Dhimbje në të ulët mbrapa rajonit, mesit


Dhimbje në shpinë të ulët mund të jetë djathtas, majtas, shtatzëninë (në fazat e hershme dhe më vonë).

Dhimbje në më të ulët mbrapa - një lloj ndëshkimi për bipedalism njeriut kur barra më e madhe bie mbi shpinë mesit, e cila mban barrën e masës së trupit të njeriut. Efekt të dëmshëm mbi shpinë të bërë dhe mungesa e ushtrimit, dietë të varfër, obeziteti, stresi. Për shumë, dhimbje prapa (lyumbalhyya) - mënyrë e zakonshme që të bëhet pjesë e jetës së përditshme. Kjo mund të ndodhë vetëm një herë dhe zhduket pa lënë gjurmë, dhe mund të kthehen përsëri dhe përsëri. Në mënyrë tipike, shumica e pacientëve shërohen brenda 2-3 muajve, vetëm një numër i vogël i pacientëve me ankesat e lumbodynia janë sëmundje serioze.


Dhimbje mesit mund të jenë të natyrave të ndryshme - dhemb, ndodhin pas ulur zgjatur apo fjetur një natë apo dhimbje të mprehta të shtënat që kapen në një pozitë shumë të pakëndshme dhe nuk lejohet të shpjegoj. Dhimbja mund të shoqërohet me Rrënjët zaschemlenyem nervore, acarim i nervave veta kurrizore kolonë, dhe ënjtje dhe acarim të muskujve dhe ligamenteve në fushën e innervation e shpinë mesit ose mund për të dhënë mbrapa për sëmundjet e organeve të brendshme. Më i famshëm është mesit sindromit dhimbje mesi dhe dhimbje të nervit shiatik (lyumboyshyalhyya).

Prapa dhimbje mund të ndahen në fillore dhe të mesme.

Shkaqet e dhimbjes primar prapa të shkaktuara nga çrregullimet e shtyllës kurrizore - ndryshimet degjenerative dhe funksionale në nyjet e rruaza, disqe intervertebral, muskujt, tendons, ligaments.

Shpinë - një seri e rruaza lidhur me indet elastike - muskujt dhe ligaments. Ata (përveç kockave) përmbajnë mbaresa nervore dhe mund të jetë një burim i dhimbje prapa.

Dhimbja e mesme sindromi vpoyasnitse lidhur me lezione traumatike shpinë, proceset neoplastike dhe infektive, sëmundjet e organeve të brendshme, duke përfshirë organet e legenit në gratë, osteoporozën dhe sëmundje të tjera. Ky lloj i alarmit për problemet në trup. Në dhimbje prapa shumë arsye jo domosdoshmërisht të lidhura me patologji të shtyllës kurrizore. Shkaqet e veçanërisht të zakonshme dhimbje të vazhdueshme mbrapa - sëmundje beninje dhe malinje të organeve pelvike në burrat dhe gratë (Endometrioza, fibroids mitrës, dysmenorrhea, sëmundje inflamatore ovarian, lezionet e anijeve të mëdha, veshkat, prostatitis kronike, disa sëmundje të sistemit nervor).

Shkaku më i zakonshëm i dhimbje prapa - osteokondroza, e cila manifestohet si rezultat i një rrënjë nervore hequr në fytyrë, bronkial nga të palcës kurrizore në një nivel të caktuar.

Dhimbje prapa, osteokondroza, hernie diskale, zgjatje disk

Ka shumë kushte shëndetësore që çojnë në shfaqjen e dhimbje në shpinë (mbrapa dhe bel). Disa janë të lindura, si bifidobacteria mbrapa (spina bifida), të tjerët janë formuar me moshën (osteokondroza, spondylosis, spondylarthritis, osteoporozën, etj). Megjithatë, shumica e shkaqet e dhimbje në shpinë (mbrapa dhe mbrapa) në popullatën e punës janë të lidhura në origjinë me të njëjtin lloj të aktivitetit fizik në punë (ulur pas timonit të një makine apo punë ulur në kompjuter) dhe dëmtimet e shtyllës.

Në praktikë ambulatore në pacientët me osteokondroza kurrizore mekanizëm kursimet më të zakonshme e dhimbje prapa. Shfaqja e simptomave rezistente dhimbje në shpinë (mbrapa dhe bel) kundër osteoarthritis tashmë ekzistuese paraprirë disponueshmërinë e shqetësimit në pacientit gjatë një periudhe të gjatë kohore.

Dhimbje në shpinë (mbrapa dhe fileto mishi), janë shumë më pak të zakonshme në njerëz të cilët janë mënyrë jetese sportiv. Parandalimi i osteokondroza dhe shfaqjen e dhimbjes në shpinë (mbrapa dhe bel) promovuar gjimnastikë e para të pavarura, rekreative. Kjo heq ngarkesën e përditshme të muskujve të njëjta, ligaments dhe nyjet e shpinë mesit.

Ngjeshja e nervore sciatic e dhimbjes në këmbën në osteokondroza kurrizore me një disk hernie.

Shkaqet e përbashkëta të dhimbje në shpinë (mbrapa dhe bel) përfshijnë:

 • vrull muskujve (akute ose kronike)
 • zgjatje ose diskale disk (me mundësi zaschemlenyem nervore)
 • Proceset degjenerative e shpinë (osteokondroza, spondylosis, spondylolisthesis)
 • Sheermana sëmundje Mau
 • spondylitis ankylosing
 • stenozë kurrizore kanalit
 • sakroileit (inflamacion të përbashkët sacroiliac)
 • Osteoarthritis e sacroiliac përbashkët
 • Osteoarthritis e nyjeve intervertebral (spondylarthritis), etj

Dhimbje në më të ulët mbrapa me mesit osteokondroza

Dhimbje në shpinë me osteokondroza mund të rritet me kollitjes dhe teshtitjes, me çdo lëvizje, sidomos në trung përpara. Së bashku me dhimbje prapa, mesit osteokondroza mund të shfaqë shkelje të ndjeshmërisë së pjesëve të caktuara të lëkurës ose muskujt e pjesës së poshtme të trupit dhe këmbët, duke dobësuar apo zhdukjen e reflekseve gilcë këmbët. Në mënyrë tipike, kur ka shtrembërim i osteokondroza e shpinë mesit. Varësisht nga aeroplan, në të cilin shtrembërimet dalluar scoliosis (lakim të djathtë ose të majtë), lordosis (përkulem përpara) dhe kyphosis (zbutjes mesit apo edhe të bëj atë). Në rast se osteokondroza është hequr në fytyrë palcës kurrizore, nuk është një shkelje e urinimit apo jashtëqitjes, si dhe fshikëz ndijor ose organeve riprodhuese.

