Terapi fizike, fizioterapi në neurologji


Fizioterapi - çfarë është ajo?


Fizioterapi - Ky trajtim me faktorët natyrore dhe fizike: të nxehtit dhe të ftohtë, me ultratinguj, rryma elektrike, fusha magnetike, lazer, ultravjollcë, rrezatimi infra të kuqe dhe të tjera, baltë, ujë, masazh, hirudotherapy dhe të tjerët.

Fizioterapia avantazhe të qarta mbi metodat e tjera të trajtimit - efikasitetit të lartë së bashku me sigurinë. Ajo jo vetëm që kërkon përdorimin e drogës, por edhe për shkak të efekteve të saj në trup aktiv ndihmon në zvogëlimin mjekim në kohë duke rritur ndjeshmërinë e trupit për pronat medicinale të barnave. Terapia fizike minimizon efektet e mundshme anësore dhe pasojat e pakëndshme e të dy sëmundjes dhe trajtimin e saj, nganjëherë ndikon forcat mbrojtëse të trupit. Fizioterapia zgjohet rezervat e brendshme, forcon sistemin imunitar dhe në këtë mënyrë redukton kohën e trajtimit, përshpejton shërimin plagë dhe inflamacion, aktivizon proceset kyçe biokimike në trup, rregullimin rimëkëmbjen natyrore të trupit. Terapia fizike është përdorur me sukses në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të organeve dhe sistemeve të trupit të njeriut. Si një metodë e pavarur e trajtimit është fizioterapi efektive në fazat e hershme të sëmundjes. Fizioterapi - një parandalimin e madhe mjet i shumë sëmundjeve. Më shpesh se është përdorur si një metodë shtesë në rrjedhën e përgjithshëm të trajtimit.

Cryotherapy - një nga fushat e fizioterapi, efektet unike teknikë të temperaturave të ulëta në trup me nitrogjen të lëngët. Cryotherapy ka një efekt të përgjithshëm aktivizues në trup, stimulon sistemin imunitar dhe endokrine, ka analgjezik, anti-inflamator, antispasmodic dhe anti-edemë efekt, promovon mbushje gjakut të komponentëve aktive biologjike - endorphins, rejuvenates sipërfaqe duke rritur rrjedhjen e gjakut. Për shkak të aktivizimit të sistemeve rregullatore trupi rikthen aftësinë për të kryer "rishikimin" e shkeljeve ekzistuese dhe parandalimin e tyre. Aplikimi Cryotherapy në masat komplekse terapeutike mund të arrijë rezultate të shkëlqyera në trajtimin e neuroza dhe depresioni, artrit, psoriasis, lytha, ekzemë, çrregullime seksuale në meshkuj dhe femra. Gjatë një seance shkurtër aktivizimit nga proceset metabolike intensiteti i tillë që pacienti humbet deri në një kilogram të peshës që hapet me mundësinë për trajtimin e sindromës metabolike. Rezultatet e kozmetike dhe terapeutike edhe nga 2-3 trajtime të parë ndjeva menjëherë - zbutjen e lëkurës, ndërprerjen e dhimbjes në aparatit lokomotor, gjumë i rëndë, për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, etj

Terapia lazer apo terapi lazer. Në themel biostimuliruyuscheho ndikimin e lazer terapi në trupin e njeriut - Ndikimi i drejtuar fluksit të lehta (laser) në inde. Thithjen dritën, aktivizimin enzimat në trup proceset më të rëndësishme biokimike dhe qelizë të përditësuar, të rivendosur jetesën e tyre, përfshirë mekanizmat e vetë-rregullimit, trupi e natyrshme mobilizuar. Nën ndikimin e capillaries terapi lazer zgjerohet, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, të ushqyerit e indeve, dhe e gjithë kjo së bashku çon në faktin se proceset e shërimit në zonat e prekura. Terapi Laser ka efekte të dobishme në sistemin imunitar, ul viskozitetit të gjakut, rrit rrjedhjen limfatike, ul kolesterolin, znebolyuye ka antimicrobial, efekt antivirale dhe Protivoallergicheskie. Lazer terapi, si dhe metodat e tjera të fizioterapi, ndihmon në zvogëlimin e kohës së trajtimit, për të parandaluar kalimin në procesin kronike akute, dhe më e rëndësishmja, për të arritur një efekt pozitiv doza minimale të drogës. Sesionet e shkurtër e lazer terapi që pacienti është në periudhat e largëta pas trajtimit, për të forcuar shëndetin, stimuluar metabolizmin, furnizimin e organeve dhe indeve, të zvogëlojë gjasat e fillimit e hershme të moshës lidhur me ndryshimet, duke përfshirë menopauzës tek gratë dhe dobësi seksuale në meshkuj.

