Dhimbje kurë në shpinë


Si dhe kur për të marrë ilaç për dhimbje në shpinë


Nuk ka asnjë ilaç i vetëm është efektive në të gjitha sëmundjet që lidhen me shpinë.
Edhe pse NSAIDs dhe painkillers nuk janë të varur, njerëz mund të mendojnë se ata janë duke u përdorur për këto medikamente, dhe të ndjehen antipati për këtë varësisë.

Frenuesit dhe NSAIDs TSOKS-2

Droga NSAIDs - ajo NSAIDs, më shpesh droga janë të përshkruara. Ato janë të destinuara për sëmundje të ndryshme musculoskeletal që ndikon në shpinë, duke përfshirë lëndimet e muskujve, diskale disqe Arsimit dhe të tjerët. NSAIDs reduktuar ethe, dhimbje, ënjtje dhe koagulimit. Këto barna janë painkillers kur ata miratojnë në doza të vetme.

Në doza të larta për një periudhë të gjatë kohore ata janë edhe anti-inflamator. Efektet anësore përfshijnë acarim të stomakut, në raste të rralla, dhimbje në stomak, fistula në murin e zorrëve, qenët i qartë dëmtohet e dështimit të zorrëve dhe të veshkave.

Përcaktimi NSAIDs dëshiruara në dhimbje.

Zgjedhje dhe dozë të NSAIDs varet nga faktorë që lidhen me shëndetin. Çrregullim akut funksionale (muskujve shtrihen), ndodhin në të rinjtë, kërkojnë NSAIDs shpejtë dhe heq dhimbjen tilla si ibuprofen, naproxen, ketoprofen, refekoksit. Në çrregullimeve akute funksionale trajtim NSAIDs zakonisht zgjat dy deri në katër javë. Toksiciteti i drogës nuk duhet t'ju shqetësojë në qoftë se ju jeni i ri. Muskujt shtrihen do të jetë për një periudhë të shkurtër kohe, dhe problemet e shëndetit nuk do të jetë.

Aspirina - NSAIDs fuqishëm, redukton përsëri dhimbje dhe është një mjet efektiv, por potencialisht toksike. Të njëjtat prona që e bëjnë aspirinë efektive në parandalimin e sulmeve në zemër dhe tru, rrisin mundësinë e gjakderdhjes. Në ulçerë stomakut, aspirina mund të shkaktojë tringëllimë në veshët, shurdhim kthyeshëm dhe vdekjen, në qoftë se ju merrni atë me doza të mëdha. Kurrë nuk tejkalojnë doza e rekomanduar pa u konsultuar me mjekun tuaj.

Merrni-2 frenues TSOKS qoftë se ju keni një tendencë për ulcera në stomak. Nëse jeni duke marrë NSAIDs përditshme apo TSOKS-2 frenues, ju duhet të peshojnë rregullisht dhe të matur presionin. Disa NSAIDs mund të kontribuojë në mbajtjen e lëngjeve dhe presionit në rritje, të gjakut gjithashtu tregon nivelin e intoksikimit që ndikon në normën e zemrës, funksionin e veshkave dhe mëlçisë.

Orë dhe doza

Frenuesit Dozimi dhe NSAIDs TSOKS 2 të ndryshme, në varësi se sa kohë ata janë në trup. Kjo është quajtur një gjysmë-jeta e drogës.

Nëse drogës disa orë ndërpritet, ju mund të marrë një dozë shtesë në fund të ditës.

NSAIDs duhet të merren me ushqim për të reduktuar toksicitetit stomakut dhe TSOKS-2 frenuesit vetëm pini me stomak bosh. Ju duhet të kontrolloni reagimin e trupit tuaj për doza të ndryshme të këtyre barnave, por vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.

Relaxants muskujve

M'yazovyhrelaksantiv Studim çoi në përfundimin se ata ndihmojnë për të hequr dhimbje prapa si NSAIDs, por shkaku përgjumje në 30% të njerëzve marrjen e tyre siç përshkruhet rrallë.

