Shpinë thatë dhe nënujore


Shpinë - themeli i skeletit dhe të mbështesë të gjithë trupin, ajo përbëhet nga rruaza individuale dhe në mes makinë elastike. Drive - unazë proteina, brenda të cilat janë pelte trupin elastike - core përbërë nga substanca hlikozaminhlikany që kanë prona për të absorbuar dhe të japin ujë në varësi të ndikimeve të jashtme. Në rruaza të shëndetshme të vendosura në një distancë nga njëri-tjetri, me lëvizjen e nevojshme, të pajisur mirë ushqyesve fluide. Çfarë ndodh me kalimin e viteve? Muskujt dobësohet, dhe pesha e trupit tuaj me kalimin e viteve në rritje, duke tërhequr ju në tokë, dhe rruaza të fillojnë të ngadalë qasen njëri-tjetrit, lëvizshmëria e tyre është e kufizuar, clamped mbaresa nervore (kështu dhimbje të mprehtë në shpinë), furnizim të thyera. Elastike disk kernel pelte fillon të tkurret, uploschatsya dempfyruyuschye dhe humb vetitë e saj. Shpinë humbet ushqyesve lëngun. Kur situata po kandidon, rruaza janë aq shumë më afër me njëri-tjetrin, e cila është një disk përparim cipë (disk rrjet fijor), i formuar hernia intervertebral dhe dhimbja bëhet e vazhdueshme. Ndjenja dhimbje, çdo person instinktivisht fillon për të mbrojtur vendin që shkakton dhimbje, kufizojnë lëvizjet e tyre. Në rastin e kurrizit që të çon në rritje e jashtëzakonshme e kockave dhe kërc, lidhjen e disa rruaza në "kockë e vetme" dhe humbje të plotë të lëvizshmërisë. Dhe në qoftë se ju shtoni nevojën për të periodikisht heqë pesha, veshur çanta në njërën anë, varg jo vetëm më të ngjeshur, por edhe shtrembëruar.


Çfarë shpinë

Shpinë (terapi Autohravitatsiyna) - një metodë relativisht e re, e cila përdoret për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të shtyllës kurrizore radikulitnye mbrapa dhimbje te herniation disk. Nxjerrjes Thelbi është se duke përdorur Goditje të kapërcyer vrull të shkurtër apo të gjatë e muskujve, duke eliminuar shëmtuar kompensuar vertebral e shpinë. Me tërheqje të vazhdueshme është arritur zgjatjen shpinë në çdo vend të veçantë dhe do ta mbajë atë në pozitë.

Rreth dyqind vjet më parë mjekësi përdoret metoda aktive të shtrihen në shpinë, i cili në ato ditë ishin të pajisjeve të veçanta. Por në fund u zbulua se një gjeneral zgjatur shtrihen nuk sjell shumë dobi si dëm - ka pasur shumë komplikacione.

Aktualisht Mjekësia arriti në përfundimin se trajtimi i elementeve kurrizore tërheqje duhet të përdoren, por atëherë është e nevojshme për të siguruar tensionin e muskujve, përndryshe rezultati do të jetë pozitiv, por është rezultati i mundshëm është negativ. Kjo është arsyeja pse çdo shpinë mënyra duhet të sillen nën mbikëqyrjen e stafit të trajnuar posaçërisht mjekësor.

Të gjitha metodat e shtyllës kurrizore të ndarë në të thatë ose të përmbytur.

Shpinë thatë

Tërheqje e thatë mund të jetë horizontale dhe vertikale, është nën ndikimin e gravitetit të pacientit shtrirë në një avion të prirë, nganjëherë për më shumë ngarkesa fut ose duke përdorur vizatim shtesë dorë me forcë një mjek i cili kryen këtë metodë të trajtimit. Efektet e krijuara në muskujve ndërsa dosed në mënyrë rigoroze. Për thatë shtrihen përdor tavolina të veçanta vertikale dhe horizontale. Nxjerrjes pushteti mund të ketë dhjetëra kg, si dhe kohëzgjatja e trajtimit - nga minuta në 1-2 orë. Një kurs i trajtimit duhet 15-18 procedurave.

Aktualisht, vizatimi më i thatë është kryer duke përdorur pajisje të posaçme mjekësore, për shembull, duke përdorur lloje të ndryshme të kolltukë tërheqje ose tabelave. Këto pajisje të ndryshojnë relativisht të padëmshme dhe madje edhe mundësinë e shtrihen shpinë. Disa ndërtime të këtij lloji kanë pajisje shtesë për të bërë fizioterapi ndryshme, masazh, etj

Tërheqje më efektive dhe të sigurt në imitues Hrevitrin (në parim në bar dhe të ul receptorin e telefonit me kokë poshtë, por kjo është e rrezikshme). Ju duhet vetëm gjysmë ore për të shtrihen në shtrat Hrevitrin dhe të qetë, pjesa tjetër shumë të rehatshme. Sipërfaqja përbëhet nga kolltukë qetë tehe që jehonë formën e saktë të shpinë. Ata janë të lëvizshme dhe kur ju shkoni me ta, duke i lënë skajet për anët drejt kokë dhe këmbët.

Nëpërmjet lëkurës, muskujve tërheq kjo fuqi transmetohet shpinë. Ai hoqi. Megjithatë, duke tërhequr forcë nuk shkakton siklet, ju pothuajse nuk mendojnë se, por ajo është në rritje. Rreth 10% e peshës së trupit tuaj shkon në pikën tërhequr. Fuqia e tillë nuk shkakton lëndim, por efektive.

