Ngjirurit e zërit, humbja e zërit


Simptomat si ngjirurit e zërit:


 • Ai u ul votën
 • Të ngjirurit e zërit
 • Afoni

Të ngjirurit e zërit - Paaftësia për të folur kumbues. Shpesh kjo ndodh në sëmundjet e laring. I ngjirurb shkaktohet zakonisht nga acarim apo dëmtimit të litarët vokale. Komunikimet zë janë të vendosura në laring dhe trake midis fyt, ata mund të tingëllojë jashtë. Laring -, në formën e një organi tub në qafës. 
 
Ne përdorim laring, kur ne frymë, thonë gëlltitje. Muri i saj e jashtme është e mbrojtur kërc në pjesën e përparme të qafës, ajo është quajtur mollë e Adamit. Lidhjeve zë - dy grupet e muskujve që janë në formën e "V" brenda laring.

Të ngjirurit e zërit mund të shkaktuar nga një numër i kushteve. Shkaku më i zakonshëm është inflamacion i ngjirur komunikimi zë nga një infeksion viral. Ngjirurit e zërit mund të shkaktohet nga infeksioni bakterial, përdorimin e tepruar të zërit (p.sh., duke thirrur dhe të kënduarit), Thithja e irritues (pirja e duhanit, etj), sinusit kronik, lirimin e acidit nga stomaku, tuberkulozi, sifilizi dhe kanceri i laring.

Përgatitjet Ftohtë janë përdorur ndonjëherë për të parandaluar recurrences të acarim të kollë vokale litarë. Ngjirurit e zërit që vazhdon për më shumë se 2 javë duhet të vlerësohen nga mjeku juaj. 

Sëmundjet për të cilat mund të shfaqen ngjirurit e zërit

 • Viral ose bakterial infeksion - pezmatim i fytit akute
 • Tumoret laring - cysts, polyps, fibroids dhe tumoret e folds fyt vokale. 
 • Sëmundje zbaticë gastroesophageal (GERD, urth)
  • pezmatim i fytit
  • Kanceri i laring
  • zbaticë pezmatim i fytit
  • Rheumatoid arthritis
  • Sëmundjet seksualisht të transmetueshme në meshkuj (STD në meshkuj)
  • Sëmundjet seksualisht të transmetueshme në gratë (IST)
  • infeksion sinus
  • sindroma Sjogren
  • Pirja e duhanit (Si për të ndaluar pirjen e duhanit)
  • Sifilisi në gratë
  • Tuberkulozi
 • Mundur shkakton ngjirurit e zërit

  • Pas heqjes tub frymëmarrjes për tifoz

  • bakteriale pezmatim i fytit
  • Kanceri që është përhapur në laring
  • tepërt (duke bërtitur, duke kënduar, etj)
  • laringjit Viral

  Trajtimi i ngjirurit e zërit

  Shembuj të drogës ngjirurit e zërit

  hlorfeniramin dhe hydrocodone, Tussionex

  Çfarë duhet të bëni në rast të ngjirurit e zërit?

  Nëse zëri i ngjirur papritmas u shfaq në sfond të SARS-it, shumë të ngjarë se pezmatim i fytit akute. Në këtë situatë, kjo ka kuptim për të përdorur një sprays fryma Bioparox, kameton dhe droga të tjera nga përbërësit zbutës (mente, urtë). Është e rëndësishme për të bërë në kohën e injektimit frymëmarrje të thellë. Gargling kur zëri i ngjirur dhe fytin e tij dhemb - absolutisht e padobishme. Është e rëndësishme për të ndjekur zërin e mendjes (jo për të folur pa nevojë, mos pëshpëritje dhe nuk piskat), të ndaluar pirjen e duhanit dhe erëza, kosi dhe e nxehtë ushqim.

  Shumë në simptomat e para të një të ftohtë kanë filluar të pini qumësht të nxehtë me mjaltë apo çaj të nxehtë me limon. Çdo gjë që keni arritur këto procedura - ajo djeg fyt dhe forcimin e mukozës acid citric acarim.

  E cila nga ana e mjekëve gjatë ngjirurit e zërit të zgjatur?

  Otolaringolog (Ent, fonyatr)