Dhëmbët Dekorimi


Dekorimi i njerëzve dhëmbët e kanë praktikuar në kohët e lashta. Në disa vende dekoratë të tilla mund të përballojë vetëm një familjes mbretërore. Në vende të tjera, dhëmbët e tilla Mayan zbukuruar konsiderohen dekoratë kryesor dhe veshja dhëmbët stocheni gurë të vegjël të rubin, bruz, smerald, vel.

Në ditët e sotme në botë, së bashku me dekorimin e trupit (shpues i trupit, tatuazhet, vathë te veshët), është bërë një dhëmbë shumë popullor dekorim. Ky lloj i bizhuteri në dispozicion për të gjithë dhe mund të bëjë një imazh të një individi, unike, të japë një buzëqeshje bukuri të veçantë. Dhe gjithashtu mund të maskojë çara të vogla në smalt dhëmb, pigmentim, fshehin defektet vula të vogla.


Sot, dhëmbët mund të dekoroj skices, sequins, stickers të veçantë dhe madje edhe tatuazhet. Ujdisje dhëmbët në çdo moshë, por zakonisht e bëjnë adoleshentët dhe të rinjtë që duan të duken, vajzat origjinale rinjtë dhe gratë e moshuara për të tërhequr vëmendjen e seksit të kundërt dhe të tregojnë yjet e biznesit.

Skices të dekoroj dhëmbët

Skices (SKYCE) - janë gurë të vegjël që rrinë në dhëmbë.

Skices të dekoroj dhëmbët

Varieteteve skaysov

Skices thjeshta dhe të lira të bëra prej qelqi të zakonshme, ato më të mirë të quajtur kristaleve. Ju mund të rrinë në dhëmb dhe kristaleve të zakonshëm polish ose veshje, por shndrit veçantë dhe modulations e ngjyrave dhe ju nuk mund të merrni. Kristal e zakonshme për dhëmbë janë më pak të qëndrueshme se skices projektuar posaçërisht dentare. Rhinestones nuk janë të dizajnuara për të gjetur në një mjedis të lagësht të gojës, baza e tyre pasqyrë mund të vijë jashtë lehtë nga guri dhe dhëmbi do të jetë gri. Ajo mund të hiqet pa probleme, por prishur disponimin e garantuar. Rreshtim skaysov dentare ka një sipërfaqe të përafërt të veçantë, duke i lejuar ata mbahen fort në dhëmbë dhe nuk vijnë në fatkeqësi. Për shkak se ky lloj i lirë ornament dentare (kristale) në dispozicion për të absolutisht të gjithë.

Rhinestones

Sidomos rekomanduar rhinestones fëmijët dhëmbët e të cilëve. Siç thonë ata "lirë dhe i gëzuar". Me skices lidhjes mund të fillojnë takim fëmijën me dentisti. Fëmija herën tjetër nuk do të jetë i frikësuar kur ju vizitoni mjekun, dhe ai do të jetë një nxitje shtesë për brushing. Nuk është e mundur që goja e tillë bukuria është e dukshme përmes bastisje. Fëmijët janë më të vëmendshëm për shëndetin dhe pastërtinë e dhëmbëve të tyre, kur ata goja guri të mirë. Nëse fëmija Straža të vijë jashtë, jo për të ardhur keq dhe ngjisni njëjtë ose një i ri do të ketë probleme.

Skices më të shtrenjta bërë nga kristal rock, kristale Swarovski, gurë të çmuar dhe metaleve, lidhjeve të veçanta mjekësore.
Skices ende ndryshojnë në prodhuesit ngjyra, formën, madhësinë. Ka skices ndritshme për dhëmbët. Ata nuk kanë një, por disa ngjyra, ngjyra të ndryshme ylbertë e ylberit, edhe pa drita goditur ata, edhe pse ata vetë janë transparente. 

 

Skices Rainbow

Skices mund të jetë nga 1 në 5 mm në diametër, në varësi të llojit dhe formë. Forma e tyre ndryshon: zemrat, yjet, delfinchyky, pikat, diamante, sheshet. Çdo gjë që dëshiron zemra jote.

 

Dhëmbët Gold rreshtim për dekorimin

Shumica stolitë vendosur të dhëmbëve në dhëmbët e sipërm. Në rajonin e mesor (afër qendrës) ose premolars canines e parë në skajor (larg nga qendra), ose buzë mesor incisors dytë. Çfarë më mirë për të dekoroj dhëmbin zgjidhet individualisht me një dentist, dhe madhësia e vlerësuar dhe formën e dhëmbëve, kafshoj, zona buzëqeshje në të cilat dhëmbët. Pastaj zgjidhni gurin e duhur. Atëherë ju mund ta provoni atë për një dhëmbë pak, për të zgjedhur vendin më të përshtatshëm. Në skices shëndetshme dhëmb mund të jenë bashkëngjitur në një kurorë qeramike apo mbushje.