Megjithatë, më shpesh manifestohet radicular ulët dhimbje prapa dhimbje mesit - që zhvillohet si pasojë e një rrënjë nervore hequr në fytyrë, bronkial nga të palcës kurrizore në një nivel të caktuar. Kështu, një nga sindroma e njohur mesit - dhimbje mesi. Atje ai ishte në kohën e tendosje fizike apo pozitë të vështirë e trupit, dhe nganjëherë për asnjë arsye të dukshme. Papritmas, brenda disa minutave ose orëve prostrilyuye duket dhimbje të mprehtë ("dhimbje mesi") Shpesh ajo është e nxehtë dhe duke shpërthyer ("sikur mbërthyer në thirrje përsëri"). Pacienti është mbërthyer në një pozitë të vështirë, nuk mund ta shpjegoj nëse ka pasur një sulm në atë kohë heqjen e peshave. Përpjekjet për të zbriste nga krevat, kollë apo bëj këmbën shoqëruar me një rritje të mprehtë në dhimbje prapa dhe mollaqe. Nëse pacienti kërkohet të ngrihen, ajo rezulton obezdvyzhennost prerjes në të gjithë rajonin e mesit për shkak të tensionit të muskujve.

Dhimbje në të ulët mbrapa me dhimbje mesi

(. Dhimbje mesi, Lat Lumbus mbrapa, dhimbje mesi sinonim) dhimbje mesi - sulm dhe dhimbje të papritur të mprehta, si dhe muskujt overvoltage në rajonin e mesit. Nuk është zakonisht në kohën e ushtrimit apo pas tij, dhe shkaktoi overheating dhe ftohje mëvonshëm të trupit.

Dhimbje në më të ulët mbrapa me dhimbje mesi paraqiten në fazën fillestare të procesit degjenerative në disk intervertebral, i cili pelte thelbi humbet elasticitetin dhe thyen deri në fragmente. Fragmente të bërthamës gjatë stresit fizik dhe lëvizjet e shtyllës kurrizore vënë presion mbi unazë fibroze përmban receptorët ndjeshme. Stimulimi i receptorëve në segmentin kurrizore është shkaku i dhimbjes, reagimet refleks dhe tendosje të muskujve tonik rajonin e mesit.

Karakteri papritmas shfaqet dhimbje të mprehtë prapa - marramendës, ngrirë, birë, prostrilyuyuchyy. Pacienti nuk mund ta shpjegoj, muskujt mbrapa tensionuar. Lëvizja vogël, kollitjes ose stresi fizik përkeqësojnë dhimbjen. Shtypja mbrapa dhemb. Gjatë sulmit personi bëhet i ngrin të pafuqishëm në pozicionin e detyruar, çdo përpjekje për lëvizje rrit dhimbje, vrull muskujve zhvillon rajonin e mesit. Kohëzgjatja e dhimbje prapa nga disa minuta në disa orë dhe ditë. Në pjesën tjetër dhe të shtrirë në një sipërfaqe të fortë dhimbje akute subsides. Ndonjëherë dhimbja zhduket po aq papritur si u shfaq. Në këtë rast, pacientët kanë një ndjenjë se në shpinë 'diçka ra në vend. "

Sulmet e përsëritura shpesh shfaqen dhimbje dhimbje mesi në shpinë apo kofshë zadnenaruzhnoy apo këmbë (lyumboyshyalhyya), duke treguar përfshirjen në procesin patologjike e rrënjëve kurrizore përkatëse.

Dhimbje të nervit shiatik është shkaktuar nga pinching shpinë, që ndodhet pak më e ulët se sa dhimbje mesi.

Dhimbje në të ulët mbrapa me dhimbje të nervit shiatik

Dhimbje të nervit shiatik (. Greke Ischiás, nga ischíon - pelvisit, hip, të vendosur Ischia - vend), ishias, sëmundjet e rrënjët e palcës kurrizore lumbosacral dhe, kryesisht, sciatic nervore. Kjo është më e madhe nervore në trup. Ajo vjen në pesë nivele të ndryshme të palcës kurrizore në shpinë mesit, departamentin që mban barrën kryesore. Pastaj nervore sciatic zbret poshtë rozdilyayuchys këmbë në nerva më të vogla që shkojnë në hip, gju, këmbë, kyçin e këmbës, këmbë dhe të këmbëve. Për shkak të gjatësisë së madhe të nervore sciatic dhe marrëdhëniet e saj të ngushtë me shumë agjenci, sëmundja sciatic nervore ndodhin shumë shpesh.

Dhimbje në dhimbje të nervit shiatik është e ndryshme. Ndër llojet e mundshme të dhimbjes dhe ndjenjat janë të shtënat dhimbje, djegie, ndjesi shpimi gjilpërash, "milingonat" dhe mpirje në të njëjtën kohë. Dhimbje në dhimbje të nervit shiatik mund të jetë aq mizore që pacienti nuk mund të fle apo të kryejnë hapa të tillë të nevojshme si ulen, të qëndrojnë, të ecin, bëj apo të kthehet.

Dhimbje Prostrelyvayuschye ndodhin në mollaqe dhe pjesën e prapme të këmbës, zakonisht në njërën anë të trupit. Si me dhimbje mesi, ata janë të përforcohet kur ndryshon pozicionin e trupit. Në këmbë janë veçanërisht të dhimbshme për të prekur tokën - një projeksionet kockëmadh në buzë të ulët të mollaqe dhe gjunjë. Së bashku me këtë janë nodules dhimbshme në shumicën e hip dhe shin muskujt.

