Dhëmbët çngjyrosje


Çdo ditë në ekranet tona televizive ne ofrojmë rinovimin e lëkurës, të bëjë flokët e duhur, dhe borë të bardhë buzëqeshje. Dhe ne të gjithë duam që të bëhet pak më të përsosur, pa braktisur nuk e tij gjithmonë e dobishme, zakonet.

Dhëmbët çngjyrosje është bërë një nga procedurat më të njohura estetike në stomatologji. Në fund të fundit, sot është një buzëqeshje e mirë jo vetëm që rrit vetëbesimin tonë, por edhe ndihmon në përshtatjen sociale.

Pse errësojë dhëmbët?


Shumica e njerëzve mendojnë se dhëmbët e tyre u errësofshin ose të blera ngjyrë të verdhë, kur në fakt ajo nuk ka. Ekspozimi kronik në reklamat dhe standardet moderne të bukurisë në kundërshtim me ligjet e harmonisë natyrore. Çdo person ka një ngjyrë të veçantë të lëkurës, sytë, flokët dhe dhëmbët. Sipas statistikave, vetëm 5% e njerëzve kanë një prekje të lehta të dhëmbëve të bardhë, që do të thotë se 95% janë të verdhë apo ka filluar të thinjet, dhe kjo është absolutisht normale.

Të ndikojë ngjyra e dhëmbëve mund të përdoret shpesh ushqime, veçanërisht kafe, çaj të zi, çokollatë, verë e kuqe.

Pllaka, sidomos të ashtuquajturit "duhanpirës bastisje", ofron një hije të errët e dhëmbëve.

Herë pas here njollë dhëmb është i lindur dhe është i lidhur me përdorimin e antibiotikëve (sidomos tetraciklinave) nënës gjatë shtatzënisë.

Në disa raste, dhëmbi errësohet pas traumave ose rrënjë kanalit, sidomos të ashtuquajturit metodë Resorcinol-formalinë.

Më shumë përqëndrohet në metodat e zbardhjen smaltin e dhëmbëve që është dritë ngjyrë estesstvenno e dhëmbëve nga disa hije. Varësisht nga qëllimi dhe mjetet janë metodat e mëposhtme të zbardhjen:

• Whitening gjallë Dhëmbët
   - Dhëmbë çngjyrosje në shtëpi
   - Dhëmbë çngjyrosje profesionale
   - Zbardhjen e kombinuar
• zbardhues "i vdekur" dhëmbët
• smalt mikroobraz

Zbardhjen e dhëmbëve të jetesës

Baza e kësaj metode është depërtimit agjent zbardhues otbelyvayuscheho përmes dentine smalt në dhëmb ndryshuar në ngjyrë. Ky agjent zakonisht është peroksid carbamide në përqendrime të ndryshme.

Shtëpi zbardhues rekomandohet, nëse ndryshimi në ngjyrë nuk është natyra tepruar. Përqendrimi agjent otbelyvayuscheho në këtë rast është 10 herë më e ulët se zbardhues profesional. Në çdo rast, zbardhjen shtëpi është kryer nën mbikëqyrje mjekësore.

Pacienti fillon në njoftim rezultate në 2-3 ditë, tërësisht procesi zbardhues është përfunduar në 3-6 javë. Rezultati zakonisht është mjaft e qëndrueshme (deri në disa vite), por 1-2 herë në vit rekomanduar mirëmbajtjes.

Si dhëmbë shtëpi çngjyrosje?

Disa dhëmbë çngjyrosje kits shtëpi tashmë përfshijnë kondensator standarde, por do të vazhdojë të jetë shumë më të sigurt dhe më i përshtatshëm në qoftë se ju të prodhojë një mjek customized mouthguard. Për ta bërë këtë, hiqni hedh të dy nofullat dhe të bëjë modelin e tyre, e cila më pas e bëri mouthguards silikoni individuale. Filloni mouthguard zbardhues duhet të mbushë 1 \ 3 zbardhjen agjent dhe kapjen në para-trajtuar dhëmbët.

