Dhimbje fyti


Simptomat si dhimbje të fytit:


• Pirja e duhanit në fyt
• gëlltitjes Vështirësia
• Dhimbje fyt
• faringjit
• fyt strep
• Angina

Më shpesh i referohet dhimbje në fyt, kur gëlltitjes. E njëjta gjë mund të nënkuptohet "sadnenye", "gudulisje", kimik

Dhimbje të fytit mund të shkaktohet nga një numër i inflamacion të laring, faring dhe bajamet. Hidhërim në fyt, e lidhur zakonisht me dhimbje në gëlltitjes. Inflamacion të faring (fyt) është forma më e zakonshme e dhimbje në fyt dhe zakonisht vjen nga një infeksion viral.

Sëmundjet në të cilat ka dhimbje në fyt

Në shumicën e rasteve e fyt strep si rezultat i infeksionit respirator akut viral.

Në inflamacion bakterial zhvillon pectoris. Dhimbje të fytit mund të jetë shumë e rëndë deri në pikën që pacientët refuzojnë për të ngrënë. Zakonisht kjo simptomë zgjat më shumë se disa ditë mund të kalojë në mënyrë spontane ose si rezultat i trajtimit.

Arsyet për dhimbje të fytit

 • Mononukleoza infektive 
 • Kanceri i laring
 • Kanceri Oral
 • Syndrome Sjogren
 • Strep fyt
 • Gripi i derrit
 • Grykët
 • Infeksion viral
 • Fruth i keq

Shkaqe të tjera të dhimbje të fytit

• infeksion bakterial

• acarim Kimike (gaz lotsjellës, tymi, etj)
• Kimioterapia
• Difteria
• ajrit të thatë

Shembuj të drogës dhimbje të fytit

• Acetaminophen, Tylenol dhe të tjerët.
• acid acetilsalicilik, aspirina, Ecotrin
• Amoxicillin, Amoxil, Dispermox, Trimox
• ibuprofen, Advil, Advil për fëmijë / Motrin, Medipren, Motrin, Nuprin, PediaCare etj
• naproxen Anaprox, Naprelan, Naprosyn, Aleve
• penicilinë V, Pen-Vee-K, Veetids

Çfarë duhet të bëni në rast të një dhimbje të fytit?

Ju mund të gargarë 4-8 herë zgjidhjeve të përditshme antiseptik (furatsillina, chlorhexidine) ose produkte përdorim që përmbajnë antiseptics dhe anestezikëve (lozenges dhe sprays - "Strepsils" me lidocaine, "Heksoral", "Yoks" et al.). Kur një dhimbje të fytit shfaqet shpesh, pasi një tjetër hipotermi (lëngjeve të ftohtë pije, të marrë frymë në të ftohtë) ose shtyhet për një kohë të gjatë mund të dyshohet grykët kronike ose faringjiti kronike. Vetëm kjo simptomë është karakteristikë e një numri të sëmundjeve të veçanta të rënda, të cilat përfshirë endokrin, imun, nervor dhe sistemet e tjera. Aktualisht, arsenalin e barnave me efikasitetin e provuar në gripi dhe infeksionet e tjera virale përfshirë shumë drogë që kombinon aktivitetin e fundit sintetike dhe sigurinë e mjeteve juridike natyrore.

Droga përdoren për shpëlarje duhet të jetë në temperaturën e dhomës, kështu zgjidhje shumë të nxehtë mund të rrisin dhimbjen. Kujdes duhet të përdoret çaj me limon, kështu që pini edhe irrituese acid gjithashtu mund të përkeqësojnë dhimbjen.

Për të cilat mjekët i referohen kur një dhimbje të fytit?

 • Otolaringolog
 • Sëmundje infektive (me anginë)