Korrigjimi i formatimin e teksteve kafshimit


Malocclusion jo vetëm që promovon siklet psikologjik, por e dëmshme për shëndetin. Sëmundje Gum, sistemin e tretjes, prishjen e dhëmbëve, patologji të përbashkët temporomandibular, indet patologjike konsumuarit, buzët prikusyvanie apo faqet mund të jetë rezultat i kafshimit të pahijshme.

Shkaqet më të shpeshta të malocclusion është e trashëguar, të ushqyerit artificial, biberona gjiri, traktin e sipërm respirator, dhe si pasojë, frymëmarrja konstante nëpërmjet gojës tuaj, zakone të këqija (të tilla si thumb gjiri, lapsa).


Më parë pickim mund të korrigjohet vetëm fëmijët, por tani, me ardhjen e kllapa ajo mund të bëjë dhe të rriturit.

Indikacionet Bracket sistemeve:

1. Anomalitë dhëmbët individuale;
2. Anomalitë dalje dhëmbësh dhe kafshoj gjatë formimin dhe formuar në mbyllje të përhershme të dhëmbëve;
3. Përgatitja për proteza me gojë;
4. Përmirësimi estetikë e personit, profilin korrigjim;
5. Tërheqja retenirovannyh (neprorizavshyhsya) dhëmbët në një hark dentar;
6. Rasti lëvizje dhëmb.

Kundërindikimet Bracket sistemeve:

1. Higjiena orale (mungesa e aftësive të dyfishtë larja);

2. spote prania melovidnyh mbi smalt dhëmbit, të çara;
3. kariesit të dhëmbëve Nevylikuvanyy;
4. vula e shumëfishta, kurora artificiale;
5. Keqpërdorimi i ushqimeve sheqer dhe pije;
6. Sëmundjet mendore;
7. Alergji për materialet e përdorura;
8. Sëmundje të rënda somatike.

Çfarë sistemi multibondinh (sistemi kllapa)?

Ky është një sistem standard që përfshin një sërë kllapa, unaza ortodontike, harqeve dhe elemente të ndryshme të tjera.

Formatimin e teksteve

Sam kllapa përbëhet nga katër grepa dhe zonën e referimit, e cila është ngjitur një rrjet të veçantë.

Formatimin e teksteve mund të jetë bërë prej çeliku inox, plastike, qeramika, materiale të përbërë, safir, ari.

Formatimin e teksteve metalike - më të qëndrueshme dhe të përballueshme, por në mënyrë të qartë të dukshme për të tjerët. Trajtimi i metalit formatimin e teksteve zakonisht më të shpejtë.

Formatimin e teksteve metalike

Më pak e dukshme rreth safir dhe formatimin e teksteve qeramike Sapphire janë ndërtuar nga kristalet sintetike safir. Këto formatimin e teksteve duken gurë të çmuar, të japë një buzëqeshje bukuri të veçantë.

 

Sapphire formatimin e teksteve formatimin e teksteve qeramike

Formatimin e teksteve Gold

Formatimin e teksteve plastike vijnë në ngjyra të ndryshme, madje edhe transparent. Për shkak të forcës së tyre të ulët të korrigjimit kafshimit mund të vonohet pak. Në mesin e estetike formatimin e teksteve më të besueshme dhe të qëndrueshme - qeramike.

Formatimin e teksteve ari zakonisht nuk janë bërë prej ari të kulluar dhe të çelikut, ari vetëm të mbuluara. Ata zakonisht mos shkaktojë alergji në një pacient. Ky lloj i formatimin e teksteve janë përdorur shpesh për të theksuar imazhin e njeriut apo statusin e tij. Femrat zgjedhin ato si dekorime. Por në të gjitha konceptet e tyre të bukurisë.

Llojet e formatimin e teksteve.

Ajo tashmë është përdorur gjerësisht dy sisteme multibondinh:
1. vestibular - tirantat fiksuara në sipërfaqen vestibular e dhëmbëve. Kjo është më popullor dhe të përballueshme lloji i sistemeve kllapa që janë përdorur në mënyrë efektive në trajtimin e malocclusion. Kështu kllapa dhe shënoi herën e parë të dhënë buzët siklet dhe cheeks, janë elemente shtesë për të mbajtur pllakë në dhëmbë.