Terapi magnetike duke përdorur fushë magnetike jep efekte obschesystemnoe shëndetësore në trup, secila qelizë e cila është marrësi i fundit i sinjaleve elektromagnetike duke aktivizuar mekanizma kompensuese-adaptive - rezervat e brendshme. Terapi magnetike ndihmon në përmirësimin e rrjedhës së gjakut cerebrale dhe mbushje miokardit oksigjenit si pasojë e presionit normal të gjakut, reduktuar nivelet e sheqerit në gjak, rrit imunitetin, aktivitetin normal të organeve të brendshme. Me fushë magnetike vorbull stimuluar rezervat e brendshme biologjike të trupit për mbrojtje aktive nga efektet e dëmshme të ambientit, është analgjezik, veprim anti-inflamator që ndihmon në përmirësimin e vërtetë shëndetësore: përmirësimin humor, oreks, gjumë, rrit efikasitetin. Terapia fizike duke ndikuar në fushë magnetike në të njëjtën kohë i tërë trupi mund të ndikojë menjëherë në të gjitha sistemet e trupit, duke përfshirë nervor, endokrin, kardiovaskulare dhe limfatik dhe metabolizmit dhe Redox proceseve dhe të tjerët. Bilanci Normalizimi Redox bën rezistente ndaj stresit pacienti, e ndihmon atë të përballen me shumicën e kushteve. Efekt terapeutik i terapisë magnetike shfaqet efektive në sëmundjeve inflamatore akute dhe kronike të sistemit të frymëmarrjes, inflamacioni kronik të sistemit tretës, me patologjitë tëmthit calculous, hipertension dhe të tjerë.

UV gjakut (ultravjollcë rrezatim gjakut) (ose foto-modifikimin e fotohemoterapiya gjakut) - një ndikim fizioterapi drite mbi rrjedhjen e gjakut me futjen e disponueshme kateterit steril svetovodnoho përmes gjilpërës në venë. Mekanizmi i veprimit terapeutik fotohemoterapiya bazuar në aktivizimin e sistemit antioxidant të gjakut, duke rritur shumën totale të hemoglobinës dhe të rrisin afinitetin e tij për oksigjen, antibacterial dhe efekt antivirale. Për shkak të stimulimit jo-specifike përmirëson ndjeshëm gjendjen e imunitetit. Gjaku UV stimulon sistemin imunitar, përmirëson ushqyerit e indeve në sëmundjet e organeve të brendshme. Ndërveprimet e dritën e dukshme, ju mund të arrijë përmirësim të dukshëm në funksion të hemoglobinë, qelizat e kuqe të gjakut dhe qelizat e bardha të gjakut, rritjen e metabolizmit, normalizimin ekuilibrin acid-bazë, viskozitet të ulët të gjakut, të përshpejtojë rezorbimit e clots gjakut. Ne trajtimin e plagëve purulent UVR gjak redukton enjtje e indeve, stimulon shërimin e tyre.

E kuqe dhe infrared rrezatim krejtësisht ndihmon në trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe bronkopneumonare nga përmirësimin viskozitet dhe fluiditetit të gjakut, rivendosur microcirculation normale, aktivizimin e proceseve Redox.

Photo-modifikim i gjakut treguar të jetë shumë efektive në trajtimin e sëmundjeve të tilla si sëmundjet koronare të zemrës, ulcera peptike dhe 12 ulcera duodenale, bronkiti kronik, astma, ateroskleroza, dermatitis, dermatitis atopik, psoriasis, plagë, djegiet. Është e këshillueshme për të kryer foto-modifikimin e sportistëve profesionistë të gjakut dhe të tjerët që përjetojnë aktivitet të rëndësishëm fizik.