Kombinimi i NSAIDs dhe m'yazovyhrelaksantiv efektive ndihmon në dhimbjen frenuar dhe ciklin spazmatycheskoho, karakterizohet nga dhimbje muskulare që shkakton spazma e muskujve të zgjeruara. Qetësues dhe qetësues i muskujve janë aktive në trajtimin e të dy komponentëve të ciklit. Trajtimi i një komponent nuk e zgjidh problemin, sepse ose dhimbje ose dhimbje barku të vazhdojë. Për një përjashtim të plotë nga spazma e muskujve të nevojshme dy lloje të barnave.

Ka Relaxants të ndryshme të muskujve. Disa ilaçe përmbajnë piklobenzaprin (Flekser) orfenadrin (norfleks) hlorzoksazon (parafon forte) dhe metaksalon (skelaksin).

Narkotike dhe jo-narkotike analgesics

Nëse keni intolerancën të NSAIDs, mund të ju ndihmojë qetësues, ju lutem. Boleutoliteli zakonshëm të ulur dhimbjen, por nuk ndikojnë në procesin inflamator, kështu që në shumicën e rasteve trajtimi është shumë pak njerëz janë të interesuar. Ilaçe që lehtësojnë bien dhimbje në jo-narkotike dhe narkotike.

Painkillers jo-narkotike

Acetaminofen (Tylenol) - pa analgjezik efektin anti-inflamator. Ai redukton prodhimin e prostaglandins në sistemin qendror nervor, por nuk ka efekt në paraqitjen e tyre në sistemet e tjera të trupit. Atsetamipofen - analgjezik më pak efektive se sa aspirina, por ajo nuk ka efekte anësore toksike të tilla si ulcera në stomak ose frymëmarrje vështirësi lidhur me NSAIDs. Nëse keni intolerancën të aspirina, Acetaminophen duhet të jetë lirimin e parë faktor nga dhimbjet. Ajo gjithashtu mund të merret në qoftë se ju jeni të moshës dhe ju keni osteoarthritis e shpinë. Marrë medikamentin ne kombinim me NSAIDs ose hipnotike.

Tramadol (ultra) - Të tjera jo-narkotike reliever dhimbje që punon si në mënyrë efektive si aspirina dhe ibuprofen. Veprimi i tij eshte lidhje narkotik aktivizimi i receptoreve dhe receptorëve serotonin në sistemin nervor qendror. Ashtu si acetaminophen, tramadol bën veprimin e kundërt të NSAIDs.

Painkillers narkotike

Nuk ka nevojë për të marrë qetësues, ju lutem narkotike për të trajtuar dhimbjet akute mbrapa tilla si codeine, hidrokodonit, morfina ose fentanilit meperedin. Megjithatë, nëse ju keni dhimbje të nervit shiatik të rënda të lidhura me herniation disk, dhimbje narkotike së bashku me relaxants muskujve dhe NSAIDs janë pjesë e trajtimit të caktuar, e cila zvogëlon dhimbjen. Probabiliteti i varësisë - është problemi kryesor i drogës, në mënyrë plotësim përfundon sa më shpejt të jetë e mundur. Droga narkotike ndikojnë receptorët që reduktojnë dhimbjen në sistemin nervor qendror.

Për trajtimin e dhimbje prapa kërkuara analgesics kronike narkotike pritjes kufizuar. Në të kaluarën, përdorimi i drogës ishte e nevojshme çdo disa orë, sepse efekti i tyre analgjezik shpejt ndalur. Jo shumë kohë më parë e zhvilluar droga narkotike me veprim të zgjatur, duke përfshirë oksikoptin, Kadian, MS-kontigjenteve dhe durhadzhezik. Këto barna mund të merret dy herë në ditë, ose si një copë toke çdo tre ditë.