Formatimin e teksteve në sipërfaqen vestibular e dhëmbëve

2. gjuhësor - formatimin e teksteve fikse kurora gojore e dhëmbëve.

Formatimin e teksteve mbi sipërfaqet me gojë të dhëmbëve

Ky sistem cutting-edge, sot më të shtrenjtë dhe kohë-konsumojnë se vestibular.

Përfitimet teknikë gjuhësor:

1. Ajo nuk ndikon estetikë e fytyrës dhe buzëqeshje;
2. zvogëlon mundësinë e kariesit të dhëmbëve lezioneve në vestibular (e jashtme) sipërfaqen e dhëmbëve;
3. Së paku përkeqësohet higjienës orale në krahasim me teknikë vestibular;
4. Mos e ndryshoni profilin dhe kontur e buzët;
5. formatimin e teksteve gjuhësor janë krejtësisht të padukshme.

Distanca në mes gjuhësor formatimin e teksteve më pak se mes vestibular dhe hark teli janë në këtë mënyrë më agresive, e cila në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon periudhën e trajtimit aktiv.

Qasja individuale - një pjesë e rëndësishme e trajtimit ortodontik, sepse sistemi formatimin e teksteve është individualisht. Gjatë gjithë rrjedhës së trajtimit ortodontik ajo kërkon ndryshime të vazhdueshme dhe settings.

Nëse jeni duke treguar kllapa dhe ju vendosni për të instaluar vetë, ju duhet të dini se një ortodont kompetent, korrigjimi kafshoj dentare gjithmonë fillon me një diagnozë të plotë të pacientit. Për këtë duhet të bëhet imazhe panoramike nofullat, TRH (telerenthenohrafiya) imazhet e përbashkët temporomandibular, analizën e modeleve suva te nofullat, janë shkaqe të mundshme të defekteve, dhe vetëm pas një ortodont detajuar analizë e përcakton mënyrën optimale për të korrigjuar pickim.

Para formatimin e teksteve instalimi duhet të përgatisin zgavrën me gojë, pikërisht për të kuruar prishjen e dhëmbëve, të çojë pastrim profesional të dhëmbëve (hequr pllakë dhe gurë nga sipërfaqja e dhëmbëve) dhëmbët mbuluar ftorlaka. Mbani në mend se kur i veshur me formatimin e teksteve pastrimin profesional të dhëmbëve duhet të bëhet çdo 3-6 muaj. Dhe në qoftë se ka comorbidity ind periodontale (malcim nullesh, periodontitis), nga fillimi i trajtimit ortodontik, gjatë dhe pas trajtimit të nevojshme të mirëmbajtjes në paradontology mjekësore.

Çfarë nuk duhet të bëni pronarët e lumtur formatimin e teksteve?

Ju nuk mund të kafshoj dhe të bëj më:
• patate të skuqura, biskota, arra, waffles, bukë, gomë, kështu që ata të rrinë në kllapa e tyre dhe pastaj të vështirë për të pastruar.
• tharje ngurta, bagels, krisur mund të shpërthejë hark ose prishin formatimin e teksteve.
• caramels, karamele me gjalpë, karamele - të kontribuojë në zhvillimin e kariesit të dhëmbëve të shumta.
• Molla, karrota, çdo fruta të ngurta dhe perime, mish të vështira dhe çdo produktet që kërkojnë rënie në grep të prerë në copa të vogla dhe të ngrënë si i tillë.

Ju gjithashtu mund të:

• Hani një enët shumë të ftohtë apo të nxehtë. Temperaturat ekstreme mund të çojë në të zhvishem off formatimin e teksteve, dëmtojnë pronat e harkut;
• Kur trajtojnë formatimin e teksteve estetike nuk duhet të keqpërdoret kafe, çaj, ushqim për t'u ngjyrosur, formatimin e teksteve mund të ndryshojë ngjyrën.

Si të duhet të kujdeset për dhëmbët e tyre, të cilat janë formatimin e teksteve?

Dhëmbët duhet të pastrohen pas çdo vakt, me teknikën e duhur kjo merr të paktën 10 minuta. Kjo është më e lehtë për të bërë atë në pasqyrë, ju mund të kontrollojë veten.