Bizhuteri Twinkles për dhëmbët

Një shumëllojshmëri e bizhuteri dentar është Twinkles - sendet miniaturë ari të bardhë dhe të verdhë, të cilat mund të zbukuruar më tej me diamante të vogla, rubies, safire.


 
Varieteteve Twinkles

Këto stolitë duken tërheqës, me stil dhe elegante. Trashësia e tyre më pak se skaysov dhe xhel. Ata janë të lidhur mirë. Sigurt siç bëri i metaleve kimikisht joaktiv dhe gurë që nuk reagojnë me pështymë dhe ushqim. Sipas revistës estetike Stomatologji «Realiteti tani» Twinkles popullore në 35 vende.

Twinkles prerës e dytë të nofullës së sipërme

Rrinë dhe për të hequr skices vetëm mund të dentist profesionale. Skices Zbukurim dhëmbët në dy mënyra: nga e përgatitjes (shpimin) e dhëmbit pa të. Në e parë zgavrën e dhëmbit rasti prosverdlyuyetsya, që i korrespondon dekoratave. Gur tjetër në vrimë është materiale fiks mbushje.

Në këtë mënyrë, gems fikse. Pas të gjitha, ata kanë një formë konveks, dhe për të mbajtur ato në një mënyrë të ndryshme nuk do të ketë sukses. Dhe në qoftë se ju nuk e rregullimin e tyre të sigurt dhe ata humbën, do të ishte për të ardhur keq për të humbur një shumë të parave të investuara në gur natyror. Me këtë fix dhëmb të dëmtuara të cilat nuk do të rivendosur. Koeficientët Ёsche të zgjerimit termik të shkëmbinjve dhe indet nuk përputhen. Nëse perlë rregulluar në dhëmb gjallë, pastaj nën ndikimin e stimujve termike (p.sh., pije të nxehtë, akullore) do të ndodhë dhimbje. Prandaj është e rekomandueshme për zbukurim dekoratave të tilla "dhëmbët i vdekur" (pa nervore), kurora qeramike artificiale dhe veneers.

Pa përgatitje, dmth, pa paragjykim ndaj dhëmbëve pa dëmtuar Kristal smalt rrinë, skices dhe rreshtim ari. Instalimi bizhuteri dentare merr 5-10 minuta.

Pasi të keni vendosur në vendndodhjen dhe llojin e dekoratave që ju mund të filloni për të rregulluar atë.

1. Së pari ju duhet për të pastruar zgjedhur veçantë paste dhëmbit shumë gërryes pa fluoride me një furçë me motor.
2. Tjetra, vendi ku do të instalohet skices, aplikuar një xhel të veçantë, 37% acid orthophosphoric. Falë tij, smalt në mikro poret shfaqen.

3. Më tej, këto poret janë trajtuar sistemi adhezyvnoy që do të shërbejë si një lidhje në mes të dhëmbëve dhe të plotësojë materialet, të cilat ngjiten skices.
4. Adheziv dritat llambë të veçantë deri 10-20 sekonda në përputhje me udhëzimet e prodhuesit.
5. Në sipërfaqe të materialit të përbërë është aplikuar fotootverzhdaemyy
6. gati për dekorim lidhjes (pastruar nga pluhuri dhe lubrifikantit) është aplikuar në sipërfaqen e materialit të mbushjes me dhëmb. Pastaj përsëri ndez duke përdorur llambat të njëjtën polimerizim në të dy anët e dhëmbit.

7. polish Teprica përbërë.

Procedura e instalimit xhel për të thjeshtë të dhëmbëve dhe të shpejtë, por kjo kërkon materiale të veçanta dhe aftësitë. Për pacientin - të shpejtë dhe pa dhimbje. Në qoftë se ju ndiqni të gjitha të teknologjisë në instalimin dhe rekomandimet e mjekut për përdorim, pastaj mbërthyer skices mbajtur nga 6 muaj për sa kohë që ju të mërzitem.

Për herë të parë disa orë dhe ditë, dhe që mund të ndjeni një trup të huaj në dhëmb. Pas kësaj kohe ndjenja kalon, dhe dekoratë është e dukshme për të pronarit të saj. Në qoftë se ajo është ndjerë në dhëmbin ose jep siklet, ju duhet të kontaktoni dentistin tuaj për rregullimin e tij.

Stoli të veçantë të kujdesit dentar nuk kërkon metoda të mjaftueshme standarde të brushing 2 herë në ditë. Por mos harroni se në qoftë se në të bizhuteri gjithmonë do të grumbulluar një shumë e pllakatë, ajo mund të vijnë jashtë si material për të cilin ajo është e bashkangjitur, nuk toleron fëlliqur në dhëmbë. As nuk duhet të këtë dhëmb brejtje tharë, tharje, farë, këtë dhëmb të hapur shishe, kavanoza.