Sulmet dhimbje mesi dhe dhimbje të nervit shiatik priren të përsëritet gjatë gjithë jetës. Prandaj është e rëndësishme për të identifikuar llojin e ngarkesës ose sjellje që provokojnë shfaqjen e tyre. Kjo do të parandalojë zhvillimin e konfiskimit. Efektet akute shëndetësore sëmundjet qethur shkurt analgesics, bllokadën anestezisë në shpinë, si dhe metodat e veçanta për të shtrihen në shpinë dhe gluteal sindromi oblasti.Lechenie duhet të jetë i ndërlikuar.

Dhimbje në sëmundje më të ulët mbrapa veshkave

Dhimbje në rajonin e mesit është një nga tiparet karakteristike të sëmundjes së veshkave.

Për sëmundjen e veshkave karakterizuar nga konstante "shurdhër" dhimbjes dhemb në këndin costovertebral e veshkave e pacientit. Shpesh dhimbja radiating ("paguan") në kuadratin e sipërm, kërthizës dhe bark të ulët. Ne përshkruajnë dhimbjen e shkaktuar nga të shpejtë shtrihen kapsulë veshkave, të tilla si ënjtje në sfondin e pielonefrit akut ose uretër bllokuar. Ndërkohë, shumë sëmundje - pyelonephritis kronike, hydronephrosis, tumore malinje dhe sëmundjet e veshkave polycystic - ndodhin pa dhimbje, si të shoqëruar nga shumë të ngadaltë kapsulë shtrihen veshkave.

Shkaqet e mundshme të ulët mbrapa dhimbje

Dhimbje në shpinë të ulët mund të ndodhë në qoftë se ju:

Kaloni shumë kohë pas timonit të një makine apo një kompjuter
Dinamike duke bërë punë fizike me një ndryshim të mprehtë në pozicionin e trupit (sidomos nëse profesioni juaj është i lidhur me aktivitet të rëndë fizik)
Ngarkesa e tepërt veten në palestër apo shëndetësore klub. Të jetë tepër i kujdesshëm në qoftë se ka filluar kohët e fundit tren
Drive kryesisht ndenjur (punonjës zyre) ose në këmbë (shitësit, kamerierë, shërbëtorët e reklamave në natyrë, kirurgët) jetese

Admirojnë punën e tyre verore
Kanë mbipeshë
Një rrezik shtesë për gratë
Jeni shtatzënë ose kanë lindur rishtazi
Menopauza arritur që ka për osteoporozën

Sëmundja, ku ka dhimbje më të ulët mbrapa

Osteokondroza e shpinë
Sëmundje beninje dhe malinje të organeve pelvike. (E sëmundjeve të prostatës, duke përfshirë -. Prostatitis kronike Prania e sëmundjeve të caktuara në legen, për shembull - tumoreve).
Hernie diskale
Prapa dhimbje që ndodhin pas një shëtitje të gjatë, tregojnë mundësinë e stenozë kurrizore kanalit. Sëmundja manifestohet sindromi kurrizore (psevdoperemezhayuscheysya) dobësimin e tyre. Pacienti u ankua për dhimbje dhe dhimbje në bel dhe mollaqe që shfaqen kur ecin. Subsides dhimbje në ulur ose shtrirë, por përsëri rrit në ushtrimin e rinovimit.

Polimialgjia reumatika - një sindrom që zhvillohet në pacientët e moshuar, duke filluar zakonisht me dhimbje intensifikuar gradualisht dhe ngurtësi në gjymtyrë proksimal sipërme, polymyalhyya reumatike mund të manifestohet me dhimbje në proksimal gjymtyrëve të poshtme dhe bel.

1. osteokondroza (dorsopatiya) - burimi më i zakonshëm i dhimbjeve në shpinë të ulët. Ekzaminimi zbulojë DeHe sëmundje shpinë nerativnye - osteoarthritis, osteoarthritis, osteoporozën. Redukton lartësinë e disqe intervertebral, e cila çon në shkelje të bilancit mekanike ndërmjet strukturave të shtyllës kurrizore - kështu dhimbje të vazhdueshme, tolerohet mirë, por herë pas here rëndë përsëri.

2. vrull muskujve. Kur kryerjen e të panjohura për ju stërvitje intensive dhe të tepruar ka një dhimbje akute të ulët mbrapa? Duke kontribuar faktor - zgjatur sjellje statike gabuar (kompjuter, squatting, vendosur në gjysmë gjatë punës verës). Si rezultat, zhvillimin vrull muskujve, i cili kufizon lëvizjen e shpinë të caktuar. Muskujt kapur të bëhet një burim i vuajtjeve, duke shkaktuar një rreth vicioz "Dhimbje prapa - spazma e muskujve -. Dhimbje" Kjo situatë mund të vazhdojnë për një kohë të gjatë dhe shkakton shumë momente të pakëndshme. Kujdes Në dhimbje të vazhdueshme mbrapa, veçanërisht në qoftë se ajo fillon shpejt dhe ndjeshëm, konsultohuni me mjekun tuaj për të identifikuar sëmundjen dhe ka shkaktuar atë për të zhvilluar një trajtim modern dhe të duhur.

3. diskale rrënjët disk sdavlyvayuschaya të palcës kurrizore, më shpesh ndodh në meshkuj më shumë se 40 vjet. Parë ankth Simptomë - lyumbalhyya kombinuar me një numër të karakteristikave të tjera: dhimbje përgjatë shpinë nga mollaqe në këmbët e kollitjes, teshtitjes dhe qesh me vështirësi kur lakimi dhe shtrirja në shpinë mesit (veçanërisht manifestohet në mënyrë të qartë kur vënë çorape dhe këpucë), rrit sigurinë Ndjenjat kur shkojnë këmbët drejt shtrirë në shpinë të tij. Kjo dhimbje prapa është quajtur shpesh vjetëruar termi "ishias" apo fjala e përditshme "dhimbje shpine". Dhimbja është më e keqe largohem drejtë dhe horizontale.

