Encefalopati PEP perinatale në porsalindurve dhe foshnjat


 

Shpesh pas neurolog parë të provimit në klinikë ose në fëmijën e spitalit diagnostikuar me encefalopati perinatale. Sipas burimeve të ndryshme, ajo ka 30-70% të sapolindur. Çfarë ankesat mom duke i detyruar mjekët për të vënë diagnozën? Zgjatur qarë dhe duke qarë në të gjitha, gjiri i shpeshtë, regurgitation, zdryhuvannya ose hedh duart dhe këmbët, natën dobët (zgjohen shpeshta, sipërfaqe shqetësuar gjumë) dhe naps (pak gjumë gjatë ditës), vështirësia bie në gjumë (gjatë figurë në duar). Në provim, mjeku i fëmijës mund të vëreni një shkelje e tonin e muskujve - ose hypertonicity hypotonus, dystonia. Kur neyrosonohrafichnoho Studimet ndonjëherë errësojë pjesë të dukshme ose të modifikuar të trurit, ndonjëherë jo. Mjekët përshkruajnë produktet që të përmirësuar rrjedhjen e trurit gjakut (piracetam, nootropil, cavinton) dhe sedativë (glycine, përzierje citral e sanëz, ndonjëherë Luminal ose phenobarbital), dhe gjithashtu rekomandon një kurs masazh, not në mbledhjen e bimëve qetësues. Se ju ndoshta të gjithë e dimë.


 

Pra, për të thënë një tjetër qasje ndaj problemit.

Encefalopati perinatale Patologjia është një komplikim i shtatzënisë dhe lindjes dhe të sapolindur diagnostikuar në 5% të rasteve (ose 1,5-3,6%) !!! Ku e bën këtë mospërputhje? Libri Palchik AB dhe Shabalova NP "Hypoxic-ishemike sapolindur encefalopati:. Një udhëzues për mjekët" (Shën Petersburg: "Peter"2000) shkakton sondazhet encefalopati morbiditetit neonatale ka shpjeguar shumë mirë. Arsyeja, në përgjithësi, është një, dhe ajo është quajtur overdiagnosis.

Pse overdiagnosis? Çfarë e bën mjekët vënë "të gjithë në një rresht," këtë diagnozë? Si pjesë e shkencëtarëve Shën Petersburg hulumtim i kryer zbuloi arsyen e mëposhtme "overdiagnosis" encefalopati perinatale:

I parëx është një shkelje e provimit neurologjike parimeve:

a) Inspektimi shkelje standardizimi (ato më të zakonshmet janë: rritur excitability në diagnozën dhe duke u dridhur fëmijë të lidhur në një dhomë të ftohtë, dhe kur diagnostifikimit qef apo studiues tepruar manipulimi, depresioni CNS në fëmijën ngadaltë kur temperatura ose shtetërore të vë në gjumë).

Për shembull, në pediatri spital vënë AEDs, si fëmija shpesh bërtiti me zë të lartë, por kur neurolog erdhi për të shqyrtuar fëmijën, fëmija të shpejtë në gjumë, dhe mjeku i tha se toni është normale, dhe ai nuk e ka parë ndonjë anomalitë. Një rishikim muaj kryer në klinikë, kur fëmija ishte në gjumë, u zgjua dhe i frikësuar se hallë duart e tij të huaj dhe këmbët tërheq. Natyrisht, ai qau dhe mpiu. AEDs konfirmuar.

Për shembull, një fëmijë mund të diagnostikojnë atë hiper, pastaj hypotonus.

b) vlerësimi i gabuar i disa fenomeneve evolutive (dmth patologji konsiderojnë se normë për këtë moshë, sidomos për 1 muaj e fëmijës). Kjo diagnoza e hipertensionit intracranial në bazë të simptomë pozitiv Graefe, Graefe simptomë mund të ndodhë në foshnje të plotë-gjata gjatë muajve të parë të jetës, foshnjave të parakohshme, një vonesë zhvillimit të fetusit, veçantitë kushtetuese); diagnoza spasticity në bazë të kalimit këmbët në të tretën e poshtme të këmbëve të sapolindura, kur checking përgjigje mbështetje ose stepper refleks (mund të jetë për shkak të hypertonicity fiziologjik kripur disa kofshët e muskujve, por anormale në fëmijët më të vjetër se 3 muaj); diagnoza segmental në zbulimin e shkeljeve "thembra e këmbë" (Përkulje dorsal e këmbë - 120 ° është normë); hiperkinezia një fëmijë 3-4 muaj në gjuhë probleme (ka pjekuria fiziologjike lëvizshmëri faza fëmijë).

