Trajtim dentar gjatë shtatzënisë


"Urime, ju së shpejti të bëhet një nënë ..."

Ajo është me këto fjalë në jetën e një gruaje fillon një kapitull i ri, plot momente të papritura dhe të lumtur, pritjet dhe lumturi, por, përveç kësaj, ajo kërkon vëmendje të veçantë për shëndetin e tyre dhe, në veçanti, për dhëmbët e tyre.

Nga momenti që ju mësuar se si nëna e saj fillon punën tuaj të përgjegjshëm dhe të rëndësishëm së bashku me mjekët, mamitë, mësuesit për t'u përgatitur për lindjen e një të shëndetshme, fëmijë të lumtur.

Pse trajtojnë dhëmbët gjatë shtatzënisë


Deri kohët e fundit ishte mit i përbashkët që shtatzënia nuk duhet t'i trajtojnë dhëmbët, e bëjnë të nevojshme pas lindjes së fëmijës. Ky është një gabim i thellë! Për çdo kariesit apo më keq, dhëmb të shkatërruara, malcim nullesh (sëmundje çamçakëz) janë burim i infeksionit që të marrë ushqimin në stomak dhe pastaj në qarkullim të përgjithshëm, mund të shkaktojë gjendje të padëshiruar deri preeclampsia (helmim gjaku i vonë). Pra, nëse ju e dini se trajtimi ose extractions ju duhet në qoftë se, kur brushing dhëmbët tuaj mishrat rrjedh gjak, atëherë ndodhja e tremujorit të dytë të sigurtë të shkoni te dentisti, sepse sot në arsenalin e mjeteve të saj ilaçe të mjaftueshme, të sigurta për trajtim dentar gjatë shtatzënisë . Dhe në qoftë se ju nuk bëni kujdes, mos harroni dentisti detyrueshme Aktiviteti (ka vetëm tre për të gjithë periudhën e shtatzënisë). Gjatë këtyre vizitave mjeku do të ju higjienës orale profesional, flasim për karakteristikat e kujdesit oral në pozicionin tuaj për të rekomanduar pastë dhëmbësh dhe furçë.

Kur për të trajtuar dhëmbët gjatë shtatzënisë

Shtatzënia konvencionale është e ndarë në tri periudha - trimestër. Tremujorin e parë është e karakterizuar nga hedhjen gjitha organet dhe sistemet në tremujorin e dytë është zhvillimi i tyre i qetë në të tretë - përgatitja e tyre për punë të pavarur ose të ketë një operacion të pavarur. Çdo Tremujorin ka karakteristikat e veta lëvizëse - e parë dhe të tretë me numrin më të madh të "periudha kritike", për shkak të ndonjë ndërhyrjeve mjekësore që konsiderohen të padëshirueshme (natyrisht, përveç atyre të nevojshme për të ruajtur jetën dhe shëndetin e nënës dhe fëmijës). Tremujorin e dytë (rreth 14-20 javë) është më e sigurt, duke përfshirë për trajtim dentar.

Nëse ka nevojë për trajtim dentar

Së pari, mos u shqetësoni dhe mos u frikësoni - tani janë të padobishme. Së dyti, të jetë i sigurt për të njoftuar mjekun tuaj se ju jeni shtatzënë që ju keni shtatzënisë cilat barna ju jeni duke marrë, varet në strategjinë e trajtimit.

Nëse keni dhëmb ...

Kariesit trajtim gjatë shtatzënisë

Deri më sot, trajtimi i kariesit në shtatzënë nuk paraqet shumë vështirësi. Shpesh ai madje kryer pa anestezi. Dr mekanikisht (stërvitje) për të hequr të gjitha dhëmb i thyer dhe të vënë një vulë në zgjedhjen tuaj - kimike ose dritë shërimin - nuk ka absolutisht asnjë kufizim. Drita e emetuar nga UV llambës në formulimin e vulave, jo ndonjë rrezik, as nënë, as për fëmijën e palindur.