Hirudotherapy - një trajtim me Leeches. Ajo i përket terapisë fizike, sepse ajo është trajtim krejtësisht e natyrshme jo-Medikamentoze dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Efekti terapeutik i fuqishëm i hirudotherapy arritur nga tre ndikimet që Leeches medicinale gjithashtu të bëjë një pacient. E para - një efekt refleks: pickim rrodhe nëpërmjet lëkurës vetëm në pikat biologjikisht aktive (pikë akupunkturë), ndërsa duke evokuar rezerva shtesë aftësinë natyrore të trupit tuaj për t'i bërë ballë sëmundjes dhe stresi. E dyta - një efekt biologjik: menjëherë pas rrodhe kafshoj znebolyuyut mëngjes, squirting sekret në gjëndër pacientit pështymës që përmban më shumë se 20 substanca biologjikisht aktive që janë të dobishme për shëndetin e njeriut. Ajo enzimat të parandaluar formimin e mpiksjen e gjakut, uljen e kolesterolit dhe sheqerit në gjak të pengojnë zhvillimin e proceseve inflamatore, të forcojë mbrojtjen dhe rivendosjen e trupit, rinovimin atë, të stimulojë prodhimin e endorphins. Enzimat aktive janë duke fituar pushtetin dhe dy muaj të fillojë të funksionojë në nivelin e qelizave dhe madje edhe 8-10 muaj pacienti mund efektet e dobishme hirudotherapy. E treta - ndikimi mekanik: Leeches thith trupin e gjakut "të panevojshme", congestive plotë të toksinave dhe produkteve të dekompozimit, qarkulluar dobët. Shkarkim mekanik i rrjedhës së gjakut reflektuar në mënyrë të përkryer në microcirculation në organet dhe indet. Baza e sekrecionet e pështymës gjëndër Leeches medicinale janë anticoagulants - substanca hedh lëng gjakut dhe enzimë që prishet kolesterolit të tepërt, dhe ata edhe më tej përforcojnë efektin terapeutik të hirudotherapy, përmirësuar microcirculation, pastrimin e enëve dhe forcimin e sistemit imunitar.

Hirudotherapy mund të ndikojë në disa fusha problematike dhe jo të merren vetëm me këtë sëmundje për të cilën pacienti ankohet, por ato të cilat ai nuk dyshoj përmes një banjë të plotë dhe ndikimit shëndetësor në të gjitha organet imunokompetent (mëlçisë, veshkave, pankreasit, adrenals, zorrët).

Masazh - më fiziologjike për shëndetin e njeriut do të thotë të testuar trajtim gjatë praktikës dhe parandalimin e një gamë të gjerë të sëmundjeve. Masazh - një mekanik duart e veprimit ose mjete të posaçme në sipërfaqe të trupit apo organit individual. Masazh është përdorur për të parandaluar shumë sëmundje për forcimin e përgjithshëm të trupit dhe si një mjet efektiv në fusha të ndryshme mjekësore si ortopedi, mjekësi të brendshme, neurologjisë, kirurgji, gjinekologji dhe të tjerët. Masazh terapeutik mund të përdoren vetëm me recetë. Masazh mund te kombinohet me trajtimin kryesore ose përdorim si një metodë të pavarur fizioterapia.

Masazh generall përmirëson microcirculation në organet dhe indet dhe tonin e muskujve, zvogëlon peshën, heq lodhjen, ngre vitalitet. Masazh klasik tregohet terapeutik per semundjet e sistemit kardiovaskular, të frymëmarrjes, musculoskeletal endokrine, dhe çrregullimeve metabolike, etj Masazh përmirëson lëkurës, ndihmon për të "djegur" dhjamin dhe rritjen TURGOR indeve. Acupressure - është një ndikim aktiv direkt në pikë dhimbje e bërryl apo gisht - mjaft e dhimbshme, por shumë efektive në sëmundjet e sistemit nervor, imunitar dhe endokrine, dhimbje koke. Masazh segmental refleks lejon Sighting ndikojë "problemi" zonat në trup: organet dhe sistemet e organeve. Çdo organ në trupin e njeriut korrespondon zonë projektimit, e cila po ndikon (dhe jo pikë shumë e dhimbjes) mund të trajtojë një sëmundje specifike. Butësisht fshij shpinën, ju mund të zvogëlojë dhimbjen në dore, bërryl, joints sup, duke ndikuar në rruazë qafës së mitrës - trajtuar litarët vokale, parakrah dhe kështu me radhë. Peryost masazh - shtesë e domosdoshme për trajtimin e artritit, arthrosis, sëmundjet e shpinë dhe nyje. Ndryshimet më efektive në periosteum, në proceset inflamatore. Masazh kozmetike përmirëson qarkullimin e gjakut, çehre duket skuqem, rrudhat zbutur dhe linjat e bukura. Terapi Manuali është treguar për sëmundje të caktuara të shpinë, osteokondroza, çrregullime të qarkullimit të gjakut në enët e sistemit vertebrobasilar dorsopatiyah origjinë të ndryshme, scoliosis dhe të tjerët. Detyra kryesore e terapisë manuale - lehtësimin e dhimbjeve dhe të rivendosur lëvizjen e shpinë dhe nyje. Mund të përdoret në kombinim me masazh, ose si një trajtim të veçantë.

