Masazh


Në nivelin e fiziologjisë masazh ndikon në të gjitha sistemet e trupit, kështu që rezultatet e tij janë një përmirësim të përgjithshëm të funksioneve dhe në lehtësimin e simptomave të veçanta. Masazh gjithashtu ndihmon për të rritur besimin, hiqni blloqe emocionale, kthehet qartësia e mendimit.

Masazh njëkohësisht sjell relaksim dhe tonet. Ndërsa në qoftë se ju mori një pushim për të rivendosur harmoni dhe shëndet të mirë përsëri dhe të jenë të gatshëm të kthehen në botën tokësore.

Masazh klasik shpejt t'ju çojë në formë, lehtësimin e lodhje, të rivendosur vitalitetin dhe rabostosposobnost.


Për punën e koordinuar të të gjithë organizmit kërkon një sistem të shëndoshë e qarkullimit të gjakut. Masazh bën të marrë frymë thellë enët e gjakut dhe kapilarët zgjerohet, përmirësimin e qarkullimit, dhe gjaku vjen më shumë oksigjen. Përmirësimi i qarkullimit mendja se ushqyesve janë kryer në të gjithë trupin në mënyrë më efikase. Në të njëjtën kohë, presioni reduktohet, ngadalësuar normën e zemrës, trupit dhe trurit të relaksoheni dhe të qetësuar.

Masazh stimulon dhjamor dhe gjëndra djerse, i cili promovon hydration, pastrimin dhe ftohje të lëkurës. Masazh jep efekt exfoliating që e bën lëkurën të zhdërvjellët dhe të freskëta. Përmirësimi i qarkullimit të gjakut ndihmon për të sjellë ushqyesve të flokëve, thonjve dhe lëkurës, duke siguruar një efekt ringjalljen, heq dhimbje koke dhe rregullon tretjen.

Ky efekt i dobishëm, sigurisht, masazh ka në sistemin e muskujve të trupit. Muskujt zbutës dhe shtrihen clenched dhe sokratyvshyesya e tensionit, masazh ndihmon kthimin e indeve të trupit fleksibilitet, lëvizshmëri dhe elasticitet. Teknikat masazh për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve në muskuj dhe për të përmirësuar sjellje, duke e kthyer muskujt ekuilibrin natyror. Ky masazh do të ligështohen renditur muskuj butë nga një joproduktive gjatë. Masazh ndikon direkt në sistemin limfatik, duke ndihmuar trupin të hequr acid laktik dhe mbeturinave të tjera kimike që janë duke kontribuar në dhimbje dhe parehati në nyjeve dhe ligaments.

Duhet të theksohet efektet e dobishme të masazh në trajtimin e efekteve të stresit, pagjumësi dhe depresion. Masazh është veçanërisht e dobishme për njerëzit të punës intelektuale. Relaksim fizik muskujve dhe rrit rrjedhjen e gjakut në kokë shkakton trurit dhe për të përmirësuar qartësinë e mendimit, tërhequr nervozizëm dhe lodhje, dhe ata u zëvendësuan nga vëmendje, përqendrim, inteligjencë dhe vizion.

Pas presioni masazh recedes, hiqet nga supet e tij si një peshë të rëndë, i tërë trupi ndjerë mendjelehtësi të pazakontë. Ndryshimet në humor korrespondojnë me ndryshime në nivelet e hormoneve. Studimet kanë treguar se gjatë seancës niveli i hormoneve të stresit - të tilla si kortizolit - ul nivelet e hormoneve dhe mirëqenien - të tilla si oxytocin - është rritur në mënyrë të konsiderueshme, të cilat në masë të madhe aktivizon sistemin imunitar.

Masazh gjithashtu mund të ndikojë në bilancin e energjisë. Trupi dhe shpirti të arritur ekuilibrin dhe mund të arrijë një ndjenjë të paqes të thellë, qetësi dhe ekuilibër. Lehtësi e cila testohet pas masazh, promovon një kuptim më të qartë të natyrës shpirtërore të tyre, vizionin "i brendshëm" dritë. Masazh sjell qetë - disa e shohin perspektivë më të mirë në jetë, u kthye në kuptimin tjetër të humorit, dhe të gjithë, pa përjashtim, është më i përshtatshëm dhe më të rehatshme në trupin e tij.