  

Mouthguard së pari duhet të jetë i veshur jo më shumë se një orë, gradualisht rritjen e kohëzgjatjes për 7-10 orë. Ditën apo natën mënyrë përzgjedh zbardhjen pacientin në varësi të tyre të përditshme rutinore.

Për të reduktuar efektet e rritjes së ndjeshmërisë dhëmbëve pas zbardhues zbatimin rekomanduar alternative e xhel fluori (zakonisht ajo gjithashtu përfshin një kit për zbardhues në shtëpi). Për të shmangur acarim të mishit të dhëmbëve çdo herë që vënë në formularin për zbardhjen, të hequr (furçë dhëmbësh apo gishtin) të bëra në skajet e saj një herë xhel kështu që nuk ka goditur në mishrat.

Kështu, vetë pacienti mbart dhëmbë çngjyrosje procedurës, mjeku vetëm kontrollon atë, monitoron mungesën e komplikimeve.

Procedura zbardhjen shtëpi është praktikisht e sigurt me të gjitha rekomandimet, për më tepër, ajo është mjaft e volitshme (500-700 rubla dhe më lart). Disavantazhi i kësaj procedure është kohëzgjatja e zbatimit të tij.

Nëse ka efekte minimale anësore në formën e rritjes së ndjeshmërisë dhëmbëve, acarim, dhimbje dhëmbi çamçakëz - mjeku zakonisht rekomandon uljen e përditshme veshur moulds për zbardhjen e dhëmbëve, apo edhe të kryejnë atë nëpërmjet të ditës. Që në të dy rastet xhel përplasja dhe indet e gojës së pacientit është reduktuar, efektet anësore zakonisht zhduken. Në rastet më të rënda (dhimbje koke, gjakderdhje mishrat, reaksione alergjike) dentist mund të përshkruajnë trajtim; në disa raste, procesi dhëmbë çngjyrosje është e rekomanduar për të ndaluar.

Dhëmbë çngjyrosje profesionale

Dhëmbë profesional zbardhjen ka një efekt më intensiv në dhëmb shkak të përqëndrimit të lartë të peroksidit në përbërjen e agjentëve zbardhues. Kjo metodë është përdorur për zbardhjen konsiderueshme ndryshuar ngjyrën e dhëmbëve, jep rezultate të shpejta. Që nga viti goditur një xhel të koncentruar në mukozën e gojës mund të shkaktojë djegie, ky lloj i zbardhjen kryhet nga një mjek në kushte zyra dentare. 

Si është zbardhjen e dhëmbëve procedura profesionale?

Një procedurë profesional zbardhjen është si vijon. Mbrojtja e detyrueshme kryer kryesisht nga mishrat me xhel të veçanta mbrojtëse dhe kofferdama. Dhëmbët janë pastruar me xhel gërryes. Më rregullisht për 5-30 minuta (në varësi të prodhuesit të otbelyvayuscheho) aplikuar agjent zbardhues. Ngrohjes, efekti i të lehta ose ndikimi lazer frekuenca të caktuara të përshpejtojë procesin e çngjyrosje. Agjenti më tej zbardhues është larë off me ujë të bollshëm, dhëmbëve mbuluara përbërjen fluoride për të reduktuar ndjeshmëri.

Procedura zoom profesional më popullore dhe efektive zbardhjen 3.

Kostoja e procedurave të tilla është shumë më e lartë se kostoja e zbardhues në shtëpi (nga 7,000 deri në 25,000 rubla), por rezultati është arritur në 1 vizitën. Dhëmbët kështu që ju mund të zbardh 8-12 tone.

Në mënyrë tipike, rezultati më i mirë është arritur me një kombinim të profesionale dhe në shtëpi zbardhues, atëherë kjo është një metodë e kombinuar e dhëmbëve çngjyrosje. Kostoja e saj është nga 5000 rubla.

Zbardhues "i vdekur" (devitalnyh) dhëmbët.