Këto përfshijnë regurgitation si rezultat i papjekurisë së sistemit nervor dhe dobësinë e muskul unazor - valvula muskulare në krye të stomakut që nuk është shumë mirë e mban përmbajtjen e saj. Norma është vjellje pas çdo ushqimi në vëllimin 1-2 lugë tavolinë dhe një herë në ditë të vjella "burim", më shumë se 3 lugë, nëse ky fëmijë është pissing shpesh, ndihet mirë dhe të fituar peshë normalisht. Diagnoza simptomë lëkurës mramornosty - për shkak të papjekurisë së sistemit vegjetative-vaskulare.

Por 3 vjet - kjo është absolutisht normale, për shkak se ajo është vetëm duke u formuar!

Fle një natë të keqe s - kur fëmija zgjohet shpesh. Por, për më tipike fëmijën gjumit sipërfaqësore cekët dhe gjiri gjatë gjumit të tillë. Nga 3-4 muaj në fëmijë gjiri natën mund të bëhet më aktiv gjatë ditës, sepse ata fillojnë të hutuar lehtë nga gji dhe thith relativisht të gjatë. Nga gjiri natë aktiv ata të përputhen me sasinë e kërkuar të qumështit.

Puna e studiuesit ëndrrën amerikane James McKenna gji Bedsharing ende të dobishme (dhe të rëndësishme), pas gjithë këtyre viteve, shkruan se foshnjat e studimit fle, ajo u gjet se intervali mesatar midis ushqyerjes me gji nate ishte rreth gjysmë ore - kohëzgjatjen e përafërt të një cikli gjumë i rritur. Minimize "mungesa e gjumit" Koha nënës duke përdorur organizimin racional të bashkë-fjetur dhe natë feedings. Shpesh fëmijët janë gjumë më të mirë tjetër për nënat e tyre. Sëmundje lëvizje gjithashtu mund të zëvendësohet nga aplikimit te gjoksit para gjumit (por jo te gjithe jashtë). Kur kam mësuar se kjo "mund të" bëni ndërsa në gjumë ulur ndjeshëm. Shpesh fëmijët zgjoheni pas fjetur në një humor të keq, ju gjithashtu mund të ofrojnë gjoksin dhe bota përsëri do të kënaqet fëmijë!

Në radhë të dytëx, është referencë për një numër patologjike fenomeneve përshtatje kalon në sistemin nervor të porsalindur (p.sh. zdryhuvannya ose hedhur duart dhe këmbët, me një të fortë qarë mjekër dridhje apo frika, depresioni postnatalnaya, hipertension fiziologjik muskulare dhe kështu me radhë. d.).

Së treti, Ndërgjegjësimi i varfër në klasifikimin e encefalopati hypoxic ishemike (kryesisht për shkak të origjinës së jashtme të hulumtimit mbi këtë temë) dhe trajnimit të pamjaftueshëm të mjekëve.

Për shembull, fëmija mujore u diagnostikua me çrregullime minimale të trurit, të cilat duhet të trajtohen pas 2 ose edhe 5 vjet, sipas burimeve të ndryshme. Tjetër caktuar pije fëmijë xhensen tretësirë, e cila është e papranueshme në moshën e tij. Shpesh terapi të drogës të çojë në përkeqësimin e mëtejshëm në sjelljen e fëmijëve. Mjekët e dinë në lidhje me rreziqet e drogave të ndryshme për fëmijët, por, nuk e informon prindërit, qoftë me vetëdije apo pa vetëdije nuk i kushtoj vëmendje të tyre për efekte anësore.

Së katërti, Kjo arsye psikologjike. Ata është se, në lidhje me themeluar në situatën kombëtare shëndetësore, "overdiagnosis" nuk ka mjek administrative, ligjore dhe implikimet etike. Diagnoza çon në emërimin e trajtimit në rastin e saktësinë ose pasaktësinë e rezultatit diagnozën (shpesh shërim minimale apo çrregullime) favorshme. Kështu, mund të argumentohet se një përfundim i suksesshëm është rezultat "i saktë" diagnoza dhe "i saktë" trajtim.

