Homeopati në neurologji


Homeopati, çfarë është ajo?


Homeopati - Kjo formë e veçantë e terapisë që rregullon, e cila ka për qëllim të ndikojë në proceset e vetë-rregullimit nga ilaçet specifike homeopatik dhe droga zgjedhur në mënyrë rigoroze në mënyrë individuale, duke marrë parasysh përgjigjen e pacientit.

Homeopati ndryshim nga mjekësia zakonshme allopathic se:

  • Ajo e konsideron njeriun si një sistem të vetëm të pandarë.
  • Trupi trajton dhe shpirtin në të njëjtën kohë.
  • Homeopati trajton shkaqet e sëmundjes.
  • Kjo nuk ndikon në bakteret e dëmshme dhe viruset, dhe aktivizon mbrojtjen e vet.
  • Ajo ka më pak bllokime kur mjeku thërret: " Unë nuk e di se çfarë të bëjë!"

Në pritje personalisht homeopati duhet përpunuar në çdo gjë, duke filluar që nga lindja, çështjet e fëmijëve me simptomat më në dukje të vogla fiziologjike (p.sh. ndjenja "çekiç një gozhdë" në të djathtë të tempullit me ndryshimin e motit). Përgatitjet e përzgjedhjes bëhet duke marrë parasysh pacienti individual. Në ilaçe homeopati janë përzgjedhur veç e veç, shërimit nuk është një sëmundje, por një pacient. Prandaj vetëm ndihmon ilaçe mjeku zgjedhur individualisht, ndërsa rëndësia e madhe e mjekëve që mund të zgjidhni nga shumë droga është i durueshëm e përshtatshme duke pasur parasysh.

Trajtimi emërohet 1,5 - 2 months. Pas kësaj periudhe, pritja përsëritet në mënyrë për të ndjekur dinamikën e situatës dhe, nëse është e nevojshme, të vazhdojë trajtimin.

Rruaza më efektive trajtimi i Familjes, v. K. Mrekulli trajtohen jo vetëm trupin, por, normalizimin e energjisë njerëzore, duke e bërë harmoninë intra në marrëdhënie. Great përshtatshme për fëmijët e trajtimit homeopatik "i rëndë" karakter. Ndoshta problemet e saktë e sjelljes, të përmirësuar performancën, dhe kështu me radhë. D.

Shpesh në jetën tonë përsëriten ngjarje të ngjashme, dhe ne nuk jemi kuptuar në vetvete, kjo nuk do të pushojë të jetë i befasuar. Adult, kjo metodë mund të ndihmojë të zbulohej lëmsh ​​e vuajtjes psikologjike kontradiktat e tij.

Trajtim homeopatik sjell paqe në shpirtin e njeriut dhe bën të mundur për të ndryshuar modelin tuaj, duke kërkuar në veten e tij nga jashtë.

Parimi bazë i homeopati - "si cures si"Kjo është, sëmundja mund të trajtohet doza të papërfillshëm të substancave që në doza të mëdha të shkaktojë simptoma të ngjashme me simptomat e sëmundjes. Për shembull, një fitorja bletë shkakton ënjtje dhe mbajtjen akute urinar dhe TV homeopatik (një përgatitje bërë nga bletët) është përdorur në trajtimin e këtyre simptomave, çfarëdo arsye ata ishin të quajtur.

Ashtu si allopathy, homeopati (me disa përjashtime) përdor ilaçe, të marra nga tre mbretërive të natyrës: bimët, kafshët dhe minerale. Në homeopati bimë të përdorura, minerale, insektet, përzgjedhja e kafshëve, produkte kimike, ushqimore-nosodes sëmundje (p.sh., tuberkulozi, gjakut vet, toksina e difterisë, etj).

Doza e barnave homeopatik mund të jenë të ndryshme. Ata janë quajtur "razvedenyyamy" dhe ka decimal apo centesimal. Hollimi decimale përgatitur si më poshtë: një pjesë të 10 pjesëve të ilaçeve është shtuar ujë, trazuar dhe tronditur edhe për shpërndarjen e substancës aktive në zgjidhjen. Pra, hollimit parë dhjetore. Pastaj një pjesë e kësaj zgjidhjeje është e kombinuar me 9 pjesë të ujit, trazuar dhe tronditur - kjo është hollimi i dytë decimal, dhe kështu me radhë D. Gjatë përgatitjes teknologji doza centesimal është i njëjtë, por një nga substancat e shtuara në 99 pjesë ujë.. Hollim minimale është përdorur 3x - i treti maksimal decimal hollim - Mijëra hollim centesimal. Interesante, më shumë hollime C12 (centesimal 12) molekulat janë përbërës nuk është më aktiv është vetëm energji, "kujtim" uji. Ilaçet homeopatik prodhuara në formën e tinktura, pilula, rruazat ose kokrra, perzierje te holluar tepër (dynamizuvaty) substancave toksike mjekësore me një tretes neutral. Përveç kësaj, përdorimi i gjerë i mjeteve juridike homeopatik gjetur dhe si ointments, supozitore dhe bluarje (opodeldok).

