Protezat lëvizshëm


Me humbjen e edhe një dhëmb është mposhtur tërë dalje dhëmbësh. Për të shmangur efektet negative (ndryshime në të përbashkët temporomandibular, ndryshimi i kafshimit, përtypet deformim sipërfaqe të dalje dhëmbësh, etj). Me humbjen e dhëmbëve është e nevojshme për protezë (shërimin e dhëmbëve të humbur). Kur ishte zhdukur dhëmbëve (dhëmb 1-3), shpesh ju mund të bëni protezat jo-lëvizshëm. Kur një dalje dhëmbësh defekt të mëdha (6 ose më shumë dhëmbë), mbështetet në protezat lëvizshëm.

Protezat lëvizshëm quhen lëvizshëm, sepse ata mund të hiqni dhe të veshin në çdo kohë në mënyrë të pavarur, pa lëndimit indet përreth, dhëmbëve dhe dëmtimit të protezë vetë.


Proteza duhet të konsiderohet si një pajisje mjekësore që rikthen integritetin e dalje dhëmbësh, përtypet aftësinë dhe përmirëson pamjen dhe shkatërrimi pasuese flluskë paralajmërim të sistemit.

Para protezë është e nevojshme për të shkuar nëpërmjet një ekzaminim të plotë nga një pedikyrist dentisti. Mjeku përcakton shkakun e humbjes së dhëmbëve, foto klinike, shqyrton rreshtave dhëmb, duke e bërë panoramike x-rrezet, të gjithë për të bërë diagnozë të saktë, të bëjë planin e trajtimit, zgjidhni dizajnin e protezë të ardhmen.

Llojet e protezë

Protezat lëvizshëm pjesshme janë (pjatë dhe kapje) - përdoret në humbje të pjesshme të dhëmbëve, dhe i plotë - humbja e plotë e dhëmbëve.

Plate protezë

Protezat pjesshme janë të lëvizshëm pjatë - një pajisje mjekësore ortopedike, rivendosjen e funksioneve themelore të dalje dhëmbësh (p.sh., përtypet). Këto proteza përkasin nefyzyolohycheskym, se presioni i cili ndodh gjatë përtypjes, ata kalojnë në pëlhura të cilat nuk janë projektuar për këtë (Mukoza e gojës), dhe nëpërmjet saj - kockave alveolare dhe mishi nofulla, shije. Kështu, në fund shkakton atrofi kockave.

Ata janë treguar në rastet e mëposhtme:

1. Kur defektet dalje dhëmbësh që nuk mund të rikthehen ura jo-lëvizshëm për të normalizuar përtypet funksion;
2. Kur ju fshini një numër të madh të dhëmbëve të njëjtën kohë;
3. Në mungesë të edhe një dhëmb (protezat estetike);
4. shiniruyuschiy (mban, forcon dhëmbëve) proteza;
5. Në gjendje të rëndë, që kërkon gjymtyrë artificiale;
6. Nëse një reaksion alergjik ndaj proteza metalike.

Kundërindikimet përcaktuara nga prania e materialeve ortopedike, pronat e tyre, gjendjen somatike:

1. Alergji në plastike dhe komponentëve të tij;
2. Sëmundjet e mukozës orale, në qoftë se ata nuk mund të jenë terapeutike kuruar;
3. Njerëzit me epilepsi, skizofrenia. Aktiviteti Njerëzit e punës është e lidhur me profesione të caktuara (pedagog, Gjuha, këngëtar).

Protezat pjesshme janë pllaka lëvizshëm përbëhet nga: një bazë plastike, kapëse (prirje) dhe standarde garniturnoy dhëmbëve artificiale.

Proteza pjesshme lëvizshëm me plastinochnyh lakuar Klammer

Në bazë të protezave të lidhur me një numër të momente të pakëndshme. Mbulimi shije e vështirë, kjo është një shkelje e shije, ndjeshmërisë temperaturës. Shpesh ka shpërdorim i gjuhës, vetë-pastrimin e mukozës orale, acarim të saj, ndonjëherë shaka pamjen refleks. Madhësia bazë proteze varet nga shuma e ruajtur në gojën e dhëmbëve, harqe qiellëz ashpërsia, shkalla e atrofi e nofullës alveolar dhe të tjerët. Dhëmbët pak të ruajtura, aq më e madhe do të jetë bazë, në të kundërtën, aq më shumë dhëmbë, aq më pak bazë.