Overdiagnosis i sëmundjes është hypodyahnostyky më mirë. Me mungesë të diagnostikimit të qartë të pasojave negative - Për shkak të mungesës së ndihmës mundur sëmundjen e duhur të zhvillimit ynvalydyzyruyuscheho. Një overdiagnosis? Sipas studiuesve Shën Petersburg, e cila është e vështirë të mos pajtohen, "overdiagnosis" nuk është një fenomen i padëmshëm, siç është menduar ndonjëherë nga disa mjekë. Efektet negative të "overdiagnosis" është, mbi të gjitha, se puna ka vazhduar në bazë të doktrinës "overdiagnosis" Shkaqet "larje" Kufijtë në perceptimet e mjekëve mes kushte normale dhe patologjike. Bëj diagnozë "sëmundje" kthen "të fitojë të fitojë" opsion. Diagnostifikimi "AEDs" të bëhet një neurolog ritual fëmijë pa vetëdije, e cila natyrisht të çon në statistikat e sëmundjeve maloob'yasnimye "AEDs".

Studimi i shkencëtarëve Shën Petersburg detajuar gabimet më të zakonshme gjatë echoencephalography, neyrosonohrafyy, Doppler, kompjuteri axial tomography dhe rezonancë magnetike.

Arsyet janë të ndryshme dhe gabime në lidhje me faktin se interpretimi i të dhënave të përdorur parametrat dhe rregullat projektuar për fëmijët më të vjetër dhe të rriturit, duke përdorur një vlerësim të pamjaftueshme të të dhënave dhe absolute e tyre, duke përdorur metoda me diagnozën e kësaj sëmundje nuk kanë informative përdorur Devices gjithashtu kanë karakteristika të papërshtatshme.

Së pesti, Kjo mungesë e të kuptuarit nga mjekët dhe prindërit nevojat natyrore të një fëmije të porsalindur. Shumica e fëmijëve sinjalizon gabime në kujdesin e qarë e tyre. Fëmija ka nevojë për kontakte të vazhdueshme me nënën menjëherë pas lindjes.

Është e njohur se gjiri i jep fëmijës një lloj efekt qetësues të pakrahasueshme nga dobia e saj për ndonjë ilaç. Përmbajtja e taurine amino acid në qumështin e njeriut, për dallim nga lopa e shumë të lartë. Taurine është e nevojshme për asimilimin e yndyrave dhe është neyromodulyatorov neyroperedatchykom dhe zhvillimin e sistemit nervor qendror. Si fëmijë, ndryshe nga të rriturit, nuk mund të sintetizojnë taurine, konsiderohet se ajo duhet të shihet si aminoacidet e nevojshme për një fëmijë të vogël. Në mesin e acideve yndyrore polyunsaturated acide janë veçanërisht të rëndësishme arachidonic dhe linolenic, të cilat janë komponentet thelbësore për formimin e trurit dhe retinën e fëmijës. Përmbajtja e tyre në qumështin njerëzor është pothuajse kater here me e larte se në lopa (0.4 g dhe 0.1 g / 100mL, respektivisht). Në nukleotideve qumështit njeriut janë faktorë të shumtë e rritjes. Kjo e fundit përfshin të veçantë faktor i rritjes indeve nervore (NGF). Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme që fëmija është në gji, nëse ju keni pasur probleme në lindje ose gjatë shtatzënisë që mund të rezultojë në hipoksi fetusit dhe dëmtuar sistemin e tij nervor.

Taktikat e qarta konvencionale të fëmijëve me sindromën e rritjes neuro-refleks excitability deri më sot nuk ekziston, shumë ekspertë referohen kësaj gjendje si kufi, dhe japin vetëm vëzhgojnë fëmijët e tilla duke u përmbajtur nga trajtimi. Në praktikë e brendshme, disa mjekë të vazhdojë të zbatohet për fëmijët me sindromin e rritur neuro-refleks excitability medikamente tepër të rënda (phenobarbital, diazepam, sonapaks etj), qëllimin e cila në shumicën e rasteve u justifikuar ...

