Back Pain


Simptomat si dhimbje prapa:


 • mbrapa dhemb
 • mbrapa lënduar
 • dhemb mbrapa

Prapa dhimbje - një simptomë sëmundjet, shpesh, muskujt dhe shpinë. Shkon papritur dhimbje prapa është quajtur edhe dhimbje mesi, dhe zhvilluar gradualisht kronike - lyumbalhyey. Problemi në pjesën e prapme më të ulët mund të jetë kockave sledstviemzabolevaniy tkanipozvonochnika, disqe mesit mes rruaza, ligaments rreth shpinë dhe disqe, palcës kurrizore dhe nervat, muskujt, të ulët mbrapa dhe zgavër brendshme legenit dhe barkut, dhe të lëkurës që mbulon Rajoni mesit. Dhimbje në shpinë e sipërme mund të jetë për shkak të sëmundjeve të aortës, tumoreve të gjirit dhe inflamacion të shpinë.

Shkaqet e Back Pain

Në shumicën e rasteve, dhimbje prapa që rezulton nga çrregullime musculo-skeletik (microdamages ligaments dhe nyjet e shpinë, vrull muskujve ose ndrydhje). Diçka e rrallë të shkaktojë dhimbje të bëhen ndryshime më e theksuar në shpinë, të tilla si herniation disk apo zhvendosjen e rruaza (spondylolisthesis). Së fundi, në raste të rralla, dhimbje prapa mund të shoqërohet me sëmundje të rënda (tumoret dhe inflamacion të shpinë dhe palcës kurrizore, sëmundjet e organeve të brendshme - veshkave, zemrës, legenit etj).

Shkaqet e mundshme të dhemb shpina

• Gjakderdhje në legen
• autopsi e aortës
• Infeksioni i shtyllës kurrizore dhe legenit
• stenozë mesit kurrizore kanalit
• kancer metastatic (kanceri që është përhapur në organe të tjera të shtyllës kurrizore)
• Spazma muskujve
• Shtrihen (lëndim ligament)
• lëndimit të muskujve
• Shtatzënia
• Scoliosis
• infeksionet virale

Sëmundje, e cila mund të ndodhë në dhimbje prapa

• aneurysm barkut aortic
• spondylitis ankylosing
• kockat e kancerit
• koktsydyniya
• disk degjenerative dhimbje të nervit shiatik boleznipozvonochnyh

• Shperndare Bone idiopathic hyperostosis
• Endometrioza
• Fibromyalgia
• Thyerje
• Gurët në veshka
• Osteoarthritis
• semundja Paget
• kancer pankreatik
• Artrit Psoriatic
• artrit reaktive
• dhimbje të nervit shiatik

• herpes; herpes zoster

Çfarë opasnyboli mbrapa

Në mënyrë tipike, dhimbje prapa janë të përhershme, të zgjeruara me lëvizje dhe ushtrim dhe janë të shoqëruar nga kufizimi i lëvizshmërisë në shpinë dhe ndjenja ngurtësi në shpinë të tij. Në shumicën e rasteve karakterizohen nga kursi korrente, në të cilën episode të acarimin, zakonisht provokuar veprimtarinë intensive fizike, qendrimi në një pozitë të pakëndshme ose hipotermi, ndryshojnë pak a shumë të gjatë periudha gjatë të cilave nuk ka dhimbje apo shprehura minimalisht.

Në shumicën e rasteve, dhimbje prapa nuk përbëjnë një kërcënim të drejtpërdrejtë për jetën dhe shëndetin e njerëzve dhe janë shpesh të tyre (pa trajtim). Megjithatë, ndonjëherë dhimbje prapa mund të jetë për shkak të sëmundjeve të rënda të shtyllës kurrizore apo të organeve të brendshme. Këtu janë tiparet e dhimbje prapa që mund të lidhen me sëmundje të rënda. Në praninë e ndonjë etihsimptomov duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek dhe në çdo rast jo për të vetë-mjekoj.

 • Spinepostoyannaya dhe dhimbje të lokalizuara në një vend.
 • Prapa dhimbje nuk ulet apo të shtrirë atje gjatë natës.
 • Prapa dhimbje shoqërohet me ethe.
 • Prapa dhimbje shoqëruar nga tensioni i muskujve ose gjymtyrët e kombinuar me ngurtësi të zgjatur në mëngjes.

Diagnoza e Back Pain

 • Rishikimi neurolog për të vlerësuar sistemin nervor, muskujt, shpinë.
 • Complete të gjakut dhe testet e urinës për të sunduar nga inflamacion në veshkat.
 • X-ray për të sunduar nga osteomielit kurrizore, thyerje dhe sëmundjeve të tjera të saj. Për të sqaruar ndryshimet zbuluar në X-ray mjeku mund të përshkruajnë kompjuterin shtesë ose rezonancë magnetike të shpinë (i pari lejon detaje për të vlerësuar gjendjen e strukturave të kockave, e dyta - të palcës kurrizore dhe disqe intervertebral).