Kjo do të kërkojë ortodontycheskaya veçantë dhe furçë odnopuchkovaya, furçë.

Furçë dhëmbësh Ortodontycheskaya dhe furçë dhëmbësh odnopuchkovaya

Furçë Ortododonticheskaya ka schёtinu shkronjën «V», e cila është projektuar për pastrimin formatimin e teksteve (më poshtë dhe mbi ta), me një tel, kështu lehtëson dhe përmirëson brushing.

Odnopuchkovaya furçë mirë pastron formatimin e teksteve dhe një pjesë e qafës së mitrës e dhëmbit.

Brushat e dhëmbëve duhet për të pastruar hapësirën nën harkun.

Përdorni furçë dhëmbësh për pastrimin e hapësirës nën harkut

Ne nuk duhet të harrojmë "superflose." Kjo thread duhet të shtrihet në mes të dhëmbëve dhe të pastër sipërfaqen anësore.

 Përdorni superflosa për pastrimin e hapësirave në mes të dhëmbëve

Procedura e pastrimit në fund mund të jetë conditioners gojë shpëlarje me fluoride për të forcuar smaltin e dhëmbëve.

Kushtet formatimin e teksteve sistemet e trajtimit varet nga shumë faktorë: gjendjen e indeve paradont, mosha e pacientit, pickim kompleksiteti. Zakonisht kjo periudhë zgjat nga 7 muaj deri në 2 vjet, por mund të zgjasë më gjatë. Në rrjedhën e trajtimit ortodontik do të ketë nevojë për të vizituar ortodont tuaj mjeku mesatarisht një herë në muaj.

Pas korrigjimin e anomalive e dhëmbëve ju doni të mbani rezultatet e arritura për një kohë të gjatë, ajo mund të përdoret mbajtëse lëvizshëm dhe jo të lëvizshëm ose ndihmat mbajtjes.

Sistemi kllapa instalimi.

Pas preconditioning oral procedojë drejtpërsëdrejti në lidhjes së kllapa. Formatimin e teksteve në dhëmbë fikse me materiale të veçanta dentare (çimento stekloyionomernyye, fotootverzhdaemye ose composites kimike). Formatimin e teksteve të ju lejojnë për të lëvizur dhëmbët, është e nevojshme për të aktivizuar ato, por vizita e ardhshme.

Aktivizo sistemin kllapa do të thotë duke e çuar atë në gjendje pune. Përpjekjet për të lëvizur kllapa dhëmbëve merr nga harkut, të përcaktuara në to, bashkimi i tyre në një sistem të vetëm. Në sistemin kllapa trajtim do të jetë e nevojshme për të aktivizuar nëpërmjet ndryshimit të rregullt të dhëmbëve. Ajo mban trajtimin ortodont të paktën një herë në muaj.

Ndryshimi formatimin e teksteve hark.

Hark sistem të lakuar kllapa në formë të dalje dhëmbësh duhur. Gjatë trajtimit kërkon ndryshim periodik i harkut të ndryshojë përpjekjet ortodontycheskoho.

Re-ndreqim kllapa, unaza.

Shpesh ata janë të veshur formatimin e teksteve zhvishem, në të cilin rast ju duhet të informojë mjekun tuaj dhe ri-lock tyre. Nëse ju nuk e kohës që ju të humbni kohë, për shkak se zhvishem off edhe një element i gjithë sistemit ndalesa të punës.

Në ditët e para pas instalimit formatimin e teksteve mund të jetë shqetësim dhe madje edhe dhimbje në dhëmbë mund të plagosë faqet dhe buzët. Për të lehtësuar habituation në formatimin e teksteve gjatë kësaj periudhe ata mund të rrinë një qiri të veçantë dentar.

Komplikimet e formatimin e teksteve të trajtimit.

Nëse të gjitha rekomandimet e mjekut, kur duke përdorur formatimin e teksteve moderne në komplikacione trajtimin zakonisht lindin.

Kur përdorni kllapa gjeneratat e vjetra mund të shkaktojë formatimin e teksteve dentare në (pas tërheqjes), asnjë efekt të trajtimit.

Foto formatimin e teksteve korrigjim kafshoj "para dhe pas":

Para trajtimit pas trajtimit me formatimin e teksteve formatimin e teksteve