Nëse anestezi është ende i nevojshëm ...

Anestezi gjatë trajtimit dentar gjatë shtatzënisë

Kjo situatë është gjithashtu mjaft e natyrshme dhe nuk përbëjnë një problem të madh. Anesthetics Sot (drogat bazuar në këtë artykayinu të tilla si "Ubistezin", "articaine") kanë vetëm efekt lokal, pa thekshëm pengesë placentar, dhe në këtë mënyrë të sigurt për fëmijën, përveç ata kanë reduktuar përqendrimin e vasoconstrictor dhe në disa ata janë jo-ekzistente (të tilla si anesthetics mepivakaina bazuar). Pra, nëse trajtimi dentar ju jep dhimbje, nuk tolerojnë, është më mirë për të shmangur stresin e tillë duke përdorur anestezi moderne.

Nëse ju pulpitis ose periodontitis ...

Trajtimi i pulpitis dhe periodontitis në shtatzëni. Radioskopi

Në qoftë se kariesi komplikuar pulpitis (inflamacion i nervore), trajtimi duhet kryer nën anestezi, e cila ka qenë e thënë më sipër. Trajtimi i periodontitis (inflamacion i indeve navkolokorenevyh) zakonisht bëjmë pa anestezi. Por në fakt, dhe në një rast tjetër duhet një kanal rrënjë cilësia e cila është e vështirë për të kryer pa X-rrezeve. Shumë gra shtatzëna kanë frikë X-ray, dhe shumë dentistë preferojnë të largohen trajtimit dhëmb të tillë "për më vonë". Besoni mua, nga njëra bërë me të gjitha masat e shtënë (të çojë mbrojtjen në stomak - ashtuquajturën platformë plumbi), asgjë e tmerrshme do të ndodhë, dhe në stomatologji do të jetë një ndihmë e madhe. Në doza automjete moderne radioviziohraficheskih reduktuar dhjetëfish, dhe cilësia e imazhit nuk është film inferiore.

Nëse dhëmbi duhet të hiqen ...

Largimi i dhëmbëve gjatë shtatzënisë

Nëse mjeku arriti në përfundimin se dhëmbi nuk mund të ruhen, ju duhet të hiqni atë, dhe kjo është operacioni, por kjo shtatzëni paraqet asnjë vështirësi. Ndërhyrja kryhet nën anestezi lokale. Është e rëndësishme për të ndjekur në mënyrë strikte të gjitha rekomandimet e mjekut (në çdo rast jo pije, nuk zonë të nxehtë të operacioneve, etj) për të shmangur komplikimet.

Një rast i veçantë i "dhëmbët urtësi." Heqja e tyre shpesh kërkon manipulimin shtesë kirurgjikale dhe antibiotikët e mëvonshme. Sepse kësaj procedure, nëse është e mundur, shtyhet më mirë.

Nëse keni nevojë për zëvendësim ...

Protezat Shtatzënia

Për protezë gjatë shtatzënisë nuk ka contraindications. Në mënyrë tipike, procedurë e kryer dentisti-ortoped, të sigurt dhe pa dhimbje, dhe nëna e ardhmja duket kohë të lirë për të bërë bukurinë e buzëqeshje tuaj.

Por deri ngulitje duhet harruar, si periudha implant engraftment kushtueshme për një organizëm, dhe nëna shtatzënë ata kanë nevojë për të zhvilluar fëmijë të shëndetshëm. Përveç kësaj, engraftment e implantet shpesh është nën ndikimin e drogës që zvogëlojnë reaktivitetin, dhe është gjithashtu një contraindication absolute në shtatzëni.

Nëse i shqetësuar në lidhje me sëmundje çamçakëz ...