Zbardhues "i vdekur" (devitalnyh) dhëmbët është nganjëherë i quajtur "të brendshëm", si një agjent zbardhues është sjellë brenda zgavrën e dhëmbit. Perborate më i zakonshëm që përdoret natriumi me zgjidhje peroksid hidrogjeni 30%.

Zbardhjen e brendshme nuk mund të mbajë nëse:

- Root Canal vulosur dobët;
- Në kanalin është një pin metali, si metalik është nënshtruar korrozionit
- Në rrënjën e dhëmbit apo kurorë është i dëmtuar, përmes të cilit agjenti zbardhues mund të depërtojnë në gojë.

Thelbi i zbardhues "brendshëm" është si më poshtë. Kanal rrënjë është pastruar nga ind të infektuar dhe materiale mbushje, dhe zgavrën e formuar duke bërë një agjent zbardhues, dhëmb mbyllur. Pas 3-4 ditë punuar zëvendësuar materiale të reja, dhe kështu për të arritur rezultatin e dëshiruar. Procesi mund të përshpejtohet me ngrohje apo ekspozimi ndaj dhëmbëve lazer.

 

Çmimi i zbardhues të tillë nga 2500 rubla, në varësi të numrit të vizitave dhe procedurave të tjera.

Smalt Mikroabraziya.

Kjo metodë e dhëmbëve çngjyrosje është përdorur në rastet kur shkaku i njollë e sipërfaqes së dhëmbëve ishin "ndotja" smalt. Në këtë metodë një efekt zbardhues edhe përmirëson strukturën e shtresa sipërfaqësore e smalt, sheshojë pabarazitë smalt. Më popullor është mikroobraz airflow aparat. Kostoja e këtyre procedurave zbardhues variojnë nga 1800 në 7.000 rubla.

Si është zbardhjen Airflow:

Holding mikroabraziyi fillojë me izolim të qartë me xhel të veçantë forcim dhe kofferdama gjithashtu duhet të përballet me mbrojtjen dhe sytë e pacientit. Pastaj dhëmbët janë trajtuar, sode me ujë të jet apo të aplikuar dhe rubbed përbërjen veçantë, pas shtyer të cilat prodhojnë drogë fluori të trajtimit për të reduktuar ndjeshmërinë e dhëmbëve.

Kështu bakteret janë hequr, pllakë e butë dhe pllakë të dhëmbëve të dukshme në sipërfaqe dhe sipërfaqet mes dhëmbëve. Zakonisht për të eliminuar arna të vogla vetëm një procedurë. Me metodën e duhur për kryerjen e komplikacioneve janë vërejtur.

Metodat fal, por ata kanë contraindications tyre.

Airflow zbardhues më mirë të mos përdorin fëmijët, nënat shtatzëna dhe pleqsh, alergji, dhe kjo nuk është e rekomanduar në sëmundjet e mishit të dhëmbëve, sepse procedura zbardhues çamçakëz në këtë dëmtuar në mënyrë të pashmangshme, pasi kjo nuk është bërë me kujdes.

Nëse ju thjesht vendosi të kthehej në dhëmbë ngjyrën e tyre natyrale dhe për të hequr gurit - do të përshtaten me ultratinguj çngjyrosje.

Stomatologji moderne ndihmon për të përballuar me të gjitha këto diskolorita (ndryshuar ngjyrën e dhëmbëve). Por mos harroni se zbardhjen e dhëmbëve, si procedurë mjekësore ka indikacione saj dhe contraindications.

Tregues për zbardhjen e dhëmbëve është vetëm dëshira e pacientit për të zbardh një ose disa dhëmbë, por ka shumë contraindications, ata janë të ndarë në përgjithësi dhe lokale.