4. Paqëndrueshmëria e shpinë - një problem tipik i grave të moshës mesatare. Dhimbje manifestohen mbrapa, u rrit me këmbë të zgjatur dhe tendosje fizike. Pra nuk është një ndjenjë e lodhjes dhe dëshirën për të shtrihem. Sëmundja shkaktohet nga një plagë e diskut intervertebral ose të përbashkët dhe shpesh shkon kundër trashje moderuar. Pacientët e tillë nuk është e vështirë për të përkulem dhe të shpjegoj bërë lëvizjen "ekstra".

5. Kanali ngushtë kurrizore. Më të shpeshta simptomë - dhimbje në pjesën tjetër, e kombinuar me dhimbje kur ecin. Ajo shtrihet përgjatë shpinë nga mollaqe në këmbë, ndërsa gjithmonë e dhimbshme, madje edhe shtrirë ose ulur, në atë masë që dergjeshin në "pacient" mollaqe pamundur. Sindromi ngushtë kanalit kurrizore - rezultat i ndryshimeve degjenerative, përhapja e kockave dhe kyçeve strukturave të shtyllës kurrizore që të çon në shkelje të rrënjëve të nervave kurrizore. Veprimet tuaja. Çfarëdo shkaku i dhemb shpina, të përcaktojë se si e pamundur. Nëse tjerr është ditë e përhumbur dhe natë, është më mirë për të parë një specialist i cili tregon strategjinë e trajtimit.

Diagnostics me dhimbje prapa

Kur dhimbje prapa dhe dhimbje mesi rekomanduar që t'i nënshtrohen kompjuter (tregon kockave statusin e shpinë) dhe rezonancë magnetike (për të vlerësuar gjendjen e indeve të buta) dhe të imazhit me ultratinguj e organeve të brendshme.

Një metodë e diagnostikimit, radiografi është - metodë relativisht i lirë, dhe mund të jenë të dobishme për të identifikuar një numër i çrregullimeve, nga fraktura në gurët në veshka. Shumë nga ndryshimet e identifikuara mund të sugjerojnë vetëm diagnozë të saktë, dhe konfirmimi mund të kërkojnë hulumtime shtesë. Përveç kësaj, disa ndryshime radiografike mund të jenë gjetjet shoqëruese që nuk shkaktojnë dhimbje.

Diagnoza e dhimbje prapa, osteoarthritis e shpinë, herniation disk, zgjatje disk

Ai fillon me ekzaminim neurologjik dhe ortopedike nga një mjek. Ky shqyrtim vlerësuar statusin neurologjike e pacientit, si dhe shkeljet e mundshme janë gjetur në biomechanics e shtyllës kurrizore me vlerësimet e detyrueshme e muskujt mbrapa dhe zona gluteal. Tashmë në këtë fazë të pacientit studimit me osteokondroza e shpinë dhe dhimbje prapa dhe mbrapa më të ulët mund të diagnostikuar dhe trajtimi është zgjedhur.

Ndonjëherë, rezultatet e ekzaminimit neurologjik dhe ortopedike të pacientit me simptoma të dhimbjes në një sfond të osteokondroza mund të caktohet përveç kësaj procedure diagnostike:

 • X-ray e shpinë lumbosacral me testet funksionale
 • CT shpinë lumbosacral
 • MRI e shpinë lumbosacral

Compression i disk nervore diskale me daljen e dhimbje në këmbë në osteokondroza kurrizore.

Qendra intervertebral diskazanimaet studenistoobraznoe pulpoznoe core. Ajo është e rrethuar dhe e mbështetur nga unazë fibroze, i cili përbëhet nga kërc fijor, dhe indeve lidhës. Lexoni më shumë në lidhje me atë në letër rreth anatomisë së shtyllës kurrizore dhe palcës kurrizore e njeriut.

Trashësia e disk zvogëlon pozvonkovpriblizhayutsya trupin e njëri-tjetrit, duke zvogëluar vrima intervertebral dhe rrezikon ata janë nervat dhe enët e gjakut (osteokondroza).

Spondylolystez (rruazë kompensuar) të paqëndrueshmërisë së shpinë me compression të nervore.

Zgjatje disk (zgjatje e disk intervertebral) dhe humbja e tyre e mëvonshme në lumen e kanalit kurrizore (makinë hryzhamezhpozvonkovoho) shpesh të çojë në ngjeshje e rrënjët nervore, duke shkaktuar dhimbje përgjatë fasha nervore (dhimbje, mu në këmbë, krah, koka, qafa, hapësira ndër brinjëve, në varësi të ngjeshja e nervore), në dobësimin e fuqisë muskulore në fushat e innervation dhe shkelje të ndjeshmërisë.

Shpesh zgjatje ose hernie diskale shoqërohet me dhimbje të muskujve përgjatë nervit (krahun ose këmbën). Ajo thjesht shtrydhur një ose (rrallë) dy nervore.

Përveç compression nervore dhe stabiliteti mund të jetë i prishur segment vertebral. Kur zhvendosur paqëndrueshmërinë e rruazë shpinë përpara (anterolistez) ose mbrapa (retrolistez). Për të sqaruar diagnozën mund të ketë një radiografi e shpinë lumbosacral me testet funksionale.

Shpinë scoliosis me një vrull mbrojtëse e muskujve mbrapa në sfondin e osteokondroza me një hernie ose zgjatje e diskut intervertebral.

Shumica vuajnë nga compression me zgjatje ose diskale disk tufa nervore që formojnë sciatic nervore në mendje vendndodhjen e tyre anatomike. Sciatic nervore është e përbërë prej fibrave L5, S1, S2, SZ - kurrizore nerva.

Stenozë i kanalit kurrizore me ngjeshje e palcës kurrizore.

Inflamacion kronik Fireplace në lumen e kanalit kurrizore mund të çojë në formimin e ngushtimit të saj (stenozë i kanalit kurrizore) dhe ka compression të nervave dhe palcës kurrizore. Kjo është arsyeja pse stenozë kurrizore kanalit duhet të jetë gjithmonë një kurs të plotë të trajtimit me një arsenal të ndryshëm terapeutik të teknikave, dhe në qoftë se nuk ka efikasitet - kirurgji.

