Implantet dentare


Sot implantet dentalnaya - një nga stomatologji seksionet progresive dhe premtues, i cili sjell së bashku profesionistë të ndryshme për të trajtuar rehabilitimin e njerëzve me dhëmbë të humbur. Aktualisht implantet - e vetmja alternativë për ura dentare me humbjen e një dhëmbi, protezat e plotë - humbja e dhëmbëve. 

Implant është një shkop që twists në kockave nofulla ku dhëmb mungon humbur, dhe shërben si rrënjë, e cila është veshur në krye të kurorës artificiale. Atëherë ky dizajn është duke funksionuar në mënyrë të përkryer për një kohë të gjatë në gojë.


Implantet dentare - ajo është e përgjegjshme dhe serioze. Duke zgjedhur mjekët dhe klinikat duhet të trajtohen seriozisht. Spitali dhe mjeku, para së gjithash, duhet të frymëzojë besim.

 

Lloji implant në kockë e nofullës më të ulët

Ashtu si çdo manipulim në mjekësi, për të implant një numër të treguesve dhe contraindications.

Kundërindikimet për implantimin e dhëmbëve:

Kundërindikimet janë absolute (në të cilën ju kurrë nuk mund të ketë kirurgji) dhe relative (në qoftë se për ndonjë arsye pas operacionit të largimit mund të kryhet).

Contraindications absolute:

- Tumoret malinje të organeve dhe sistemeve të ndryshme, si dhe operacioni mund të shkaktojë përhapjen e tumorit dhe të çojë në vdekjen e papritur;

- Tuberkulozi;
- Sëmundjet e tjera të gjakut dhe të organeve gjakformuese (hemolitik anemi). Si mund të shkaktojë gjakderdhje që është e vështirë për të ndaluar;
- Sëmundjet e ndryshme të sistemit nervor qendror dhe periferik (p.sh., skizofreni, dementia, psikozë); 
- Patologjia e sistemit imunitar (lupus eritematoz, thymus hypoplastic dhe gjëndra parathyroid);
- Sëmundjet e ndryshme të sistemit endokrin (diabet, patologji veshkave).
- Sëmundje të ndryshme sistemike të indit lidhor; 

- Sëmundje Oral (p.sh., kronike stomatit përsëritura aftoz);

Kundërindikimet Aferm:

- Periudha akute e ndonjë sëmundjeje;
- Kariesi dentar dhe sëmundjet periodontale (malcim nullesh - malcim nullesh, periodontitis margjinale - një inflamacion i indeve që rrethojnë dhëmbin, çamçakëz);
- Higjiena orale; 
- Disa lloje të malocclusion; 
- Bruxism (dhëmbët e natës rëndë);
- Sëmundjet e përbashkët temporomandibular (arthrosis, arthritis);
- Sëmundjet e ndryshme precancerous të zgavrën me gojë;

- Atrofi, mungesa e kockave nofulla; 
- Zakone të këqija (pirja e duhanit, kafe dhe abuzimi me alkoolin); 
- Shtatzënia. 
- Kundërindikimet specifike për implantimin intraosseous është mungesa e kockave përgjatë operacionit qëllim që rreth implant në të gjitha anët duhet të shpëtohemi të paktën dy milimetra e kockave. Është e nevojshme për parandalimin e atrofi kockave.

Indikacionet për implantimin e dhëmbëve:

- Vetëm defekt aktivizuar dalje dhëmbësh me dhëmbë të shëndetshëm fqinje. Kur humbi një dhëmb dhe dhëmbët ngjitur janë të shëndetshme, dhe bluaj ato nën kurorë mund të përdoren proteza implant. 

- Defekte të përfshira dalje dhëmbësh. Kur nuk rresht 2 deri në 4 dhëmbë, ata gjithashtu mund të mbulohen me implantimin e dhëmbëve. 

 

Prosthetics për implantet përfshirë defekt anësore dalje dhëmbësh

- Defektet përfundimtare dalje dhëmbësh. Kur nuk ka asnjë grup përtypjes e dhëmbëve (p.sh., gjashtë, shtatë, tetë dhëmbët). 

 

Defekt proteze Implant fundit

- Mungesë të plotë të dhëmbëve. Në një situatë të tillë, në qoftë se një person është mentalisht nuk është gati për protezat e plotë, cilësia e alternativave më të shtrenjtë mund të përdoren implantet.

Llojet e implantet dentare

Implantet dentare zakonisht përbëhet nga dy pjesë:

• implant duhur (p.sh., pjesa që është e fiksuar në kockave nofulla dhe shërben si rrënjë e dhëmbit).
• këmbë - një element i lidh midis implantit dhe kurorës aktuale artificiale.