Nëse jeni ende të shqetësuar për gjendjen e fëmijës suaj është për të shkuar në shtëpi ose të ftojë disa specialistë (në të paktën dy, mundësisht me rekomandimin (mjekët janë vërtetë të shqetësuar për shëndetin e fëmijëve dhe nuk kërkojnë të bëjnë "probleme" të fëmijëve të holla) sepse me të vërtetë, nganjëherë ka probleme shumë serioze, të tilla si paralizë cerebrale dhe hydrocephalus. Rreth një fëmijë miku im, për shembull, me të njëjtat simptoma si djalin tim, neurolog Qarkut tha se çdo fëmijë mund faj, dhe nuk diagnoza nuk ishte vendosur .

Në homeopaths kanë përvojë të mirë në trajtimin e çrregullimeve neurologjike dhe mjekësinë konvencionale është konfirmuar. Por truri të njohur fëmijës të lartë plasticitet së, aftësia e saj për të kompensuar defektet strukturore. Pra, ne nuk mund të dimë nëse një kujdes apo ndihmë fëmijëve u përballuar me problemet. Masazh shumë shumë i mirë, dhe nëna ime, dhe profesionale (por vetëm në qoftë se fëmija përgjigjet në të pa qarë, jo nuk perevozbuzhdaetsya humbni peshë as pezullon një rritje) treguar vitaminë dhe, duke pasur parasysh absorbimi i mirë i vitaminave nga qumështi i gjirit, ju lutem vëmendje për të.

Gjëra të tjera për të thënë në lidhje me vaksinat për fëmijët e trazuar. Në një nga klinikat e Moskës, ku foshnjat infermiere me çrregullime të rënda hypoxic Fokusi i trajtimit është në metoda jo-drogës e shmangies dhe të injektimit maksimal (administrimin e barnave nga electrophoresis, fizioterapi, etj). Djali im pas vaksinimit (injeksion) gjymtyrë përforcohet ton, interes të përgjithshëm, megjithatë, askush nuk na dha një devijim, si në përgjithësi perinatale encefalopati konsiderohet contraindication rreme të vaksinimit, edhe pse mjekët dhe pacientët të mbrojtur fëmijët nga vaksinat bazë të "universale "dhe" arsye të përgjithshme ", nuk është konfirmuar nga mjekësia zyrtare.

Gjithashtu thonë se efektet anësore të vaksinave mund të gjeni fjalën "encefalopati", dmth vaksina mund të shkaktojnë këtë gjendje! Foshnja ka lindur i shëndetshëm, ne e bëmë atë në ditët e para të imunizimit, ishin të izoluar nga nëna, i tha asaj për të ushqyer me orë, me ujë të kuruar fëmijën, të cilët përdorin skizofrenik dhe kënaqur mujore për të deklaruar se gjysma e fëmijëve vuajnë nga encefalopati perinatale! Çfarë tjetër për të shtuar ?!

Diagnoza sindromi Hyperactivity është shumë popullor në Amerikë dhe gjithnjë na depërton. Nga ana tjetër, në Amerikë dhe Gjermani nuk e di se çfarë encefalopati perinatale. Nuk është një tjetër qasje ndaj problemit - jo të gjithë gjë në sëmundje neurologjike dhe jo sëmundje, por thjesht një lloj i veçantë i njerëzve, pajisjet individuale të sistemit nervor. Libri "Fëmijët Lejla" Lee Carroll këtë dëshmi.

Të ndryshojë kushtetutën e psiko-emocionale (lloj personalitetit), ju e dini, nuk mund të ketë të drogës. E rëndësisë së madhe është Gjendja psikologjike në familje (kuptim pak e kujdesit të fëmijës me metodën e "afrimit" Serz) dhe kujdesin e duhur për fëmijën (gji, që mbante në duar (Sling shumë të dobishme), duke fjetur së bashku, respektimi i fëmijës).

Në klinikën tonë varet një poster në të mirat e gji me fjalët e filozofit grek: "Së bashku me qumështin e nënës është shpirti i një fëmije." Qumështi i nënës - jo vetëm ushqim, ajo e mjekësisë dhe komunikimi me botën, dhe transferimin e njohurive në lidhje me jetën e nënës fëmijës.

