosis
• sindroma Sjogren
• fyt strep
• kancer tiroide
• thyroiditis

Shkaqe të tjera të nyjet limfatike zgjeruar

• Infeksionet bakteriale
• infeksion fungale
• Infeksionet parazitare
• grimcat Silicone në trup (gishta apo këmbët Implants përbashkëta, mamoplastyka)
• Infeksion viral (shkaku më i zakonshëm ënjtje të gjëndrave)

Trajtimi i gunga

Shembuj të drogës nga nyjet limfatike fryrë

• prednisone, Pediapred gojë, Medrol

• prednyzon Deltasone

Çfarë duhet të bëni me rritjen nyjet limfatike?

Sëmundjet respiratore akute nuk ka nevojë për të marrë masa të veçanta. Këtu sistemi limfatik është mjaft "tregues" ashpërsia e infeksionit. Long-jetuar si gunga në mënyrë të qartë kërkon qasje në një mjek.

Ngrohja Limfouzov, për shembull, ngjesh, është e kundërindikuar.

Për çfarë mjeku për të adresuar me rritjen nyjet limfatike?

  • Otolaringolog
  • Sëmundje infektive
  • Phthisiologists
  • Pediatër
  • Oncologist