Trajtimi i dhimbje të ulët mbrapa

Trajtimi i dhemb shpina, osteoarthritis e shpinë, herniation disk, zgjatje disk

Varësisht nga ashpërsia e simptomave dhe shkaqet e dhimbje prapa dhe mesit sëmundje degjenerative disk në sfondin e herniation disk shpinë apo zgjatje disk në një pacient, efektet terapeutike e mëposhtme:

 • terapi të drogës (NSAIDs, analgesics, hormonet)
 • Bllokada - injektimi i drogës në zgavrën e përbashkët intervertebral, kanali kurrizore, pikat shkaktojnë në muskuj
 • Terapia manual (muskujve, pajisjet e përbashkët dhe koreshkovaya)
 • fizioterapi (UHF, CMT, etj)
 • ushtrime terapeutike
 • Akupunkturë
 • kirurgji

Kur trajtimin e dhimbje prapa dhe sëmundje degjenerative disk mesit mbi sfondin e herniation disk shpinë apo zgjatje disk eliminimin e ënjtje, inflamacion, dhimbje, rivendosjen e varg e levizjes në nyjeve dhe muskujt e mesit përshpejtimin e përdorimit të fizioterapi.

Në nyje intervertebral (nyjeve aspekt) gjithashtu mund të prodhohen bllokadën terapeutik, kur trajtimi konvencionale nuk i jep një efekt pozitiv. Zakonisht ajo është e mjaftueshme mjet anastezik ulët dozë dhe kortizon, futur në lumen të përbashkët prekur.

Përdorimi i akupunkturë është shumë efektive në trajtimin e dhimbje prapa dhe sëmundje degjenerative disk mesit mbi sfondin e herniation disk shpinë apo zgjatje e disk.

Kur kombinohet me një regjim të zgjedhur si duhet të fizioterapisë, bllokada terapeutik nga këto mund të japin një efekt të mirë dhe afat-gjatë për dhimbje mesit dhe dhimbje në mollaqe me herniation disk apo zgjatje patsientas disk osteokondroza.

Në trajtimin e dhimbje në këmbë dhe mollaqe në një sfond të osteokondroza me herniation disk ose zgjatje disk eliminuar dhimbje, pokolyuvan dhe restaurimin e ndjeshmërisë në këmbë me pezmatim nervi e compression sciatic nervore në rast hernie ose zgjatje të disk është përshpejtuar përdorimin e fizioterapi.

Veshur korse poluzhorstki lumbosacral në trajtimin e dhimbje prapa dhe sëmundje degjenerative disk mesit mbi sfondin e herniation disk shpinë apo zgjatje disk ndihmon për të kufizuar varg e levizjes në shpinë mesit. Kjo është kryesisht redukton dhimbjet në zonën e inflamacionit nyjeve intervertebral dhe të lehtësojë stresin e panevojshëm dhe vrull mbrojtëse e muskujt e mbrapa.

Opsioni poluzhorstki lumbosacral korse ndihmon për të kuruar përsëri dhimbje dhe sëmundje degjenerative disk mesit mbi sfondin e herniation disk shpinë apo zgjatje e disk.

Në të tillë një pacient korse me dhimbje prapa dhe sëmundje degjenerative disk mesit mbi sfondin e herniation disk shpinë apo zgjatje disk mund të lëvizin në mënyrë të pavarur në shtëpi dhe në rrugë, dhe madje edhe të ulen në makinë dhe në punë. Nevoja për të veshin një korse në një pacient zhduket sa më shpejt që është e dhimbje prapa.

Por ne duhet të kujtojmë se në dhimbje akute mbrapa dhe sëmundje degjenerative disk mesit mbi sfondin e herniation disk shpinë apo zgjatje disk duhet të shmanget ngarkesën e punës dhe të respektojë paqen. Ky kufizim i përkohshëm, por kjo në masë të madhe redukton kohën shërim dhe sfondin e trajtimit nuk zhvillojnë sëmundje shumë shpinë.

Opsioni poluzhorstki lumbosacral korse ndihmon për të kuruar përsëri dhimbje dhe sëmundje degjenerative disk mesit mbi sfondin e herniation disk shpinë apo zgjatje e disk.

Ka disa lloje të corsets gjysmë-ngurtë lumbosacral. Ata zgjidhen individualisht nga madhësia dhe mund të përdoret në mënyrë të përsëritur në rastin e ri-shfaqjes së dhimbje prapa dhe mesit sëmundje degjenerative disk në sfondin e shtyllës kurrizore, si dhe për parandalimin e rikthim të mundshëm të simptomave dhimbje.

Rekomandime mjeku me dhimbje prapa

 • Rest 2-5 ditë. Kjo është pjesa tjetër shtrat në një firmë, sipërfaqe të nivelit.
 • Veshin fashë të veçantë, nëse është e nevojshme.
 • Merrni ilaçe dhimbje dhe lehtësimin inflamacion - drogë nonsteroidal anti-inflamator. Ketoprofen më efektive, DIKLOFENAK, ibuprofen dhe të tjerët. Ato janë prodhuar në pilula, injeksion në formën e ointments.
  Shumë njerëz të vetë-të emërojë veten bazuar krem ​​NSAIDs Diclofenac pa u konsultuar me mjekun tuaj. Këto barna janë me të vërtetë të fuqishme dhe efikase, por të shkaktojë një numër të madh të efekteve anësore deri në ulçerë. Kjo është për shkak të anën efektet e NSAIDs nuk mund të përdoret për një kohë të gjatë, por në mënyrë ideale duhet të alternuar me rozihrivayuchymymazyamy - padëmshme, por jo më pak efektive. Për shembull, të përkryer warms dhe heq krem ​​dhimbje Kapsykam që është i përshtatshëm për përdorim afat-gjatë, dhe si ndërrimin mjeteve me drogë NSAIDs.
 • Specialisti mund të përshkruajnë relaxants muskujve për lehtësimin vrull muskujve dhe diuretics dhe droga kardiovaskulare - për të reduktuar nervore rrënjë edemë dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në zonën e prekur.
 • Kohët e fundit ka pasur fonde në dispozicion për mjekët e veprimit të dyfishtë - (muskujt zbutës) qetësues dhe miorelaksiruyuschee, e cila është shumë e rëndësishme në trajtimin e dhimbjes në patologjinë e sistemit musculoskeletal dhe vrull muskujve. Kjo Katadolon (flupirtin), i cili siguron efekt të trefishtë - anestezion, miorelaksiruyuschee dhe neuroprotective (Mbrojtja qelizat nervore nga dëmtimi) .Po fakt kjo është një qasje krejtësisht e re për trajtimin e dhimbje prapa.
 • Për të zbatuar trajtimin aktuale e ointments dhe gels që përmbajnë qetësues, ju lutem, komponente anti-inflamator ose ngrohjes.
 • Për të kaluar një kurs të fizioterapisë për të konsoliduar efekt pozitiv kur shëndetin tuaj do të përmirësohet. Fizioterapia (terapi magnetike, elektroforezë, phonophoresis), si dhe masazh dhe fizioterapi lehtësojë tensionin e muskujve, përmirësimin e qarkullimit dhe të ndaluar inflamacion