Kundërindikimet përgjithshme për zbardhjen e dhëmbëve:

 • Shtatzënisë dhe laktacionit (zbardhues mund të përkeqësojnë manifestimet e ashtuquajtura "malcim nullesh shtatzënisë");
 • Prania e një reaksion alergjik të latex ose komponimet peroksid kofferdama;
 • Mosha fëmijët;
 • Kundërindikimet lokale për zbardhjen e dhëmbëve:
 • Prania Nevylikuvanyh e kariesit dhe dhëmbëve komplikime. Para procedurës zbardhjen është e nevojshme për të Sanitize gojën.
 • Prania e lezioneve jo-karies të dhëmbëve (çara smalt, erozioni i smalt, defekteve formë pykë-etj);
 • Trajtim ortodontik;
 • Prania e vulave të cilësisë së dyshimtë (ata duhet të zëvendësohen për shkak të cilësisë jo të besueshme fqinj rajonal);
 • Sëmundjes periodontale;
 • Prania e pllakës dentare (para procedurës zbardhjen e kërkuar e higjienës profesional me gojë);
 • Sëmundjet e mukozës orale;
 • Dështimi në përputhje me rregullat e higjienës orale;
 • Prania e linings dekorative në dhëmbë (skaysov) si peroksid shkaktojnë gërryerje e metaleve.

Efektet e zbardhjen e dhëmbëve

Procedura e zbardhjen e dhëmbëve sjell pasoja të caktuara të padëshirueshme.

Një nga problemet mund të bëhet dhëmbët tepër të bardhë pas procedurës, e cila do të bëhet një ngjyrë natyrale e dhëmbëve artificial.

Problemi i dytë është më i rëndësishëm. Kjo është një rritje dhëmb ndjeshmëri, të cilat mund të ndodhë për 2-3 ditë edhe pas sesionit të parë të dhëmbëve çngjyrosje në klinikën dentare. Më shumë rrezik rritur ndjeshmërinë e smalt dhëmbit në sekondar procedurën.

Ajo duhet të mbahet mend se shumica e ngjyrë të verdhë të smalt dhëmbit, i cili në mënyrë të etur për të hequr qafe e pacientëve është ngjyra natyrale e dhëmbëve, dhe smalt të verdhë dhëmb smalt është më e qëndrueshme. Kur ju përpiqeni për të afat-gjatë, "thellë", ndriçimi smalt humb disa nga pronat e saj, në mesin e tyre - forcën. Prandaj, edhe në qoftë se smalt dhëmb të mbetet e paprekur dhe nuk do të plas, cilësia do të jetë më keq.

Problemi kryesor lidhur me dhëmbë çngjyrosje mbushjet dentare në dispozicion. Ai konsiston në faktin se në procesin e dhëmbëve çngjyrosje gels nuk janë në gjendje për të ndryshuar ngjyrën e tyre ashtu si ata të ndryshojnë ngjyrën natyrore të smaltit - se vula keni për të përmirësuar për ngjyra korrespondonin me ngjyrën e dhëmbëve të zbardhura.

Nëse ju nuk doni të shkoni te mjeku ...

Dhëmbë çngjyrosje mjetet juridike popullore në shtëpi

Deri më tani, shumë pacientë pavarësisht nga disponueshmëria e zbardhjen profesionale preferojnë metodat tradicionale. Ndoshta, vendi i parë këtu është sode. Për zbardhjen e dhëmbëve është përdorur ose ajo është zgjidhje shumë e koncentruar, ose vetëm shtuar në pastë dhëmbësh. Efektiviteti i kësaj metode është e diskutueshme, por përdorimi i shpeshtë mund të shkaktojë smalt konsumuarit dhe, rrjedhimisht, në rritjen e ndjeshmërisë dhëmbëve. Soda - një gërryes, ajo mekanikisht ndotje schyschaet sipërfaqe shumë të trashë, e cila shkakton efektin e saj zbardhues.

Si Lëndë gërryese të tilla trashë përdorur hirit dhe qymyr. Efekti i përdorimit të atyre pak pasoja shumë të paqëndrueshme dhe të padëshirueshme mund të iniciojë një kërkesë dentisti.

Përveç dhëmbët gërryes çngjyrosje mjetet juridike popullore, po aq popullor shpëlarje gojën me peroksid hidrogjeni. Por, pasi përqendrimi i saj është shumë i ulët në krahasim me otbelyvatelyamy profesionale, efekti është pothuajse nuk dukshme. Në këtë rast, peroksid hidrogjeni vepron si një antiseptik sesa si zbardhues.