Shifra Hardware modelimit duke përdorur shifrat e modelimit të sistemit Huber (GLN formësimin) është unik në atë që sistemi është në gjendje të ndikojë në të njëjtën kohë të gjithë sistemin musculoskeletal e njeriut - për një stërvitje të përpunuar rreth 80 muskuj, duke përfshirë edhe ato që janë të papunë në klasë në klasik palestër. Fizioterapia përdorur këtë teknologji përdor të gjitha grupet e muskujve dhe nyjeve, ligaments, tendons dhe shpinë. Dhimbje në nyje, shpërndarja pesha të pasakta, edemë, ul metabolizmin, plakjen e parakohshme për shkak të ngarkesave të pasakta, dhimbje koke - të gjitha rezultat i problemeve me shpinë, si dhe sistemi i Huber sot - teknologjia e vetme që korrigjon komplekse dhe do të shkaktojë dhe efekt nga korrigjim dinamike Qëndrimi (shpinë). Veprimi i saj synon restaurimin dhe zhvillimin e muskujve të thellë mbrapa që mbështesin llojin shpinë e muskujve "korse" dhe ofrojnë një person për t'u bërë jo vetëm mbretërore, por shëndet të përsosur. Kjo shifër modelimit në mënyrë efektive.

Me testimin e sistemit të jep një program individual të trajnimit për secilin që kanë të bëjnë me një rritje graduale e ngarkesave nga një të thjeshtë të ngrohtë-up në përgjithësi intensive ose ushtrime të veçanta të energjisë. Teknikat e sistemit korrigjim të lejojë që të kombinohen klasa me të gjitha teknologjitë dhe Fitness Facility, apo edhe tërësisht të zëvendësojë punën e tyre. Me sukses të barabartë në një supertrenazhere të veçantë mund të jetë i angazhuar si verë apo vuajtur njerëzit serioze sëmundje që kanë nevojë për rehabilitimin dhe atletët profesionistë të cilët janë duke u përgatitur për garat përgjegjëse. Sistemi do të lejojë askënd për të rivendosur lëvizjen e përbashkët, forcimin e sistemit muskulor dhe sjellje, të përmirësuar stabilitetin dhe koordinimin, për të simuluar shifër të bukur nga zhvillimi i përgjithshëm harmonik të muskujve. Pas trajnimit, përmirësimin e humor, një lidhje në mes të trurit dhe trupit, përfshirë trupin burime shtesë, trupin dinjitoz dhe zdoroveet jo vetëm nivelin psikologjike fizike, por edhe. Një përparësi shtesë me kardyotrenynh nuk do një herë në çdo moshë dhe pa marrë parasysh se çfarë gjendjes shëndetësore.

Teknikat Terapia fizike në mënyrë efektive të plotësuar komponentin drogës e procesit të trajtimit të plotë, për të shmangur efektet anësore të padëshiruara dhe për të arritur rezultate të qëndrueshme pozitive. Por një element kyç i suksesshëm procesit të diagnostifikimit dhe trajtimit është mjeku. Prandaj, procedura duhet të bëhet vetëm pas konsultimeve paraprake me një specialist - për të maksimizuar efikasitetin e terapisë dhe sigurinë e pacientit. 