Dhimbje në shpinë majtas ose djathtas

Dhimbje në të djathtë mbrapa shpesh tregojnë sëmundje gjenitale (epoophoron kryesisht e drejtë dhe peritoneum legenit), shtojca verbër zorrë (shtojcë), veshkave drejtë, uretër, zorrës së trashë, hernia, sëmundjet e murit të barkut.

Dhimbje në të majtë të ulët mbrapa si dhe rasti shpesh tregojnë sëmundje gjenitale (shtojca kryesisht majta vezoret dhe peritoneum legenit) veshkave mbetur, uretër, zorrës së trashë, hernia, sëmundjeve të murit të barkut.

Në sëmundje ku ka dhimbje në shpinë majtë apo të djathtë:

Gjithashtu dhimbje drejtë mbrapa mund të provokojë sëmundjet e mëposhtme:

1. Sëmundjet e shpinë (rruaza mesit, kryqe, legen):
- Anomali të lindura: spondylosis, spondylolisthesis, lyubalizatsiya, e shenjtë.

- Sëmundjet e fituara:
- lëndimet, dëme
- semundja inflamatore (spondylitis, sakroileit, osteomielit)
- gjendja degjenerative (spondylosis, spondylarthritis, kravatë trashje të verdhë)
- tumor.

2. Sëmundjet muskujt (mesit dhe gluteal):

- lëndimet traumatike, sëmundjet inflamatore.

3. Sëmundjet e sistemit nervor Rajon lumbosacral:
- keqformime e sistemit nervor, sëmundjeve inflamatore (nevromialhiya, neurit drejtë, spërkatje, ishias);
- çrregullime metabolike: trup i përbashkët metabolike (diabeti, përdhes), çrregullime metabolike lokale;
- ngjeshja e elementeve nervore (shtyllat nervore, rrënjët);
- çrregullime funksionale (krizë nervash, histeri);

4. Sëmundjet e organeve të brendshme:

- sëmundjet e organeve të barkut (veshkave, zorrët);
- Organet e legenit (mitrës dhe shtojca e saj, indet parametralnoy dhe peritoneum, fshikëzës).

Për çfarë mjeku për të trajtuar me dhimbje prapa:

Në mënyrë tipike, dhimbje prapa janë të përkohshme dhe të ketë një kurs beninje. Vetëm një dhimbje pak mbrapa është kronik në hetimin e disa sëmundjeve të rënda. Më shpesh, dhimbje e papritur dhe të pashpjegueshme mesit, shfaqet në sfondin e performancës së jashtëzakonshme për pacientin dhe stërvitje intensive.

Nëse dhimbja nuk është rezultat i aktivitetit të rënda fizike, ju duhet të kontaktoni ekspertët, të tilla si një chiropractor për një kirurg, një urolog, për ekzaminim të plotë dhe diagnoza.

Kur dhimbje prapa mund të kenë nevojë për t'u konsultuar me mjekët:

Gastroenterologist
Sëmundje infektive
Traumatologist
Ortoped
Manuali terapist
Terapist
Doktor Family
Kardiolog
Pulmonologists
Urolog
Nefrologëve
Gjinekolog
Proctologist
Kirurg
Mjeku urgjencës

Dhimbje prapa gjatë shtatzënisë

Gjatë shtatzënisë, të gjitha funksionet e trupit gratë janë të detyruar të punojnë me rritjen e ngarkesës, duke siguruar zhvillimin e duhur të fëmijës. Nuk është çudi që në kushte të tilla të vështira gjetur dobësi në shëndetin e nënës shtatzënë. Në veçanti, rritja e fetusit ndryshon qendra e gravitetit të trupit të gruas shtatzënë, dhe dhimbje në shpinë të ulët.

Sipas statistikave, frekuencën e dhimbjeve në shpinë, më të ulët mbrapa dhe legenit gjatë shtatzënisë është 30 - 50%, dhe në periudhën pas lindjes arrin 65-70%.

Shkaqet e dhimbje prapa gjatë shtatzënisë:

Shkaqet e dhimbje prapa në shtatzëninë e hershme

Gjatë shtatzënisë, hip-sakrale nyje që janë fikse zakonisht, fillojnë të pushojnë nën ndikimin e fëmijës Relaxin hormon për të kaluar më lehtë gjatë punës. Kjo, dhe stomaku zgjeruar, thyejnë kravatë. Për të kompensuar këtë, ne duhet të kushtojnë shpatullat mbrapa dhe bëj qafën e tij. Zgjatje barkut të gjithë vënë re gjendjen e nënës vetëm e komplikon çështjen. Rezultati - një shtyllë kurrizore shumë të lakuar, mbrapa muskujt e tendosur, dhe dhimbje.