Codeine - të drogës më të mirë për pritjen në shtëpi. Droga të tjera të tilla si oksikodon ose hidrokodonit, në kombinime të ndryshme me aspirina ose acetaminophen për lehtësim dhimbje të përshtatshme. Detyra është - për të reduktuar marrjen e këtyre barnave sa më shpejt të ulur dhimbjen.

Kortikosteroidet

Kortikosteroidet oral për njerëzit me dhimbje të forta apo dobësi e muskujve, e cila nuk do të ndihmojë disa NSAIDs. Vendimet për marrjen e kortikosteroidet duhet të merret pas një ekzaminim të plotë mjekësor. Doza të vogla për një periudhë të shkurtër kohe të zvogëlojë mundësinë e efekteve anësore toksike.

Në qoftë se një muaj nuk vjen përmirësime - Pritja izopentenoidov ndërpritet menjëherë.

Në rrethana të rralla, doza të vogla të prednisone mund të përdoret për të trajtuar stenozë kurrizore. Pacientët që nuk kanë një efekt injeksion epidural, e NSAIDs fundit trajtimit maksimale dhe refuzuar një operacioni për decompression zakonisht mbeten të paaftë për punë, të paaftë për të lëvizur edhe për distanca të shkurtra. Në rrethana të tilla, doza të vogla e marrjes prednisolon mund të jenë të dobishme.

Ajo gjithmonë duhet të kontrolloni reagimin ndaj drogës. Nëse përmirësim nuk ndodh, drogës është ndalur.

Trajtimi i injeksione epidurale dhe kortikosteroidnyni

Kortikosteroidet oral janë të lehtë për të bërë, por disavantazhi i tyre është se ata janë sistemike, v. E. ketë një efekt mbi të gjithë trupin. Injeksione epidural janë të sigurta; komplikime, infeksion dhe toksikoz - raste të rralla. Përmirësimi ndodh menjëherë, kjo merr kohë për kortikosteroidet reduktuar nervat e tumorit. Mund të mbahet një javë para se të vini re një rënie në dhimbje në këmbë, por përmirësimi vazhdon për muaj. Injeksione epidural duhet të merren parasysh në qoftë se trupi juaj nuk përgjigjet për trajtim mjekësor, dhe ju nuk doni kirurgji ekspozuar kurrizore.

Iontoforez; një lloj tjetër i trajtimit "injeksioneve"

Iontoforez - një pajisje që përdor një DC bateri 9-volt për transferimin e drogës në sipërfaqe të trupit pa injeksion. Anestezi lokale dhe kortikosteroidet shpjegueshëm - një droge të përdorur zakonisht iontoforez. Medikament është futur në një jastëk butë që është vendosur mbi zonen dhemb. Trajtimi zgjat rreth 20 minuta. Frekuenca e trajtimeve mund të zvogëlojë dhimbjen. Procedurat nuk mund të përsëritet shpesh nga zgjedhësit kortikosteroidet. Ato duhet të përdoren intermittently, por për një periudhë të gjatë kohore. Ndonjëherë iontoforez promovon obezbolyvanyyu lokal, duke e bërë një ndikim të rëndësishëm në funksionimin e përgjithshëm.

Gjetjet

Trajtimi i barnave anti-inflamator të zvogëlojë dhimbjen dhe inflamacion dhe ndihmon në ruajtjen e performancës.

Relaxants muskujve të reduktuar spazma në muskujt kur ato janë marrë me NSAIDs.

Painkillers si narkotike dhe jo-narkotike, heq dhimbjen por nuk redukuar inflamimin.

Efekti i dobishëm maksimal i drogës trajtimit është arritur nga gjykimi dhe gabim. Ju mund të kenë nevojë për të provoni disa lloje të ndryshme të barnave për të gjetur një të tillë që është e mirë heq dhimbjen dhe ofron efekte anësore më pak.

Injections të steroid, në shpinë për të ndihmuar me dhimbje të nervit shiatik mesme të herniation disk. Izopentidy mund të aplikohet nëpërmjet lëkurës pa injeksione me rrymë nga bateria (iontophoresis).