Për pothuajse një procedurë gjysmë ore hequr gati të shëndetshme personi 1 cm.

Në rast të scoliosis të rëndë, që shtrihen mund të arrijnë 4 cm. Në Hrevitrin tërheqje duke lejuar seanca të thellë, por në të njëjtën kohë masazh të butë. Sipërfaqja e kolltukë me kusht vibruese elemente. Vala e krijuar dridhje këto elemente së bashku me ngrohje lejon të relaksoheni muskujt të ngrohtë e tyre, duke siguruar një nxjerrjes më efikase dhe trajnim të mirë për muskujt e butë korrigjimin manual.

Thjeshtësia e metodës së propozuar të nxjerrjes, efikasitetin e saj të lartë dhe të sigurisë sugjerojnë një efekt të garantuar pas procedurës së nxjerrjes gjysmë ore. Megjithatë, duhet të theksohet se pak varg tërheq, kthehet në pozicionin e fiziologjikisht e saktë, ajo është aq e rëndësishme për të konsoliduar efektin e tërheqje. Një ditë pas procedurës së parë nxjerrjen rritja juaj do të kthehet në nivelin e saj origjinale, ajo me të cilin ju keni ardhur për trajtim. Për nxjerrjen efekt është mbajtur, është e nevojshme për të rregulluar muskujt në pozicionin e ri, të saktë. Për këtë mendonte një sërë procedurash pas kapuç: llojet e ndryshme të porositë, myostimulation, gjimnastikë mësime me një instruktor dhe të tjerët.

Shpinë Underwater

Underwater shtyllën kurrizore - një metodë terapeutik që kombinon efektet fizike të ujit (freskët ose mineral) në trupin e kapuç. Kjo është një metodë më e butë se sa thatë. Efektet e ujit në 36-37˚ në mbaresa nervore të lëkurës ul tonin e muskujve e kryqit, e cila nga ana shkakton një rritje në distancë mes rruaza dhe vrima intervertebral zgjerimin përmes të cilit nervat kurrizore. Kur kjo nervore kufi (p.sh. osteokondroza), dhimbje gjatë tërheqje nënujore është zvogëluar. Përveç kësaj, ulur tonin e muskujve në tërheqje nënujore ndihmon në eliminimin e vrull e enëve të gjakut dhe për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut në zonën e dëmtuar.

Tërheqje Underwater është përdorur gjerësisht për të reduktuar zgjatje (hedh lëng dhe të fryrë nga vertebral kolona intervertebral disk) disk në lumbosacral dhe pezmatim nervi i qafës së mitrës-brachial të shkaktuar nga osteokondroza kurrizore. Metodat tërheqje nënujore paefektshëm në prani Rubtsov, mbështjelljes, gjë e shëmtuar të rënda kurrizore pas heqjes kirurgjikale të hernie diskale. Diving për të tërhequr kundërindikuar në sëmundjet njëkohshëm i sistemit kardiovaskular, veshkave, melcise, tëmthit fshikëzës. Ka disa mënyra nënujore tërheqje.

Nga pozicioni i trupit dallimin midis tërheqje vertikale dhe horizontale nënujore.

Vertikale nënujore që shtrihen është kryer duke përdorur pajisje të ndryshme të thjeshta (siç janë qarqet, kangjella) dhe harton më komplekse në një thellësi të veçantë pishinë 2-2,2 m. Temperatura e ujit 36-37˚. Me procedurë të parë osteokondroza i qafës së mitrës është kryer për 5-7 minuta duke përdorur holovoderzhatelya gjatë këtyre procedurave të fillojnë të aplikojnë një peshë të ngarkesës në rritje.

Tërheqje horizontale nën ujë në ndryshimet në shpinë mesit të kryera nga tërheqje gjatësore ose sagging bust në një dush i madh (gjatësi - 2,5 m, gjerësi - 1 m, thellësia - 0.7 m) në mburojë të veçantë.

Shpinë, për të gjithë thjeshtësinë e saj të dukshme nuk është procedurë e thjeshtë dhe ajo duhet të mbajë vetëm në institucionet e specializuara.

Shpinë në shtëpi

Shpinë është kryer në një spital, por shpinë parandaluese në qoftë se nuk ka simptoma, mund të bëhet në shtëpi. Kjo kërkon një krevat me dyshek të fortë.

Heqin ballë krevati në 30-40 °. Qep shiritat speciale me materiale të buta: 1.5 m të gjatë dhe 5.7 cm e gjerë. Ata shtrihen armëve dhe pa mbështetëse të shtrihen në një sipërfaqe të sheshtë të dyshek. Qëndrojnë 3-4 orë. Nën ndikimin e trupit shpinë peshës shtrirë.

Për të rritur ndrydhje në rajonin e mesit dhe kryqe, qep një rrip të veçantë. Ajo bashkangjitur dy linja, secili prej të cilëve është një fund pesha e 2 deri në 4 kg. Litarët duhet të vendosen në anët dhe sveshyvatsya kalojnë nga buzë të krevatit.

Për shtyllës kurrizore mund të përdorni murin suedeze. Përgatitja e një, bordi të gjerë të mirë-lëmuar me grepa që janë të nevojshme në mënyrë që ajo mund të kapem në bar. Shtrëngon në net, dhe do të shkojë të gënjejë bordit të prirur, duke mbajtur duart traversën. Gradualisht të rritet çdo ditë kënd dhe gjatësinë e nxjerrjes. Përsëriteni disa herë në ditë.