-------------

 

Çfarë e bën të dërgoni fëmijën për një neurolog? Së pari, informacion mbi mënyrën se si ishin të shtatzënisë dhe lindjes. Forca Gardës:

 

shenja të forta të toksicitetit (sidomos vonë);

dyshohet infeksionit intrauterin;

anemi nënës (hemoglobinë poshtë 100 njësi);

dobësia e aktivitetit të punës, kohë të gjatë pa ujë të përdorur në shpërndarjen e stimulimit të drogës apo pincë;

ngatërresë kërthizës kurrizit; shumë fëmijë peshë apo, anasjelltas, shenjat e papjekuri dhe prematuritetit;

ofrimit në prezantimin podalik, etj

Me pak fjalë, çdo gjë që mund të çojë në hipoksi fetusit gjatë lindjes, dmth mungesa e oksigjenit, pothuajse në mënyrë të pashmangshme çon në përçarje të përkohshëm të sistemit nervor qendror (CNS). Vendos plagosje e saj të punës mund infeksion viral edhe në gratë gjatë bookmarks sistemit nervor të fetusit, thyer në shtëpi ekologji apo vendin e punës.

Korrelacion direkt midis nivelit dhe kohëzgjatjen e hypoxia ndodhur atje: nganjëherë fëmija e trurit mbart një mungesë serioze të oksigjenit për veten e tyre pa shumë dëme, por kjo ndodh që një deficit të vogël sjell dëme mjaft të konsiderueshme.

Në të sqaruar rrethanat e shtatzënisë dhe lindjes, ka disa shenja klinike që pediatrit vigjilent. Fëmija është shumë i ngadaltë ose, më shpesh, të ngazëllyer, shumë ulëritës, duke thirrur në atë duke u dridhur mjekër, ai burps shpesh përgjigjet për përkeqësimin e motit. Apo e gjithë kjo në shtohet tij bark, nuk mund të rregullohen karrige - ai me herbs, të shpeshta apo, anasjelltas, kanë një tendencë për kapsllëk.

Krahasuar këto të dhëna, duke u siguruar që fëmija ushqehet si duhet, pediatër dërgoni fëmijën e tillë për një neurolog - një studim specialist në shënjestër të sistemit nervor qendror dhe periferik. Detyra - për të mësuar shkallën në të cilën ymevshayasya hipoksi gjatë punës ka lënë gjurmët e saj e keqe.

Thjesht nuk panik!

Ajo shpesh fillon diçka për të cilat, në fakt, zativalasya këtë artikull - mbulon prindërit frikë. Si në fëmijën tonë nuk është në rregull me kokën e tij ?! Kjo frikë daton në mentalitetin e përgjithshëm që thotë të ketë anomalitë në fushën e sistemit nervor kryesisht turp.

Të bindur, të themi se këto devijime të ngjarë të përkohshme, aq më shpejt ne kemi ndihmuar fëmijën, aq më shpejt do të përballen me ta ... Shumica e prindërve dëgjuar garancive pediatër, neurolog dhe të shkojnë në pjesën e prapme me një rekord që flet zakonisht në vijim:

PEP (perinatal encefalopati), periudha e rimëkëmbjes, SPNRV (sindromi i rritjes neuro-refleks excitability).

Çfarë është shkruar në kllapa deciphered autorin e shkrimit - për fat të keq, neurologë rrallë lënë jashtë për të shpjeguar shkurtesave të pakuptueshme. Ata shkruajnë për veten e tyre dhe për pediatër, dhe të dyja palët të kuptojnë njëri-tjetrin të përkryer. Por prindërit.

A është e frikshme? Shumica e këtyre çështjeve që të kandidojë për pediatër, punonjësit në momentin e përkthyesit të pakuptueshme mjekësor për gjuhën në shtëpi.

Dhe të gjithë do të jenë asgjë, nëse nuk është një fakt i trishtuar: disa prindër të bëjë asgjë në të gjitha. Kjo është lehtësuar përreth mëshirshëm, ngushëlluar lidhje me fjalët e mëposhtme: "Dhe çdo sekondë është mjekët shkruajnë. Ne janë shkruar jashtë, dhe ne e bëmë asgjë dhe në rritje!"