Masazh terapeutik:

Në sëmundjet e sistemit musculoskeletal (fraktura, duke përfshirë vnutrisuhlobni dhe shpinë, sprains, presione, bruises).

Në sëmundjet nyje (artrit, artrit, Arthrosis).
Kur pezmatim nervi gjymtyrë e sipërme dhe të poshtme, nervat e fytyrës dhe trigeminal.
Kur osteokondroza - të gjithë shpinë, duke përfshirë dhimbje mesi, radiculitis.
Kur hipertension dhe hipotension, angina, venat me variçe.
Në goditje.
Në neuroses.
Si dhe sëmundje të ndryshme të tjera.
Për fëmijë - Masazh për fëmijë (dy javë), duke përfshirë foshnjat premature, lehtësimin e shumë sëmundjeve dhe është një masë e shkëlqyer parandaluese.

Masazh korrigjon sjellje, scoliosis, këmbët e sheshtë dhe sëmundjeve neurologjike, përfshirë Krivoshey dhe pamjaftueshmërisë piramidale (hypotonus, hypertonicity).
Fëmijët mbahen masazh të kujdesit shëndetësor me elemente të gjimnastikës.

Masazh hedhje kupash

Vakuumterapiya (masazh hedhje kupash) është një mjet për efekt pozitiv në gjak dhe qarkullimin limfatike, duke përmirësuar qarkullimin e gjakut periferike, limfatike dhe lëngun intersticiale. Përmirësimet lokale dhe zgjerim refleksi i gjakut dhe limfatike anijeve, duke siguruar thithjen dhe efekt analgjezik. Në fushën e zbatimit të kavanoza prodhuara hemorrhages lokale të formuara me produktet Zbërthimi i gjakut zhytur dhe të stimulojë hematopoiesis. Heq stanjacioni, rritjen e metabolizmit dhe të lëkurës frymëmarrje, lëkura bëhet elastike, rrit rezistencën e tij ndaj temperaturës dhe veprimit fizik, përmirëson funksionin shtrëngohet të muskujve, rrit tonin dhe elasticitetin e tyre. Gjatë orës së parë pas kavanoza aplikimit shënuar disa ndryshime në gjak, presionin e ulët të gjakut dhe pulsi i ngadalshëm.

Indikacionet:

■ sëmundjet inflamatore të frymëmarrjes - bronkit, pneumoni, pleurit, parandalimin e pneumonisë hipostaticheskih;
■ akute dhe kronike mioziti, neyromiozity, nevralgji, pezmatim nervi dhe perinevrity, manifestime neurologjike të osteokondroza.

Efekti terapeutik i masazh hedhje kupash;

1. Në manifestimet neurologjike e osteokondroza e shpinë kraharorit bën rrëshqitje lëvizjet masazh nga mbrapa me rruaza të qafës së mitrës. Vëmendje e veçantë i është kushtuar masazh paravertbalnyh zonat 2Zsm në një distancë nga proceset spinous e shtyllës kurrizore. Lëvizja drejt, ndërsa duke shkuar deri në bankë me një forcë në mënyrë që banka "ishte" një dele e lëkurës, lëviz poshtë - effortlessly.

2. Në manifestimet neurologjike e osteokondroza e kavanoz qafës së mitrës shpinë të bërë lëvizje rrethore rreth rruazë e shtatë (për të gjetur atë, ju duhet të anim kokën tuaj që të fut rruaza qafës së mitrës, ajo do të jetë më i spikatur rruazë). Drejtimi i lëvizjes - clockwise në përgjithësi masazh shtatë rruazë 1-1.5 min. Pastaj trapezius masazh muskujve nga koka në supet.

3. Në manifestimet neurologjike e osteokondroza e mesit shpinë - në rajonin e mesit, dhe në qoftë se dhimbja yrradyruet në këmbë, pastaj përsëri e këmbët e fossa popliteal në folds gluteal dhe këmbë për këmbë.