Fizioterapia në neurologji

1. sëmundjeve të sistemit nervor periferik (neurit, plexites, nevralgji):

            Në fazën akute:
            UHF në zonën e prekur
            Terapia lazer
            DDT dhe SMT-terapi
            Zonat segmental UV dhe fushat gjymtyrë të prekur
            darsonvalization
            Në periudhën Subacute:
            ultratingull me vaj hydrocortisone, xhel në zonat segmental dhe përgjatë nervore prekur
            magnet
            Electrophoresis Mjekësi
            halvanohryazelechenye
            Në faljen:
            ozokerit - dhe baltë

            Balneotherapy (jod-bromine, banja terpentinë, banja me dafinë,
            bishofitni)
            masazh nënujore
            masazh dorë
            
            2. osteokondroza e shpinë me manifestimeve neurologjike:
            Kur Sindromi dhimbje:
            UV dhe segmental zonat e projektimit
            DDT apo segmental SMT dhe projektimi zona
            segmental darsonvalization dhe zonat e projektimit
            terapi lazer për zonat e dhimbshme
            PMP segmental dhe të dhimbshme zonat

            Me dobësimin e dhimbjes:
            vasodilatory electrophoresis dhe veprim anti-inflamator
            aplikacionet ozokerit në zonën rrezatim
            masazh segmental e shpinë dhe gjymtyrë të prekur
            ultratinguj dhe paravertebral përgjatë nervore
            Në faljen:
            ozokerit - dhe baltë
            masazh nënujore
            Balneotherapy (bishofitni, terpentinë, banja jodur-bromine, banjot
            dafinë)

            masazh dorë
            dush hidroterapi thatë
            VLOK.
            
            3. skleroza e shumefishte;
            Në 1-2 Ashpërsia e procesit:
            phonophoresis i hydrocortisone dhe rajon paravertebral
            shpinë (D7-D12)
            Aplikacionet ozokerit ose baltë në të njëjtën zonë
            electrophoresis magnez në të njëjtën zonë
            Në faljen:
            halore, banjot e oksigjenit
            masazh segmental e shpinë dhe gjymtyrë

            
            4. çrregullimet e qarkullimit cerebral.
            Qëllimi i fizioterapisë - për të përmirësuar rrjedhjen e trurit e gjakut, të reduktojë
            vrull vaskulare.
            a) rastit aksident cerebrovaskulare butë -
            2 javë pas krizës tani. dhe të rëndë - në 3-4 javë.
            alternuara fushë magnetike (Pol-2) në kohën zonën jakë
            Ekspozimi 10 minuta
            neckline darsonvalization, ndikimi vreya 3-5 minuta

            eufillina electrophoresis, sulfate magnezi, novokaina
            banjot e oksigjenit
            Banjot jodur-bromine
            masazh i kokës dhe qafës zonës
            dush hidroterapi thatë
            b) dëmtimi ishemike të trurit - jo më herët se 5-6
            javë pas shfaqjes.
            Vasodilators electrophoresis (sulfate magnez,
            papaverine, eufillina) në zonën jakë
            kreu darsonvalization dhe zonën e qafës

            alternuara fushë magnetike (Pol-2) kohë paravertebral
            Ekspozimi 15-20 minuta
            masazh dhe qafën zonën e prekur gjymtyrë
            Terapia lazer (jashtë VLOK)
            a) Lloji hypertonic:
            Electrophoresis mjekësore me novokaina, sulfate magnezi,
            eufillin në zonën jakë
            kreu darsonvalization dhe zonën e qafës
            halore, banjot halore-perla, banja me kumak, bromine
            banjot

            VLOK
            dush hidroterapi thatë
            Zona qafën masazh
            b) Lloji hypotonic: një periudhë vonesë shërim.
            hidroterapi (halore, oksigjen, bromine, banja terpentinë)
            thermotherapy (ozokerit) në paretychnoy gjymtyrë
            masazh dorë
            VLOK 2 herë në vit
            Panatyrshëm gjymtyrë të prekur
            
            5. sëmundja e Parkinson-it.
            - SMT në paravertebral shpinë qafës së mitrës-kraharorit

            - kreu darsonvalization dhe zonën e qafës ose përgjatë shpinë
            - ozokerit, aplikacionet baltë në zonën e shtyllës kurrizore
            - hidroterapi (halore, halore-perla, jod-bromine, banjot
            koriandër)
            - Zona qafën masazh
            - lazer jashtë paravertebral
            
            6. NCD
            - electrophoresis me kalcium për zonën jakë
            - masazh nënujore
            - banjot bardhë terpentinë
            