 

Komponentet e implant dentar

Ka shumë klasifikime të ndryshme të implantet dentare. Ata ndryshojnë në material, formë vnutrykostnoy e bastunit, sipas llojit dhe koha e implementimit. Zgjedhja e implantit varet nga situata klinike (p.sh., numrin, lartësi dhe gjerësi të kockave nofulla, natyra e defektit në dalje dhëmbësh), dhe problemet të zgjidhen me anë të instalimit.

 

Llojet e implantet dentare

Shumica Implantet janë bërë të titan, e cila ka veti anti-korrozioni dhe pajtueshmërinë biologjike me kocka njerëzore. Këto prona e titan të zvogëlojë gjasat e thyerje të kockave, për shembull gjatë përtypjes.

Më të përdorura dhe implantet dentare popullore formë korenevydnoyi. Ne përdorim një numër të mjaftueshëm të kockave. Në versionin klasik duket si një cilindër të shkallëzuar me fije. Në mesin e tyre janë më të përdorura vidë dhe implantet dentare cilindrik. Vidhos më të lehtë për të instaluar dhe ata të japin më pak komplikime.

Implantet bukë kanë shumë variacione. Ka modele me sipërfaqe të ndryshme textured, gdhendje formën ndryshme, etj Shumëllojshmëria e tillë është e nevojshme për të garantuar sigurinë dhe fiksimit të besueshëm në strukturat e kockave.

Nëse ka qenë humbja e kockave apo kanë ndonjë veçori anatomike zuboschelepnoho aparat që nuk lejojnë implantet përdorimi bukë, pllaka mund të përdoren, të kombinuara, vnutrislizistye, endodontic stabilizuar dhe specie të tjera.

Implantet pjatë. Ata janë përdorur për defektet e terminalit dhe kur kockave nofulla është shumë e ngushtë dhe implantet bukë nuk mund të zbatohet.

Një kornevidnoho kombinim dhe implantet plastynochnoho - Implantet formë e kombinuar. Përdoret për defekte të mëdha dalje dhëmbësh. E mësipërme tre llojet e implantet dentare përkasin intraosseous (endoossalnuyu) implanteve.

Implantet Subperiosteal (podnadkostnichnye) janë përdorur në proceset e larta hedh lëng alveolare e nofullave. Ata janë të instaluar në mes të periosteum dhe kockave.

Endodontic stabilizuar implantet. Ata janë të vendosur në kockave nofulla përmes kurorën e rrënjë e dhëmbit. Në këtë mukozën e instalimit plagosur më pak se speciet e tjera, dhe procesin e shërimit është më e shpejtë. Përdoret kur keni nevojë për të forcuar rrënjën e dhëmbit.

Implantet Vnutrislizistye. Ata mund të bëjnë pa futjen në kockave nofulla. Kryesisht përdoret për të përmirësuar në stabilizimin e protezat plotë ose të pjesshme lëvizshëm.

Është e njohur se pas nxjerrjes së dhëmbit, me ngarkesë të pamjaftueshme për të kockave alveolar është atrofi kockave me 40-60% gjatë dy apo tre vitet e para dhe pastaj pas heqjes rezorbimit e saj gjatë gjithë jetës me rreth 1% në vit. Nëse ngarkesë të gjatë me ngulitje, sasia e kockave çdo vit bëhet më pak dhe më pak, dhe në fund ajo do të jetë e mjaftueshme. Ai gjithashtu do të ndryshojë dhe topografia e saj, i cili nuk lejon instalimin e implantet në pozitë optimale. Për të ndihmuar në situata të tilla mbizotëruese zhvilluar teknika auhmentatsyy (të rritur volumin e kockave) - autotransplantatsyya blloqe kockave, trashur pjesën e poshtme të sinus nofull (heqjen sinus), që synon përmirësimin e kushteve për instalimin implantet.

Metodat e implantimin e dhëmbëve

Ka dy metoda kryesore të implantimin e dhëmbëve:

1. një-hap, se instalimi i implantit është kryer në një pritje në dentisti direkt në vrimë e dhëmbit hequr ose disa muaj pas largimit (implantimin e vonuar) të saj.

2. Dy-faza. Krijua fillimisht pjesë intraosseous të implant, dhe pas engraftment saj (disa muaj) - këmbë.

Suksesi i implementimit varet nga materialet, kushtet dhe teknikat e operacionit, si dhe përgatitjen për implantimin e rekomandimeve të dentisti. Kur u kujdesur dhe implantet vëmendshëm mund të shërbejë më shumë se 10 vjet.