Dhe me të vërtetë rritet dhe të rritet. Por prindërit pa u përpjekur për të lidhur mosveprimin e tyre me manifestime të rënda të diatez exudative në një simptomat dyskinesia fëmijë të traktit gastrointestinal, me tendencë për kapsllëk dhe gjëra të tilla edhe në të dukshme si vonesë në zhvillimin e gjuhës, disinhibition, mosbindjes.

Por shumë nga këto probleme mund të shmanget prindërit postavsya për problemin si ajo e meriton - shumë seriozisht, por pa dramë tepruar. Këto diagnoza e mësipërme në kartën e fëmijëve - kjo nuk është një sinjal panik, dhe sinjal për veprim! Ka dyshime rreth rekomandimeve të neurolog fëmijëve rrethit? Fëmija Prokonsultyruyte në një tjetër specialist.

Çfarë qëndron pas fjalëve pakuptueshme?

Pra, PEP qëndron për encefalopati perinatale. Kjo është puna e fëmijëve ishin faktorë mund të dëmtojnë trurin. Diçka ka ndodhur, dhe ne duhet të kuptojmë se një avari në trupin e këtij aksidenti bërë.

Periudha e shërimit fjalë me të drejtë tregon se sistemi nervor vetë, pa ndërhyrje nga jashtë, reduktohet - ajo vetëm në ritmin dhe cilësinë e shërimit. Dhe ata nuk janë gjithmonë të kënaqshme.

Si shkurtesave vazhkovymovnym SPNRV (sindromi i rritjes neuro-refleks excitability), ai thjesht shënon faktin trishtuar se sentimental, shumë burps fëmijës, qef lehtë, është e vështirë për të qetësuar. Dhe ai ka nevojë për ndihmë për të hequr qafe.

"Dhe kjo nuk do të funksionojë?" - Ju pyesni. Pass. Në disa fëmijë. Dhe të tjerët duhet të mbajnë këtë barrë përmes jetës. Ata do të disinhibited, shqetësim, normalisht nuk mund të komunikojnë me kolegët e tyre.

Sytë ekspert

Çfarë neurologë kushtoj vëmendje gjatë inspektimit? Së pari, reflekset dhe muskujve ton. Reflekset Uniform ose e drejtë dhe u largua? A ka ndonjë spazma e muskujve? Dhe anasjelltas - jo shumë pak, ata prerë?

Atëherë kontrolloni nëse fëmija ka simptoma të presionit në rritje intracranial. Për ta bërë këtë përmes një Fontanelle hapur make ultrazërit (neyrosonohrama) - shih, nuk zgjerohet ose ventricles të trurit. Në fund të shqyrtuar sjelljen e fëmijës, të ngjashëm me të ashtuquajturën psikomotor e tij dhe moshën e zhvillimit fizik.

Diagnostikuar. Çfarë tjetër?

Nëse rasti është i kufizuar në shkeljen e tonin e muskujve dhe çrregullime të sistemit nervor, zakonisht një neurolog i emëruar nga masazh, qetësuesve të lehta dhe të drogës që përmirësojnë rrjedhën e gjakut cerebrale.

Nëse neurolog zbuluan fenomenin fëmijë të rritur presionin intracranial, e cila zakonisht varet mbi prodhimin e tepërt e lëngut cerebrospinal, ai cakton një normë të ashtuquajtur të terapisë dehidratim (dehidrimi - Dehidratimi). Për këtë qëllim, duke pasur parasysh diuretics ndryshme. Për të kompensuar humbjen e kaliumit në medikamente të forta urinim përshkruajnë përmbajnë kalium.

A nuk e shpresoj se me rritjen e kafkës, këto fenomene do të vetë - kjo nuk mund të ndodhë. Rastësisht, kontrolli i treguesve të presionit intrakraniale duhet të kryhet më vonë, për disa vite, e cila do të shpëtojë fëmijën tuaj nga dhimbje koke dhe sulmet e të ashtuquajturës dystonia vegjetative-vaskulare në moshën parashkollore dhe shkollore.

Trajtimi i lëvizjes

Por vlera më e rëndësishme në forma PEP e ndonjë kompleksitet me mënyrat beninje dhe jo-Medikamentoze rehabilitimi: refleksomassazh, teknikat e veçanta të masazh terapeutik, elementet gjimnastikë mjekësore, hidroterapi me masazh dhe gjimnastikë terapeutik në ujë të temperaturës të ndryshme dhe përbërjen, dhe të tjerët.