Shumë shpesh këto studime tregojnë ndryshimet degjenerative të disqe intervertebral dhe organeve kurrizor dhe diagnostikuar "dhimbje të ulët mbrapa". Duhet të theksohet se dhimbje të ulët mbrapa në vetvete nuk është një sëmundje, dhe reflekton ndryshimet e lidhura me moshën e shpinë. Ata ose ndryshime të tjera në disqe intervertebral (përfshirë hernia) kanë pothuajse të gjitha me moshë mesatare njerëzit, duke përfshirë edhe kurrë nuk ndjeu dhimbje. Me fjalë të tjera, kur shenjat e radiografi osteoarthritis ose herniation disk me rezonancë magnetike ka asnjë arsye për të besuar se dhimbje prapa është e lidhur me to (vendimi mund të bëjë një mjek në bazë të ekzaminimit klinik).

Trajtimi i dhemb shpina

Shëruar plotësisht nga dhimbje prapa shpesh dështon, por ju mund të minimizuar frekuencën e acarimin përmes jetesës duhur dhe terapi të drogës. Trajtimi i dhemb shpina varet nga shkaku që e ka shkaktuar shfaqjen e tyre. Pick up një kurs të trajtimit, është e përshtatshme për ju, mund të një mjeku.

Efekti i masave terapeutike nuk mund të shfaqet menjëherë, kështu që ju duhet durim dhe durimin. Qëllimi kryesor i trajtimit nuk është vetëm tërhequr dhimbje akute, por edhe në parandalimin e sëmundjeve akute në të ardhmen.

Si për të lehtësuar dhimbje prapa

Pjesa tjetër shtrat mund të lehtësojë kalimin e dhimbjes akute për dhimbje kronike mbrapa. Me këtë në mendje në dhimbje të moderuar nuk ka nevojë për pushim krevat, dhe me dhimbje të forta duhet të jetë për të kufizuar kohëzgjatjen e saj (1-3 ditë).

Në periudhën e dhimbje akute mbrapa duhet të kufizojnë aktivitet fizik, duke përfshirë edhe heqjen dhe për të shmangur qëndrimin e zgjatur në një pozicion; është e rëndësishme për të kryer lëvizje pa rritur ngarkesën në shpinë.

Për shkarkim shpinë dhe të sigurojë atë pasive është e këshillueshme që të përdorin një rrip të veçantë ose korse.

Medicines otboli mbrapa

Trajtimi varet nga shkaku i dhemb shpina dhe emëron mjekun e tij pas testit.

Për trajtimin e dhimbje të përbashkët shumë vetë të caktojë vetë NSAIDs vaj bazuar në Diclofenac pa u konsultuar me mjekun tuaj. Këto barna janë me të vërtetë të fuqishme dhe efikase, por të shkaktojë një numër të madh të efekteve anësore deri në ulçerë. Kjo është për shkak të anën efektet e NSAIDs nuk mund të përdoret për një kohë të gjatë, por në mënyrë ideale duhet të alternuar me rozihrivayuchymymazyamy - padëmshme, por jo më pak efektive. Për shembull, të përkryer warms dhe heq krem ​​dhimbje Kapsykam që është i përshtatshëm për përdorim afat-gjatë, dhe si ndërrimin mjeteve me drogë NSAIDs.

Për lehtësim dhimbje të përdorë gjithashtu edhe medikamente dhimbje [per shembull, paracetamol, natrium metamizol ("Analgin"), ose një kombinim i drogës]. Droga përshkruar të dy grupeve kurs i shkurtër (zakonisht jo më shumë se 3-5 ditë). Përveç lehtësim dhimbje aplikoni kompresa me zgjidhjet e anesthetics lokale [të tilla si prokainë ("novokaina")] dhe medikamente bllokadës (e cila është kryer nga mjeku).

Kur dhimbja e lidhur me tensionin e muskujve, përdorimin e drogës që eliminojnë vrull muskujve (relaxants muskujve qendra vepruar - tolperyzon, tyzanydyn brenda 1-2 javësh). Merrni këto barna mund të përshkruhen vetëm nga një mjek.

Aktualisht, trajtimi i dhemb shpina e lidhur me ndryshimet degjenerative e shpinë (dhimbje të ulët mbrapa), sugjeroj duke përdorur chondroprotectors - droga që të stimulojë prodhimin e komponenteve të mëdha të kërc, duke ngadalësuar shkatërrimin e saj. Efikasiteti Hondroprotektorov në sëmundjet e shtyllës kurrizore nuk është provuar, e njëjta mund të thuhet për shumë shtojcave gjerësisht reklamohen (zakonisht përmbajnë herbs, produkte biologjike, vitamina, etj) dhe mjetet juridike homeopatik. Përkundër faktit se të gjitha këto fonde shiten lirshëm në farmaci pa recetë nuk duhet të marrë ato pa u konsultuar më parë me mjekun tuaj.