4. Kur scoliosis e muskujve mesit masazhin përgjatë pjesën e prapme. Kur krah myositis dhe parakrah muskujt - muskujt e pasme të qafës, mbrapa, muskujt e shpatullave dhe sipërfaqja e jashtme e parakrah.

5. Kur ftohjet, bronkit, pneumoni - masazh nga qoshet më të ulët të xhades blades për supet (në anën e pasme), sipërfaqet anësore të gjoksit, si dhe nga procesi xiphoid i kafaz i kraharorit për të majtë dhe kofshën e djathtë. Nën ndikimin Jar masazh niset pështymë, përmirëson frymëmarrjen, ul temperaturën e trupit. Pas procedurës së pacientit duhet të përfundojë një batanije, të japë një gotë çaj me limon ose butë.

6. Në kryerjen e hedhje kupash celulitit masazh kofshët dhe mollaqe muskujt. Leviz bankat rrethore, zyhzahoobraznoe, drejtvizor (të gjitha lëvizjet 5 - 6 herë). Kur e ekspozuar masazh Jar është një mekanik qelizat këputje yndyrë.

7. Me qëllim rritjen e imunitetit të dobësuar, metodë të sëmurë kronik autohaemotherapy përdorur, e cila është për të imponuar në mollaqe lëkurës për 30 - 60 sekonda bankat në mënyrë të mëdha vakum. Kursi i masazh - 10 ditë.

8. Lëndimet Masazh të përdorura në periudhën e postimmobilizatsionnyy për normalizimin e gjakut dhe limfatike rrjedhën, lehtësimin e dhimbjeve, edemë e rezorbimit, rigjenerimin dhe riparimin e indeve, normalizimin e proceseve Redox. Masazh të fillojnë duke e bërë mbi edemë (çmenduri refleks), gradualisht duke zbritur në zonat përreth vrarë site.

Kundërindikimet për përdorimin e masazh bankare:

1. hemorragji mushkërive, tuberkulozi pulmonar në një fazë aktive, tumore malinje dhe beninje, gjakderdhje diatez, sëmundjet e lëkurës dhe prerja ndjeshmërinë e vet, sëmundjet e gjakut, sosje dramatike e pacientit, aritmive kardiake, hipertension 3 gradë.

2. A nuk duhet të vënë bankat në shpinë, rajonin e zemrës, veshkave dhe kancerit të gjirit tek gratë.

3. Ju nuk mund të masazh fossa zonë popliteal dhe kofshët e brendshme.

4. Kujdes: Mos masazh fossa zonë axillary dhe sipërfaqen e brendshme të supe.

- procedurat janë kryer në një ditë;

- Ora Trajtimi 5-10 minuta;

- lyej lëkurë krem ​​zbutës i pacientit mund të përdorni protyvospalytelnoho melhemin e rekomanduar nga mjeku juaj (nuk zbatohen ointments ngacmues);

- përfundojë një batanije dhe t'i japë të pijë pacientit një gotë çaj me limon ose butë.

Acupressure në sëmundjet neurologjike

Sëmundja, e kombinuar në këtë grup me të vërtetë është një produkt i këtij shekulli. Mospërputhje ndryshon me shpejtësi kushtet e jetesës, ritëm të furishëm, një sasi të madhe të informacionit, inercia proceset fiziologjike që çojnë në përçarje të përshtatjes me ambientin. Për këtë arsye vazhdimisht në rritje numri i neuroses. Sipas OBSH-së, në vendet e zhvilluara, ata vuajnë rreth 15% e njerëzve.

Në këto rrethana, natyrisht, rrit sasinë e ilaçeve të marra nga njerëzit. Këtu, sedativë, dhe qetësuesit, dhe tonik dhe ilaqet kundër depresionit.

Inteligjente kufizim dhe jo-ilaçe teknika mund të nxisin ndikim refleks.

Grupi përfshin neuroza të ndryshme manifestime klinike të sëmundjes, sidomos krizë nervash.