Klammera dru në vende fqinj me natyrore, dhëmbët e veta nëpërmjet një dëmtim të përhershëm mund të shkaktojnë ato konsumuarit tepruar, në këtë sëmundje çamçakëz mund të ndodhë.

Avantazhi i këtyre protezave mund të konsiderohet lehtësinë e prodhimit dhe kosto të ulët. Baza Disavantazhet plastynochnoho protezë shkaktuar dentistët rreth dëshirës botë për të zvogëluar madhësinë e saj (një bluzë të hollë), dhe të zëvendësojë plastike të metalit. Po, ka shumë të ngjarë të lindur me hark të projektimit (tokëz) proteza.

Protezat pjesshme

Protezat pjesshme - lloj protezë lëvizshëm moderne dhe të rehatshme. Ajo përbëhet nga një kornizë metalike të hedhura, baza plastynochnoho dhe dhëmbëve artificiale. Në kuadër të përfshijnë:

  • Hedhur Sedlo- e skeletit, e cila mban bazën e dhëmbëve plastike artificiale.
  • Fasteners (ARC), duke siguruar lidhje dhe një shalë në formë të mbështetjes që përmbajnë artikuj.
  • Mbështetje përmbajnë pajisje (Klammer, attachmeny, sistemit largpamës).

Me forcat e shalës vertikale dhe horizontale që lindin gjatë përçapje transferuar në shtrat mukozën protezave. Numri i saddles varet nga numri i defekteve (dhëmbëve që mungojnë).

Avantazhi kryesor i kësaj protezë krahasuar me plastinochnyh - shpërndarja e ngarkesës masticatory më afër fiziologjik (ngarkesës përtypet është transmetuar jo vetëm për mishrat, indeve të eshtrave, por edhe në mbështetjen e dhëmbëve miri shpërndan atë në mes të mukozës dhe dhëmbët e pushimit natyrore).

Përveç kësaj, përdorimi i harkut redukton madhësinë e projektimit, duke e bërë atë më kompakt dhe i lehtë për t'u përdorur. Doug pjesërisht mbyll qiellin apo hapësirë ​​sublingual, kështu që funksioni i gjuhës nuk është prishur, mbetet e ndjeshme, do të lindin shqetësim kur hahet, përshtatjen me protezë të shpejtë.

Indikacionet byuhelnoho zgjedhje të projektimit protezë në varësi të topografisë së defekteve dalje dhëmbësh, nga gjatësinë e saj, gjendjen e dhëmbëve këmbë, kundërshtarët e dhëmbëve, llojin e kafshoj, karakteristikave individuale.

Nga mënyra e ndreqim protezat pjesshme janë disa:

• kapje protezë e mbështetjes që mbajnë Klammer.

 

Protezë pjesshëm në nofulla e sipërme me të hedhura Klammer

Kjo protezë është mbajtur në gojë duke përdorur mbështetjen e-mbajtur kapëse. Klammera tilla jo vetëm të rregulluar protezë, por edhe të lejojë përtypet shpërndarë tensionin midis membrana mukoze shtrat protezave dhe periodontale (çamçakëz, ligament dhëmbëve dhe kockave alveolar) mbështetjen e dhëmbëve. Klammera, ndryshe nga protezat, të hedhura. Ata janë shumë të fortë dhe më pak e dukshme se prirje.

• protezë kapje për flokët (attachmenah)

 

Protezat pjesshme në attachmenah ulët nofulla

Attachmeny (mbyllje fasteners) - një garë të vështirë, e cila përbëhet nga dy pjesë. Pjesa e parë është forcuar në mbështetje të një kurorë artificiale dhëmb. Ajo nuk ishte e lëviz dhe e quajti matricës. Pjesa e dytë e kalasë është një matricë lidhje. Ajo është e lidhur fort me protezë dhe e bën lëvizjen vetëm me të. 

 

Pika referimi attachmena për kurorën e dhëmbit

Shtojcë të tilla të besueshme dhe estetike, por mund të thyer. Vështirësitë e zëvendësuar këtë lidhje mbyllje bën një sasi të kufizuar të aplikacioneve.

• protezë pjesshëm në kurorave teleskopike

 

Protezë pjesshëm në kurorave teleskopike

Kurora largpamës janë një sistem i përbërë nga dy pjesë - të brendshme dhe të jashtme. Pjesa e brendshme është e përfaqësuar nga një kapak metalike që mbulon cungun e dhëmbëve. Pjesa e jashtme është kurora me formë të rëndë anatomik. Pjesa e brendshme (kapak) për të forcuar çimento e dhëmbëve, të jashtëm (kurorë) është e kombinuar me protezë. Fixing besueshme dhe estetike. Shtojcë e tillë është treguar në të ulët klinike dhëmbët këmbë kurorë kur zakonshme mbështetëse përmbajnë Klammer nuk ofrojnë fiksimit të mirë protezë.