Terapi dhe ushtrim terapi fizike me dhimbje prapa

Për të reduktuar ashpërsia e dhimbjes mund të aplikohen për ngrohje të thatë (por jo ngrohje të thellë) dhe fizioterapi tjetër, por vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Pas periudhës akute të mësimeve të dobishme për ushtrimin e veçantë komplekse (forcimin mbrapa muskujt, abdominals) dhe masazh.

Terapia Manual për dhimbje prapa

Chiropractic mund të jetë një mjek pas x-ray dhe / ose rezonancë magnetike që lejojnë objektivisht të vlerësuar gjendjen e shpinë dhe indet përreth. Nëse bëhet si duhet, terapi manuale (ndikimi kurrizore në nyje, ligaments dhe muskujt) mund të rregullojë shumë çrregullime lokale (p.sh., tensionin e muskujve, subluxation përbashkët), nganjëherë shpejt dhe në mënyrë efektive të eleminuar dhimbje prapa.

Terapi Manuali është contra-indikacionet dhe kufizimet:

 • Kur hernias ose shkatërrimi i disqe intervertebral (offset fragmente mund të shkaktojë compression të palcës kurrizore, rrënjët kurrizore dhe enët e gjakut).
 • Pas infarktit të miokardit, goditjes, kancerit, tuberculosis e shtyllës kurrizore, mosfunksionim i sistemit endokrin, e shprehur osteoporozën.
 • Në përkeqësimin shënuar, i shoqëruar nga një kufizim të mprehtë të lëvizshmërisë për shkak të dhimbjeve dhe tensioni kurrizore muskujve mbrapa (mund të rritet simptoma).
 • Në sëmundjet e enëve të gjakut dhe koagulimit të gjakut.

Manipulimi i gabuar kryerjen mund të çojë në komplikacione të rënda, kështu që ajo duhet të kryhet vetëm nga një personel i kualifikuar (mjeku i specializimit përkatës). Manipulimi absolutisht e papranueshme të punëtorëve mesatare mjekësore dhe personat pa trajnim mjekësor!

Akupunkturë

Akupunkturë (akupunkturë) shpesh ka një efekt pozitiv mbi dhimbje të moderuar prapa, sidomos për shkak të tensionit të muskujve dhe të kombinuara me çrregullime psiko. Edhe pse, sipas ideve të mjekësisë tradicionale kineze, akupunkturë mund të përdoret për ndonjë sëmundje, supozohet chtoihlorefleksoterapiya kundërindikuar në rastet e mëposhtme.

Në sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut.
Në prani të tumoreve beninje dhe malinje (duke përfshirë më parë).

Në sëmundjet që kërkojnë kirurgji emergjente.
Nëse mosfunksionim të veshkave dhe të mëlçisë.
Në prani të predispozicion për gjakderdhje apo merrni ilaçe që shkelin koagulimit.
Në sëmundje akute infektive.
Kur shtatzënia.

Parandalimi i Back Pain

 • Përdorni një shtrat të rehatshëm me firmë dhe dyshek vështirë.
 • Mundohuni për të mbajtur sjellje të mirë, ndërsa në këmbë.
 • Ndiqni sjellje korrekte në një tavolinë, që punojnë me kompjuter. Ju lutem vini re se parakrahët nuk ishin në punë në peshë dhe plotësisht të vë në tryezë. Me përdorim të zgjatur, përdorni një karrige me një mbështetëse, headrest dhe armrests për pushim dhe relaksim.
 • Shmangni qëndrimit të zgjatur në një pozicion (në kompjuter, po ngiste një makinë). Provoni nëse është e mundur çdo gjysmë ore për të shtrihet, nxehet, poruhatysya.
 • Qëndron tejzgjatura në këmbë, të gjejnë një terren për mbrapa, armëve apo kokës (p.sh., ligët mbrapa kundër një sipërfaqe vertikale në stacionin e trenit).
 • Nëse ju i vishni këpucë me takë të lartë, mos harroni se duke ecur pa një pushim mund të jetë jo më shumë se 2 orë.
 • Shmangni kthehet të mprehtë dhe tilts trupin, gjithmonë në kërkim të mbështetjes për zbatimin e veprimeve të tilla.
 • Nëse keni nevojë për të hequr diçka nga dyshemeja duhet mbledhje, por nuk bëj.
 • A nuk heqin ose mbajnë gravitetit, që mbante ata përpara tyre, për të shmangur jerks dhe të përpiqemi për të mbajtur tuaj të drejtë mbrapa.
 • Forcuar muskujt mbrapa duke përdorur terapi fizike, not, duke luajtur në palestër.
 • Mbani një peshë normale të trupit