Ata kërkojnë këmbëngulje dhe përpjekje të mëdha të prindërve - të japë mjekim ndoshta më e lehtë se sa baza ditore për të kryer ushtrime të ndërlikuara - por shumë të efektshme. Kjo është për shkak se truri dëmtuar, duke marrë të drejtën "informacion" gjatë një masazh, not dhe gjimnastikë, shërohet shpejt.

Refleksomassazh (ndikimi në pikat aktive) është duart para të një masazhator me përvojë i cili pastaj kalon dirigjimin prindërit ditur sa trajtimin e foshnjës. Mos harroni, foshnjat shpejt lodhem, të gjitha procedurat duhet të kryhet menjëherë, por shpesh në një lartësi prej emocioneve pozitive.

Fëmija në fillim e zhytjes detyrueshëm not dhe është një ndihmë e madhe në trajtimin e problemeve foshnjore neurologjike. Çfarë dhimbshme dhe frustruese për të bërë në tokë, "Hurrah" mbajtur në ujë. Ndërsa zhytja në trup të ujit është baroeffekt - butë, e butë dhe më e rëndësishmja, presion uniforme në të gjitha organet dhe indet. Shpjegoj cams ngjeshur në duart, muskujt vrullshëm dhe ligaments e trupit. Rikthen ujë në të gjitha drejtimet presion intracranial ka gjoks baromasaazh, përafrimin presion intrathoracic.

Pas vjen fëmija merr një frymë të plotë, kompetent, e cila është veçanërisht e rëndësishme për fëmijët e lindur nëpërmjet cezariane, kishte hipoksi, etj Uji ndihmon në rast të problemeve me dhimbje barku zorrëve - përmirësimin karrige janë fenomene të dhimbshme spastik.

Dhe çfarë me stomak?

Shpesh fëmijët me encefalopati perinatale është një çrregullim serioz i traktit gastrointestinal, kapsllëk dhe diarre, bloating, dhimbje barku zorrëve. Zakonisht të gjitha fillon me dysbiosis dhe, për fat të keq, shpesh përfundon me manifestime të ndryshme të lëkurës - diatez exudative apo edhe ekzemë.

Cila është lidhja? Thjeshtë. Në hipoksi cerebrale gjatë punës pothuajse gjithmonë vuan Qendra maturimin e imunitetit, të vendosura në oblongata palcë. Si rezultat i florës gut populluara që jetojnë në spitale, veçanërisht në shtojcë në fund të gjirit dhe të tranzicionit në fillim të ushqyerit artificial. Si rezultat, rritje e jashtëzakonshme fëmija shumë të hershme ndodh: është e nevojshme në vend të bifidobacteria të brendshmet e tij pushtonin Stafilokoket, E. coli, etj

E gjithë kjo është e komplikuar nga fakti se zorrë foshnjore përmes "dështim" Funksionet e sistemit nervor të dobët, të reduktuara në mënyrë të paligjshme, si dhe lidhja e dyskinesia zorrëve "keq" Flora microbial çon në përçarje të tretjes. Dobët tretet ushqimi shkakton shqetësime karrige, ankthi fëmijës dhe përfundimisht alergji të lëkurës.

Ajo gjithashtu kundërta: Efekti afatgjatë i faktorëve të dëmshme nuk kanë të bëjnë me sistemin nervor qendror, mund të shkaktojë encefalopati mesëm. Për shembull, në qoftë se ju nuk i kushtoj vëmendje për gjendjen e florës e traktit gastrointestinal, sidomos në prani të zorrëve "saboteurs"Si staphylococci, mund të shfaqen shenja të qarta të SNQ - vonojë zhvillimin psikomotor të fëmijëve, dobësia e simptomave muskul unazor rritur neuro-refleks excitability etj

Si të jetë? Për efekt më të mirë për të trajtuar jo vetëm në zorrë, por sistemin nervor. Vetëm përbashkët pediatër përpjekjet dhe neurolog me prindërit e ndihmës më aktive mund të japin efektin e dëshiruar.

Dhe së fundi dua të kujtoj se fëmijë me ngrohtësi paqëndrueshme sistemit nervor nënës, prek butë, bisedë të butë, paqe në shtëpi - me pak fjalë, çdo gjë që i jep atij një ndjenjë të sigurisë - ne kemi nevojë edhe më shumë se një fëmijë të shëndetshëm.