Nervozizëm, lodhje, durimin, frika, çrregullime të gjumit, dhimbje koke - të gjitha manifestimet e krizë nervash. Këto çrregullime neurotike mund të bashkohet me çrregullime funksionale të sistemeve kardiovaskulare, të frymëmarrjes dhe të tretjes, duke krijuar të ashtuquajturat sëmundje psikosomatike.

Nga manifestimet nevrastenycheskym duhet të përfshijë një pjesë të rëndësishme të çrregullimeve seksuale në meshkuj dhe femra.

Acupressure duhet të jetë në formën e kurseve 2-3 pushim napivtim-ra-dy-javë. Seancat e para janë mbajtur çdo ditë, atëherë çdo ditë të tjera. Me përhapjen e zgjimit emocional, me ndryshimet e shpeshta të humorit dhe çrregullimeve të gjumit duke përdorur metodën e frenave. Kur letargji, apatia, frika, depresioni është metoda më efektive stimulues. Këto dy metoda mund të kombinohet ose të zgjedhin metodën mesatare-ndikimi-shtyp harmonizon fuqinë mesatare për 1-2 minuta në çdo pikë.

Shumë përvoja të jep bedwetting në fëmijë (urinim i pavullnetshëm). Ndonjëherë këto anomalitë ndodhin në patologji të traktit urinar apo shpinë. Më shpesh, megjithatë, është një manifestim i krizë nervash. Përdorimi më efektive Tsuboi masazh - aplikimi i topa me masazh periodik.

Pikët performancën e përgjithshme - pengon pikën lokale (abdomen, mbrapa, mollaqe) - nxeh.

Në përfundim, mos harroni se neuroses dhe përfshijnë fenomene të tilla si stuttering, stuttering (logoneurosis), TIC, spazma e qepallat (blepharospasm). Rritur efektivitetin e trajtimit acupressure, neuropsikiatër caktuar. Përdorni pikën e aplikimit të përgjithshëm dhe janë në fytyrë, qafë dhe gjoks.

Dhe disa këshilla të përgjithshme.

Në zhvillimin e neuroza të zhvillohet neotreahirovannye emocionet. Paramendoni se ju në gjuhën fyese dhe të padrejtë qortoi bërë shefi. Në vend të punës, ju duhet për të mbajtur mbrapa, por brenda çdo gjë vlon. Në raste të tjera, ju shkarkimit në transport, dyqan, ose në shtëpi me miratimin e sanëz dhe pagjumësi. Ndonjëherë më keq - nitroglicërinë, të shpejtë, ilaqet kundër depresionit. Pakënaqësi në krye kombinuar me një ndjenjë të fajit në shtëpi. Në vend të punës, çdo gjë bie nga duart, shtëpitë e tensionuar marrëdhëniet.

A është e mundur për të shmangur zhvillimin e neurozë? Detyra është e vështirë, por që mund të bëhet. Akumuluar emocionet negative të kërkojë një deklaratë.

Smart Japanese ishin këtu përpara. Punëtor zemëruar Japanese mund të marrë një shkop dhe me gjithë zemër dokolotit gome dyfishtë kokën e tij. Ka mënyra të tjera të kaloni energji të tepërt emocionale në fizik. Mos harroni se si ashpër druri rubnl në famshme karakter film Adriano për të mbjellë tensionin emocional dhe nervor.

Një tjetër mënyrë për të provuar klasik mundi-ndërgjegjshëm.

Terapistët ofrojnë edhe të ketë një shtëpi për këtë qëllim vendos pllaka të lirë.

Por më e lehtë dhe të përballueshme - Drejtimin e deri në shkallët. Fuqishëm të shkojnë deri dhe zbrit disa kate. Ju mund të bëni 20-30 squats, ju mund. Është e rëndësishme që ka pasur lodhje fizike, rrahje zemre të shpeshta dhe të marrë frymë. Pastaj rri duarkryq, të pushojnë, të marrë frymë thellë dhe në mënyrë të barabartë. Ju në mënyrë të përsëritur mund të tregoni veten ose me zë të ulët: "Unë jam absolutisht i qetë." Gjithashtu do të ndihmojë për masazh.