Për të përgatitur tinctures, kanë tendencë për të përdorur ekstrakte të drogës origjinal, të përgatitur më së shumti për alkool. Kokrra gatuar me sheqer, e cila është e mbarsur pastaj me drogë.

Ka rregulla të përgjithshme duke marrë ilaçe homeopatik, ata duhet të marrë 20-30 minuta para ngrënies ose pas 30-40 minuta. Druri është vendosur nën gjuhë, biodegradable, nuk ka ujë të pijshëm dhe jo gëlltitjes. Një tjetër Pranimi ilaçe homeopatik është një reduktim të mprehtë ose anulimi i pirë kafe, çaj, alkoolit dhe erëza, si ata bllokojnë veprimin e drogës.

Mjetet juridike homeopatik në neurologji

EDAS 111 (pika), EDAS 911 (fishekëve) Coffea C6, Ignatia C6, Passiflora C6

Merrni 1-3 vjet 2 oz. 3-4 ditë r.v 3-7let 3.4 oz., Adult. 8-10hr.

Trazirat nervozizëm, tearfulness, fle.

SON (fishekëve) h.S Petersburg Coffea D3, Hyoscyamus D3

1 orë para se të fle, gjumit të përsëritur, të përsëritur 2-3 herë gjatë zgjimit

Gjumë i shqetësuar në fëmijët e vegjël me tmerret e natës.

HIPNOSED (fishekëve), RF Passiflora D3, Ignatia D3

Dozazhit është e njëjtë

Qetësues, normalizimin e proceseve të ngacmim

EDAS 306 (shurup) Ambra C6, Passiflora D2, Pulsatilla C9, Tinct.Valerianae

Fëmijët 1-3 vjet 0.5 lugë. l. 2.3 g. Në ditë. 3-15 vjet: 1 lugë. l. 2.3 g. Në ditë

Nervozizëm, ëndërr ankthi. Hypersensitivity nervor. Periudha e përshtatjes së fëmijës në kopsht dhe shkollë.

AHEBPO (fishekëve) Homeofarma Ignatia C6, Passiflora C3, Leonurus C3, Hypericum C3, Zincum valerianicum C6

1-3 vjet 2hr. 3 herë në ditë 3-7 vjet £ 3-4. rriturit 8-10 ons.

Reagimet Astenonevrotychni pas një infeksion serioz. Efekt analgjezik dhe qetësues në tru traumatik dhe dëmtime të tjera të sistemit nervor me dëmtim të fibrave nervore. Treguar gjatë ndryshimeve hormonale.

Valerian-compositum (fishekëve) Hom.Tsentr RF Valeriana D3, Leonurus D3, Passiflora D3, Avena sativa D3, Hyoscyamus C12

Dozazhit është e njëjtë

Shtetet neuroza, frika, tmerret e natës, pagjumësi. Reagimet Asthenic dobësi.

Valerian-Plus (fishekëve) Kodi përmban nëntë komponentët e përfshirë Valeriana D3, Leonurus D3, Avena sativa D3, Passiflora D3

Dozazhit është e njëjtë

Indikacionet janë të njëjta. Për më tepër dhimbje të zemrës, palpitations paarsyeshme.

Valerianahel (pika) Gjermania përmban 11 komponente, duke përfshirë Melissa i., Ac.picrinicum, kalium brom., Amoniak brom., Grataegus

Të rriturit 15 kapak. 3 g. Një ditë, 20 pika në mbrëmje.

Adoleshentët dhe të rriturit me neurozë, krizë nervash, pagjumësi. Kombinimi i simptomave të ndryshme psikosomatike.

NEVROSED (fishekëve) Alcoa Rusia Ac.phosphoricum D4, Ignatia D4, Sepia D4, kalium bromatum D4 Zincum valerianicum D4

Prano: 7-14 vjet 4-6 PR. 3 g. Në ditë. rriturit: 8,10 oz.

Reagimet neurotike në IRR, hipotension. Recommended hollë, adoleshentët nervoz në ngarkesë të lartë shkollore

BELLANDIN (fishekëve) Alcoa Rusia Belladonna C6, Coffea C6, Moschus C6, Nux vomica C6, Pulsatilla C6

Dozazhit është e njëjtë

Pagjumësi, çrregullime neurotike, lodhje, depresion, VSD me-ne, gjendja e zgjimit me spazma në hypochondriac.