Rezultatet e para

Si trajtimi i encefalopati kuptojnë se përpjekjet e mjekëve dhe prindërve të dështuar? Fëmija u bë më e qetë, u ndal duke qarë gjatë, nalahodyvsya gjumë. Kjo ishte koha për të mbajtur kokën, u ul, pastaj u ngrit, mori hapin e parë. Ai rregulluar tretjen, ajo është e mirë duke fituar peshë, ai është lëkurë të shëndetshme. Kjo është e dukshme jo vetëm mjekët, por edhe veten. Pra, ju ka ndihmuar fëmijën tuaj të kapërcyer dëmtimin e sistemit nervor.

Së fundi një shembull i asaj që mund të bëjë dashuri një nënës.

Në mesin e viteve '60 në një nga shtëpitë e lindjes në Sakhalin largët një vajzë e re mami. Ashtu siç është, për fat të keq, shpesh mjekët, lindjes ishin tejet të rënda, fëmija ka lindur në asfiksisë thellë, frymë të gjatë, disa javë më vonë ishte pothuajse paralizë.

Vajza u ushqyer me një eyedropper, ushqyer si ata mund. Sinqerisht, doktorët mendonin se ky fëmijë - nuk banonjës. Dhe vetëm për të kanë menduar ndryshe. Ajo nuk u largua nga fëmija, zotëruar të përkryer masazh fërkoni vështirë dhe këmbëngulje ringjalljen pak trupin.

Pas 18 vitesh ky shkrimtar është takuar të bijën e Leningradit dhe nënës. Ata erdhën për të hyrë në Universitetin e Leningradit. Ajo doli se vajza me medalje të artë mbaruar shkollën në Sakhalin. Nga kjo ishte e vështirë për të marrë sytë e mi - ajo ishte aq e hollë dhe të bukur. Ajo pastaj u diplomua nga Universiteti, PhD në Biologji, ishte një shkencëtar, i martuar, lindi dy fëmijë të mrekullueshëm. Asnjë nga këto nuk mund të jetë më pak se një dashuri e një nënës dhe vetëmohues të arsyeshme.

Rregullat për të gjithë

Studimi dhe tregojnë një shkarkesë përvojë pediatrit nga spitali. Në qoftë se mbajnë rezultate të ulëta Apgar (6 dhe më poshtë), shenjat e tjera (p.sh. thirri menjëherë pas lindjes, ishte cephalhematoma, hipoksi, asfiksia, konvulsione, etj) pa vonesë të konsultoheni me një neurolog fëmijë.

Në qoftë se shenjat objektive të konsultoheni me një neurolog atje, por ju mendoni se fëmija shumë i ngacmuar, i mbytur në lot, humor mbi të gjitha kufijve të arsyeshëm - besim instinktet tuaja prindërore dhe të tregojnë mjekun e fëmijës suaj. Kid vështirë të shëndetshëm, në qoftë se në javët e para të jetës së tij ai patologjikisht pasive, është një leckë, ose anasjelltas, duke qarë për 24 orë nëse është indiferent ndaj ushqimit apo të ketë të vjella "burim" pas çdo ushqimi.

Qumështi i gjirit duhet fëmija juaj! Edhe formula më e shtrenjtë dhe me cilësi të lartë foshnjore është përshtatur stres shtesë metabolike të trupit të foshnjës. Shkencërisht provuar se fëmijët të cilët janë ushqyer me gji ka të ngjarë "outliving" Problemet nemovlyatski (neurologjike, gastrointestinale, etj) kanë një normë më të lartë të zhvillimit emocional dhe fizik.

Nëse keni ndërmend fëmijën tjetër, të gjeni të gjitha shkaqet e perinatale encefalopati lindur. Dhe nëse është e mundur, do të përpiqen për të korrigjuar situatën, nëse ajo është e lidhur me hutim për shëndetin e tyre gjatë shtatzënisë dhe lindjes. Ndjekin kurse për të përgatitur çifte për lindjen e fëmijës. Treat zgjedhin me kujdes mjekët dhe institucion mjekësor ku ju jeni duke planifikuar të lindin fëmijën.