Shpesh sode dhe peroksid hidrogjeni janë shtuar në pasta zbardhues, të cilat duhet të qëndrojnë më shumë.

Pastë dhëmbësh për zbardhjen e dhëmbëve në shtëpi

Gama e ofruara nga ne sot zbardhjen pasta i madh, dhe zgjedhja e tij për pacientin shpesh paraqet disa vështirësi. Në përgjithësi, njerëz të orientuar apo reklamat dhe popullaritetin e markës, ose koston e ushqimit.

Të gjitha pastë dhëmbësh zbardhje mund të ndahen në dy grupe - "mekanikisht" dhe "kimikisht" zbardhues. Grupi i parë përfshin paste tillë si "New Pearl bikarbonat sode", "32 BioNorma Antytabak», «ColgateWhitening», «SILCABeautyWhite», «PresidentWhite» dhe të tjerët që përmbajnë në përbërjen Lëndë gërryese e tyre të ndryshme - sode bikarbonat, dykaltsyyfosfat, oksid silici ose aluminit. Ata janë mjaft të volitshme (30 rubla), por janë të efektshme vetëm në ato raste kur shkaku errësuar i dhëmbëve bëhet pllakë pigment.

Grupi i dytë - "kimike", pasta e dhëmbëve çngjyrosje - janë të tilla «Rembrandt Whitening», «SILCAArcticWhite», «El-ceMed» dhe të tjerët, që përmban në komponentët e tij përbërjen si papain, pineapple ekstrakt, tripolyphosphate pentakaliy, tripolyphosphate pentanatriy, peroksid hidrogjeni, peroksid carbamide. Në këtë rast zbardhues arrihet përmes shpërbërjes kimike e pllakatë dhe oksidativ reagimet nëpër të cilat drita është smalt dhëmb. Këto xhel zakonisht përfshijnë xhel për premium dhe me kosto shumë të lartë për të ngjitur grupin e parë (200-300 rubla), por avantazhin e tyre e madhe është se smalt dhëmb nuk është i dëmtuar mekanikisht dhe zbardhjen efekt më të dukshme.

Kujdesi pas zbardhjen e dhëmbëve.

Brenda 2-3 orë pas dhëmbëve çngjyrosje ndonjë metodë mund të tymit dhe pini dhe hani ushqim që mund të pikturuar në smaltin e dhëmbëve. Fakti që cuticle zbardhues duhur (film organike mbrojtëse) në dhëmbë është shkatërruar dhe formuar me pështymë për 2-3 orë.

Pa marrë parasysh se çfarë lloji i zbardhjen ju preferoni, ka disa ndikim në smalt dhëmbit. Efekti më i zakonshëm negativ i dhëmbëve çngjyrosje është ndjeshmëria tyre është rritur. Pra, pas zbardhues ftorprofilaktiki gjithmonë e rekomanduar që redukton ndjeshmërinë. Kjo mund të bëjë një dentist në arsenalin është një përzgjedhje e madhe e drogës, dhe ndoshta pacienti. Për ta bërë këtë për 3-6 javë duhet të përdorni pastë dhëmbësh dhe gargarë me fluoride dhe kalcium, ose përmbajnë shenja "sensetiv» (e ndjeshme).

Më tej, për të ruajtur efektin e arritur zbardhues, rreth një herë në çdo gjashtë muaj është e nevojshme për të "kurseve të mbështetjes zbardhjen", zgjedhja e të cilave varet nga mënyra e zbardhues (nga zbardhjen profesionale dhe higjienës orale për pastrimin zbardhjen pastë dhëmbësh për një javë).

Pra zbardhjen - Procedura e jo aq i pafajshëm duhet të qasen atë me përgjegjësi dhe kujdes. Në çdo rast, më mirë të kthehet në një dentist kompetent, ai patjetër do t'ju ndihmojë!