Një shumëllojshmëri byuhelnoho proteza protezë është Kvadrotti.

Protezë kvadrotti

Kjo është e njëjtë protezë hapet e mbyllet. Vetëm skelet e tij dhe klammera bezmonomernoy bërë nga cilësi të lartë plastike polycarbonate. Proteza ka një sy natyral. Ai zakonisht nuk ka efekte alergjike dhe toksike në mukozën orale. Materiali nuk thithin microflora gojë. Frame kvadrotti lehta në skelete metalike peshë. Ata nuk kapur syrin, dhe shumë i fortë, pothuajse si metali.

Korniza e protezë dhëmbesh mund të zgjidhni ngjyrën e dhëmbëve natyrore. Për shkak të fleksibilitetit të saj ajo është e aftë të kujtesës elastik që përshtatet gjatë ndryshimeve anatomike në nofulla. 

 

Protezë kvadrotti

Pronat pozitive proteza kvadrotti:

• Nuk ka nevojë për të mbuluar dhëmbët mbështetëse kurora;
• Ata janë shumë fleksibël, kështu që rrallë pushim;
• estetike;
• Mos e fshij çamçakëz, nuk do të ndryshojë funksionin e gjuhës;
• Rezistent ndaj ngjyra e ushqimit;
• A është përdorur në njerëz me profesione traumatike dhe atletët.

Protezat e plota

Protezat e plota janë përdorur në humbje të plotë të dhëmbëve. Protezat e plota janë të përbërë nga një bazë plastike (zakonisht nga plastika dentare akrilik), dhe fikse atyre dhëmbëve artificial.

Protezat e plota

Detyra e dhëmbëve - të përfundojë dhëmbët e humbur; normalizimin e funksionit të përtypjes dhe të fjalës. Fiksim i tyre kryhet nga aderimin (efekt thithje) dhe paraqitjet anatomike nofullat.

Protezat moderne plotë estetike dhe të qëndrueshme. Protezat Lifetime në mesatarisht 5 vjet, por kjo nuk do të thotë se pas 5 vjetësh ata do të zëvendësohen. Nëse protezat duken të mira, herë pas here të prodhojë rregullimin e tyre, jeta e tyre e shërbimit mund të zgjatet.

Kujdesi për protezat lëvizshëm

Protezat lëvizshëm duhet të pastrohen, si dhe larja e dhëmbëve me pastë dy herë në ditë. Gjithashtu, pas çdo vakt të larë me ujë të rrjedhshëm.

Zoti i dhëmbëve nuk është e rekomanduar për të përdorur produkte të trashë dhe ngjitës. Këto produkte mund të përmbahen në protezë dhe mund të kontribuojë në dështimin e saj.

Mbani në mend se pas vendosjes së dhëmbëve në gojë zakonisht shfaqen dhimbje. Kjo është për shkak të rrëshqitjes së gradual (presion), protezat në mukozën. Për të adresuar këto ndjesi korrigjimin e nevojshëm të proteza. Ata kanë nevojë për më shumë.

Së pari ju duhet për të shpenzuar me dentistin tuaj ortoped të nesërmen, pas vendosjes së protezave, ndërsa një vizitë në protezave ortopedike tyre duhet të jetë në gojën për të paktën 4 orë, edhe pse shumë e dhimbshme. Përndryshe të kryejë korrigjim efektiv dështon. 3.4 Korrigjimi mëposhtme duhet të mbajë për dy javë si të nevojshme.

Varësisë për protezat ndodh mesatarisht një muaj, dikush ndoshta më shumë (2-6 muaj). Kushtet e përshtatjes ndaj dhëmbëve varet nga madhësia dhe hartimin e protezave, shkallën e fiksimin e tij në nofulla, llojin e sistemit nervor dhe të tjerët. Për të marrë proteza të përdorura janë dëshira më e rëndësishme dhe durim.

Ajo duhet të mbajnë protezat nga dëmtimi mekanik dhe kimik. Ju nuk mund të nevrikos shumë podshlifovyvayut dhe protezat. Kur ata plas apo thyerje nuk mund t'i përdorë ato, ju duhet të shihni një mjek për riparim. Dhe mos harroni çdo gjashtë muaj për të ardhur në kontrolle parandaluese.