Trajtimi endoskopike e sindromës compression nervore ulnar


Ulnar Sindromi compression nervore - sindromi i tunelit - compression-ishemike nevropati - një sindrom i ngjeshjes (probleme) nervore ulnar në vendet anatomike të ngushta - tunele.

Kirurgjisë - endoskopisė - kryer pas dështimit të trajtimit terapeutik për decompression e një nervi i mbyllur anatomike hapësira: Arcade Strazer (tabelë si një urë midis muskujve mesor mur ndarës dhe triceps mesor kokë) muskujve septum mesor, nadvyrostka mesor vërtetë në tabelë kubytalnoho kanal.


Ulnar nervore mund të jetë i kufizuar në fushën e dorës - sindromi hayona.

Përgatitja për kirurgji

Në përgatitje për trajtimin kirurgjik të duket për analizën e përgjithshme klinike - gjak, urinë, koagulimit, gjak, sheqerit në gjak, ndihmat, CEB; elektroneyromiohrafiya mbajtur, të përbashkët radiografi (bërryl ose dore), i përbashkët me ultratinguj (bërryl ose dore).

Kursi i Operacionit

Avantazhi i teknikave endoskopike është një prerje të lëkurës të vogël - 2 cm, aftësia për të siguruar një përjashtim të plotë të vogël nervore trauma nervore dhe indet përreth.

Kapëse për ndaljen e gjakut Hemostatic imponohet, nën anestezi lokale (opsion anestezi është diskutuar me anesteziologu individualisht në varësi të fushës synuar dhe kohëzgjatjen e ndërhyrjes, kushtet e përgjithshme fizike, prania e alergji të drogës -provodnikovaya anestezi ose bllokadës brachial pleksus), i kryer prerje e lëkurës përgjatë olecranon nervore dhe nadmyschelkom brendshëm, ndajnë aponeurosis, dhe është e shënuar nervore futur retractor. Me të gjitha të dukshme humbjes së optikë anatomisë. Autopsi epinevriy kryer vetëm nëse nervore qartë të dukshme ngushtim ënjtje proksimalen për të. Një nevroliz, shkarkohet gjitha vendet compression yssekayutsya mbresë ind dhe ndryshuar ... enët e gjakut koahulyruyutsya të. Ky veprim i mundshëm i nervore (transpozimit) anteriorly ose subkutane, ose intramuskulare ose krahu. Nervore është vendosur paralelisht me nervore mesatare, muskujve ngritur.

Sindromi hayona kryer minimalisht - invazive prerje "çatinë" e tunelit.

Retractors kanë ergonomike trajton dhe ndërtuar thithje, ata janë në dispozicion në dy madhësi (8 mm dhe 15 mm). Endoscope lëviz pa probleme dhe ofron cilësi të shkëlqyer të imazhit dhe kontroll të vazhdueshëm vizuale e nervore dhe degët e saj, enët e gjakut.

Duke ndërhyrje trauma reduktuar operacionin. I gjithë sistemi është trajtuar në një autoclave.

Ndërhyrja individuale dhe varet nga shkaku compression të nervore ulnar.

Pas kirurgjisë endoskopike

Pas operacionit, dhimbja zhduket. Në varësi të shkakut, kohëzgjatja e sëmundjes, ashpërsia e sëmundjes në periudhën postoperative përdorur drogë Anticholinergic - Neostigmine, Neiromidin, vitamina B, lipoic acid, droga që përmirësojnë microcirculation dhe fizioterapi - myotonia nxitës, vodohryazelikuvannya.

Kohëzgjatja e qëndrimit në spital ndryshon në mënyrë individuale, në një maksimum prej 7 ditësh.