Nëse dekoratë të lodhur, të marrë atë nuk ka problem. Por heqja duhet të ushtrojë dentist profesionale. Dekorimi hequr nga dhëmbi, si dhe formatimin e teksteve. Pastaj dhëmbi është i lëmuar, i rafinuar dhe i mbuluar ftorlaka. Vetëm materiali është hequr, dhëmbi nuk është dëmtuar

Disa dekoratave mund të humbasin përfundimisht shkëlqimin dhe mbushje ngjyra. Prandaj kallajxhi pamja është e nevojshme. Dhe ekzaminimet parandaluese nga një dentist çdo gjashtë muaj janë të nevojshme.

Stickers për të dekoroj dhëmbët

Ata që nuk duan të vetëtin dhëmbët, por do që ata të dekoroj, ju mund të përdorni një skices thjeshtuar version - stickers në dhëmbë. Kjo është mënyra më e lirë për të dekoroj dhëmbët e tyre. Etiketa janë një film të veçantë me një model në brendësi. Ata janë të fiksuara si dhe skices, por jetëgjatësia e tyre është dy deri në tre javë.

Tatuazhet për të dekoroj dhëmbët

Dhëmbët tani mund të dekoroj dhe tatuazhet. Kjo tendencat newfangled perëndimore erdhi në Rusi dhe Ukrainë. Ai erdhi për të bërë në Heward Dentare Lab. Këto "ligjvënësit" fashion dhëmb ofrojnë pacientëve të tyre të vënë në dhëmbë kryeveprat dorë artit të artit. Tatuazhet mos kini fëmijë, por studentët dhe të rriturit - ju lutem.

Në dhëmbëve mund të shkaktojë pothuajse çdo tatuazh. Nëse ju dëshironi të jepni rëndësi të veçantë të personalitetit të tij, mënyra e tij e eksperimentit që ju mund të përpiqet për të vënë një tatuazh. Për të rinjtë, sidomos kreative, tatuazhet, shpues i trupit, përveç për të modës dhe sende të tjera - mënyrë e përsosur për të dalë jashtë nga turma.


 
Tatuazhet në kurorë mëparshëm artificiale incisors lartë nofullës

Tattoos mbi dhëmbët nuk sallon tatuazh dhe në zyrën e një dentisti profesional. Tatuazhet në tatuazhet dhëmbëve janë të përkohshme dhe mund të ruhen nga ditët në gjashtë muaj, vit, në varësi të teknikave të aplikimit dhe materialeve të përdorura. Të kuptoj nuk është shuar para kohe, shpesh nuk është e këshillueshme për të ngrënë fruta vështirë dhe perime, apo tatuazh foto përkeqësohet dhe të humbur kuptimin e saj.

Tatuazhet në dhëmbë janë bërë vetëm nga dentistët me përvojë. Ata janë të sigurta dhe jo-toksike; ata thjesht bëjnë dhe për të hequr. Tatuazhet mund të bëhet në dhëmbë të shëndetshëm duke përdorur një ngjyrë të veçantë të përhershme të cilat butësisht aplikuar smalt dhëmbit - dizajn dhe stilin e tatuazh mund të jetë çdo gjë. Dhe modelet mund të aplikohet vetëm për para-bërë kurorë artificiale.

 
 
Tatuazhet në kurorave artificiale qeramike dhëmballë nofulla e ulët

Veshin bizhuteri dhëmb nuk mund të vetmit njerëz që kanë dhëmbë të barabarta dhe të bukur. Nëse një person dëshiron të lidhur dhëmbët, por nuk duan të veshin formatimin e teksteve metalike, ka një tjetër mundësi - formatimin e teksteve me safire. Formatimin e teksteve janë shumë i zoti dhe pothuajse të padukshme, nuk do të shkaktojë siklet në gojë dhe të folurit është normal.

Për ata që nuk janë dhëmbë shumë të shëndetshme ose të ndjeshme, ka një mënyrë tjetër për ujdisje - Makineri halvanozolota. Kurora dentare janë bërë duke përdorur metodën e electroforming. Ata janë shumë të bukur, e rregulluar saktësisht për dhëmbët, dhe nuk shkaktojnë reaksione alergjike.

Megjithatë, kushti kryesor në të cilën dekoratë dhëmbëve është e mundur dhe e pranueshme - një shëndetin e dhëmbëve. Prandaj, ju duhet së pari të vënë në mënyrë që të gjithë dhëmbët e tij, hiqni pllakatë dhe gurë, bëjnë pastrimin e nevojshëm dhe procedurat lustrim. Dhe vetëm pasi që ju mund të dekoroj me rhinestones dhëmbëve (skices) Twinkle ose mjete të tjera. Stoli Dentare nuk kërkon kujdes të veçantë. Megjithatë, ata mbajnë jashtë më gjatë në qoftë se ju shikoni me kujdes pas dhëmbëve dhe gojës e tyre. Me kujdes të mirë jo vetëm dekoratë do të zgjasë më gjatë, por të gjitha dhëmbët tuaj të mbeten të shëndoshë dhe të bukur.