Fazat e implementimit dhëmbit

1. Planifikimi i kujdesshëm. Kur planifikoni kirurgji implant duhet t'i nënshtrohen kontrollit mjekësor - kirurg implant, një mjek ortopedik, dhe nëse është e nevojshme, mjeku-ortodont dhe periodontist.
 
Planifikimi përbëhet nga një vlerësim paraprak të trupit të njeriut. Vlerësimet e trupit si me gojë dhe të tërë. Në këtë fazë të inspektimit të gojës. Studimi imazhe panoramike nofullat (ortopantomohramma), 3D Tomografi e kompjuterizuar (në varësi të situatës). Duke përdorur modelin e tre-dimensionale të nofullës, mjeku mund të shkaktojë veprimtarinë nxjerrjes së dhëmbit për të vlerësuar mundësinë e një hap implantimin e dhëmbëve. Ndoshta kontrolloni se si të lidhen me njëri implantet e tjera me përjashtim të kockave, dhëmbëve natyrore dhe proteza të ardhmen. Duke përdorur këtë teknologji 3D na lejon për të arritur rezultate të cilësisë së lartë.

Para se implantet e planifikimit më tej, duhet të kalojnë testet e gjakut, urinës, nëse është e nevojshme, një trajtim paraprak.

Para se operacioni duhet kuruar dhëmbët karies, të bëjë dhëmbët pastrohen në mënyrë profesionale (për të hequr pllakën dentare). Ju duhet të mësojnë për kujdesin e higjienës orale dhe tiparet e protezat për implantet. Për shkak se mikrobet që jetojnë në pllakë mund të parandaluar bastunin pryzhyvlenyyu titan. Dhe në qoftë se një person nuk dëshiron apo nuk mund "të mbajë të pastër" e gojës, është bazë për refuzimin e implementimit. Në këtë rast është e rekomandueshme proteza apo protezat integrale lëvizshëm (në varësi të situatës klinike).

2. Surgical faza - faza kryesore e implantimin e dhëmbëve. Kirurgji Teknika është kryer nën anestezi lokale fuqishëm. Thelbi i saj është që të instaloni implant në kockave nofulla. Kohëzgjatja implant instalimi merr mesatarisht 30-50 minuta.

Pas anestezi, një prerje është bërë Mukoza, mjete të posaçme vrimë prosverlyvaetsya në kockë dhe të vendosur bar intraosseous, atëherë plagë qepen (teknikë dy-hap). Procedura është plotësisht pa dhimbje, por disa parehati është e mundur, në mënyrë mendonin se duke bërë diçka në gojën tuaj. Pastaj titan kunj japë kohë për të zgjidhur poshtë.

Për disa muaj progresin e procesit të engraftment pas kirurg implant.

 

Kur instalimi implant

3. Instalimi këmbë. Kur mjeku e sheh që kapet implant (e ashtuquajtura osseointegration ndodhur - bashkim me kockave pin titan), një prerje të re është bërë në të njëjtin vend dhe të vendosur nga mishrat mbajtëse. Pas instalimit ajo merr rreth një javë për të përfunduar të gjithë proteza fazë implant.

4. Faza e ortopedike. Në këtë fazë, këmbë është bashkangjitur kurorë artificiale e dhëmbëve apo komponentëve të tjerë proteza. Atëherë ju mund të përdorni dizajn të ri me kënaqësi.

Komplikimet pas transplantim

Si me çdo operacion mjekësor, pas transplantim mund të shkaktojë komplikime. Komplikimet mund të jetë sa më herët (në muajit të parë, viti) dhe në fund (2-3 vite më vonë) pas instalimit implantet dhe proteza. Sipas disa vlerësimeve, numri i komplikimeve është rreth 5%.

Komplikimet pas implantet e kirurgjisë, që lidhen me teknikë shumë e:

• dëmtimi i indeve të buta të fytyrës;
• dëmtimin e arteries fytyrës (hemorragjike), dhe nerva (sidomos gjatë operacioneve në nofullën e poshtme);

• zgavër Përparime hundës, nyzhnechelyustnoho kanalizuar sinus nofullës;

Komplikimet nuk janë të lidhura me teknikën e implementimit:

• atrofi e indeve të eshtrave në fiksimin e implantit;
• Refuzimi i implantit;
• inflamacion;
• perimplantit (inflamacion i indeve përreth implant);
• dukuri e kockave rritje në vendin e fiksimit të implantit.

Avantazhet e implantet dentare:

1. A nuk e dëmtuar dhëmbët ngjitur shëndetshëm;
2. lehtësi dhe rehati, e pakrahasueshme me llojet e tjera të proteza;
3. Përdorimi i implantet na lejon për të prodhuar proteza jo-lëvizshëm.

4. Jeta e shërbimit të implantet është rreth 2 herë më e madhe se urat konvencionale.