Nëse shtatzanisë ju keni pasur probleme me sistemin musculoskeletal:
- lakim të shpinë;
- osteokondroza;
- zhvillimi i dobët i muskujve të përfshira në shpatin e legenit,
ju gjeni veten në rrezik nga paraqitja e mesit dhe dhimbje legenit.

Ndjesi të dhimbshme në gratë mund të jenë të ndryshme në periudha të ndryshme të shtatzënisë. Kjo zakonisht ndodh deri në tremujorin e dytë, që është rreth pesë muaj (20 javë).

Por dhimbje prapa mund të ndodhë më herët. Për shembull, në varësi të mënyrës së jetës që çon nënën shtatzënë.

Deri në muajin e tetë, kur ndërprerja e shtatzënisë nuk është larg, dhimbje mund të përkeqësohet - dhe jo vetëm për shkak të rritjes së peshës. Por për shkak se koka e foshnjës të mund të ushtrojë presion mbi shpinën e ulët.

Në fazat e mëvonshme të shtatzënisë trupi i gruas përgatitet për lindjen e fëmijës, duke e bërë "të mësuarit të dhimbshme". Disa gra përjetojnë një dhimbje shumë të forta, ndërsa të tjerët mezi ndihen ata ose nuk ndihen fare. Për shkak të afrohet dhimbje lindjes keni mësuar këtë: murit të barkut papritmas pa vullnetin tuaj të ngurtësohet dhe bëhet një masë më të fortë në të prekur se zakonisht. Ky fenomen shfaqet më shpesh kur ju jeni duke bërë përpjekje fizike, orgazmë ose të ndjehen të mërzitur dhe të zemëruar, por nganjëherë për asnjë arsye të dukshme. Në qoftë se stomaku juaj të bëhet e butë përsëri, ju nuk keni arsye për shqetësim.

Dhimbje në shtatzëni fund tregon një gjendje kritike, kur qafën e mitrës është shkurtuar dhe goja e mitrës fillon të shpaloset.

Dhimbje në më të ulët mbrapa në shtatzëni fund.

1. Dhimbje në shpinë të ulët në shtatzëni fund është vërejtur në pothuajse gjysma e grave. Shpesh kjo dhimbje është e lidhur me një ngarkesë në rritje në shpinë dhe dobësimin e muskujve të barkut përmes hyperextension tyre. Zakonisht dhimbja e tillë shfaqet pas muajit 5 të shtatzënisë, dhe ul vetëm pas lindjes. Dhimbje nganjëherë "i jep" ritmin, me rritje pas ushtrimit, ecje të gjatë, këmbë të gjatë, i ulur në një pozitë të palakmueshme. Dhimbje në nyje lonnogo (pubis) dhe të përbashkët sacroiliac (ndjerë në hip joints dhe pjesën e përparme të kofshës), është për shkak të një komunikimi të lehtë zbutjen e shkaktuar nga ndryshimi hormonal në shtatzëni dhe hormon Relaxin.

Përballja me dhimbje prapa duke përdorur një dietë të pasur me kalcium, i cili përfshin produkte qumështi, arra, peshk, mish, zarzavate. Nëse dhimbje dhe legenit kockat mbrapa shqetësuar rregullisht, ju duhet të marrë laktat kalciumi ose karbonat. Gratë shtatzëna duhet të shmangin lëvizjet që thekson shpinën. Heqjen diçka off dysheme, ju duhet të ulen në haunches e tij dhe shtrirje muskujt e shpatullave dhe këmbët, por jo mbrapa. Duhet të ulen, përkulur në karrige e tij, dhe në çdo rast nuk mund të ulen "i pabesë", ashpër, pasi kjo prekura disqe intervertebral. Për të fjetur duhet të zgjidhni dyshek ortopedik, semirigid dhe fleksibël. Pillows duhet të jetë e madhësisë së mesme, më mirë - formë anatomike që merr parasysh kthesa natyrore të shpinë. Shoes duhet të jenë të rehatshme për të veshin me takë të ulët dhe të qëndrueshëm. Dhe sigurisht, ushtrimet thelbësore që forcojnë muskujt e barkut, prapa, hips dhe mollaqe: gjimnastikë, aqua gjimnastikë, not.

2. Sëmundje të ndryshme neurologjike, të tilla si një hernie diskale, dhimbje të nervit shiatik mesit mund të jetë shkaku i dhemb shpina në shtatzëni fund. Trajtimi në këtë rast përfshin pjesën tjetër krevat, një korse butë apo fashë, ushtrim terapeutik, herë pas here - përdorimin e painkillers. Dhimbje të zgjatur në kryqëzim pubike dhe ecje - shenja simfizopatii, trashëguar sëmundje të lidhura me të rëndësishme që shtrihen dhe zbutjen e nyjeve lonnogo dhe gjakderdhje atë. Në këtë rast, trajtimi është stacionare, dhe e tërë shtatzënia është nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të një mjeku.

3. dhimbje periodik mbrapa, për të cilat ka mitrës tension (ajo është si "kameneet") janë të ashtuquajturat përleshjet rremë kontraktimet Braxton-Hicks. Këto "Lufta trajnim" në shtatzëni fund të përgatisin trupin për lindjen e fëmijës. Megjithatë, nëse moshës gestational më pak se 37 javë, është shkarkimi nga trakti gjenital, dhimbje është ndjerë në bark, dhe intervali mes kontraktimet është zvogëluar, ajo mund të tregojë një kërcënim për abort. Në një situatë të tillë duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore.

Shkaqe të tjera të dhemb shpina gjatë shtatzënisë:

Dhimbje në shpinë të ulët mund të shoqërohet me pancreatitis, pielonefrit, urolithiasis (guri veshkave në celular dhe. Trauma Mukoza e traktit urinar, duke shkaktuar dhimbje).

1. Pancreatitis - një inflamacion i pankreasit. Zhvillimi i tij kontribuojnë për shkelje të rrjedhjes së biliare, dietë dështimit, duke përfshirë mish të bollshme dhe ushqimeve yndyrore, alkoolit, predispozicion gjenetik, stresi. Por menjëherë më duhet të them se gjatë shtatzënisë sëmundja është gjetur, për fat të mirë, mjaft të rralla. Pancreatitis akute manifestohet me dhimbje të mprehtë në bark e sipërme (rajon epigastrike, të drejtë apo sektor la e sipërme), më të ulët mbrapa, shpesh zoster karakter. Shpesh ka të vjella, abuzim stol, presionin e ulët të gjakut, në këtë rast, e quajnë "ambulancë", ose shkoni në spital vetë.