Trajtimi i Gingiviti / sëmundjes çamçakëz gjatë shtatzënisë

Ndoshta Gingiviti (inflamacion çamçakëz) - Ankesa më e zakonshme e grave, duke filluar nga 3-4 muaj të shtatzënisë. Kjo është hormonal serioze rreth trupit. Karakteristike, në gjysmën e parë të shtatzënisë shënuar butë (i quajtur gingivitin fytit), dhe në gjysmën e dytë - sëmundje shumë të vështirë, shpesh me rritjen e indeve çamçakëz (të quajtur Gingiviti hypertrophic). Në fazën fillestare të buzë çamçakëz malcim nullesh është e kuqe të ndritshme, i fryrë, gjakderdhje të lehtë. Gradualisht mishrat e tilla janë rritjet e kuqe apo edhe cyanotic, të errëta në madhësi.

 
Trajtimi i malcim nullesh butë është trajtim antiseptik i çamçakëz, dhëmbët profesionale pastrimi (fshihet faktorët aq traumatike dhe ynfytsyruyuschye) aplikacionet emërimi pije apo drogë anti-inflamator. Në mënyrë tipike, simptomat Postpartum janë malcim nullesh butë zhduken.

Nëse ka pasur një shtim të indeve çamçakëz, ata janë hequr kirurgjike pa kompromentuar shëndetin e nënës dhe të fëmijës.

Si për të mbajtur dhëmbët tuaj gjatë shtatzënisë

Më parë, ka pasur një thënie që çdo fëmijë merr një grua një dhëmb. Për fat të mirë, sot ne mund të themi me besim se ajo nuk është. Gjëja kryesore është që të kryejë rekomandim të thjeshtë, por shumë të rëndësishëm.

• Mundohuni të mendoni për shëndetin e dhëmbëve para shtatzënisë. Planifikimi lindjen e një fëmije - një tregues i përgjegjësisë prindërore. Mundohuni për të kuruar të gjitha "problemi" dhëmbët fillojnë të marrin vitamina komplekse që përmbajnë kalcium. Mundohuni për të ndjekur një dietë e duhur, të shtoni në dietën tuaj më të djathë, djathrave, arra.
• Gjatë shtatzënisë, të jetë i sigurt për të vizituar dentistin, edhe në qoftë se ju nuk bëni kujdes. Kjo duhet të bëhet në fillim, në mes të shtatzënisë dhe para lindjes.

• Gjatë shtatzënisë, fëmija ka nevojë për sasi të mëdha të kalcium dhe mineralizimit të skeletit, dhe për formimin e qumështit dhe dhëmbëve të përhershëm për shkak se marrja e kalciumit nga jashtë është një domosdoshmëri për gratë. Kjo do të ndihmojë në produkte të tilla si qumësht, djathë, djathë, arra, dhe vitamina dhe minerale. Por, para se të marrë drogë kaltsyysoderzhaschyh duhet gjithmonë të konsultoheni me një mjek.
• Gjatë shtatzënisë ndryshon përbërjen cilësore dhe sasiore të pështymës, ajo bëhet më e trashë dhe humb vetitë e saj mbrojtëse, dhe kështu vuan higjienës orale, dhëmbët janë të ndjeshëm ndaj kalbjes. Prandaj, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet higjienës orale ditore mund të shtoni kujdes shtesë (kondicioner, flosses). Të gjitha këto rekomandime do të ju jap dentistin, pasi ai do t'ju marr furçë dhëmbësh dhe paste e duhur, nëse është e nevojshme, të mbajë higjienë profesionale.

• Mos harroni për fëmijën e ardhshëm Papa, ajo është gjithashtu e nevojshme për të sanitize gojën para lindjes. Pas të gjitha prekur dhëmbin e - burimi i infeksionit, si për nënën dhe për fëmijën.

Pas këtyre rregullave do të ju ndihmojë të përmbushur një nga ngjarjet më të lumtur në jetën e një buzëqeshje të bukur dhe të shëndetshme!