            7. krizë nervash.
            a) Formulari hyperstenycheskaya:
            jakë panatyrshëm në Shcherbak
            kreu darsonvalization dhe zonën e qafës
            VLOK
            masazh i kokës dhe qafës zonës
            Hvon, halore-perla, jod-bromine dush dhe bishofitni
            b) në sindromi hipostenicheskoho:
            masazh nënujore
            dush hidroterapi thatë
            electrophoresis me kalcium për zonën jakë
            
            8. Unë shkallë, encefalopati atherosclerotic.

            - Vasodilators electrophoresis mjekësore, qetesues,
            droga mestnoanestezyruyuschyh
            - magnetik (Pol-1) në zonën jakë
            - kreu darsonvalization dhe zonën e qafës
            - Terapia lazer (nga jashtë dhe VLOK)
            - dush hidroterapi thatë
            - hidroterapi (bromine, oksigjen, banja terpentinë)
            - Manuali masazh i kokës, qafës, zonë vortnikovoy
            
            9. Sëmundje Raynaud-së (I, faza II).
            - ultratinguj në mesit e qafës së mitrës dhe paravertebral

            shpinë
            - darsonvalization përgjatë shpinë
            - SMT kryq paravertebral në një dorë ose këmbë
            - alternuara fushë magnetike (Pol-2) në zonat segmental
            - hidroterapi (terpentinë, jod-bromine, banja oksigjen-halore)
            - masazh nënujore
            - dylli minerale dhe baltë në një gjymtyrë

Kundërindikimet Fizioterapia

Kundërindikimet fizioterapi ndarë në, veprim të përgjithshëm dhe specifik konkret që lidhet me faktorët fizikë () metodë. Të Kundërindikimet përgjithshme përfshijnë neoplazma malinje, gjakderdhje, gjendjen e rëndë të përgjithshme të pacientit, i shoqëruar nga dekompensimi i sistemeve të mëdha të trupit.

Metoda (metodat) fizioterapi zgjedhur individualisht varësisht nga faza e sëmundjes, praninë dhe natyrën e komplikimeve, mosha e pacientit, comorbidities.

Kundërindikimet përgjithshme:

1) sëmundjet sistemike të gjakut
2) Sosje dramatike e pacientit (kakeksia)
3) Faza e hipertensionit III
4) atherosclerosis theksuar cerebrale
5) Sëmundjet e sistemit kardiovaskular në fazën e dekompensimi
6) ritëm jonormal të zemrës (dridhje atrial, extrasystoles)
7) Gjakderdhje (me përjashtim të mitur) ose predispozitë për ta

8) Gjendja e përgjithshme e rëndë e pacientit
9) gjendja e pacientit ethshme-së (temperatura më lart 37,5)
10) Epilepsi me konfiskimet shpeshta krizave konvulsive
11) Histeria psikozë
12) Sëmundjet infektive në fazën akute
13) Tumoret
14) Prania e një stimulues kardiak

Faktori Kundërindikimet

Të drejtpërdrejtë aktual (Electrophoresis):

1) Faktori intolerancën
2) blemishes lëkurës (scratches, çarje, skuqje)
3) proceset akute inflamatore lokalizimin ndryshme
4) Reaksionet alergjike ndaj drogës injektuar
5) çrregullim ndjeshmërisë

6) metalike objekteve në zonën e prekur

Me terapi me ultratinguj dhe phonophoresis:

1), sëmundjet e sistemit kardiovaskular (sëmundje koronare të zemrës, angina FC III, hipotension, vegjetative-vaskulare mosfunksionim, tromboza, aritmi)
2) fazat e hershme të shtatzënisë (kur të ekspozuar ndaj tretën e poshtme të barkut)
3) proceset akute qelbëzues në zonën e prekur
4) GSD ICB (në fuqi në stomak ose mbrapa)
5) nevi duke qarë ekzemë në zonën e prekur
6) glaukoma miopi të lartë detashment retinal (në fuqi në sytë)

7) Bronkit dhe pneumoni në fazën akute në manifestimin e allerhoza sistematik
8) Komplikimet e ulcera peptike
9) Osteoporozën

Nga mahnitolazeroterapiyi:

1) Prania e rëndë hipotension i stimuluesin artificiale
2) thrombophlebitis
3) Njësitë në gjëndrës tiroide
4) faktori individual intolerancën
5) CVA Kushti (AMI) (1-3 muaj), aneurysm aortic
6) çdo term shtatzania