Kapryzulyu (fishekëve) h.S Petersburg Chamomilla C12, C12 Vhuonia, Staphisagria C12

3-7let me 3-4 PR. 1 g. Në ditë. 7-14 vjet 4-6 oz. 1 g. Në ditë.

Tiparet: Moody, nervoz, i zemëruar, fëmijët histerike

Vernison (fishekëve) Matter MEDICOM RF Nux vomica C200, C200 Coffea, Belladonna C200

Adoleshentët dhe të rriturit 2 oz. 1 për një natë 7 ditë, e ndjekur nga 2 gram. 1-2 herë në javë.

Pagjumësia në njerëz shumë të zënë me punë, që vuajnë nga sëmundje të traktit gastrointestinal dhe mëlçisë, përdorimi i tepërt i kafesë dhe stimuluesve.

POSLEHRIPPIN (fishekëve), Materia Medica RF, Ac.phosphoricum C30, C30 Gelsemium, Kina C30

3-7 vjet 2 oz. adoleshentët dhe të rriturit në 3 gram. 1 çdo ditë për një javë, pastaj 1 herë në ditë.

Reagimet Astenonevrotncheskie, rrit iststoschaemost, frika pasi vuan gripit dhe infeksioneve të tjera.

Geeks (fishekëve) h.S Petersburg Aethusa C6, Ac.phosphoricum C6

7-14 vjet 4-6 oz. 3 g. Në ditë, të rriturit 7-10 ons.

Nxënësit, studentët, njerëzit e punës mendore për lehtësimin e lodhje. Ajo aktivizon proceset mendore, rrit vitalitetin.

Anti-stres (fishekëve) h.S Petersburg Ignatia C100, Avena sativa C100, Zincum valerianicum C100

Adoleshentët dhe të rriturit 2 oz. 1 g. Në ditë 5-7 ditë, e ndjekur nga 2 PR. 1-2 g. Në javë.

Pasojat shqetësimet, trishtim, mërzitje, zhgënjim në dashuri. Hidhërim i lidhur me humbjen e të dashurit.

Vertihohel (pika dhe tableta) Gjermania Cocculus D4, Conium D3, Ambra D6, Petroleum D8

1 tabelë. 3 g. Në ditë ose 10 CPS., Tretur në 100 ml. uji.

Marramendje, Meniere s-m, det dhe ajër sëmundje pas TBI, i sklerozë cerebrale, migrenë me komponentin diencephalic.

KOKKULIN (tableta) C4 Franca Cocculus, tabacum C4, Nux vomica C4, Petroleum C4

Tabela 2. 3 g. Per dite, gjatë një udhëtimi në Tabelën 2. një orë më vonë.

Marramendje lidhur me erën e benzinës, kur udhëtojnë në transportin publik, të përzier, të vjella.

EDAS 116 (pika) Ac.phosphoricum C6, Conium D7, Arnica C3

 

Dëmtimi traumatik i trurit me hipotension arterial dhe marramendje

Vizus (fishekëve) HomeofarmaRF Agaricus C12, Euphrasia C3, Gelsemiun C3, Phisostigma C6, Ruta C3

3-5 oz. 1-2 g. Në ditë për 6 muaj.

Dobësimi i funksionit të syrit nëpërmjet optike spazma ngarkesës akomodimit, pas TBI.

EDAS 909 (fishekëve) Gelsemium C3, Spigelia C6, Chamomilla C6

8 fishekëve 3 herë në ditë

Dhimbje koke, migraines

TSEFALHIN (fishekëve) Homeofarma RF Sanguinaria C3, Gelsemium C3, Belladonna C3, Ashe C3

3-5 oz. 2.3 g. Në ditë.

Dhimbje koke, migraines, vegetonevrozah, përkeqësimi në ndryshimet e motit.

SPIHELON (tableta) Gjermania Spigelia D3, Belladonna D3, Bryonia D3, Gelsemium D3, Melilotus of.D3, natriumi carbon.D3

1 tabelë. 3 g. Në ditë.

Migrenë analgjezik, pezmatim nervi, osteokondroza qafës së mitrës.

Tserebrum compositum (ampula) Gjermania 26 komponente, duke përfshirë nga indet e trurit dhe indet embrionale

1 ampulë intramuskulare, subkutane llum 1-3 g. Në javë.

Mosfunksionim të trurit natyrës funksionale dhe organike. Vonesa e zhvillimit fizik dhe mendor të fëmijëve. Skleroza e shumëfishtë, sëmundja e Parkinsonit dhe të tjerë.

Edhe një herë përsëris se homeopati nuk kuruar sëmundje, por një njeri, dhe të drogës duhet të jetë një mjek, pas një shqyrtimi të plotë të pacientit.