Për të diagnostikuar sëmundjen duke përdorur teste laboratorike të gjakut dhe urinës teste, ultratinguj, fibrogastroduodenoscopy (fibrohastroduodenoskopiya), MRI dhe të tjerët. Trajtim më të zakonshme është konservator, në spital. Dietë të rreptë Designed, medikamente për të normalizuar funksionin e pankreasit, si dhe agjentë anti-inflamator dhe analgjezik. Në rastet e rënda nuk përjashtojnë operimin.

2. Në veshkave dhimbje prapa janë tërhequr, dhemb - pyelonephritis (inflamacion i veshkave) ose të mprehtë, cramping - dhimbje barku i veshkave, zakonisht e lidhur me lëvizjen e gurit në renale legen uretër. Kur dhimbja dhimbje barku është aq e fortë që pothuajse nuk mund të gjejnë një pozitë në të cilën mund të tolerohet. Ndonjëherë dhimbja përhapet përgjatë uretër drejt ijë dhe uretrës. Liroj shpesh është e mundur duke përdorur për ngrohje, duke vënë një jastëk të ngrohjes në zonën e mbrapa. Një tjetër simptomë e sëmundjes - ndryshim në urinë; ajo bëhet baltë në disa raste ka një përzierje të gjakut. Përveç kësaj, ethet e mundur pyelonephritis,

Për diagnozën kryer me ultratinguj, analizat laboratorike të gjakut dhe urinës. Për trajtimin e pyelonephritis emëruar antibiotikëve - më të mirë në qoftë se ata janë zgjedhur individualisht, duke marrë parasysh ndjeshmërinë e mikroorganizmave që shkaktojnë inflamacion. Trajtimi mund të pësojnë pacient i jashtëm, por më - në spital. Në antispasmodic veshkave dhimbje barku përdoret për të ulur dhimbjen, painkillers, parandalimi është kryer procesin inflamator. Nëse guri është madhësia e vogël, është e mundur që ai të shkojë vetëm, por në qoftë se guri është i madh dhe mbulon lumen e uretër, atëherë ajo mund të ketë nevojë heqjen kirurgjikale.

Si për të lehtësuar dhimbje prapa gjatë shtatzënisë

Në fillim të shtatzënisë gratë kanë tendencë që të vuajnë nga dhimbje në rajonin e mesit. Megjithatë, dhimbja mund të zhduken plotësisht pas javës së njëzetë të shtatzënisë. Shumica e grave vuajnë nga dhimbje prapa në shtatzëninë e hershme nga zbutjen ndërlidhje dhe me makinë dhe për shkak të rritjes së hormoneve progesterone. Nëse gruaja shtatzënë është i sëmurë nga ndonjë sëmundje ngjitëse të fshikëzës, ajo gjithashtu mund të jetë shkaku i dhimbje prapa. Qëndrimi dhimbje prapa në gratë shtatzëna është për shkak se ndryshon qendra e gravitetit të barkut, e cila është në rritje dhe zhvillimin e fëmijës.

Mënyra më e mirë për të kapërcyer përsëri dhimbje gjatë shtatzënisë - Ushtrimi. Sa më shpejt që ju të filloni trajnimin, aq më shpejt të reduktuar shenjat e dhimbjes. Përveç kësaj, ju do të mbajë trupin tuaj në formë të mirë dhe të jenë të përgatitur për faktin se gjatë lindjes keni pasur fuqi të mirë për të lehtësuar shpërndarjen. Ju duhet të i kushtoj vëmendje për sjellje të tyre. Nëse mjeku juaj ka vendosur që shenjat e dhimbje prapa që ndikojnë në sjellje tuaj, ju duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për mënyrën se si ju ecni ose të ulen gjatë shtatzënisë, atëherë ajo do të jetë më e lehtë për të përballuar me dhimbje sepse Qëndrimi luan një rol të madh sidomos në fillim shtatzënisë.

Çdo herë që të ulen ose të qëndrojë, i kushtoj vëmendje në pozitën e mbrapa tuaj, ajo duhet të jetë e drejtpërdrejtë ndaj supet tuaja, dhe në çdo rast nuk rri shtrembër. Në javët e fundit të shtatzënisë, gratë vuajnë nga dhimbje prapa për shkak të rritjes bark, fëmija zhvillon më intensivisht rri shtrembër dhe gratë duhet të përballen me peshë ekstra. Kjo përsëri mund të çojë në tensione, të cilat do të shkaktojë dhimbje prapa.

Kushtoj vëmendje për shkak të faktit që ju të merrni pushim të mjaftueshme dhe gjumë. Ju duhet për të shmangur situata të vështira, tension nervor, të cilat vetëm mund të përkeqësojnë situatën me dhimbje prapa gjatë shtatzënisë. Një tjetër mënyrë për të ju ndihmojë të përballen me dhimbje në rajonin e mesit - është e lidhur me ushtrimet themelore fizike të postures yoga. Ju gjithashtu të ndihmojë masazh, por ai që lejoi gratë shtatzëna, e cila është gjithashtu efektive në fazat e hershme të shtatzënisë. Ju do të jenë në gjendje për të lehtësuar dhimbjen tuaj, nëse ju bëni ushtrimet yoga përshtatshme. Megjithatë, në qoftë se dhimbjen tuaj mbrapa nuk shkon larg, dhe ju të gjeni të vështirë për t'u angazhuar në punët e tyre të përditshme, ju duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të përshkruajnë fizioterapi, të cilat gjithashtu mund të zvogëlojë dhimbje prapa.

Çfarë mjekët zbatohen nëse ka dhimbje prapa gjatë shtatzënisë:

Obstetër-gjinekolog
Neurolog
Urolog
Vertebrologist
Gastroenterologist